Мога ли да забременявам, докато пия антидепресанти ?

  • 7 068
  • 15
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Откриха ми нервно заболяване и трябва да пия 1-2 години хапчета. Случвало ли се е на някоя от вас да пие антидепресанти през бременност и всичко да е наред с бебето после ? Да рискувам ли изобщо ?

При публикуване стана някаква грешка и темата се е пуснала 2 пъти, моля модераторите да изтрият едната.

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 14:49 от svetla

# 1
  • София
  • Мнения: 4 884
Доколкото съм запозната,всички успокоителни са вредни по време на бременност(като изключим билковите-глог,валериан и т.н),не не знам да пречат на забременяването.Така че според мен спокойно можеш да ги пиеш докато забременееш,а после,живот и здраве,с лекаря ти ще прецените как да промените схемата или дозировката.Не се тревожи HugИма жени,които пият далеч по-опасни лекарства по време на бременност,защото нямат избор(болни са от нещо сериозно),стига да си под наблюдение на компетентен лекар,всичко ще е наред.Какти и друг път съм казвала,за мен е погрешно да се чака да си в идеално здраве,за да бебеправиш,защото от личен опит ти казвам,че такъв момент просто няма да настъпи.В тоя живот,който живеем,просто няма как човек да е напълно здрав TiredУспех,съжалявам за многословието Flutter

# 2
  • Мнения: 1 844
определено не е препоръчително да се пият антидепресанти както по време на бебеправене,така и при бременността и кърменето.
разбира се,ако няма друг избор,има препарати,които са по-малко вредни и са допустими след преценка на лекаря.
какви антидепресанти пиеш,паническо разстройство ли е причината?
примерно "ксанакс"са абсолютно непрепоръчителни да се взимат при бременност.дори преди да се забременее е добре да се спрат 2 месеца предварително,за да се изчисти организмът.
моят съвет е да не прибързваш с бебеправенето.
ако имаш заболяване в момента,и то сериозно,изчакай да се възстановиш и тогава-пей сърце!прави на спокойствие бебче,даже две! Laughingпожелавам ти го искрено.
и все пак потърси съвета на лекар,той би те насочил най-добре.
успех!

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Да, може би грешно се изразих, знам, че не пречат на самото забременяване, ами доколко е вредно за детето. Ако трябва да пия 1-2 години ок, но ако се наложи и повече, това значи ли, че не мога да забременявам ? Затова попитах, исках някой да сподели от личен опит или на познати.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 884
2 години са си доста време да чакаш нещо,после недай си Боже да чакаш дълго да забременееш...Пак ти казвам-никога няма да си в идеално здраве,все ще има по нещо.Това,разбира се,е личното ми мнение Hug

# 5
  • Мнения: 3 675
Момичетата са прави, че трябва да се внимава с лекарствата.Много пъти аз не съм вземала нищо, от страх ако съм забременяла да не навреда на бебето, но засега напразни са ми били притесненията, защото не съм забременяла все още, при главоболие пия парацетамол, за антидепресанти не знам, предполагам, че не са съвместими, то е така с листовките на всички лекарства.

# 6
  • Мнения: 2 309
Не можеш ли да минеш на успокоителни на билкова основа!?

# 7
  • Мнения: 674
И аз мисля че за бебето ще е вредно но ти не казали на док.че правите опити за бебе Rolling EyesДано да има вариянт да взимаш на билкова основа Confused

# 8
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
Имам позната която през цялото време на бременността приемаше антидепресанти естествено под наблюдението на лекар и сега има живо и здраво момченце.

# 9
  • Мнения: 3 641
Според мен използването на антидепресантите направо е забранително. Ако наистина не можеш от раз да ги спреш вземи си мента ,глог и валериан./билкови и безопасни/
 Желая ти много спокойствие и щастие и никга да нямаш нужда от таквиа медикаменти. Hug
Много чест ои аз съм си мислела да си взема. Но съм инат, казвам си,че сама ще се справя Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 5 562
Светла, консултирай се с твоя психиатър по този въпрос. Има лекарства, които са разрешени по време на бременност.  Peace

П.С. Момичета, понякога това просто е единственият начин за някои хора да живеят нормален живот.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
И аз мисля че за бебето ще е вредно но ти не казали на док.че правите опити за бебе Rolling EyesДано да има вариянт да взимаш на билкова основа Confused

Ами не, още не правим опити, но смятам сериозно до 2 години да почваме, та затова питах.

# 12
  • Мнения: 3 092
svetla наистина не знам доколко съвместими са , но мисля че трябва да говориш с психиатъра си за това .
Знам че понякога това е единственият изход за много хора да живеят нормално живота  си  Hug но мисля че е несериозно да се опитам да ти кажа - да или не ...
Дано да може !  Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 1 248
Аз също имам проблем с нервите отвреме навреме, това се проявява под формата на паническо разстройство, въпреки че на пръв поглед изглеждам съвсем уравновесен човек... Преживях сериозен стрес преди около 10 години и тогава за пръв път получих тези симптоми. Сега се проявят понякога, особено когато съм подложена на значително напрежение... Покрай правенето на бебче се засилиха и се наложи да приемам антидепресанти... Психиатърът, който посещавам е добре запознат с моята история и желанието ми да имам дете. Той ме посъветва да приемам лекарствата, докато бебето се получи, а след това в рамките на две седмици по схема да ги спра... рязкото спиране не е препоръчително. А самата бременост след това действала на принципа на антидепресантите, т. е. всички промени на хормонално ниво, способстват за увеличаването на серотонина в мозъка /което е функция на антидепресанта/ и организма е способен сам да компенсира липсата му.... Аз обаче нали съм си своенравна, реших че нямам нужда от лекарствата, обърках и схеми и всичко и сега съм в едно такова състояние, че хем ги пия, хем не ги пия... т. е. в нещо като процес на спиране на лекарствата съм... Между другото в последните години навлиза нов метод за лечение на депресивни състояния - нарича се транскраниална магнитна стимулация, който е напълно безвреден. Излиза по-скъпичко от лекарствата и е необходимо да се провежда почти всяка година в рамките на 2 седмици с профилактична цел за недопускане усложняване на симптоматиката, но пък в нашия случай мисля че си заслужава. Лошото е че за момента в България има само 3 такива апаратури във военните болници София и Пловдив /където между другото не могат да ги използват за депресивни състояния, а само в неврологично отношение за лечение на слединсултни състояния и подобни такива/ и в центъра за психично здраве при д-р Марков в Пловдив. Аз научих за нея от една приятелка, посетих този център и си записах часове от декември месец, така че все още не мога да кажа какъв е резултата, но чух доста позитивни отзиви за магнитната стимулация.
А що се отнася до вредата на антидепресантите, определено вредят и не е препоръчително да се ползват по време на бременност. Пуснах мнение, тъй като смятам че този все още нов метод в нашата страна би бил добра алтернатива за преодоляване на доста психични проблеми.

# 14
     Искам да Ви споделя и за моето положение.След преживян стрес преди 10 год. и един последваш развод започнах да не се чувствам много добре с нервите.И се наложи да започна да пия Ривотрил по 0.5 на ден.Сега имам сериозна връзка и мъжът до мен иска дете. При положение,че аз имам мой две и той има едно.Исках да попитам вредна ли е тази доза от лекарството да се приема при бременност,защото имам чувството, че съм бременна вече. Искам да знам,както в началото така  по време на цялата браменност.Благодаря Ви предварително! И аз го желая от все сърце това детенце.Защото обичам много мъжа до себе си.Помогнете ми! Sad[/b]

Общи условия

Активация на акаунт