AST - стойности?

  • 44 690
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 187
Какви са нормалните граници на кръвните проби AST?
При мен стойността е 600 Е, това притеснително ли е? 

# 1
  • Мнения: 1 428
До 200 е нормата

# 2
  • Мнения: 478
klamerche, имаш стрептококова инфекция някъде, трябва да си я откриеш(с микробиология посявки от секрети и/или: гърло, нос, урина, гинекология) и да си направиш антибиограма за да пиеш правилен антибиотик ако лекаря ти го назначи.
 Такъв титър AST - антистрептолизинов титър (рез. 600 при реф. до 200) на стрептококви антитела може да те позаболят стави ако случайно си от тези които са податливи към стрептококов артрит.
 Принципа за риск от ревматично заболяване е: Всяка инфекция инициира имунна дейност, която или може да стане проблем от дългото и време протичане и натрупване на имуноглобулини и съответно
1) тяхното отлагане/калциране по тъкани или
2) автоимунитет - антителата и системата нещо се объркват и нападат собствени тъкани.,
3) медикаментозна грешка при взаимодействие с организъм,
4) в следствие на друго заболяване(напр. онко).


Моя стрептокок не можах да го изтребя, пих аугментин - пеницилин, но той се оказа после като го хванах на антибиограма доста резистентен...на 3 вида антибиотик(пеницилин, гентамицин, бисептол), страхотен ад, гп-то ме пращташе 3 месеца на зъболекар след като не разпозна Инфекциозна мононуклеоза, още по малко ми съдействаше за ревматолог като ме разтресоха ставите...от фаланги до бедрени...всички, отчаяна сама ходех по лаборатории, сама си назначих AST - 830 февруари, при което гп-то се направи на луда и не ми даде ревматолог ами грешен пеницилин...трябва да е кретенка да не знае че вси е резистентно на пеницилин, сега ноември съм го свалила до 205 AST стрептокока, направих си посявки отвсякъде.

# 3
  • Мнения: 1 187
Helen-mama и n сърдечно Ви благодаря за отговорите.
Информацията ми е много ценна. И при мен се гледа на посоки и в началото
това ме объркваше, никой незнае какво точно се случва с организма ми, а
посетих не малко кабинети. 
За съжаление този стрептокок при мен е докоснал и бъбреците. Тези дни ще
разбера дали ще ми вадят и сливиците. Въобще много неприятна картина,
но трябва да се пребори.  Confused
Пожелавам ви ЗДРАВЕ!  Flowers Four Leaf Clover

# 4
  • Мнения: 1 220
n, и на мен февруари AST-то ми беше 800! Откирха го след като ми се схванаха една сутрин ръцете (ставите).  НИкой не си направи труда да ми изпише АБ.  След това тръгнах по всякакви лекари и всякакви посявки на своя глава и не можех да го открия къде е, за да се направи антибиограма. При теб къде беше инфекцията!? И какво пи?

# 5
  • Мнения: 1 428
По принцип не бързай много с ваденето на сивици,изчакай 10 дни и повтори изседването-ако стойностите спадат заначми е прекарана стрептококова инфекция наскоро.Ще ти дам пример с дъщеря ми.Преди 15 дни се разболя от скарлатина,а тя се причинява точно от В хемолитичен стрептокок.Изследвахме АСТ по средата на лечението и беше в норма,а сега когато стрептокока го няма със сигурност титъра вчера показа 400.Сигурна съм че в момента няма стрептококи понеже лежахме в болница и освен другото лечение по антибиограма,накрая и сложиха Бензацилин.
Цитирам ти от един   ревматологичен сайт какво пише:
Доказването на предхождаща стрептококова инфекция е много важно за диагнозата. Стрептококовата култура от гърлен секрет не е идеалната проба, тъй като повечето пациенти вече са изчистили стрептокока от гърлото. Съществуват кръвни изследвания, които могат да открият стрептококови антитела, дори когато родителите и/или децата не са в състояние да си спомнят инфекцията. Нарастващите титри (нива) на тези антитела при повторна кръвна проба, извършена в интервал от 2 до 4 седмици след първата, показват наскоро прекарана стрептококова инфекция. Тези изследвания обаче често са нормални при болни с изолирана хореа и това прави диагнозата несигурна. Намирането на изолирани повишени стойности на ASO (антистрептолизинов титър) означава предхождащо излагане на бактерия, което е стимулирало имунната система да произведе антитела и това само по себе си не покрива диагнозата ревматична болест.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 783
"Засегнала бъбреците" какво означава - остър гломерулонефрит ли?
Сливиците се махат при рецидивиращи стрептококови ангини, няма нужда да се чака да разгърне картина на ревматизъм или да направи постстрептококов гломерулонефрит за да се извадят.
Има ли рецидиви, има огнища, има ли огнище - отстранява се.

# 7
  • Мнения: 478
nadq, мойта Инфекциозна Мононуклеоза е започнала на 20.11.'07 и веднага се е активирал стрептокока, дали го е имало и преди незнам. то моното ми го сервира една клиентка която има дечица на детска градина и ясла...ясно откъде идват мононуклеозите и скарлатините(жената минимум 3 седмици беше без глас но си ходеше упорито и на работа и по офиси, да не остане някой недокоснал свещенният вирус). Е аз съм без сливици от 3 годишна и такъв гърлобол и чувство за стъкалца с месеци, не съм преживявала в живота си, моното ми тече като по учебник...но гп-то ми не го е чела Cry 50 дни с подут лимфен възел на врата, вече 1 година съм субфебрилна
Будех се с рев от гръбначна болка или изтръпнали ръце/крака/глава, ставах и почвах гимнастика да се ороси, измазах диклак сигурно 5 туби, вдигнах захар. Имах необяснима болка по меки тъкани, после като прочетох за васкулит...почти повярвах че съм имала достатъчно високи концентрации имуноглобулини но не съм знаела да ги тествам, като се пооправих пуснах антикардиолипини - под граница..ура  

едва след 3 месеца поех изследванията ми в свои ръце. стрептолизиновият титър ме оцъкли 830, гп-то ми изписа пеницилин който сглупих че изпих -  стрептокока го посадих от УРИНА  ОКОЛО 2 СЕДМИЦИ СЛЕД ПЕНИЦИЛИН(има спорове дали е замърсяване според ниско число, но пък гадините трудно се отглеждат в лаб, но пък в гинекология го няма 3 пъти проверих, в гърло излезна моракселла - кандидатка за пневмония микобактерия), междувременно все повече се сковах от пеницилина и се почна ново измерение кошмар - НЕВРОЛОГИЧНО ИЗМЕРЕНИЕ... понижени ретикулоцити, мравучкане, повишено желязо и повишена пикочна киселина. Малоумни невролози ми написаха рецепта за антидепресанти, не я изпълних разбира се....откога инфекциозно/вероятно автоимунно състояние се лекува с антидепресанти.

Повече не пих АБ от март насам. Помагах си само с чаеве за да свалям желязото и да укротя мравучкането, хранителен режим: 5 кофички кисело мляко на ден с мнооого чесън и краставица, витамини Б комплекс, сарженор, и бавно го свалям с месеци стрептококовият антиген, свалила съм го до 205...явно много мъчно го разгражда организма ми. От време на време си мацвам една паста за венци PARODONTAX която съдържа !!!ФОРМАЛДЕХИД което и една проста художничка като мен знае че е токсично, обаче как само ги трепе бактериите по гърлото и венеца.

# 8
  • Мнения: 478
nadq, сега вече е късно да пиеш АБ, но иначе помисли си какви антибиотици си пила някога в живота...предположи че е резистентен на най-ползваните от тях и ги избягвай за в бъдеще. Аз от антибиограмата на стрептокока и моракселлата ще избягвам: пеницилини, бисептол, гентамицин, макропен ...и не помня 5тия. Аз по едно време си направих скъпото изследване на клетъчен имунитет "имунофенотипизиране на лимфоцити", излезнаха основните популации клетки в референтни стойности и само едни активатори бяха повишени при стимулация с общ препарат, сиреч си трае някаква история но каква...кой да знае, много народ има субфебрилен и с хронична умора, сега аз няма да се отчайвам и да мисля как умората се усилва и че ще се превърне в МС, недей да се отчайваш и ти.
 лапай си лекартвата и си поспивай повече, хранителен режим и по 1 месец лятото на море. Не вярвам в хомеопатията, т.е. бих била склонна да вярвам само за леки поддържащи хранителни добавки, но не и със ставна или бъбречна болка да отида при хомеопат вместо при ревматолог или нефролог, най малкото хомеопата не носи съдебна отговорност.

# 9
  • Мнения: 1 428
"Засегнала бъбреците" какво означава - остър гломерулонефрит ли?
Сливиците се махат при рецидивиращи стрептококови ангини, няма нужда да се чака да разгърне картина на ревматизъм или да направи постстрептококов гломерулонефрит за да се извадят.
Има ли рецидиви, има огнища, има ли огнище - отстранява се.


Направи нефрит,лежахме в болница.Сега Аст е 400 и днес сме на специалист УНГ който ще прецени дали сливиците са за махане.Аз съм против и затова се съгласих да сложим бензацилин.Стрептокока вече го няма.Защо смяташ,че трябва да махаме сливиците?

# 10
  • Мнения: 478
Helen-mama, аз останах с впечатление че Имелда Маркос се обърна с половината си пост към klamerche, не е всичко за теб. За твоето детенце само вашите лекари ще решат за сливиците,
 Мен лично сливиците са ми ги махнали на времето на 3 годинки(имало възрастово изискване за навършени 3г.), и сега нямам представа колко е за и против, съобразно състоянието, но може би е по-добре да се подрани отколкото закъснее в някое действие. шири се идея че Било добре за децата ако не са толко зле сливиците да не се махат защото се развивала имунната с-ма, но за възрастен като кламерче може би няма значение.
Цитат
klamerche   Re: AST - стойности?
« #3 вторник, 25 ноември 2008, 09:21 »
Helen-mama и n сърдечно Ви благодаря за отговорите.
Информацията ми е много ценна. И при мен се гледа на посоки и в началото
това ме объркваше, никой незнае какво точно се случва с организма ми, а
посетих не малко кабинети. 
За съжаление този стрептокок при мен е докоснал и бъбреците. Тези дни ще
разбера дали ще ми вадят и сливиците
.

# 11
  • Мнения: 478
klamerche, чакаме резултатите ти Wink дано са добри
иначе за А глобулинемия гломерулонефрит(ах че сложно, все го бъркам, а го пишат и по различни начини) - свръх имуноглобулин IgA се асоциира с отлагане в гломерули и главоболие, диагностични методи - ехография, пункция или както се нарича има най-голяма точност, но всичко това е работа на НЕФРОЛОГ, ние тук сме далеч от идеята да знаем и една стотна колкото него.

# 12
  • Мнения: 1 187
Доткора рече и отрече, сливиците ми са за вадене. Преди няколко месеца след поредния антибиотик сливиците ми хванаха гъбички. От там нататък ми започнаха мъките и още по-честото боледуване. Според доктора освен лошите АСТ показатели и сливиците са в ужасно състояние и е категоричен, че трябва да се извадят. Другата седмица ми предложи дата за тази манипулация от която, въпреки че изглежда безобидно, ми се подкосяват краката. Но ако с това ми спрат тревогите ще го преглътна безгласно. Иначе проблема с бъбреците е, че дори при съвсем леката промяна в температурата ми се отразява на урината. Тя става не мътна, не кафява, а напълно черна. Това никой не го вярваше докато не си пуснах изследвания и те излязаха в пъти над нормите. Ходих на нефролог и въобще доста кабинети обиколих. Включително и за рак ме наплашиха. И в крайна сметка всеки вдига рамене и казва, добре си, нищо ти няма, а самата аз не се чувствам в кондиция. И така... докато не стигнах до АСТ и един доктор УНГ, който ми разясни проблема със стрептокока и  ми предлага премавнането на огнището му, което според него е в сливиците. Дано не греши.

По-притеснителното за мен е, че на малкият ми племенник /5 г./ вчера е излязъл АСТ реултата, и е 400.  Confused Предлагат да го лекуват с пеницилинов антибиотик, което за мен без антибиограм би било грешно и посъветвах сестра ми да се консултира и с друг доктор.
Съвсем наскоро в градината им върлуваше скарлатина, мисля си че това има връзка с високото АСТ.  ooooh!

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 08:54 от klamerche

# 13
  • Мнения: 478
klamerche
1.) за племенника ти, да, не давайте пеницилин...ще се окаже резистентен, с такова АСТ се пие клиндамицин или подобно, заведете детето на друг педи или УНГ, безобразни доктори, и курса да е поне 7 или 10 дни както реши педи. Детето ако е отпаднало педито да помисли по въпроса за едни ампулки с аминокиселина която дава повече сила - Сарженор - ползва се за вси възрасти. педито може да помисли и за Изопринозин.
 2.) това за урината ти МНОГО МЕ ЗАИНТРИГУВА. В София ли си?
Имам една непрофесионална идея какво може да води до такава урина, а да е трудно за диагноза освен бъбречните състояния които са ми много непознати. Ако мога да ти споделя за какво съм чела и бих го асоциирала с твоя случай, но дали е така...само доктори ще рекат. Става въпрос за ПОРФИРИЯ/ ПОРФИРИЙНА КРИЗА/ УРОПОРФИРИЯ.
порфириините кризи са отчасти все още загадка. Чернодробната функция разгражда хемоглобина до вещества ...уробилиноген ..., та при малцина се получава някакъв проблем в разграждането до порфирини в моменти като: нервно натоварване, друго заболяване, адреналин, употреба на наркотици..т.н.
 Уропорфирийната криза е най-силно изявена и най очевадна. При нея се повишава БИЛИРУБИНА в кръвта и урината, получава се ХЕМОЛИТИЧНА АНЕМИЯ(понижени РЕТИКУЛОЦИТИ (младите костномозъчни клетки даващи информация за регенеративната способност на костния мозък), "мравучкане"....).
 При някоя от порфирийните кризи се образуват обриви.
 Изследване и диагностициране се води от гастроентерологични отделения(МА) и/или от кожен диспансер.
 за софия съм засичала в лаборатория Кандиларов предложение за изследване на урина "скрининг за порфирини". А във фецес сущо се открива някакво вещество, но в коя лаб. не знам.
 Пак като ти стане тъмна урината вземаш сутрин първата урина и тичаш в лаборатория Кандиларов, пускаш на шега това изследване и да се надяваме да не съм права.

3.) няма какво да ги жалиш сливиците, вече си имаш развита имунна с-ма, спокойно, няма гаранция че от тях е проблема, но при всички случаи по добре да не те тровят сливиците

4.) посети и стоматолог, има вероятност и болен зуб/или гранулом да поддържа огнищна инфекция

5.) накрая всяка жена стига до ендокринолога, пожелавам ти да е само за профилактика и затвърдяване че не е от неговата област.

# 14
  • Мнения: 4 753
Ще ви разкажа накратко моята одисея, но едва ли ще ви свърши работа...
Преди 5 години имах проблем с коляно, после с лакът и след дълго разпитване на познати лекари решихме да си пусна АСТ... Резултата беше 1600, а на следващата сутрин направих ревматичен пристъп - не можех да мръдна, бяха засегнати всички големи стави... Започнаха ме болнично лечение с пеницилин, метилпреднизолон и конски дози аспирин... Оказа се, че поне нямам сърдечни проблеми - те по принцип се появяват при повторен пристъп... Изписаха ме с 5-годишна пеницилинова (бензацилин и ретарпен) профилактика - всеки месец мускулни инжекции, които спрях преди месец... Извадиха ми сливиците, защото се оказа, че са се превърнали в гнойни торбички... Сега си правя AST (около 300 ми е, но уж било нормално след пристъп) и CRP (Ц-реактивен протеин, който ми е в норми)... От 5 години не съм боледувала и не съм пила почти никакви лекарства... Сега предполагам ще ме нападнат всякакви вируси, докато имунната ми система не се оправи и докато не се изчистя от антибиотика...
Преди 10 месеца родих и от 8 месеца ми се появи и ужасна хрема, неповлияваща се от нищо... Лекарите вдигат рамене - било нормално след бременност да се появяват алегии и нищо не могат да направят... Отидох на хомеопат, защото положението вече не се търпи - за сега не виждам особен ефект, но нямам друг избор - лекарите ме отписаха... Пия лактофлор, заради дългата употреба на антибиотик... Ако хомеопатията ми помогне, AST-то ми влезе в норма и спрат постоянните "скачащи" ревматични болки, ще ви кажа...

Общи условия

Активация на акаунт