Кога най-късно е допустимо да се захрани едно кърмаче?

  • 1 342
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 106
Смятам да захранвам дъщеря си след навършени 7 месеца, за което имам обективни причини (реагира с алергична реакция на ваксина). Има ли други смели мами като мен? Отрази ли се по някакъв начин късното захранване на детето ви - по-трудно се захранва, отказва някой храни, намален хемоглобин и т.н ?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
Големия ми син е захранен на 6м навършени и две седмици, близо бях до 7месеца Grinning Хемоглобина на 1г беше в норма. До година и 2-3 месеца не ядеше количества храна, караше предимно на кърма - това някои биха приели за трудно захранване, но за мен беше нормално, по 2-3-4 лъжички на хранене. Другата храна беше от любопитство. Сега нямам проблем с апетита и количеството на храната, много малко неща не яде. Отказва ряпа, зелен боб и.... друго не се сещам. Общо взето е пример за добро прасенце, което яде всичко и по много Simple Smile А, и още го кърмя Simple Smile

# 2
  • Мнения: 106
Думите ти са окуражаващи.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 381
Въпроса е да не се изпусне момента, когато ще й бъде интересно да опитва нови храни. Също така самото движение на примляскване, по-късно на дъвчене не трябва да се изпуска във времето. Може да помислиш за захранване с неалергични храни, като например оризова каша, картоф, тиква, ябълка... Неутрални храни, които обичайно не предизвикат алергични реакции. След първия месец от захранването спокойно можеш да въведеш и месото - пуешко, заешко или пилешко. С тези храни може да правиш спокойно комбинации, докато дететнце порасне достатъчно, за да въведеш и други хани. Обикновено към подправките се обръща най-малко внимание, а те в повечето случаи са алергени. Препоръчват се само копър и магданоз поне до годинката.

# 4
  • Мнения: 3 638
Аз захраних малко след 6 навършени месеца един вид педагогическо захранване - ядат самички. И без това те в началото толкова малки количества изяждат, че фактически може би чак след седмия месец може да се каже, че са поемали по повече. Трябва да видиш и дали детенцето е готово, може ли да седи, проявяла ли вече интерес към друга храна, опитва ли се да пъха неща в устичката... Моите в момента ядат всичко с голям апетит и най-вече се справят почти сами дори с лъжичката  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 327
Захраних на навършени 7м. и нямам проблем с това,напротив-предимствата са повече от колкото си мислех Peace

# 6
  • Мнения: 9 466
Захраних на 6.5мес, но ако имам второ, със сигурност ще го захраня към годинката Peace
Няма начин да не прояде твърда храна-любопитството е велика сила Mr. Green

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
Захраних на 6.5мес, но ако имам второ, със сигурност ще го захраня към годинката Peace
Няма начин да не прояде твърда храна-любопитството е велика сила Mr. Green

Това може да се окаже по-трудно отколкото очакваш.  Laughing   Иво се самозахрани със зелен лук - открадна си едно перо и докато успея да му го вземе вече победоносно го беше натъпкал в устата си. По някое време децата сами почват да се захранват Simple Smile

# 8
  • Мнения: 693
Захраних на 6.5мес, но ако имам второ, със сигурност ще го захраня към годинката Peace
Няма начин да не прояде твърда храна-любопитството е велика сила Mr. Green


Е, това вече е върхът  Shocked! Няма лошо да го направиш, но не съм сигурна дали си запозната с последствията....

# 9
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
аз не съм запозната с последствията... можеш ли да кажеш с две думи най-важното?

# 10
  • Мнения: 693
Ти имаш обективни причини и може би е по-добре да поотложиш захранването. Аз бих се консултирала с Hedra, може да се обадиш и в Консултативния кабинет по кърмене (тел. 0896 418 488) - там ще ти дадат адекватна инфорнация!

Мисля, че това с прекалено късното захранване без основателни причини е прекалено!

# 11
  • Мнения: 8 917
Смятам да захранвам дъщеря си след навършени 7 месеца, за което имам обективни причини (реагира с алергична реакция на ваксина). Има ли други смели мами като мен? Отрази ли се по някакъв начин късното захранване на детето ви - по-трудно се захранва, отказва някой храни, намален хемоглобин и т.н ?
Захраних я след 6-я месец. Не съм срещала никакъв проблем.

# 12
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Ти имаш обективни причини и може би е по-добре да поотложиш захранването. Аз бих се консултирала с Hedra, може да се обадиш и в Консултативния кабинет по кърмене (тел. 0896 418 488) - там ще ти дадат адекватна инфорнация!

Мисля, че това с прекалено късното захранване без основателни причини е прекалено!

съгласна съм. но освен, че мислиш че е прекалено, има ли конкретни последствия ?

# 13
  • Мнения: 2 616
• Контрол на главата. За да яде твърди храни бебето ви трябва да може да държи главата си в стабилна, изправена позиция.
             •   Загуба на „рефлекса на избутване”.  За да задържи храната в устата си и да я преглътне, бебето ви трябва да спре да избутва навън храната с езика си.
             • Добра седяща поза. Дори и да не е готово за висок стол, бебето трябва да може да стои седнало за да преглъща по-добре.
             •   Дъвчащи движения. Устата и езика на вашето бебе се развиват в синхрон с храносмилателната му система. За да започне да яде твърди храни, то трябва да може да предвижва храната до задната част на устата си и да я поглъща. Колкото по-ефективно преглъща, толкова по-малко храна ще изплюва нявън.
             •   Значително наддаване на тегло. Повечето бебета са готови за твърди храни, когато удвоят теглото си (или тежат около 7 кг) и са на не по-малко от 4 месеца.
             •   Нарастващ апетит. Изглежда гладно след осем до десет хранения дневно с кърма или адаптирано мляко.
             •   Любопитство към вашата храна. Бебето ви може да започне да наднича в чинията ви или да посяга към вилицата, когато я доближавате към устата си

Ако детенце отговаря на поне 2/3 от тези "изисквания' можете да започнете захранването. Освен това имайте предвид, че захранването не замества кърменето-ако предлагате първо кърма, а след това твърда храна, ще си запазете кърменето до 1 год. на детето. Идеята е до навършване на първата си годинка, детето да продължава да се кърми интензивно, но да има възможността да се запознае с редица вкусове,  които ще консумира в по-нататъшния си живот.След навършването на годинка можете постепенно да предлагате първо твърда храна, после кърма. Имайте предвид, че до към 1,6г детето ще предпочита кърмата пред храната.


Но, да по-късното захранване крие своите минуси, защото децата наистина се захранват по-трудно и наистина възприемат част от вкусовете за по-големи интервали от време.
Защо не погледнеш схемите за Педагогическо захранване, може би там ще откриеш своята "златна среда"

Статии:
Естествено въвеждане на твърди храни
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Захранване на кърмачето - педагогическо захранване
Хранене на деца с нарушен хранителен интерес
Как не трябва да храним детето си
Пюретата са неестествени и ненужни за бебетата
Как да научим детето да се храни само - програма за педагогическо захранване

Други теми, засягащи ПЗ:
Тотално обърках захранването! Има ли шанс ПЗ?!
Късно захранване по схема или педагогическо захранване?

Материали без превод:
http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/films_bijvoeden/z … pley_methode.html
http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/vast_voedsel/rapl … delines.html#meer

# 14
  • Мнения: 4 000
Веднъж в Часът на мама гостува д-р Попиванова. Тя каза, че ако изключителното кърмене до  6ти месец е бонус за детето, то след това вече не е.

Общи условия

Активация на акаунт