Кърмене от две гърди?

  • 2 359
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
Здравейте мами.
На бебчо от известно време явно не му е достатъчно млякото от едната гърда и започна да плаче, тогава пък аз започнах да предлагам втората. На следващото хранене кърменето започва от гърдата от която е папал последно. Обаче аз не съм сигурна дали наистина изпапва всичко от едната гърда или му е по лесно да не си дава много напъни да изсуква задното мляко. От едната цица яде някъде около 12-15 мин. -четох някъде че май за толкова време се изсуква млякото
Кърмим се на поискване и вече сме на почти 2 месеца.

И още нещо да ви питам:
Когато се напъва  било от колики от време на време или просто да ака пъпчето му изскача като балонче и после пак се прибира - какво означава пък това Sad

# 1
  • Мнения: 8 163
Ще ти преведа няколко реда от книгата на Трейси Хог Secrets of the Baby Whisperer. Аз си гледам щерката по нейните съвети; досега за всичко ТХ се оказа права.
Не претендирам за художественост, а за правдивост на превода.

"Трудно е да се разбере колко мляко изпива бебето ви. Макар че аз не съветвам никого да гледа по часовник продължителността на всяко кърмене, много майки питат за колко време горе-долу се нахранва бебето им. Колкото повече порастват бебетата, толкова по-добре умеят да се хранят и кърменето отнема по-кратко време. Ето по колко и за колко време поема детето според усреднени данни:

4-8 седмица: до 40 мин., 60-140 мл.
8-12 седмица: до 30 мин., 120-170 мл.
3-6 месец: до 20 мин., 140-230 мл.

Ако се притеснявате какво количество мляко имате направете т.нар. "млеконадой" - термин с фермерски произход. Веднъж дневно, 15 минути преди кърмене изцедете гърата си, за да измерите колко мляко давате. Вземете предвид, че бебето, докато суче може да извлече още около 20 мл. и ще получте точна представа."

"Не гледайте часовника. Кърменето не е свързано с време или милилитри, а да опознаете себе си и бебето си. бебетата на кърма обикновено ядат по-често от останалите, защото кърмата е по-лесносмилаема от адаптираното мляко. Така че, ако имате 2 или 3 месечно бебе, което суче по 40 минути, храносмилателната му система ще е обработила млякото до 3 часа."

Според ТХ около 5 килограмовото дете  съумява да изпразни едната гърда и да се нуждае от дохранване от другата.

Опитвам се да ти кажа, че не е задължително детето ти да се е нахранило за тези 15-20 мин. , нито пък е задължително да си права, че гърдата ти се е изпразнила.

За пъпчето не мога да ти помогна, съжалявам. Най-добре говори с педиатъра си.

Дано тази информация ти е от полза.

# 2
  • Мнения: 8 163
Забравих да те питам нещо.

А ти сигурна ли си, че когато храниш бебчето си то наистина е гладно? Защото при това "хранене при поискване" със сигурност не ти е леко да определиш кога бебето плаче от умора, кога е гладно.

Ако все още не можеш да различаваш видовете плач, ще ти пратя една таблица с признаците на различните плачове. Нашата щерка 100% отговаряше на описаните признаци във връзка със съответната нужда.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Може да не е 100% сигурно, но защо не пробваш да стиснеш зърното, след като бебето е приключило с гърдата? Ако има фонтанче, значи със сигурност има още...
Може да го върнеш на първата гърда след втората, за всеки случай - но по-скоро ти ще се ориентираш по реакциите му, дали се е нахранило. Ако го насилиш с още малко (а то винаги има), може да го върне... Ако е гладно, ще те "уведоми" много скоро Simple Smile

А пък споменатата таблица с видовете плач и аз я искам Simple Smile

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 784
Предлагаш му правилно да яде. Ако наддава добре, расте на височина и е активно за възрастта си, всичко е ОК.
За пъпчето говори с педиатъра си - ние на нашата и лепихме едни специални лепенки за пъпче, за да й се прибере красивко, че като порастне, да си ходи с голо пъпче Wink Но педиатър трябва да го види има ли му нещо, или само се притесняваш излишно.

# 5
  • Мнения: 385
Здрасти!

Не е вживявай чак толкова много дали изпива чак всичко до капка. Нали спазваш правилото да започваш от гърдата, с която си приключила. (Ще видиш, че като напреднеш с опита даже ще започнеш да забравяш с коя гърда си приключила.

Има бебета, които искат млякото да им идва на големи гълтоци, като моя син например. И когато намалее "дебитът", се сърди. Също се сърди, когато е изгладнял, а млякото не тръгва веднага, а той трябва да "дои" на празен ход няколко пъти. Така че сигурно и при вас е така. Мисля, че 10-15мин. на вашата възраст са достатъчни детето да изсуква всичко.

По съвпадение и аз имам книгата на Трейси Хог  и като цяло в началото много научих от нея. Но и тази книга трябва да се чете критично. Например, има поне две неща, за които се сещам, и те бяха много подвеждащи за мен. Това, че детето на възраст 4-8 седмици суче по 40 мин., за да се наяде. Абсолютно невярно при мен. Друго твърдение, което също не е вярно: когато детето плаче и още не са минали поне два часа и половина, то не плаче от глад. Плаче си и още как. Но заради книгата моя милост в началото не вярваше, че плаче от глад. Мисля, че авторката може да съветва майки, които са въвели режим на хранене. За децата, които се хранят на поискване, много от съветите не са валидни. Мисля, че на мен ми бяха по-полезни руските сайтове по отношение на храненето на поискване.

# 6
  • Мнения: 473
За плача - ами аз горе долу вече ги различавам кога плаче от глад или от колики или пък от друго нещо.Когато е гладен плачът му е много характерен - като на малко гладно котеце Grinning
и трудно може да се сбърка, а пък и ако не е гладен просто не суче..така че това се изключва като алтернаива.

По -скоро е както тук:
Има бебета, които искат млякото да им идва на големи гълтоци, като моя син например. И когато намалее "дебитът", се сърди. Също се сърди, когато е изгладнял, а млякото не тръгва веднага, а той трябва да "дои" на празен ход няколко пъти.

Само да не се опитва да прави кърмаческа стачка - от това се притеснявам Sign Exclamation

Ядосва се като му свърши силната струя и започва да се върти и да мрънка.

# 7
  • Мнения: 473
Цитат
Ако все още не можеш да различаваш видовете плач, ще ти пратя една таблица с признаците на различните плачове. Нашата щерка 100% отговаряше на описаните признаци във връзка със съответната нужда.


Ще ти бъда много благодарна да ми ги изпратиш - винаги е добре да прочетеш нещо ново и да направиш съпоставяне.

# 8
  • Мнения: 473
Цитат

Ако наддава добре, расте на височина и е активно за възрастта си, всичко е ОК.


Признаците които описвам се появиха от няколко дни а сме на консултация чак на 7.07. но бебока видимо си наддава и расте според мен,която съм по цял ден с него и по-трудно долавям промени във външността му. Започва да става все по активен - смее се вече и с глас Grinning  Grinning  Grinning  и ми е много сладък малкото дяволче Grinning
Може би са излишни притесненията ми но все пак да си питам
Благодаря на всички за подкрепата.
Хмм-а след 7.07 ще се похвалим с нови постижения в кг и см Grinning

# 9
  • Мнения: 473
Цитат
Не е вживявай чак толкова много дали изпива чак всичко до капка. Нали спазваш правилото да започваш от гърдата, с която си приключила. (Ще видиш, че като напреднеш с опита даже ще започнеш да забравяш с коя гърда си приключила.

Със сигурност не го изпива до капка но важното е да се нахрани. Правилото го спазвам и си абсолютно права че често забравям от коят гърда трябва да започвам храненето Embarassed

Цитат
Има бебета, които искат млякото да им идва на големи гълтоци, като моя син например. И когато намалее "дебитът", се сърди. Също се сърди, когато е изгладнял, а млякото не тръгва веднага, а той трябва да "дои" на празен ход няколко пъти. Така че сигурно и при вас е така. Мисля, че 10-15мин. на вашата възраст са достатъчни детето да изсуква всичко.

А ти как процедираш  в такива случаи?

# 10
  • Мнения: 1 381
"Има бебета, които искат млякото да им идва на големи гълтоци, като моя син например. И когато намалее "дебитът", се сърди. Също се сърди, когато е изгладнял, а млякото не тръгва веднага, а той трябва да "дои" на празен ход няколко пъти".

Мисля че нищо не ти пречи да си стиснеш зърното преди да му дадеш , за да потече кърмата. Аз също бях чела някъде, че това е хубаво  да се прави, за да се отстранят случайно попаднали в млечните канали микроорганизни.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Ние сме на същият хал!
15ина минути сукане и се почва едн рев, едно въртене, едно чудо....
направо съм се видяла пак в чудо!
тамън зърното се оправи, ново двайсе.....
на 20ти направихме 2 месеца
малките хитреци си имат идентични номерца значи! Shocked

# 12
  • Мнения: 8 163
Цитат на: Инка
По съвпадение и аз имам книгата на Трейси Хог  и като цяло в началото много научих от нея. Но и тази книга трябва да се чете критично. Например, има поне две неща, за които се сещам, и те бяха много подвеждащи за мен. Това, че детето на възраст 4-8 седмици суче по 40 мин., за да се наяде. Абсолютно невярно при мен. Друго твърдение, което също не е вярно: когато детето плаче и още не са минали поне два часа и половина, то не плаче от глад. Плаче си и още как. Но заради книгата моя милост в началото не вярваше, че плаче от глад. Мисля, че авторката може да съветва майки, които са въвели режим на хранене. За децата, които се хранят на поискване, много от съветите не са валидни. Мисля, че на мен ми бяха по-полезни руските сайтове по отношение на храненето на поискване.


Определено си права за едно нещо: книгите на ТХ не вършат много работа на майки, които не са създали режим на децата си. Истината е, че тия книги са за това как да се създаде такъв режим и защо е по-добре детето да е на режим, отколкото да не е.
Пък за това, дето твоето дете на 4-8 седмици не се хранело в продължение на 40 мин., ако погледнеш в книгата на ТХ, стр. 108, там пише не "по 40 мин.", а "до 40 мин (="Up to 40 minutes").

# 13
  • Мнения: 8 163
Цитат на: Charr
Цитат
често забравям от коят гърда трябва да започвам храненето Embarassed


Слагай си безопасна игла на дрехата от страната, от която си кърмила за последно. Или си премествай пръстен, часовник и пр. Така няма начин да се объркаш.

Иначе таблиците вече са публикувани на адрес

http://community.webshots.com/user/aabadjieva

# 14
  • Мнения: 385
[quote="Charr
Цитат
Има бебета, които искат млякото да им идва на големи гълтоци, като моя син например. И когато намалее "дебитът", се сърди. Също се сърди, когато е изгладнял, а млякото не тръгва веднага, а той трябва да "дои" на празен ход няколко пъти. Така че сигурно и при вас е така. Мисля, че 10-15мин. на вашата възраст са достатъчни детето да изсуква всичко.

А ти как процедираш  в такива случаи?[/quote]

Ако е през деня и мога да го търпя крив за  минута, го прикотквам да дои, докато млякото тръгне. После като приключи веднага го слагам на другата гърда. Често от втората цоква само малко. Ако е пред заспиване вечер, когато задължително му трябва як гълток, направо сменям гърдата и не го оставям да ми се върти и да е нервен. То това от опит. Колко пъти ми се въртеше и аз докато схвана, че проблема е в "дебита". Няма нищо по-прекрасно да ти се отпусне като дробче заспал дълбоко в 20:30. Иначе и сега не мога да проумея как успява да изяде такава мощна доза кърма преди заспиване.

Общи условия

Активация на акаунт