Никулден-меню и приготовления?

  • 22 626
  • 159
  •   1
Отговори

Анкета

Имате ли именник в семейството?

Опции:

* Гласуването приключено: ср, 10 дек 2008, 23:08

  • Мнения: 243
Момичета,какви са ви идеите за Никулден тази година,какво мислете да приготвите за да изненадате любимите хора

# 1
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
 newsm78 Всяка година се включвам в темата и чета ли, чета... Шаран не обичаме, в нашия град голям избор на риба няма и най-накрая сервирам бяла риба филе пане. Ще се радвам, ако си намеря рецепта!

# 2
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Аз наскоро правих една риба по италианска рецепта и честно казано се получи доста добре. Продуктите са на око: филе от бяла риба около килограм (след размразяването естествено остава доста по-малко Wink), една малка глава карфиол, кашкавал и продукти за стандартен сос бешамел. Приготвя се супер лесно и бързо. Рибата се нарязва на малки парченца - хапки и се сипва в една предварително намазнена тава. Карфиолът се бланшира за кратко, след което се накъсва на малки розички и се прибавя към рибата. Всичко се разбърква добре и се посолява според вкуса. Приготвя се класически сос бешамел и с него се залива рибата и карфиола. На финала най-отгоре се настъргва обилно кашкавал. Пече се на 200-250 градуса до зачервяване на кашкавала. Само не бива да се прекалява със соса, за да не стане твърде кашесто. По-вкусно е да се яде студено, тоест като изстине. Heart Eyes
Ето го резултата
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=308926

# 3
  • Мнения: 243
Изглежда много добре lulumba,браво!
Рина и на мен шарана никак не ми се нрави,като цяло мазна риба не обичам  Sick ама мъжката част само такава яде  и това е причината в нас да не се прави риба често защото не можем да се разберем  Joy

# 4
  • Мнения: 5 001
Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата).
Понеже хич не обичаме шаран,го приготвям все по един и същ начин.Хем е вкусно,хем не мирише на тиня...

Рибата се изкисва 1  нощ във студена вода(за да не мирише на тиня).Махат се люспите,почиства се от червата и хрилете.Посолява се и се напиперява с черен пипер,напръсква се с лимонов сок,намазва се с олио.Оставя се да поеме подправките.
В отделен съд(тенджерка) се задушават 7-8 големи глави лук нарязан на филийки,2 моркова на колелца,1 глава обелен чесън.Когато омекнат се добавя 1 ч.л. червен пипер и се залива с 1 буркана белени и леко пасирани домати.Добавя се 1 дафинов лист,сол на вкус и захар(от 1 ч.л. до колкото ви харесва...Зависи от това колко са кисели доматите) и се оставя да покъкри.Да поизври водата и да се посгъсти соса.
Готовият сос се сипва в тава,отгоре се пльосва рибата(цяла).Тавата се завива с фолио и се слага във фурната.

# 5
  • Мнения: 1 312
Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата.
И аз така,задължително шаран  Mr. Green
Иначе вземам и приготвям от любимата риба на семейтвото Акула  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 364
Ние пък всяка година сме на гости и затова не приготвям  Crazy

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
имам рецепта на шаран от готварските рецепти на хотел Захер.
ако някой се интересува мога да я постна, но не съм я пробвала,
защото аз риба не ям, а половинката не яде шаран.

исках и аз за Никулден да я правя, но май пак няма да стане Tired

рецептата е шаран с бирен сос, но шаранът не е цял , а е на котлети.
ако някой има интерес да свирка Peace

# 8
  • Мнения: 3 641
И ние не си падаме по шарана.На мен ми мирише на тиня. Правя скумрия на фурна и панирана бяла риба.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: X
Единствено на Никулден правя шаран,но избирам по-малки риби.При тях вероятността да миришат на тиня е по-малка,големите само на дъното стоят.
Тази година мисля да направя всичко във формата на риба-и предястията,и тортата.

# 10
 За Никулден приготвям пълнен шаран с орехи, става много вкусен а и мъжа ми за Никулден друга риба не иска да яде Laughing

# 11
  • Мнения: 36
Пълнен шаран с орехи това е традицията за НИКУЛДЕН у дома

# 12
  • Под звездите
  • Мнения: 1 291
В нашето семейство шаран също не се харесво,но по традиция винаги правя.
Аsyalein,можели да пуснеш рецептата за шарана на хотел Захер.
Благодаря ти предварително.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 550
Не обичаме шаран и не купувам. Мирише ми и има много кости. Затова караме на скумрия, бяла риба или пастърва.

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
miceva, заповядай  Hug

Шаран с бирен сос

2 малки глави лук
2 дафинови листа
6 зрънца хвойна
½ лимон – кората и сока
2 с.л. масло
2 с.л. кафява захар
½ л. тъмна бира
1 кг шаран на котлети
20 гр. галета *
сол, черен пипер, магданоз

Лукът се наситнява, дафиновият лист и хвойната се счукват, кората на лимона се настъргва. Лукът се слага да се запържва и се добавят подправките. Като се зачерви се слага захарта да се стопи. После се налива бирата, лимоновият сок и кората.
Вари се на слаб огън около 20 мин.

Сосът се прецежда, нарежда се в него рибата и се вари на слаб огън 15 мин. добавя се и галетата да сгъсти соса.

Сервира се поръсена с магданоз и филетирани бадеми, за гарнитура - картофи.

*в оригиналната рецепта се използва вместо галета някакви бисквити, които ги няма в България.
аз съм написала галета, защото това ми се стори най-близко до трохи от бисквити, но предполагам, че сосът може успешно да се сгъсти с малко брашно или нишесте.

ако някой се престраши да пробва рецептата да даде и коментар Peace

Общи условия

Активация на акаунт