Проблеми с кърмене на тримесечно бебе

  • 1 017
  • 8
  •   1
Отговори
Здравейте на всички мами,

Отдавна посещавам форума и съм благодарна на всички кърмещи мами, които намират време да споделят опит и да поощряват майките, които минават през тежък кърмачески период. С две думи наистина искам да се обърна към всяка от вас майки поотделно и да ви благодаря за ценните съвети, с които давате кураж и подкрепа на нас, намиращите се в трудни моменти мами. Изчела съм почти всичко за кърменето и съм твърдо убедена , че с повече услилия, желание и грижа, всяка майка моято иска може да продължи да кърми детето си, толкова време колкото то има желание за това.
При нас обаче възникна друг проблем за който се надявам че ще намеря съмишленици, които да ми помогнат или да ме подкрепят.
Моето съкровище се казва Стефан, на 2 месеца и половина. Преди около месец и половина ни поставига диагноза ГЕР, като аз предварително бях подготвена за тази диагноза, защото вече се бях снабдила с достатъчно информация от форума и знаех всичко за този проблем на храносмилателната система. Действително ние повръщахме до края на първия месец обилно но въпреки това наддадохме 1,5 кг. Така започнахме лечение на ГЕР с една лъжичка ориз. каша преди кърмене и Мотилиум, постепенно повръщането намаля и ние спряхме лечението защото не си падам помедикаментите и по твърдата храна от -месечна възраст. Появи се обаче друг проблем - моят сладур започна да се дърпа от гърдата след като е сукал 2-3 мин. и стана невероятно трудоемко да се храним. В следствие на което аз се притесних и започнах да го дебна кога спинка за да го храна в позаспало състояние. До известна степен това дава резултат, но като цяло времето което суче не е повече от 5-10 мин.. Реакцията му след това време - ако е в сънено положение заспива, а ако е бил буден започва да дърпа църното да се бута и да не иска повече. Първоначално помислих че е или кърмаческа стачка (за която цел изчетох почти всичко) или кърмата ми намалява. Започнах да го кърмя през час, но установих че понякога се бута и при пълни гърди. До колкото успях да заключа към момента има няколко причини за тази негова  реакция:
1. Понякога е поради факта, че му се повръща или оргива заради рефлукса
2. Понякога кърмата се изчерпва и той започва да се ядосва от бавно течащото задно мляко. Въпреки това съдейки по поведението му след това той не е останал гладен
3. Понякога започва да се свива повреме на ядене и вероятно коликата го при стяга.
Това положение започва да стане непоносимо, защото така трудно успявам да увелича количестовото кърма (защото той суче много малко време), а на всичкото отгоре освен през нощта (кърмим се нощно време като гледам на е поне два пъти между 3ч. и 8ч.) през деня не съм го виждала гладен от седмици (или спинка или си играе или иска да го гушкаме, но не отваря уста, не лапа юмручета никакъв признак за глад). Вярно е че аз се опитвам да го храня през 1ч. за да наваксаме, но е странен факта че не гладен и не иска да суче.
Ако имате някакви препоръки моля споделете, защото наистина не виждам и не мога да премахна причината за това негово състояние.
Междудругото - родихме се 2.900, при изписването бяхме 2.510, а после в края на първия бяхме - 4.000, а вторият месец 4680. Опасявам се че вече не наддаваме както трябва и въпреки че изчетох всичко за изхожданията и уринирането искам да споделя за да направя картинката пълна, че акаме на 2 дена и мисля че имаме по 5-6 мокри памперса.
Благодаря предварително за мамите, които ще отделят време да споделят опит и да дадат съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 570
maria_emanouilova , искам да те успокоя, че имаш достатъчно кърма и че детенцето ти не стои гладно. Просто то е заякнало и по-бързо изсуква необходимото му количество мляко. До миналата седмица и аз имах същите притеснения - Методи започна да суче буквално по 3-4 мин. мах 5 мин. и колкото и да му предлагах, той не искаше повече. На консултацията се оказа, че е наддал 770 гр., което е много добре за третия месец. И така, вече не се притеснявам. Спрях да гледам часовника, за да засичам колко време яде.
Щом бебето не иска повече, значи се е наяло.
Не се притеснявай повече.
А кога сте на консултация? Тогава  кантарът ще покаже дали добре се храни детето.

# 2
  • Мнения: 122
Здравей Мария ! Честито да ви е бебенцето! Желая успешно и щастливо кърмене!  Hug
Моя бебо също мина през такъв период и аз ужасена бях пуснала тема: "Суче само по 3 мин!"  Това разбира се отмина, а наддаването беше отлично. После дойде момент, в който вечер ме биеше по гърдата, защото млякото свършваше и си пъхаше ръчичката в устата, за да ми покаже, че е гладен. Следваше рев, а аз бързах да предложа другата, а когато и тя свършеше пак първата и така по 100 пъти докато и двамата заспим от умора. И този момент отмина и сега имам достатачно мляко за всяко ядене. Трябва малко време, за да се нормализират нещата и с теб и с бебо. Моето бебе също започна да ака през ден, два, дори три още през 2рия месец. Незнам дали, ако го премериш пък няма да се успокоиш и да видиш колко е наддал  newsm78

# 3
  • Мнения: 356
Много благодаря за отделеното време и внимание мамита. Тази подкрепа от ваша страна ми дава много сили и кураж. Имаме кантарче на Чико, но е механично и не знам колко вярно мери. Според него за 2 седмици сме наддали около 330 грама. Ако наистина е верен ще съм ужасно щастлива, защото дори 660 гр. месечно е супер за моето труднокърмещо се малко съкровище. На консултация сме след 2 седмици, но до тогава ще продължавам да му давам на 1 час, и с ваша помощ ще се справя. Чудя се при положение, че го кърмя поне 10-12 пъти на ден и нощем може ли да не се е увеличило количеството на кърмата за такъв дълъг период? Или просто гърдите ми са се настроили към нуждите на бебо - и понеже те са се увеличили затова да ми се вижда малко кърмата?

# 4
  • Мнения: 2 401
Здравей, от всичко това, което си написала си правя извода, че нямаш никакви поводи за притеснение! Относно въпроса ти, дано правилно да съм го разбрала, гърдите се регулират спрямо нуждите на бебето, тоест спрямо това колко изсуква, ако в определени моменти, какъвто е скока в растежа, нуждите на бебето стават по-големи, съответно производството на кърма се увеличава, един вид търсенето определя предлагането! Simple Smile

# 5
  • Мнения: 122
Аз в началото също постоянно го мислех това дали ми стига млякото...още повече, че вечер очевидно не му стигаше. Тогава си зададох така въпроса- ако един човек се храни 18 пъти в денонощието (защото ние толкова се хранехме) и ако не му достига малко ядене на 1 от храненията, ще му се отрази ли? Ами, изглеждаше логично да не му се. И така, от много притеснения на 2рия месец беше качил 2.5 кг  #Crazy  Недей да се тормозиш излишно преди проблема да се е появил изобщо. Още повече, че бебко е спокоен и има пълни памперси. На мен вареното жито (слагах си стафиди, кафява захара и ядки) ми действаше доста добре за увеличаване на кърмата, пий течности (вода), пробвай ако искаш и бг лактогонен чай. Като всичко това го казвам не защото смятам, че има проблем, а защото аз така психически се успокоявах. И така, гледай си бебето, то е показател! Няма от какво да намалява тая кърма, здрава жена си и си поела по правилния път към дългото кърмене ! Hug

# 6
  • Мнения: 315
И аз имах същите притеснения, като станахме на около 40 дни почнах - " Леле бузките й отслабнаха, няма вече коремче..." Ама бебка качва много и на 53 дни беше 7 кг.След консултацията моя съпруг ми мърмореше,че и него го бях побъркала с това, че бебето не се храни достатъчно... Crazy

# 7
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 297
моето момче сучеше по 15 минути само като новородено. от месец и половна нататък постепенно съкрати и сега (5 мецеса) суче макс 5 минути. наддава досега нормално, мокри памперсите, така че сигурно не остава гладен. по-дългото сукане е само за успокоение.
освен това някъде към 2 и половина месеца вече не искаше да стои на гърдата и се обръщаше и изопваше. та аз реших че сигурно иска да разглежда наоколо. проблема се реши с ходене и кърмене Simple Smile хем яде, хем си зяпка...  #Crazy сега като ми натежа пък взе да иска да яде легнал... Peace

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 22:42 от mishka_moja

# 8
  • Мнения: 5 401
Мария, искам само да те поздравя, защото от думите ти наистина си личи колко усилия си вложила, за да гарантираш на себе си и бебето успешен старт и дълго кърме! Желая ти да се насладиш на всички прекрасни моменти, които ти предстоят с бебе Стефан!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт