Любимата ми баклава

  • 5 762
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 861
Привет!
Реших да споделя с вас най-любимата си баклава, много вкусна, надявам се да ви хареса Simple Smile

Баклава

За баклавата:

1 пакет готови кори
200-300 гр. орехови ядки счукани на едро
1 лимон
1 ч. захар
малко карамфил на прах(според вкуса)
масло 125 гр.
1пакетче канела

За сиропа:
1кг. захар
1 л.вода
1 лимон
1 малка бучка масло


Смесват се ядките заедно със захарта, канелата и карамфила и се объркват хубаво.

намаслява се хубаво тавичката и се редят корите
кора, масло, кора, масло и така до половината пакет кори....
след това се изсипва цялата суха орехова смес и се продължава до края..кора, масло, кора, масло...
Като се нареди цялата баклава се нарязва на ромбчета и във всеки срез се налива масло
Пече се на умерена фурна.
Отделно се приготвя сиропа от 1 кг. захар и 1л. вода(аз лично правя повече, но съотношението вода/захар е 1/1)
Сварява се сиропа и вътре се добавя сока на 1 лимон, малко настъргана лимонова кора и малко масло.
Баклавата се залива. Правилото е студена баклава/ горещ сироп или гореща баклава/ студен сироп...ако не се спази става глетава...
Като се залее баклавата отгоре се нарежда втория лимон нарязан на шайби и се оставя така. Трябва да престои поне една нощ в хладилника преди да се яде. Става великолепна, а лимонът допринася за това да не е толкова тежко сладко

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 14:40 от доня КОПРИВА

# 1
  • Мнения: 493
Много ми хареса идеята,но преди да я направя имам едно питане-наистина ли се слага 1 килограм захар?Това не е ли ужасно много?

# 2
  • София
  • Мнения: 1 341







И на мен ми се вижда много!
Аз слагам на 1 пакет кори - 2 ч.ч. захар+3 ч.ч. вода!

# 3
  • Мнения: 3 861
Аз обичам да ми е сочна и сосът да е много, той става гъстичък, затова е и съотношението 1:1

Даже го правя и повече(но това си е моя хрумка)


# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Ммм, ето ми рецептата за коледните баклавички Flutter Благодаря ти, Лили Hug

# 5
  • Мнения: 5 001
Канела не слагаш ли?

# 6
  • Мнения: 3 861

Слагам, но понеже съм кукуруку съм забравила да напиша... Mr. Green
Благодаря за подсещането  bouquet
Редактирах си първия постинг Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Аааа,  без такива! Ако още нещо си забравила, пиши, докато е време, че ще я пробвам тия дни и ако не става за ядене, мисли му Twisted Evil

# 8
  • Мнения: X
Майка ми прави подобна на твоята, но вместо ядки слага парченца локум и много сусам. Става превъзходна  Wink

# 9
  • Мнения: 3 861
Белиндичке Hug
Гледах, гледах и май не съм пропуснала нищо друго Blush


Надявам се да ти хареса, аз тавата си я омитам почти сама Crazy Crazy Crazy

Да кажеш после дали съм пропуснала нещо Mr. Green

# 10
  • Мнения: 5 001

Слагам, но понеже съм кукуруку съм забравила да напиша... Mr. Green

   Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug
Нищо случва се....

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Много ти е хубава рецептата , но и аз си мисля , че 1кг захар е много.Тази година съм решила да направя такава баклава, с плънка само от орехи и канела. Досега я правех с пандишпаново-орехова плънка , но тази година съм решила само с орехи.  chef

# 12
  • Мнения: 154
А аз съм решила тази година ,да се пробвам да направя баклава с домашно точени кори.Имам предвид като турските,обикновенна,без плънка,само с орехи.Рецептите ,които намерих в интернет сайтове обаче не се споменава точното количество на брашното,пише само до меко тесто.Ако някой е правил може ли да ме посъветва горе долу колко брашно се слага,че не съм много веща в тази област.А откакто опитах домашно направена турска баклава,всички други ми изглеждат не толкова добре на вкус.Иначе съм се спряла на тази рецепта на Айля:
Баклава
Продуктите:
2 яйца
1ч.ч кисело мляко
сока на половин лимон
1к.л сода за хляб
1ч.ч олио
брашно колкото поеме за меко тесто   

1.Всичко продукти се смесва
прибавя се брашното до получаване на меко тесто
2.Разделя се на около 10 топки
3. Всяка топка се разделя на 6-7 по-малки топченца които се овалват в натурално, пшенично нишесте
4. Всяко мъничко топченце се сплесква и се редят една върху друга
5. Така наредените едно върху друго топченца се точат с нишесте...до образуване на кора тънка колкото да се чете вестник 
6. Корите се редят в намазнена тавичка по между им се посипват орехи, счукани, не много едри, не много дребни 
7.След 5-та кора баклавата се разрязва...   
8. Разтопява се 125 гр. чисто масло
9.Залива се нарязаната баклава   
10.Пече се на около 150 градуса до готовност 30-40 минути
11.Приготвя се захарен сироп от 6ч.ч захар +6ч.ч вода вари се около 20 минути и с този сироп се заливат 2 тави, от тази доза стават 2 тави баклава, баклавата студена, сиропа горещ, НЕ се слагат ванилии или есенции в сиропа... губи се вкуса му   

Предстоява известно време, ако можете най-добре около 12 часа    но знам, че е трудно, не се слага в хладилник, губи се вкуса му   
Рецептата я научих от роднини от Турция, приготвя се в сладкарници, плънката може да се изменя: орехи, фъстъци(безсолни...), бадеми   , лешници и т.н. в Турция си имат специално нишесте за баклава, но тука си  нямаме, затова за тестото използвам брашно, а за точене натурално нишесте, точенето става гладко и много бързо с нишесте

Общи условия

Активация на акаунт