За детската ревност и съперничество

  • 1 921
  • 6
  •   1
Отговори
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
От няколко дена я обмислям тази тема. Някъде назад се е обсъждал този проблем, но считам, че сега има много повече материал - няколко мами с по 2 деца сме, а има и такива, на които това тепърва им предстои.
Непосредствен повод: Ваньо смени обувките със зимните, които имат връзки и се съпротивлява сам да си ги връзва, а миналата година беше горд, че само 2-3 деца от детската градина го могат. Дори ципа на якето му е трудно да си вдигне, според неговите думи.
Защо обличаш Албена, а мене не? Защо не се караш на Албена когато се напишка? Защо обичаш и Албена колкото мене? Искам само мен да гушнеш, остави я да си плаче! Искам и мен да ме носиш когато се уморя и т.н.....
Е, не е всеки ден така, но достатъчно често.
Обяснявам, обяснявам, обяснявам, че на 2 години е едно, а на 5 и половина децата могат много повече неща, обаче не винаги има чуваемост. Опитвам се да не съм прекалено строга в тези моменти, но изпускам положението. Карам се и на двамата, но не мога да ги санкционирам по един и същи начин и от това става проблем...
Това е в общи линии. Бих искала да обменим мнения и опит, та дано нещата станат по-контролируеми.
А може би просто трябва да чакам да пораснат още малко?
Дали няма да стане още по лошо?

# 1
  • Мнения: 542
здравей!и ние имаме този проблем,само че при нас е задълбочен от това че не съм биологична майка на голямата ни дъщеря-тя е на 5 ,а малката е на 1 год и 6 месеца!и така де малкото бебче имаше нужда от много грижи,а пък и аэ се учех да съм мама!а в същото време доведеното ми детенце искаше по 24 часа да я гушкам а това е невъзможно!и от там се почнаха проблемите!
сега ми е адски трудно защото да превъзпитаваш дете,което вече е свикнало да бъде център на внимание и да му се дава всичко,защото е останало без майка-много е трудно!понякога се чувствам толкова зле от това че обичам детето си и искам да го гушкам Cry
а каката прави едни номера,понеже до 3 години и половина я гледаха баба й и дядо й!и сегатя отива да ги прегръща и бута малката и вика вииж сама мене гушат!на мен ми става много криво....

# 2
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами ние си го имахме същия проблем, само че големия е осиновен, а малката - биологична. Говорене му е майката - говориш, обясняваш, казваш че е бебе и затова се нуждае от помощ (аз съм възприела това - помощ, не внимание), говориш и с бабата и дядото - да намерят златната среда - колкото внимание на единия, толкова и на другия. Ако не го направят ги отлюспваш за месец и така, но най-важното според мен е говоренето. Не че ние сме постигнали хармония де - любимата им игра е "отмъкни тайно играчката, която държи другия и ако можеш го избутай от мястото, което е заел, а ако ревне още по-добре  Mr. Green", та така, успех.
Но искам да ти обърна внимание на друго нещо -
понякога се чувствам толкова зле от това че обичам детето си и искам да го гушкам Cry
кое дете обичаш? Ако обичаш само едното дете, бъди сигурна, че голямата го разбира.
а каката прави едни номера,понеже до 3 години и половина я гледаха баба й и дядо й!и сегатя отива да ги прегръща и бута малката и вика вииж сама мене гушат!на мен ми става много криво....
Малко едностранчиво гледаш на нещата - каката е дете, ясно е че ревнува, но не ревнуваш ли и ти? Не ревнуваш ли, че някой обръща повече внимание на "чуждото" дете, а не на "твоето"? Отговорът е вътре в теб и извинявай, ако съм те обидила, но децата са деца - биологични или не, те са нашето богатство, колкото и изтъркано да звучи. С това искам да кажа, че може би проблемът не е само в ревността.

Последна редакция: вт, 30 дек 2008, 09:17 от Фоксче

# 3
  • Мнения: 3 367
*

Последна редакция: ср, 31 дек 2008, 02:22 от anette1104

# 4
  • Мнения: 273
Нашата кака се самоунищожава от ревност. Побърква себе си, побърква и нас - околните. вече горката не знае от какво по - напред да ревнува. стремя се да отделям еднакво внимание и грижа и за двете, но тя е недоволна. Вчера в банята - тя е вече на 7 години, а аз още не съм й махнала коритото/и аз много обичах да си играя в  коритото, до късно и за това и на нея го оставих/ и така в банята си имаме две корита. Когато имаме време ги оставям да поиграят. Та вчера,след като въпросните корита се напълниха, местих душа ту в едното ту в другото, и когато казах, че вече тече напразно вода и можем да спрем душа, тя провери водата на сестричката си и рече - "а на нея си сложила по-топла вода"...
Да не говорим, че ревнува и от приятелките си. лятото отидохме за уикенд на почивка. За да не й е скучно /а на мен да ми е "по-лесно"/ взехме и приятелката й. на каката почивката мина в дебнене, тя беше неспокойна, непрекъснато на щрек, да не би другото дете да получи нещо повече или и аз не знам какво...

# 5
  • Мнения: 2 172
Нашата кака се самоунищожава от ревност. Побърква себе си, побърква и нас - околните. вече горката не знае от какво по - напред да ревнува. стремя се да отделям еднакво внимание и грижа и за двете, но тя е недоволна. Вчера в банята - тя е вече на 7 години, а аз още не съм й махнала коритото/и аз много обичах да си играя в  коритото, до късно и за това и на нея го оставих/ и така в банята си имаме две корита. Когато имаме време ги оставям да поиграят. Та вчера,след като въпросните корита се напълниха, местих душа ту в едното ту в другото, и когато казах, че вече тече напразно вода и можем да спрем душа, тя провери водата на сестричката си и рече - "а на нея си сложила по-топла вода"...
Да не говорим, че ревнува и от приятелките си. лятото отидохме за уикенд на почивка. За да не й е скучно /а на мен да ми е "по-лесно"/ взехме и приятелката й. на каката почивката мина в дебнене, тя беше неспокойна, непрекъснато на щрек, да не би другото дете да получи нещо повече или и аз не знам какво...

Има я ревността, като пораснат малко се подобряват нещата. Сега ми казва- затова ли?...Щото не съм ваша?...Ама не иска да казваме още на сеста й.

# 6
  • Мнения: 256
 И моите много се дрънкат-за всяко нещо.Във вечен спор сме, че някой е получил по малко от другия.Обаче, как се съюзяват срещу мен на моменти...А как лъжат и двамата, че другия е направил белята, абе уникални са просто.Но за година и половина се привързаха много един към друг.За големия шока да получи сестра на 4 години и половина и то див звяр, по негови думи, беше голямо преживяване.Още първата седмица искаше да я връщаме. Mr. Green.Сега вече, който се прибере, първо пита за другия.

Общи условия

Активация на акаунт