Мононуклеоза при деца.

  • 4 062
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 342
Здравейте др.Слънчева. Поставиха ни тази диагноза на базата на изследванията от кръв и подути лимни възли.Гърлото ни е с налепи,имаме афти,което пък затруднява и храненето и.Четири дни подържа температура от 38-39*,сега ве4е два дни с 37*.Пиеме Аугменин от самото начало,но ефект почти няма. Та въпросът ми е ако може да ми кажете нещо повече за тази болест.Имам ли основание за притеснение или не и колко продължава. Мерси предварително.

# 1
  • Мнения: 342
И още един въпрос. След проболедуване остава ли траен имунитет или може да повтори след време?

# 2
  • Мнения: 5 760
Диагнозата мононуклеоза се поставя при изследване на диференциалната кръвна картина и наличие на определени вируси и има характерна находка. Причинява се от Ебщайн Бар вирус. Протича със силно увеличени лимфни възли шийни, и навсякъде по тялото с увеличен черен дроб и далак, висока температура и налепи по гърлото(последните две  не са задължителни). Протича в острата си фаза 7-10 дни, но лимфните възли, ч. дроб и далака остават увеличени  много по-дълго. Лекува се с витамини и антипиретици(лекарства за температура) Антибиотиците не оказват положителен резултат.
Боледуват по-често момчета ина възраст 3-7 години. Не се повтаря.

Общи условия

Активация на акаунт