Религия, притчи и 4-годишни...за Коледа

  • 2 381
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 804
Днес ми се случи нещо за което не бях подготвена.
Купих френска Коледна книжка за изрязване и с несъмнено съвършеното ми внуче направихме "картинката" на Рождество. Всичко си беше на място. Малкият Исус в яслите, Кометата, животните, царете поднасящи дарове, Дева Мария ... И когато малкото човече поиска да му разкажа "приказката", установих, че съм неподготвена да обясня Коледа с достъпни думи и понятия. От една страна се страхувах да не вляза в противоречие с това, което са му разказвали мама и татко, от друга страна нямах познанията за простичко и обикновено обяснение на Рождество. Та въпросът ми е, вие какво разказвате на децата си? С какво обяснявате Коледните подаръци и всичко, което съпътства този така прекрасен празник?

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 21:13 от Ellypr

# 1
  • Мнения: 2 467
Моето човече се интересува само от дядо Коледа и подаръците които носи. Не пита къда какво и как точно. А аз не се впускам в обяснения, щото си патих не веднъж от голямата си уста  Mr. Green.
За "картинката" на Рождество ще изчакам поне до догодина.

Много зор видях докато обясня на 3 годишната си дъщеря, че ние като се прегръщаме двете не правим любов и що е туй правене на любов  Outta Joint

# 2
  • Мнения: 636
Как ще обясните Коледа на детето си зависи от това как я обяснявате на себе си. Аз вярвам, че Коледа е Рождество Христово. Това и казвам - Коледа е рожденият ден на Исус, Божия син. Дядото с подаръците е допълнителен образ.

# 3
  • Мнения: 2 467
Рожденния ден лено ще обясня. Ама иди обясни що е то Бог на 3 годишно. Следват лавини от въпроси, все по -объркващи и по-объркващи. И колкото повече обясняваш, толкова повече се оплиташ, а хлапето все повече не те разбира  Laughing

# 4
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Има детски Библии, написани са простичко, приказно, с хубави картинки. Ние четем една такава отдавна, въпросите вече са все по - малко. Е, на мен също ми е трудно да отговоря къде живее Господ и как така вижда всички хора..., но като цяло детето попива отношението, което имат по темата мама и тати.

# 5
  • Мнения: 354
на мен тази година няма да ми се наложи да обяснявам, но със сигурност в къщи се празнува Рождество Христово, не Коледа. Наистина има чудесни книжки с прости думички, които да са на помощ на родителите в обясненията, но тези понятия се нуждаят от дълъг период на обяснение и най-важен, мисля, е личния пример. Полезно е да се запише детето на неделно училище, там подготвени хора обясняват, макар и под формата на игра.  Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Не помня точно кога им разказах историята за Исус, но май бяха 4-годишни. Разказах им историята такава ,каквато съм я чувала и чела, но по-скоро като приказка. Не съм споменавала за Бог, а и на тях явно разказаното им бее достататъчно. Като станаха в училищна възраст им разказах по-подробно като наблегнах на разликата между историческите факти и написаното в Библията. Обърнах голямо внимание на връзката между църковните ритуали и народните обичаи. Сега вече усложних нещата като започнах да засягам въпроса с вярата, философията и от голяма помощ ми бяха филмите на нешънъл джеографик, но се налага да давам някои уточнение за разликата между православната традиция, католическата и протестантската.
И за произхода на въпросния Дядо Коледа знаят.

Не съм привърженик на купуването на религиозна литература за деца. До момента мога да разчитам на своите знания по въпроса и отправната точка да е връзката на семейството с религията. С времето децата започват да обогатяват знанията си както по отношение на религията, така и на историята.

# 7
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
....

Не съм привърженик на купуването на религиозна литература за деца. ...

Нали правиш разлика между религия и вяра?  Wink
 

# 8
  • Мнения: 9 814
За сага и аз разчитам повече на това, което знам и съм чела.
Не бих купила Библия за деца и пр. религиозна литература.
Не мисля и че възрастта на детето ми е най-подходящата за религиозна образование.

# 9
  • Мнения: 1 849
Бабче, това което ще обясниш зависи от това дали вярвате, че има Бог.
Аз разказвам, че Бог е този който направил всичко, който много ни обича, който се грижи за нас, дава ни здраве, помага на тати и мама да имат по-добра работа, за да имаме повече пари за храна, дрешки и играчки и понеже той видял, че хората станали много лоши пратил сина си Исус да ги спаси, да им покаже как да бъдат по-добри.
На моите деца това обяснение им стига, а те са на почти същата възраст.
Филмите на Нешънъл джеографик и Холмарк не приемам като средство за достоверна информация, защото в повечето случаи търсят сензацията, а не истината, все пак са си медия и е важно да привличат зрители.  Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Вярата си е вяра. Вярата не изключва историческите факти. А всяко течение на християнството има своя интерпретация на събитията, техният замисъл и т.н. Както и всеки човек вярва посвоему.

# 11
  • Мнения: 1 734
Интересно,  точно тази сутрин се наложи да обяснявам защо празнуваме Коледа и Рождество. Постарах се да звучи интересно като приказка и мисля, че и детето така го възприе

# 12
  • Мнения: 3 146
Не помня точно кога им разказах историята за Исус, но май бяха 4-годишни. Разказах им историята такава ,каквато съм я чувала и чела, но по-скоро като приказка. Не съм споменавала за Бог, а и на тях явно разказаното им бее достататъчно. Като станаха в училищна възраст им разказах по-подробно като наблегнах на разликата между историческите факти и написаното в Библията. Обърнах голямо внимание на връзката между църковните ритуали и народните обичаи. Сега вече усложних нещата като започнах да засягам въпроса с вярата, философията и от голяма помощ ми бяха филмите на нешънъл джеографик, но се налага да давам някои уточнение за разликата между православната традиция, католическата и протестантската.
И за произхода на въпросния Дядо Коледа знаят.

Не съм привърженик на купуването на религиозна литература за деца. До момента мога да разчитам на своите знания по въпроса и отправната точка да е връзката на семейството с религията. С времето децата започват да обогатяват знанията си както по отношение на религията, така и на историята.

Аз съм на същото мнение, подходът ми е подобен.  Peace

Религиозната литература за деца в България (имам бегъл поглед върху намската такава - тя е малко по-добре) е на много ниско ниво. Naughty Често вътре има грешки (включително и в двя от учебниците по религия намерих фрапантни грешки!), да не говорим за твърде важното различаване на деноменациите в по-късна възраст. Такава липсва.

# 13
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Разбира се, че няма да седна да чета на 3-4 годишно дете учебници по вероучение  Wink и естествено първо съм разказала това, което знам и изпитвам самата аз. Но една чудесна детска Библия с мнооого картинки и общо взето малко текст, ми свърши чудесна работа. И това определено не е религиозна литература. Просто приказка за Бог, разказана на съвсем достъпен за децата език. Без догматика и религиозни послания.

# 14
  • Мнения: 14 654
Аз съм разказала историята за Исус като приказка, без да навлизам в подробности за Християнството като религия. Казах му, че празнуваме рождения ден на един необикновен човек, който с добрината си е можел да върши чудеса, като най-важната му цел е била да научи хората да отрият доброто в сърцата си. Това му стига на моето дете засега. За Великден пък съм му разказала по подобен начин и останалата част от приказката.
пп: И на мен ми се щеше някоя от бабите да обясни на детето за Коледа, ама не - мен ме попита първо и трябваше сама да измисля какво да разкажа.

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 10:35 от Янечек

Общи условия

Активация на акаунт