Спасението от кризата е тривиално, но реално

  • 2 604
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 97
Има ли нещо смислено в този материал?

Избирането на родните стоки пред вносните е сред начините за реална помощ на българската икономика

Общото между Германия и Япония, освен че са сред първите страни по богатство, е, че и двете ценят родното производство.

Точно 56% от германците, заявиха в изследване в началото на 2008 г., че няма да си купуват телефони Nokia, след като концернът затвори завода си в немския град Бохум.

И германецът и японецът търсят да купят нещо родно. Математически, това е причината за тяхното богатство. Ако се купи вносна потребителска стока, то парите изтичат и създават богатство на друга нация. Ако парите останат в икономиката, те се завъртат многократно и се създава допълнителна стойност.

Къде сме ние?

Българинът цени вносното, а не българското. Нерядко се изтъква и като предимство, че дадена стока е вносна, дори за такива продукти като бонбони например, в някои случаи произведени в Китай. А поне в производството на шоколадови изделия сме доста напред.

Също така има български марки прах за пране (лидери в сегмента), сапуни, пасти за зъби, мебели, лампи, килими, хладилници, бойлери, камини, паркети, дограми, дрехи, алкохолни напитки и др.

Българинът обаче си иска вносно. Това със сигурност е тежкото наследство от 45 години изолация в соц-блока. Това със сигурност е и причина да не се натрупа богатство, а дългове в последните 10 години, като вече имаме 35 млрд. евро външен дълг.

Парадоксът е пълен, много от качествените български марки, се рекламират в привкус на италиански, френски, немски, като имат и западни имена и 99% от потребителите не знаят, че купуват българско. Иначе просто не биха го купували.

Разбира се, има го и обратният случай, когато вносното се представя за българско, но то е основно при зеленчуците и плодовете. Гръцките и турски домати стават български, полските картофи стават самоковски, македонското зеле става зеле от Петърч и т.н.

Като цяло обаче силно преобладава стремежът към чуждото. Неслучайно производството на автомобили Роувър във Варна се провали. Естествено, тук бяха намесени и други фактори – като неспазени обещания за държавна подкрепа, съмнения за качеството на автомобила и др. Производителите тогава заявиха, че залагат много на местно търсене, но продажбите за България бяха незадоволитени. Да вярно, че моделът беше малко остарял, вярно, че много от българите веднага се фокусираха да изтъкват недостатъците му, но е вярно и че бе оказвана подкрепа на конкурентни марки, както и че едва ли друг автомобилостроител скоро ще пробва да произвежда в България.

Пътят към благоденствието е открит. Всички се возим във финансовия кораб България и покупката на българско ще заздрави кораба не само чрез по-голямото богатство на страната, но и чрез инвестиции в родното производство, защото какво друго, ако не инвестиция, е да купиш даден продукт.

Влизайки в ЕС и Световната търговска организация, вече не можем да водим официална протекционистична политика, пък и това би създала реахитично местно производство. Само личният избор на българина може да изкове благоденствието на всички.

Така вместо „За Бога, братя, не купувайте”, можем да развеем фразата „За Бога, братя, търсете дълго, но купете качествения български продукт“. Като под български продукт се има предвид и онова производство с чуждестранни собственици, което се осъществява в България.

http://www.investor.bg/?cat=85&id=72852

# 1
  • Мнения: 2 401
Има да. Само, че вече беше пускана подобна тема, в която 98% от потребителките твърдяха, че това е най-голямата глупост и няма да се "минат" да подкрепят бг икономиката.

# 2
  • Мнения: X
Абсолютно и аз не бих си купил много от родните стоки. Скоро в един от сутрешните блокове на телевизиите гледах шефа на камарата на хлебопроизводителите. Задават му въпроса: Цената на хляба е 90 стотинки при цена на горивата 2,20 и цена на зърното 0,40 лв. Сега цените са 1,80 лв/л гориво и 0,25 ст/кг зърно - и той вика ами заплатите се вдигнаха. И с колко ги вдигнахте ? ми с 50 лева ... да се смееш ли да плачеш ли ?!?!?!? Това е един пример за цената. ЗА качеството на стоките просто не ми се говори - там примерите се меко казано плачевни. Е как да избера българското? По точно защо да го избера? За да кара шефа на някоя текстилна фирма кола за стотици хиляди левове, хората да бачкат по 12 часа, 7 дни  за 300 лева.  И наистина е минаване да я подкрепяме или ако я подкрепяме да знаем защо го правим.

# 3
  • София
  • Мнения: 175
Купувам български стоки само когато цената и качеството им са по-добри от тези на чуждите такива. В противен случай това не е подкрепа за българската продукция, а е подкрепа на неефективно производство. С него няма да се измъкнем от кризата.

# 4
  • Мнения: 502
   Авторът на статията намерил с кои държави да ни сравнява- с Германия и Япония. Това са страни с едни от най-мощните икономики в света.  
   Ето,аз подкрепм всеки ден българските производители на кисело и прясно мляко,сирене и кашкавал. Не купувам вносни,купувам български млечни продукти. Но животновъдите протестират пред министерския съвет,въпреки моята ежедневна "подкрепа"?! А нали точно те са "българската икономика",нали те произвеждат млякото? Значи решението не е само в купуването на български стоки,а в това-къде отиват на практика парите за тези стоки. От всички мандри в България на пръсти се броят тези,които са регистрирани по ДДС. По-голяма част от тези предприятия отчитат ниски обороти и укриват печалби и данъци. В същото време цената на кило кашкавал е почти такава,каквато е на френското сирене. А изкупната цена на млякото е 40 стотинки. Оказва се,че когато аз купувам български кашкавал,подкрепям спекулативното производство в мандрите,подкрепям още веднъж и спекулата на търговците на едро и дребно,но самият производител на мляко остава на сухо. Ето такава е картинката на днешната българска икономика.

# 5
  • Мнения: 2 401
Добре, няма да купувате, щото не ви кефи бг продукцията.  Фирмите ще почнат да го закъсват, ще започнат да уволняват персонал, ще влошават все повече качеството на продуктите си, за да оцелеят и накрая ще започнат да затварят кепенците една по една. Какво ще стане? ... вие кажете . Всички ще бъдем доволни, че не сме се "вързали" да подкрепяме мошениците, когато процеса е можело да бъде спрян, или поне непуснат по нанадолнището. 

# 6
  • Мнения: 502
   Кажете български производител на качествени колбаси,който да не е мафиот? Или такъв на млечни продукти,на вино и ракия?
  Много общо е да се каже-подкрепете българските производители! Кажете,кои са тези производители,поименно. Ето,уважавам мнението на доста съфорумки. Ако някой се наеме да направи списък на достойните български производители,които не са свързани със сивата и подземната икономика,от чист патриотизъм бих купувала техните стоки.  Не казвам,че няма такива производители,напротив. Но те са много малко. Иначе много по-полезно за нас и децата ни е да консумираме български продукти,а не вносни. За това не споря.

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 15:27 от maraidara

# 7
  • Мнения: 2 014
Още преди да заговорят по медиите за криза, съм се стремяла да купувам български стоки, но това се свежда до обувки,бельо, дрехи, бисквити, солети, общо взето - храни. Приемам идеи за по-скъпоструващи хубави български неща. И на мен не ми се ще да стимулирам една чужда икономика.

# 8
  • Мнения: 2 759
...Кажете,кои са тези производители, поименно...
                       Идеята за списък е много добра  Peace.

# 9
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Има Бял списък на хранителните продукти например.

# 10
  • Мнения: 6 029
Има да. Само, че вече беше пускана подобна тема, в която 98% от потребителките твърдяха, че това е най-голямата глупост и няма да се "минат" да подкрепят бг икономиката.

Пак си чела само каквото ти изнася. Аз в тази тема написах, че нямам пари за българската продукция, много ми е скъпа.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 430
Не винаги "Произведено в България" е знак за качество.Така ,че въпросните 98% от потребителките може би са си напатили от част от бг-производството.Аз също участвах в предишната тема,и не останах с такова впечатление ,че
Цитат
Само, че вече беше пускана подобна тема, в която 98% от потребителките твърдяха, че това е най-голямата глупост и няма да се "минат" да подкрепят бг икономиката.
Просто мненията бяха ,ако си заслужава качеството ще купувам.
Давам ти най-елементарен пример:
Като човек в областта на фармацията бих те попитала минзухар,ако си отвориш домашната аптечка и погледнеш аспирина си,бинта,аналгина и т.н.бих те попитала колко от тях са произведени в България,и колко са внос?И следващият път ако си взимаш аспиринче,уточни в аптеката,че искаш българският,да точно него,който ти дразни на лигавицата,и без американски глезотийки или да подпомагаш Байер Wink

# 12
  • Мнения: 502
Има Бял списък на хранителните продукти например.
  Да. За сравнение,темата за черния списък е многократно по-дълга от тази за "белия". За съжаление.

# 13
  • Мнения: X
Добре, няма да купувате, щото не ви кефи бг продукцията.  Фирмите ще почнат да го закъсват, ще започнат да уволняват персонал, ще влошават все повече качеството на продуктите си, за да оцелеят и накрая ще започнат да затварят кепенците една по една. Какво ще стане? ... вие кажете . Всички ще бъдем доволни, че не сме се "вързали" да подкрепяме мошениците, когато процеса е можело да бъде спрян, или поне непуснат по нанадолнището. 
Аз лично работя в строителството. Честно да ти кажа получаваме добре заплати, защото строим на чужденци. Реално от българската икономика нищо не хващаме - българския инвеститор си взема незаконно работници, дава им пари на ръка, никакви осигоровки, застраховки и т.н., а после почва да реве - ама има за ремонт, ама тези си оставиха ръцете... а колко от теи хора са пили по една студено вода вместо надник ....

# 14
  • Мнения: 2 401
Ами да, ще преглътна временното неразположение, ще си купя дразнещ аспирин, и други неща ще си купя, ако знам, че има дори най-малка опасност да видя отново 97г. 

Общи условия

Активация на акаунт