До кога децата ви говореха за себе си в 3-то лице,единствено число?

  • 3 028
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 789
Прехвърли 3год и половина ,а все още казва -Иви иска да яде,Иви иска водичка,Иви няма да спинка и т.н. Колкото и да го поправяме-никакъв резултат.Имате ли подобен проблем и как се справяте?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Моят син говори за себе си в 1-во лице.Но проблемът при нас е "майка ти","баща ти".
Забелязвам обаче,че започна да замества вече с точните думи,когато говори на някого за "мама и тати".
Мисля,че вече сам осъзна разликата.Естествено поправях го да ги изговаря правилно.Но и това,че тръгна на ДГ може да е повлияло.Ако ходи на ДГ предполагам,че и при вас ще окаже скоро положително влияние относно този проблем. Peace

# 2
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тъкмо сега е на възраст да превключи на І лице  Peace
Старай се да му говориш на "ти", понякога близките неусетно се подвеждат по детето и също му говорят в ІІІ лице, което и за него не е добър стимул. Може и да не разбира, когато го поправяте, но ще усети, когато вие говорите за себе си в І л., това също помага  Peace

Повечето деца усвояват говоренето в І лице до тригодишна възраст, но има и изключения. Само на български ли говори така? И изобщо - детето двуезично ли е? (виждам местоживеенето ти, че е в Испания). Ако четеш английски, виж тук: http://www.childdevelopmentinfo.com/development/language_development.shtml
И използва ли ІІ лице, когато се обръща към теб? Подобни въпроси биха ти били зададени и от логопед или детски психолог Peace


В общи линии до 4-тата година трябва да са усвоени местоименията  Peace

Предполагам, че ще се включат и майки с подобен на твоя опит, аз споделям само от прочетеното по книжките  Hug

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 23:55 от Mentha

# 3
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Алекс говори в 1-во лице,но на моменти използва 3-то лице. При всички деца е различно. Peace

# 4
  • Мнения: 8 208
Виктор е доста по-малък, но вече използва 1-во лице. Това е когато много иска нещо и съответно го иска веднага. Тогава казва винаги с тон нетърпящ възражение "АЗ". През останалото време използва 3-то лице.

# 5
  • Мнения: 8 999
Моите деца проговориха направо в 1л. ед. ч.

# 6
  • Мнения: 9 814
Винаги е говорила за себе си в 1 л. ед. ч.

# 7
  • Мнения: 40
Като започна да ходи на ДГ много бързо се научи да не използва 3-то лице за себе си. Това беше някъде преди 1 година.  Иначе още използва Татко Ти, Майка Ти.

# 8
  • Мнения: 7 831
Големия до към две и нещо, малкия изобщо не е говорил в трето лице.
Според мен проблема е в родителите. Много от нас говорят на децата си в трето лице "мама ще те гушне", "дай на баба", "браво на детето" и т.н. Така говорех и аз на големия, но разбрах че е грешно и започнах да му говоря правилно, на малкия така не съм говорила и проблеми не е имало изобщо.

# 9
  • Мнения: 789
Mentha,да,в момента усвоява и двата езика едновременно.Запозната съм иначе с тези проблеми(педагог съм),но едно е на теория,друго е когато проблемът е пред теб.Стараем се да му говорим правилно,поправяме го.Дано отмине скоро тоя период.Не бързам със заключенията за проблеми в говора.
Благодаря на всички за отговорите. Hug

# 10
  • Мнения: 2 448
Моя е на 5 и още се бърка понякога.

# 11
  • Мнения: 4 187
Винаги е говорила в 1л. ед.ч.

# 12
  • Мнения: 1 640
 От 2 до 2 г. и 8-9 мес.говореше за себе си "Кака прави това и това ....",като "кака" е самата тя,така се наричаше.

# 13
  • Мнения: 289
Каката с проговарянето използваше 1 лице. Малката обаче все още говори за себе си в трето лице (на 2 г. 2г. и 4 м. е), въпреки всичките ми опити да я накарам да говори в първо лице. Но пък иначе използва "на мен" и "мое"   Wink 

# 14
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Не е говорил в 3то лице въпреки, че трудно и късно проговори.

Общи условия

Активация на акаунт