Детегледачка търси съвет

  • 2 190
  • 37
  •   1
Отговори
     Детегледачка съм. От дългогодишният си опит с деца и родители научих много неща и едно от тях е никога да не се бъркам в отглеждането и възпитанието  и да спазвам изискванията на майката. Но понякога това е невъзможно,защото виждам очевадни грешки и немърлимост, които вредят на детето. Какво да правя в такива случаи? Конкретно случаят е следният.
  Гледам едно детенце от около 3 месеца. Детето е на 1год и 5 месеца. Всеки ден майката оставя за детето закуска и обяд, или едно от двете, които аз му давам.  Според мен храната на детето е неподходяща за неговата възраст и еднообразна. Всеки ден му оставя за закуска все едно и също- кремвирши или друг колбас( луканка, кашкавал) и хляб. Или кус-кус , но без нищо-нито сирене ,нито  масълце, само кус-кус,сварен. А  обядът за детето   е все ориз или картофи ,понякога с месо. Според мен тази храна е неподходяща за детето. То е слабичко и злоядо. Кремвиршите ги яде, но не е ли вредно всеки ден да яде кремвирш.?  Луканката не може да я сдъвче ,прави я на топка в устата и я изплюва. Режа я на много ситни парченца и как да е ,то я преглъща , но бързо се уморява и съвсем мъничко успява да изяде. Обяснявам  това на майката,  тя продължава да го храни със същото.Предложих  й да  запишем  детска кухня и аз да я взимам ,тя отказа. Втори път й предложих  детска кухня, но частна, тя пак отказа.
   Имам ли право да се меся или не? Всъщност на мен ми е по-лесно просто да изпълнявам, но не мога да гледам как това дете или гладува или го тъпчат с боклуци . Кажете какво да правя, положението ме притеснява?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 079
Не се меси, но дай пример. Направи веднъж кус-куса за детето със сиренце и с масълце, както си му е реда. Помоли я вместо измислен кренвирш да свари пиленце и от него да направи супичка, бялото месце на каша или със сос .....
Просто и предложи да й помогнеш само с храната за детето. Но бъди внимателна в разговорите си с нея. Посочи и къде в интернет да прочете статии за храненето на децата, а ако не иска да вземе акъл те съветвам: постарай се да си намериш друг работодател, за да не се тревожиш за чуждите деца напразно.
Но с това проблема на детето няма да е решен. #Cussing out

# 2
  • София
  • Мнения: 4 052
Може самото дете да не иска да яде друго Thinking И моята дъщеря имаше период, в който живееше само на кренвирши. В момента я караме на филийки с пастет. Иначе не е злояда, яде и всякакви супички, манджички и т.н., но основно си предпочита "нещо".
Сега по въпроса. Щом ти е отказала детска кухня, може да не иска детето да яде нещо, което не е приготвила сама. Явно и готвенето и куца. Питай я дали може за разнообразие да сложиш малко сиренце и масълце на кус-куса, пък како му хареса може и да започне да се вслушва повече в съветите ти. За луканката и кажи направо, че не иска да я яде и я плюе, че сигурно е заради многото подправки и защото не може да я сдъвче и така.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 366
Не знам какво да те посъветвам,но ще ти разкажа за опита на майка ми с едно такова дете.

Сестра ми я повика да гледа племенника ми и последния месец и даде с нейно съгласие да гледа едно дете на същата възраст като това което гледаш ти. Майка му като твоята работодателка - всеки ден носи едно и също за обяд на детето си. А детето като види бурканчето и започва да реве - не иска да яде това което му е приготвила майка му. След 2-3 дена рев майка ми попитала дали е алергичен към някоя храна и има ли нещо против ако му даде нещо допълнително. С леко мрънкане въпросната майка се съгласила. Майка ми престанала да го храни с нейната храна и му давала всеки ден разнообразна /такава с каквато храни племенника ми/. Майката след седмица попитала какво го прави та е толкова спокоен и винаги сит. Майка ми и казала истината и помолила повече да не и се носи храна защото детето и не я иска. Така и станало.
А ти според това какъв човек имаш срещу теб попитай за сиренце в кус-куса или картофките или кисело мляко в ориза например /моята обича почти във всяка манджа да има кисело мляко/, леки промени и допълнения които да разнообразят малко храната, а и да поличи и калций например.

# 4
  • Мнения: 789
Опитай тактично да обясниш на майката проблемите с дъвкането на детето(според мен наистина е малко за сухи колбаси,и синът ми още ги прехвърля дълго в устата),и ако е съгласна,и ако теб не те затруднява,предложи и да ти оставя продукти,за да приготвяш нещо ти на детенцето.Наистина е кофти положението.

# 5
  • Мнения: 9 814
Доста е трудно да убедиш някой как да си храни детето.
Всеки има различно мнение за това какво е това здравословно хранене.
Това, което описваш като меню на детето е направо потресаващо.
Няма злояди деца, има недобре приготвена храна, за това моят съвет е да си поговориш директно, но тактично с майка. Обясни й като детегледачка с дългогодишен опит, че тази храна е вредна за детето, че то вече дори не я иска.....

# 6
  • София
  • Мнения: 6 360
Това, което описваш като меню на детето е направо потресаващо.

абсолютно! не мога да проумея що за безотговорен и невеж човек ще тръгне да храни дете на годинка и половина с отровни боклуци като кремвирши и луканка??!! а за нуждата от поемане на поне 200 грама млечни продукти дневно явно не е чувала тая жена.

направо ми се свива сърцето за това детенце. поздравления, госпожо, че сте загрижена за детето, което гледате. явно майката е труден случай... просто не знам какво да посъветвам.... да говорите пак, като й обясните, че детето трябва да яде сирене, масло, мляко, зеленчуци и плодове заради растежа си. може би жената е тъпа и не схваща тия неща? явно не е до липса на пари, щом купува луканка - детската кухня е по-евтина. ако имате телефона на педиатъра на детето - защо не разговаряте и с него, например?

# 7
  • Мнения: 304
Не мога да повярвам че е възможно да има такива родители. Ами луканката е с толкова много подправки и толкова жилава че аз не я ям и ми е трудно понякога да я сдъвча, а за кренвиршите няма да коментирам. Плодове и зеленчуци въоще не видях в менюто на това дете. Колкото и да е ангажирана майката да приготвя разнообразна храна на отрочето си добра алтернатива е детска кухня. Лично аз ще запиша сина ми Peace

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не се учудвам на нищо вече. Има родители, които не знаят как да си хранят децата. Аз лично бих те посъветвала да предложиш един път на детето кус-кус със сиренце и масълце. Ако му хареса сподели го с майката. И тогава можете да си поговорите вече за полезната храна. Ако майката не реагира прави това, което тя иска все пак това е нейното дете.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 173
Предполагам, че разменяте по някоя дума с майката вечер за това как е минал денят. Аз бих споменавала, че детенцето не се храни добре, че му е трудно да хапва тази храна, че вероятно има друг вкус (а не че е лошо приготвена храната). Да се поинтересувам в почивните дни с какво и как се храни детето. Да попитам самата майка какво препоръчва тя, за да се повиши апетита на детето. Предполагам като опитна дететгледачка си направила това, но не разбрах какъв е резултата.
Обясни ли ти каква е причината да отказва детска кухня?
Знам колко храна изяжда, едно злоядо дете на тази възраст. Буквално шепичка, това количество няма да подяде никого и наистина ако искаш можеш да сложиш малко сиренце, масълце в кус-куса. Но пък ти си знаеш работодателката, да не стане така, че да те обвини, че ти си хапнала този залък сирене  newsm78

Всъщност мисля, че имаш право да се намесиш, ако детето не иска да яде  и гладува. Ако се храни, па макар и с "боклуци" или безвкусна храна, нямаш право да се месиш. С какво да хранят детето е избор на родителите.

Не искам да квалифицирам родителите - не ги познавам  Peace

# 10
  • Мнения: 22 407
Добре де, аз се чудя пък друго - изобщо ли нямаш достъп до хладилника и не можеш ли примерно да дадеш на детето и нещо друго за ядене?
Не ми го побира акъла кой ще яде кус-кус без нищо, или един гол кренвирш за закуска, а за луканката - просто нямам думи. Особено пък когато това е системно.
Поне плодове да купува тази жена, мляко. У тях вечерно време едва ли карат само на кренвирши и луканки щом може да си позволи детегледачка.
Определено разговаряй и обясни, че детето първо е малко, за да яде подобни неща и после че изобщо не иска да ги яде и му е трудно да дъвче луканка.

# 11
  • Мнения: 868
Като майка на малко дете, аз бих приветствала съвет и инициативи на гледачка с опит!  Не виждам нищо страшно в това да се сподели с жената.

Ами вие работите в къщата на детето ли? При такава ситуация, гледачката е най-често отговорна за приготвяне на храната за детето. Някои гледачки дори помагат за пазаруване. Ако е така, тогава бих сготвила каквото мисля, че е полезно за детето, и докладвала резултата на майката. Например, бих казала колко е харесало детето здравословната храна Simple Smile  След това бих споделила какво съм чела за храната за тази възраст и дори бих оставила небрежно статии у дома им.

Искам да подчертая, че за мене най-важно е отворената комуникация между майката и гледачката. Ако едната или другата има проблем с откровеност, не е добре за никого.

# 12
  • Мнения: 1 640
Колкото по-невеж и безхаберен е един човек,толкова по-упорито отстоява грешната си позиция,затова ,ако не ти се занимава да спориш или деликатно да подскажеш на майката,то сама направи леки корекции в менюто на детето,опитай с малки количества домат,краставичка,прясно зеле салата,настърган морков,попара със сирене,прясно мляко с мед./Моята дъщеря на 1г.и 6 мес.започна да пие мляко с мед всяка вечер./
Дано не следят ежедневието ви с камери в дома на детето.Ако няма никаква храна в хладилника,то носи по малко отвън.Поне аз така бих постъпила,въпреки риска.
Би ми се  скъсало сърцето,ако видя гладно дете,което не успява да се нахрани само заради нечия недосетливост/имам предвид майката/.

# 13
  • Мнения: 9 899
аз пък си мисля, извинете, че изискванията на родителите трябва да се спазват до последната дума, затова се плаща.
В същия този подфорум съм се начела на оплаквания от детегледачки, които не правят това, което искат родителите от тях. Днес е храна, утре ще е нещо по-сериозно.
включително са давани  съвети на родителите да монтират камера. А сега изведнъж  се надяваме да няма камера......
леле, ако разбера, че някой дава на детето ми храна без моето разрешение и знание, как ще се ядосам....

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 22:15 от тити

# 14
  • София
  • Мнения: 4 052
А, майката споменавала ли е за някакви алергии, например? Може затова да не дава млечни. Най-добре говори с нея преди всяко действие.

Общи условия

Активация на акаунт