Дайте съвет как се гледат златни рибки?

  • 34 322
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Подариха ни такива, но не са поискали консултация от магазина как се гледат..и вече едната умря. Моля, дайте съвет какви са правилата при отглеждането им - трябва ли задължително да има водорасло, на колко време се сменя водата, колко пъти се хранят, помпата постоянно ли трябва да е включена...?
Иначе ние ги храним 1 път дневно с по 1 чаена лъжичка харна за риби. Помпата я спираме понякога, а водата я сменяме като замътнее. Къде бъркаме?

# 1
  • Мнения: 619
Никой ли не знае?

# 2
  • Мнения: 21
Мога да ти кажа, как по принцип се гледат рибки, конкретно за златни не знам , но не мисля , че ще е нещо по-различно.О сновното е , че повечето риби умират от стрес или от прехранване. Не си писала колко рибки имаш, но щом са ви ги подарили предполагам, че са не повече от 2-3, което в случая означава, че трябва да ги храниш по един път на ден и то толкова храна колкото могат да поемат преди да е почнала да пада на дъното. Имай в предвид,че рибите са лакоми и ще приемат толкова храна колкото им дадеш, т.е. това че продължават да ядат не означава, че са гладни. Ние имаме ококо 35-40 риби и им даваме по 7-8 щипки храна, като един път седмично са на диета. препоръчвам ти и ти да ги оставяш веднъж седмично без храна.  Помпата трябва да работи постоянно, защото ако я спреш ще умрат всички полезни бактерии , които са се събрали в нея. Осветлението, не повече от 10-12 часа на ден, дали да има рстения и какви си решаваш ти, но ако искаш да гледаш и растения ще ти трябва по-сериозно осветление както и CO2 . Но имай в предвид, че златните рибки са ровят много в грунда и няма да ти оставят растенията на мира. Дано съм ти била полезна. Успех

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 19:56 от iignatova

# 3
  • Мнения: 143
Аз имам златни рибки.Мога да ти кажа следното, след прилагане на принципа проба-грешка:
1.Златните рибки трудно съжителстват с други - дори и в магазина да ти казват обратното.Ако искаш златни рибки, отглеждай само този вид - принцеси, телескопи, шапки и т.н.
2. Температура на водата 22-23 - да не са на много топло.
3. За помпата и храната вече са ти казали. Дори и да няма водорасли пак ще живеят. Ако има водорасли, то нека са с твърди листа, иначе ги ядат.
Дано това ти свърши работа.

# 4
  • Мнения: 195
Към това, което са ти казали ще добавя,че не трябва да се сменя рязко температурата в аквариума. Златните рибки не обичат топлата вода - колкото е по-топла толкова намалява нивото на разтворен кислород в нея- водата да не надвишава 23 градуса.
Те са миролюбиви но другите риби ги нападат. Относно компресора за въздух, постави тръбичката, така че да започва да изпуска въздух от дъното на аквариума.Седмично сменявай 10-15% от водата- много изпражнения отделят. Понеже ги нападат както ти казах трябва да имат много места за криене. Златните рибки могат да се гледат заедно с други от техния вид и сом чета. Много са лакоми.

# 5
  • Мнения: 425
Аз мисля, че си ги прехранила. То вярно не казваш колко са на брой, но едва ли са ви подарили повече от 2-3. Правилото при хранене е да им се дава толкова, че да могат да го изядат за 2 мин по веднъж на ден. Някой беше писал да не падала храната на дъното, но това е относително, защото има храна, която е на гранулки и пада почти моментално да дъното, а има и такава (примерно на люспи), която може да изкара доста време на повърхността. Аз им две рибки и им давам щипка храна (количеството, което се събира между палеца и показалеца). Водорасли, ако искаш в аквариума по - добре сложи изкуствени, щото естествените ще ги опасат (като овце са  Laughing ) И помпата трябва да работи непрекъснато и да се почиства на десетина дни. На толкова и се сменя 10 % от водата в аквариума. Това е в общи линии. А нагревател не ти трябва - те са студенолюбиви. Като цяло са доста издръжливи златните рибки. Могат да издържат доста време без храна. Нашите примерно като пътуваме някъде и няма кой да ги храни издържат. До сега рекорда им е 10 дена без храна.

# 6
Съвети за осигуряването на вашата любима златна рибка на дълъг и здравословен живот.

Името на златните рибки е Carassius auratus. Те са отглеждани в Ориента около 1000 години и в Европа около 100 години за да достигнат до всички тези цветове и форми, които са познати на акваристите днес.

Всички златни рибки са темпераментни рибки, които се намират в студени потоци, езера и водоизточници, хванати и развъждани за хоби.

Грижата за тях може да бъде минимална, но те все пак изискват такава. Ако и е осигурено подходящо отглеждане и добра здравословна среда една златна рибка може да живее над 50 години!

Оборудване и поддържане:

За да пазите златната си рибка здрава, помнете да и доставяте много чиста, хладна вода. Температурата на рибката не трябва да се качва над 23 градуса и е идеално да се запази между 18-20 градуса, ето защо си купете термометър. Ако задържите рибката на температура над 23 градуса за дълго време това ще доведе от свършване на кислорода, което може да причини нервни и сърдечни повреди, може сериозно да засегне имунната система и така да направи рибката податлива към много болести - от лесно лечимия ick до swim bladder инфекции, които са трудно лечими, както и може да доведе до смърт.

Добре е да държите златната си рибка в аквариум от поне 30 литра, и се постарайте минимум 24 литра място да е посветено на всяка една златна рибка.

Това ще достави достатъчно място за златната ви рибка за да е здрава, и ще позволи на самият аквариум да ви помогне да имате здрави рибки. Седмично сменяйте 10-15% от водата, за да може златната рибка да има винаги чиста вода и отпадъците, които не се обработват от филтъра да се премахнат.

В тази насока вашите рибки се нуждаят от филтър, за да не стане водата токсична. Когато избирате филтър, ако имате претенциозни златни рибки, внимавайте филтъра да не прави излишно течение в аквариума ви, защото това ще затрудни плуването на рибките.

Храна и грижа:

Помнете че златните ви рибки са всеядни, затова им доставяйте различна и с богато съдържание на въглехидрати диета. Много храни за златни рибки са налични на пазара днес, повечето замразени храни за рибки са също подходящи. Златните рибки имат голям апетит, и те постоянно ще търсят храна. Не позволявайте това да ви накара да ги прехраните. Сигурният начин да не преядът е да слагате храна така, че да са способни да консумират за период от 2 минути. Ако има храна в аквариума след тези 2 минути, то тя ще се превърне в лошо качество на водата и ще направи златните ви рибки податливи към болести.

Трябва да храните рибките си само 1 път на ден.

Ако им доставите подходяща диета то те ще имат по-дълъг живот и това ще засили тяхната имунна система.

За да се чувстват комфортно, те трябва да имат много места за криене. Те не са претенциозни към самото място, но вие трябва да се уверите че нямате остри декорации от които може да се наранят.

Както повечето риби те ще са по-комфортни и ще станат по-активни, ако им доставите 50-75% места за криене в аквариума. Доставянето на достатъчно покритие с такива места ще намали стреса и увеличи продължителността на живота на вашата златна рибка.

Компания:

Златните рибки могат да се гледат заедно с рибки с подобни изисквания за грижа и темперамент.

Това ограничава единствено към други видове златни рибки. Има много различни и интересни златни рибки от които можете да изберете. Когато търсите компания, помнете да изберете златна рибка с подобни телесни параметри. Ако се различават прекалено много, вероятно някоя ще изпревари другите за храна и ще имате златна рибка, която да умира от глад, докато друга дебелее пред очите ви в аквариума.






 Simple Smile

# 7
Подариха ни такива, но не са поискали консултация от магазина как се гледат..и вече едната умря. Моля, дайте съвет какви са правилата при отглеждането им - трябва ли задължително да има водорасло, на колко време се сменя водата, колко пъти се хранят, помпата постоянно ли трябва да е включена...?
Иначе ние ги храним 1 път дневно с по 1 чаена лъжичка харна за риби. Помпата я спираме понякога, а водата я сменяме като замътнее. Къде бъркаме?

Да, трябва да има зеленинка по дъното, някои слагат и декоративни елементи (с форма на потънало корабче например, много са ефектни). Водата трябва непрекъснато да е прозрачна и чиста, има помпи, които работят непрекъснато, не знам вие какъв точно вид имате. Но определено не трябва да се стига до помътняване на водата.
Също, рибката може да е умряла защото й е дошло времето, или защото се е стресирала ако сте бъркали в аквариума. Все пак е живо същество. Може останалите да са по-издръжливи  Blush

# 8
na men mi kazaxa v magazina da im davam po 2 na den i da e po 1 6tipka.Za pompata netriabva da se izkly4va i zavisi kolko ti e goliam akvarioma za6toto az imam 32 litrov i na 10-15 dni se pere pompata Laughing.temperatyrata triabva da e 23-27gradosa.vodorasli moje i da ima moje i da niama.ako ima e xybavo da sa estestveni

# 9
  • Мнения: 0
Здравейте,имам няколко въпроса и съм човек,който никога до сега не е гледал рибки, но за сметка на това пък ги обожавам.Преди два месеца ми подариха аквариум с една златна рибка-невероятна красавица е.В последствие реших да си взема попълнение, така че да й осигуря компания.Без дори да съм прочела и ред взех хелер-мъжкар, и не след дълго още една малка златна рибка и бета.И така се започнаха проблемите.Хелера като че ли осверепя, малката принцеса гонеше като империалист, а с бетата водеше невероятни битки.Е.....върнах го в магазина.Но малката принцеса освен че остана доста нахапана, в областа на коремчето и паднаха люспите и се оголи, плавниците й започнаха да чернеят, но видимо изглежда много добре.Нормални ли са тези промени или е заболяване?Аквариума ми е 50 литров, има машинка с филтър,който работи непрекъснато и една нощна лампа, която вечер осветява аквариума.Има ли нещо,което трябва да променя?Предварително ви благодаря!

# 10
  • Мнения: 0
До сега не съм гледала риби и искам да попитам голям проблем ли е ако отглеждам две златни рибки и две сомчета (за да почистват аквариума) в 10 литров,кръгъл?Имам по принцип 100 литров някъде,но не искам да се занимавам с толкова голям аквариум,а искам точно кръгъл.Мисля,че ще изглежда страхотно с цветни камъчета на дъното,корабче в средата и едно изкуствено растение от едната страна.Жената от магазина ми каза,че не им трябвало осветление и помпа.Но мисля,че ще им трябва помпа освен ако не сменям водата на всеки 2 дена.Но от там идва проблема,че ако купя не знам каква и къде да я сложа.Знам,че има някаква само с маркуче отгоре за да вкарва въздух,но не съм виждала такава и не знам какви пари е.Тази с гъбата ми хареса,че едновременно почиства аквариума и дава кислород на рибките,но не знам къде да я сложа.Този понеделник ще отида да взема аквариума,камъните,рибите и храната за тях,сомчетата и един термометър.След това ще взема украшенията за интериора в аквариума и евентуално помпа..за която нищо не знам.Ако си взема сомчета ми казаха,че аквариума трябва да се затваря с нещо,защото ще изпълзят...Прочетох хиляди форуми никаде не пише за моите въпроси ии се наложи да пиша и аз някъде..Благодаря за отговорите предварително!  Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 1 086
kopche_rrr , изобщо не е добра идея да гледаш 2 златни рибки,че и две сомчета, в само 10 литров аквариум,че и натъпкан с помпи,корабчета и т.н.По принцип златните риби се нуждаят от по-голямо пространство за да се чувстват добре,навсякъде пише ,че трябва да има поне по 20 литра на рибка.Още повече,че разполагаш със 100 литров аквариум....,по-добре си вземи още 2-3 златни и ги гледай там.По-големия аквариум се поддържа по-лесно.Задължително трябва да имат помпа, която да филтрира и аерира водата,така,че кръглия аквариум не е добра идея,защото няма как да се постави.
Ами...,това са моите съвети.Аз гледам 3 златни рибки в 54 литров аквариум.
Ето тук има информация за тях http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=251

# 12
  • Мнения: 47 898
Аз пък мисля че златните рибки се глледат супер лесно, наистина не с енуждаят от помпа и нагревател, ядат всичко и по мноого, затова основното е да се хранят малко, иначе умират от преяждане
10 литра е малко за толкова риби, но за 1, макс 2 става, например сомче и златна, гледала съм точно в такъв една златна доста дълго време, ето и пример, http://gemmarose.files.wordpress.com/2009/02/dsc00021.jpg  но все пак по- добре е една рибка за толкова малко място
Могат да се комбинират с някакви дребни , спокойни рибки, например сомчета, неонки, гупи
Иначе не съм чувала сомчета да изпълзяват  newsm78

# 13
  • Мнения: 0
Аз имам 10 рибки от които 3 са принцеси.Вярно че са много лакоми ама не е хубаво да ги прехранваш.Аз мога да ти кажа да вземаш по малко храна в два от пръстите си и да пускаш(ако е големичка и давай по два пъти) по малко а не по една чаена лъжичка,също ако ги храниш така е хубаво да и даваш и вечер.Също тя може да е умряла от стрес ,който може да се е причинил от малък аквариум (колкото по-големи са рибките толкова повече място им трябва а ти казваш че имаш не една а малко повече рибки на всяка ще и трябва пространство така че питай в някой от зоомагазините какъв трябва да е аквариума ).Дано съвета ми да ти е помогнал с рибките моите са си живи и здрави от 1 година  Wink

Общи условия

Активация на акаунт