Изключително злоядо дете

  • 3 704
  • 57
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 74
И аз опрях вече до вашите съвети, но просто не зная какво да направя. Имам дете  на 1г. и 8м. От известно време не се храни изобщо- допреди две-три седмици успявахме да я убедим да хапне поне по едно-две лъжички, но от тогава не яде буквално нищо. Не и давам, пък тя и не иска, бисквити, зрънчо...такива неща не яде. Гризва едно ъгълче и ги оставя или ги троши на парчета. От две кухни и взимам храна- нищо, аз и готвя- пак нищо, готови пюрета- не близва. Като казвам нищо, значи буквално нищо- с рев и сипвам лъжицата в устата и тя веднага плюе всичко. След като цял ден е умряла от глад на вечеря- процедурата е същата, сега от два-три дни яде филия намазана с масло и чубрица. Първият ден беше толкова гладна, че изяде две, но с всеки ден количеството намалява и снощи- пак не беше яла цял ден- изяде средата на половин филийка.
Искам да кажа, че не и давам нищо между евентуалните хранения, за да е подтискам апетита, но тя въпреки това не яде. Опитах и да и давам да яде каквото и когато поиска, но тя си избира няколко неща и пищи само като види лъжица да се насочва към устата и. За два- три дни имаше ефект да и дам лъжица да си рови в купичката и аз с друга лъжица я хранех, но вече и това не действа.
решила съм да се консултирам с педиатърът ни, но и от вас търся мнение, евентуално за начин да предизвикам интерес към храненето.
С големят ми син- на 7 г. имам сходен проблем, и той не иска да яде  и в къщи се готви по негово желание, но винаги е готова на хляб с луканка или мляко с корн-флейкс. Така че за него знам, че поне стомахът му не е стегнат на възел като на бебо.....направо вече не знам какво да правя. Ако някой има предложения- изключвам консултация с лекар, тъй като съм решила така или иначе да направя това......моля да пише.
Дали да е и взема нещо за апетит, но тя е гладна....просто не иска да яде

# 1
  • Мнения: 1 749
По какъв начин се храните?Нашата напоследък(последните два месеца)също е трудна.Проблема при нас е по-малък от този,който описваш,но...има такъв.Понякога просто не желае да поеме повече от две-три лъжици.Каквото и да е.Всичко,освен...хляб.Обича да се разхожда и да яде едновременно.Не я преследвам с лъжицата,но храненето ни отнема доста време.Понякога разглежда някоя книжка,докато се храни и това има ефект.Просто не ни свърта на едно място,или искаме да се занимаваме с нещо,докато ядем.... Tired

# 2
  • Варна
  • Мнения: 336
Есме незнам какъв съвет да ти дам  newsm78 освен да отидете наистина на лекар, синът ми също от известно време много трудно яде, а вече и заиграването не върши работа, пробвала съм да давам едно сиропче което отваря апетита, разликата беше нищожна. единственото което ми идва като идея /но то пак е свързано с лекар/ е да го изследвате детето дали няма гъбички в устата, чувала съм за такива случаи.
Китана сина ми също много обича да яде само хляб, от малък е така, разхожда се и си яде хляба. Чувала съм че не е хубаво децата да играят по време на ядене, защото после ставали злояди!

# 3
  • Мнения: 673
 И двете ми деца бяха злояди.
  Първо започвах да давам витамини /Киди или Мултисаностол/. Второ- стараех се да не ги насилвам по никакъв начин. Давах само любими храни -примерно яйце на очи, пържени картофи Mr. Green, сварен кренвирш с лютеница и всевъзможни сандвичи запечени на тостер. Трето- самото хранене ставаше под формата на игра.Пример - обръщам големия леген в банята с дъното нагоре, така че да може малкия да стъпне върху него, запушвам и напълвам мивката със вода, сипвам течен сапун за пяна, взимаме играчки , събличаме се и играейки се храним. ooooh! Mr. Green
  Когато поотрасне този проблем ще отшуми Peace

# 4
  • Мнения: 9 814
Разказвала съм то и друг път- аз пък оставих моето дете в продължение на два-три дни  без да му предлагам нищо за ядене.
Първи ден, ставаме сутринта и след обичайния тоалет вместо да започнем да я моля да закуси си мълча и не предлагам нищо за ядене. Все едно такова нещо не съществува. Приготвям закуската й /например филия с масло и сирене, една чаша мляко + плод/ и я оставям на масата, така че, детето да може все пак да вижда, че има храна на разположение, но не казвам нищо и по никакъв начин не я карам да яде и не говоря, че е време за закуска и други такива. Цяла сутрин нищо, не посяга към яденето, към обяд е вече гладна и хапва малка част от филията и така в общи линии до вечерта закуската беше изядена.
Тази процедура я повторих два-три дни и ефектът беше поразителен- започна сама да си иска ядене. Като на втория ден си приготвих сандвич и започнах демонстративно да го ям срещу нея. Гледаше ме право в устата, но пак не съм я подканяла да яде. Нейната закуска си седеше на масата и я чакаше.
И до сега не е от особено ящните, но въпреки всичко все пак яде по-малко.

# 5
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Есме,не го насилвай-може съвсем да се отврати.Опитай с витамини,както те е посъветвала друга мама по горе,аз например съм най-доволна от Мултисаностола-триъгълно шишенце,успех ти желая  bouquet

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моята дъщеря беше много злояда до 2.5-3 годишна възраст. Не огладняваше по никакъв начин. Като бебе 3 дни беше само на чай и така не огладня. Така, че напълно съчувствам на авторката на темата. Моето дете прояде след като започнах да му давам сиропа за апетит на д-р Тайс.

# 7
  • Мнения: 7 201
Есме,не го насилвай-може съвсем да се отврати.Опитай с витамини,както те е посъветвала друга мама по горе
Peace Можеш да опиташ с Апетон.

# 8
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
И двете ми деца бяха злояди.
  Първо започвах да давам витамини /Киди или Мултисаностол/.
Само дотук при нас беше същото. Не съм го оставяла да не яде, може и да не е правилно, но винаги съм държала да хапне поне по малко сутрин, обед, вечер, следобедната закуска отдавна я бях отписала. Саностол му влияеше чудесно, такъв апетит отваряише, че не можех да си позная детето, даже на странични хора им правеше впечатление, че яде... Хранех го аз, още го храня  Embarassed, като мъничък ядеше само на рекламите, гледаше хипнотизиран като зомби, а аз бутах лъжицата, много вреден навик, но нямаше друг начин, после пред компютъра, занимава се с нещо интересно и аз бутам лъжицата...
Оставяла съм го 1-2 пъти гладен да се сети в един момент да яде, не се сети...
С времето си изгради някакъв навик, мрънкаше като видеше яденене, но знаеше, че трябва, стана малко по-лесно...
Като тръгна на градина изрично ги предупредих, че е злояд (и капризен) да не го карат насила, все едно им казах, карайте го, като се амбицираха и учителка и лелка да го угояват, рев, зор, качи ми две кила (две години подред си бееше на едни и същи килограми). В началото ми беше толлкова гадно, че го мъчат ... ам в момента съм им благодарна. Благодарение на градината ми прояде и месо (което не близваше) и плодове... Ял ми е само когато дърпаше на ръст, когато почваше да се храни почти нормално бях сигурна,че расте, меря - дръпнал е в см.
От половин година мога да се похваля, че нямам злоядо дете (пу,пу,пу), но е почти на 5г., може да е го израсъл, дано...Храни се нормално, е не яде количества, но огладнява и сам си търси ядене, яде неща, които преди и не поглеждаше...
Искрено съчувствам и разбирам майките с подобен проблем, няма изпитана рецепта, която да помага при злоядите деца, всяко дете реагира индивидално, само мога да ви пожелая да откриете начина, който да помогне при вас.
Първото, с което нищо не губите е да пробвате с витамини или др. сиропи стимулиращи апетита, успех!

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 74
Благодаря на всички за отговорите и съветите. И аз си мислех за някакво сиропче, обаче проблемът е, че тя е гладна, или поне демонстрира глад. Приготвям и купичката и тя доброволно отива и сяда на масата и чака, започва да си бърка с нейната лъжица в храната, но в момента, м който види, че се опитвам да приближа друга лъжица към устата започва да пищи и да върти глава. А това с оставянето гладна- не действа. Тя не яде по цял ден нищо- буквално, няма и желание- не хапва солети, бисквити-нищо, но ходи и рови в шкафовете за храна. Направо не знам
За афти не съм се замисляла, но очевидно нещо и пречи да се храни.  Мисля си,че е възможно пробиващо зъбче- остават още доста да пробият. А тя на всяко пробиване на зъб повръща и е унила с дни. Последният път тъкмо бях тръгнала да я обличам за лекар, тъй като пиеше лекарства и въпреки това повръщаше и видях един пробил кучешки зъб.
Всъщност много се надявам да е свързано с някакъв некомфорт в устата. Тъй като в интерес на истината допреди няколко месеца се хранеше сравнително добре............. Просто не знам какво да правя. Но след консултация с лекар ще пробвам някое от сиропчетата. Иначе мултисаностол съм и давала, по други причини, тъй като тя не яде и плодове, но не забелязах ефект от него.
Благодаря на всички за съчувствието и съветите. По принцип винаги съм била на мнение, че човек няма да умре от глад, ако му се предлага някаква храна и не угаждам на глезотии, но с нея вече се притеснявам.

# 10
  • Мнения: 25 441
Е, остави го това дете само да си хапне, де.  Laughing На година и 8 месеца спокойно може да се храни само. Вярно, ще цапа. Вярно, ще ти отвори повече работа, но нали искаш да яде?
Не бих казала, че синът ми е бил злоядо дете, но и той на възрастта около 2 години ми е правил номера и опити да мине в графата "злояд". Е, не можа. При майка - бивше злоядо дете, такива не минават.  Mr. Green
В момента, в който детето се убеди, че храненето му не е проблем за теб, ще спре да те манипулира с него.  Wink
Естествено, не е зле и да се вслушваш в желанията му. Менютата в книгите и рецептурниците са препоръчителни - никое дете не е умряло от това, че няколко месеца е яло главно намазани филии или нещо друго, ужасяващо една майка - маниачка на тема здравословно хранене. Имате предостатъчно време пред себе си, за да възпитавате вкусовете и културата на хранене.  Peace

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 74
Е, остави го това дете само да си хапне, де.  Laughing На година и 8 месеца спокойно може да се храни само. Вярно, ще цапа. Вярно, ще ти отвори повече работа, но нали искаш да яде?
.....
Естествено, не е зле и да се вслушваш в желанията му. Менютата в книгите и рецептурниците са препоръчителни - никое дете не е умряло от това, че няколко месеца е яло главно намазани филии или нещо друго, ужасяващо една майка - маниачка на тема здравословно хранене. Имате предостатъчно време пред себе си, за да възпитавате вкусовете и културата на хранене.  Peace
Ех да беше в това проблема- пак казвам сядаме да се храним като тя също държи лъжица и моята идея беше да започне да се храни сама, но не. Брат и на тази възраст вече се справяше горе-долу успешно, но тя не проявява такъв вид интерес към храната- т.е. да я яде. Иска да си играе с нея. Относно това какво яде- ами от три дни е на филии с масло, само на вечеря, като от ден на ден изяденото количество намалява- до днес стигна да не хапне нищо, снощи беше полови филийка....
Абе мъчим се и това е . Въпросът е че дори и от глад да умира няма да хапне- ще мрънка, ще си иска шишето за сок, ще рови в шкафовете но не хапва...освен ако по едно ъгълче от обикновена бисквити на два дни се брои за храна...

# 12
  • Мнения: 1 749
Нашия проблем е същия-предпочитаме да бъркаме храната,да почукваме силно по купичката,да си играем с лъжицата,да се нацапаме,но не и да се опитаме да ядем сами..... Thinking

# 13
  • Мнения: 1 049
На мен ми се струват сериозни нещата така както ги описваш, все пак това не са няколко дни или седмица. Може наистина нещо да й пречи да яде и да я боли (както са писали някои ако има афти, те са много болезнени). Наистина само лекар като я прегледа може да реши какьв е проблема. Успех на прегледа!

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
На около година и половина моята дъщеря също имаше такъв период - пиеше само АМ (наситина доста), ядеше основно банани, филийка със сирене, бисквити и солети от време на време. Изби зъб след около месец и всичко си дойде на мястото. Дано и при вас да стане така!

Общи условия

Активация на акаунт