зъбчета и устна хигиена

  • 2 573
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 56
Здравейте,
Рая е почти на 7 месеца-още няма зъби, но ме интересува устната хигиена-трябва ли да правя нещо преди да и израстнат зъбчета (търкане на венците, изплакване на устата или нещо подобно) или чак като се появят да обърнем внимание на устната хигиена? Да не съм закъсняла?

# 1
  • Мнения: 27 524
Не, разбира се  Joy
Понякога си мисля, че форумът предизвиква не само престараване, но и пълно откачане от действителността  hahaha

# 2
  • Мнения: 56
да, съгласна съм...май от много четене - списания, книги, форуми - вече взех да се пообърквам кое е правилно и кое не...даже вече не помня кое къде съм чела...специално това попитах защото имам някакви бегли спомени като бях още бременна в някое от списанията май четох хигиената да започнела още преди зъбчетата- та исках да знам какво се очаква от мен...

# 3
  • Мнения: 27 524
 Hug

Всеки сам преценява.  Peace За мен търкането на две или дори 4 зъбчета в устата на бебето с четка и паста е повече от безумна  Laughing Но може и да греша. Аз лично започнах да мия зъбите на сина си само вечер, и то след 2-годишна възраст.
Не знам дали това е правилното, така го смятам за ок аз  Blush

# 4
  • Мнения: 2 908
Започнах с миенето на зъбчета,едва като израстнаха първите 4-5 зъба на дъщеря ми-т.е. на около 1г и 2 месеца.Миех ги с четка и паста вечер само.

# 5
  • Мнения: 1 650
Няма нищо лошо да се поддържа устната хигиена, дори и преди да излязат зъбчетата. Аз давах водичка след млякото, за да се изплакне водата.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Започнах миенето на зъбките вечер когато излезе и четвъртото зъбче/1г и 5м/.Преди това нищо не съм правила.

# 7
  • Мнения: 162
Когато никнеха зъбките на децата ми съм мазала венците с Дентинокс ,но той е за да никнат безболезнено,а не за хигиена на устната кухина.Миенето на зъбите започнахме след навършването на 2 год.

# 8
  • Мнения: 12
Здравейте! Страхотна тема , и много актуална за мен.
Дъщеря ми е на 10м и вече има 8 зъбчета.Мислила съм си как бих могла да ги мия..., но варианта с четка и паста за сега поне отпада, защото няма как да и обясня да не поглъща пастата Grinning а точно това ще се случва.И май варианта за въвеждане на четка и паста за след 2 годишна възраст ми се струва най-разумен. С интерес ще следя мненията в тази тема, благодаря предварително на всички отделили време ,за да споделят своя опит bouquet

# 9
  • Мнения: 5 393
С миенето на зъбите започнах когато се появиха първите два. До тогава нищо не съм правила.

# 10
  • София
  • Мнения: 748
Когато се появи зъб е хубаво да се четка само с четка ,без паста. Пастата въведох в символично количество  след 2 години и то като се убедих, че не я гълта. И до сега ми се сърди малчугана, че неговата паста не се пенела колкото моята! Ами как ще се пени, аз слагам съвсем малко! И особено важно е да има личен пример, т. е. да си миете заедно зъбите, той четка както и колкото може, след което аз доизчетквам. Децата много обичат да подражават. Зъбите се мият 2 пъти дневно, независимо колко е голямо детето. Детето започва да си мие самостоятелно зъбите когато сте сигурни, че ги мие качествено. Струва ми се, че това ще е не по-рано от 6-7 годишна възраст. Ако се сетя нещо друго пак ще пиша.

# 11
  • Мнения: 3 929
Вече си мисля, че това е въпрос на личен избор, в случая - на родителя. Ако няма зъбки детето още, може наистина да му се дава водичка, за да си изплаква устата след ядене. Нищо лошо няма в това. Със сигурност няма да навреди.
Аз започнах да мия зъбките на Тони само с четка и само от време на време, когато беше още на 1,6 год., но не го правех редовно, а когато ми щукне. След 2 год. започнах да полагам повече старание, като включих и паста за зъби, а сега вече е задължително.

# 12
  • Мнения: 8 929
Мия зъбките от около  месец само с накрайника и от скоро и с пастата без флуор Ненедент. Може да се гълта. След 6 месеца е! Дъщеря ми сега е на 10 месеца. Скоро излезе 5-тото зъбче. Първото порастна на 4 месеца и половина. Отначало бяха много мънички, а и явно я боляха венците при допир, а и беше само на кърма, не виждах смисъл да се мият чак толкова, сега вече когато яде всичко, ги мия всяка вечер!:) Преди това, според мен, недей да тормозиш детето. Wink
Ето я пастата:


Hug

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Hug

Всеки сам преценява.  Peace За мен търкането на две или дори 4 зъбчета в устата на бебето с четка и паста е повече от безумна  Laughing Но може и да греша. Аз лично започнах да мия зъбите на сина си само вечер, и то след 2-годишна възраст.
Не знам дали това е правилното, така го смятам за ок аз  Blush
И аз като теб реших да мия зъбките когато в устата има достатъчно Laughing и беше около втората годинка.

# 14
  • Мнения: 15 379
Ползвам Ненедент и четка за зъби Орал В за деца над 4м. Не мисля, че е престараване зъбната хигиена да започне, когато са налице първите зъбки, защото и при тях се образува плака, която може да доведе до кариес, а и се създава навик у детето, което също не е за пренебрегване.

Общи условия

Активация на акаунт