личен лекар

  • 3 489
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 440
Здравейте!Искам само да споделя какво ми се случи вчера.Звъня  на личната си лекарка да и поискам направление за кардиолог.Да поясня само че въпросната лекарка е много добра приятелка на моя позната,която пък сама ни предложи да се прехвърлим при нея с детето,за да ни обръща внимание,да дава направления и т.н.От 3 години сме при нея и не ми се налагало да я посещавам въобще до тази година. Оперираха ме - дори и тогава не съм я занимавала с направления - и започнаха здравословните ми проблеми.Цял живот съм била с ниско кръвно,а след операцията започна рязко да се покачва и след 2 посещения на спешен кабинет и викане бърза помощ през нощта реших да започна сериозно лечение.До вчера съм притеснила лекарката с 2 направления за кардиолог - април и юни месец.Но от една седмица кръвното пак ми е високо ,а най редовно си пия хапчетата и спазвам предписаната ми диета много стриктно.Реших да направя консулт с лекар и звъннах на личната да поискам направление - а тя с такъв ехиден тон ми отговаря че вече и писнало от моите направления,да вземели кардиолозите да ме диспансеризират и да си ме наблюдават,защото тя не може непрекъснато да пише направления за мен.Не мога да ви опиша колко обидно ми стана - не от отказа,а от гадния и тон.Най - човешки и казах че от юни не съм вземала направление и все пак се осигурявам и то най редовно.Нямам пропусната вноска от както съществува здравното осигуряване.Тогава реши че може да ми даде .Кажете ми моля ви аз ли съм кукава,че се впрегнах от такова отношение или съм реагирала правилно.След като затворих телефона  се разплаках - от цялата работа вдигнах още по високо кръвно .Може би някои ще ми кажат - да ти имам проблемите.Аз също бих реагирала така до преди една година,защото не знаех какво е болест.Ох,темата стана дълга,а исках само да споделя с вас отношение на личен лекар.

# 1
  • Мнения: 4 053
идва декември,
аз, без да давам много, много от себе си, просто бих се ориентирала към друго GP  Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 2 103
Ох, че се дразня!
Все едно от г*за си ги вадят тия направления, без извинение #Cussing out
Сменяй я след 2 седмици и толкоз!

# 3
  • Мнения: 440
Че ще я сменям - то ясно.Аз даже и казах като си взех направлението че повече няма да се виждаме.

# 4
  • Мнения: 6 604
И да я смениш няма гаранция. И моя приятелка така си смени личния-уж много добър. Потърси направление за гинеколог и той й даде. След прегледа при гинеколога обаче,той й изписал лечение и й казал да отиде пак след 2 месеца. Когато приятелката отишла при личния за ново направление той й заявил ,че за ТАЗИ година няма право на повече направления #Crazy.
Тя ,че ще го смени то е ясно ,но защо трябва да се гавриш така с хората?

# 5
  • Мнения: 378
Че ще я сменям - то ясно.Аз даже и казах като си взех направлението че повече няма да се виждаме.
Ами мниго хубаво си и казала даже и е малко мен ако питаш,аз не мога да разбера какви са им далаверите с тези направления,че като им кажеш все едно пари им искаш.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 735
По закон наведнъж може да ти даде до 3 направления даже.Смени я и не се ядосвай.Здравето ти е по-важно от такива елементи.Не всеки става за доктор,определено е трябвало по-човешко отношение.При нас педиатърката или мойто джи пи като са свършили направленията/обикновено към края на месеца/ ми казват на коя дата в началото на следващия месец да отида и ок.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
аз не мога да разбера какви са им далаверите с тези направления,че като им кажеш все едно пари им искаш.
И на мен ми е интересно newsm78

# 8
  • Мнения: 6 604
А аз не мога да разбера защо трябва да има определен брой направления за месец? Знам,че личните в случая не са виновни,но ако, не дай Боже ,ти се наложи по спешност направление към края на месеца ,а тя ти каже-сори,ама са изчерпани? Тогава трябва да си платиш! Защо е тогава това здравно осигуряване? Егати тъпотията.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
ако, не дай Боже ,ти се наложи по спешност направление към края на месеца ,а тя ти каже-сори,ама са изчерпани? Тогава трябва да си платиш! Защо е тогава това здравно осигуряване? Егати тъпотията.
И аз това се питам.

# 10
  • Мнения: 4 379
Не защитавам никого,но държа да вметна че на лекарите се отпуска определен лимит  КОЙТО Е В ПЪТИ ПОД  НЕОБХОДИМОТО/ и ако го надвишат получават тлъсти глоби от сдравната каса.
На практика проблема се генерира там а после гледат как се карат пациенти и лекари.На протестите на лекарите /към които ние пациентите не се присъединихме а е трябвало/и се отговаря с липса на средства.
В същото време не е регламентирано как да се харчат парите ни събрани от касата, т. е регламента гласи че това го решава управителния съвет на касата а контрол тц.
Така се е стигнало до следния парадокс :пари за служебни джипове има, има и за забележителен лукс в офисите.......... а за елементарни  и наистина неотложни неща няма.
Вината си е до голяма степен НАША защото не направихме нищо да защитим интереса си като пациенти.

# 11
  • Мнения: 38
Като опре до направление за специалист, личните лекари са направо невъзвможни. Измислят какви ли не оправдания - свършили били, края на месеца било, случая не бил спешен и нз си какво!!! Имало е случаи, в които бившата ми лична лекарка на своя глава ми е предписвала лечение, което в последствие ми е докарвало усложнения, само защото не ме е изпратила веднага на специалист. ooooh!
Миналата есен се преместих да уча в София и си смених личната лекарка. За сега нямам никакви оплаквания от нея - два пъти ми се е налагало да ходя на преглед при специалист (в рамките на 3-4 месеца) и не ми е отказвала направление.
Не се оставяйте да си играят с вашето здраве или с това на вашите близки! Щом се осигурявате редовно и съвестно, значи имате право на качествено здравно обслужване.

# 12
  • Мнения: 6 604
Аз не нападам личните лекари.Напротив-знам ,че са ограничени откъм брой направления. Но в последната година ми се наложи да обикалям доста по лекари и като знам колко пари дадох(не ,че съжалявам-щом е за здраве) се питам какъв е смисъла да се осигурявам. Или още нещо тъпо-дете,което се нуждае от рехабилитация да кажем месец по каса има право на 10 дни. Останалите-ако семейството има пари-добре ,ако не... Ето как се грижим за бъдещето ни.

# 13
  • София
  • Мнения: 175
svetli333,
Не позволявай ограничеността на една посредствена докторица, да дава отражение върху здравето ти. Държала си се повече от нормално, а може би е трябвало да бъдеш малко по-груба. Лекувай се и стискам палци нещата с кръвното да се нормализират   bouquet

П.П. Моля, съфорумките, завършили медицина и практикуващи като лични лекари да не се сърдят от моето определение. И  имам още две чуденки:
1. Защо лекарите в 90 % от случаите се държат все едно са с нещо повече от нормалните хора и някой им е длъжен??
2. Докога в медицинските университети в България ще има оценки "среден", " добър" и "мн. добър"? Това е ненормално - не искам да ме лекуват хора, които на изпит по вътрешни болести едвам са вързали тройката....

# 14
  • Мнения: 1 726
Да я сменяш няма смисъл, всички са така, свидят им се. Моята веднъж ми каза, че не може да ми даде трето направление в рамките на 3 месеца, но после ми се наложи да ме оперират и ми даде още 2.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт