Висок диоптър и нормално раждане - моля за мнение

  • 8 710
  • 52
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 789
Здравейте, мами!
Съвсем скоро, живот и здраве, ми предстои раждане.
Аз съм с висок диоптър и имам писмените заключения и препоръки на двама лекари- офталмолози, че препоръчват раждане с цезарово сечение поради съществуващ риск от отлепване на ретината.
Вчера имах среща с анестезиолог в болница ТК, към която съм се насочила да раждам, който попълни и оформи необходимите документи.
Тази сутрин ми се обади наблюдаващата ме лекарка- гинеколог с молба да се видим, защото моето секцио е създало проблем.
От разговорът, който имах днес с нея се оказва, че според шефката на родилното и според последните проучвания и новости в медицината - офталмологичните заболявания вече не били предпоставка за секцио и нямало рискове и опасност да се ражда нормално......
Тя не може нищо да направи, защото в случая нищо не зависи от нея. Каза, че единствения вариант за момента за секцио е да си го платя като секцио по желание. Аз не горя от желание да родя оперативно, но ме е страх от евентуален риск за очите, от отлепване на ретината, разкъсване и др.......
Моята лекарка ми каза, че не смята, че има риск, т.к  напъните не оказвали влияние върху очите, но въпреки всичко аз съм притеснена.
Целта да пусна темата е да разбера има ли и други мами в офталмологичен проблем и по-скоро с висок диоптър, които са родили по нормален начин, а не оперативно? Как се чувствате? Как мина раждането?
Знам, че нищо не мога да направя в случая, когато са налице подобни административни спънки.......въпреки че има риск за зрението и е подсъдно, но .....някой висшестоящ явно така е решил......
Моля ви - ако сте изпадали в подобна ситуация- споделете как беше при вас? Как мина? Всякаква информация и мнение ще са ми от полза.
Предварително благодаря! Hug Thinking

# 1
  • Мнения: 487
Според мен, не високия диоптър е от значение, а състоянието на ретината, поне така мисля, ако греша някой да ме поправи Praynig. Успех , леко раждане и здраво бебче на финала.

# 2
  • Мнения: 1 298
Ами зависи какво се води за висок.

Аз съм с -3 и родих нормално, даже не са ми и споменавали, че има проблем.
Имам приятелка - тя е с още по-висок, мисля към -7, и тя роди нормално.

# 3
  • Мнения: 544
Аз съм с -4,25 и раждах нормално и двата пъти. Незнам дали напъните влияят на очите от медицинска гледна точка, но от опита ми мога да кажа, че буквално щяха да ми изкочат очите. Точно това усещане имах докато напъвах. А в интерес на истината по време на бременноста ми и двата пъти никой не ме е питал колко диоптъра са ми очилата. Различни гинеколози ми следяха двете бременности. Чувала съм че над -6 диоптъра е желателно да се ражда със секцио.

# 4
  • Мнения: 1 671
Аз съм с -6 и родих и двата пъти нормално - такива раждания пожелавам на всички ви - докато разбера, че раждам и вече гушках бебето.
Мишле, няма да те лъжа, има риск. Задължително трябва да се съобразят с офталмолога! Той от своя страна трябва не просто да е написал някакво заключение на листче, а да ти е направил изследване, за което се разширяват зениците и се гледат очните дъна. На мен ми правиха такова преди първото раждане, става много бързо, но после половин ден не можеш да фокусираш и чак към края на деня можех да пиша на компютър. Изследването се прави към края на 8 - началото на 9 месец.
Иначе за 2 бременности и раждания - диоптрите ми не помръднаха.
Още нещо - екипът трябва да е предупреден за състоянието на очите ти. При първото раждане не напъвах правилно и веднага реагираха. На очите ми нищо им няма.
Но наистина офталмолог трябва да реши. Откъде ти е талона със заключението?
Иначе ситуацията ми прилича малко на изнудване за повече пари  Twisted Evil.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 789
Но наистина офталмолог трябва да реши. Откъде ти е талона със заключението?
Иначе ситуацията ми прилича малко на изнудване за повече пари  Twisted Evil.
Лина, и на мен на това ми намирисва, за Григорова съм чувала и чела не особено ласкави и хубави неща......явно не й достигат парите........та търси друг начин да си ги набави #2gunfire
Иначе заключенията са от 2 независими офталмолози, зениците са ми разширявани с точно онези капки, от които после слънцето така ти пречи и ти сълзят очите, че.... #Cussing out Едното е от нач. на 6 месец, а другото е от края на 8 месец......
Ето го отново парадокса- имам документа черно на бяло и въпреки всичко "шефката" не иска да го признае и е казала - ако искам секцио- да си платя #2gunfire

Чувала съм че над -6 диоптъра е желателно да се ражда със секцио.
И аз така съм чувала и чела и съм точно в тази група   Tired

# 6
  • София
  • Мнения: 2 296
Аз съм с -4 диоптъра,и двата пъти родих нормално.Само,че първият път целите очи ми бяха с кръвоизливи от спукани капиляри.
Това беше резултатът от неправилното напъване.Вторият път ходих при двама независими офталмолози,и двамата ми препоръчаха нормално раждане,даже единият ми каза,че има голяма доза късмет и че ретината може да се отлепи и при много по малко усилие и напън,отколкото при раждане.Затова вторият път стисках силно очи,за щастие родих много бързо и лесно и проблеми не съм имала.
Моят съвет е нормално раждане,естествено ако само диоптрите са показател за секцио.А и на мен ми намирисва на изнудване,което е много грозно......Но това е друга тема.
Леко и безпроблемно раждане ти желая!  bouquet

# 7
  • Мнения: 1 817
И на мен ми прилича на ИЗНУДВАНЕ за повече пари. Даже съм сигурна, че е така. Еххх, какви" лекари" се навъдиха #Cussing out
Аз и двата пъти раждах секцио, защото съм с такъв проблем -висок диоптър, имам миопия. Предварително ме пратиха на очен лекар да ми види очното дъно и цялостното състояние на очите. С контактни лещи съм. Имах официално лекарско предписание да раждам по оперативен път. Аз исках да си раждам нормално, но ме беше страх. Сега не съжалявам, всичко си мина много дибре. Диоптъра ми е -7.
Търси си правата ! Потърси друг лекар, изнудват те.
Успех и здраво бебче Wink!

# 8
  • Мнения: 209
......
Мишле, няма да те лъжа, има риск. Задължително трябва да се съобразят с офталмолога! Той от своя страна трябва не просто да е написал някакво заключение на листче, а да ти е направил изследване, за което се разширяват зениците и се гледат очните дъна. На мен ми правиха такова преди първото раждане, става много бързо, но после половин ден не можеш да фокусираш и чак към края на деня можех да пиша на компютър. Изследването се прави към края на 8 - началото на 9 месец.
......


моето мнение е, че трябва да се съобразите с мнението на офталмолозите. раждах преди 1,7м. и заключението на очните лекари все още играеше важна роля за определяне на начина на раждане. не знам какви са тези новости и модерна техника, но все пак имаш мнението на двама лекари...това е моето мнение...
късмет, леко раждане и прекрасно бебе на финала Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 12 551
Мишле аз бях с 6,5 диоптра късогледство преди да родя. И много рехави ретини. Офталмологът бе категоричен, че и дума не можа да се говори за нормално раждане. А и аз не съм от ентусиастите, които ще рискуват макар и 1 процент риск да има очите си. Просто не желая да поемам такъв риск. Това са очи. На твое място просто ще сменя болницата. Никъде няма да ти откажат секцио. Ако решиш такова нещо пиши ми на ЛС.

# 10
  • Мнения: 3 621
Мишле, имаш препоръките на двама офталмолози, най-добре смени болницата или направи една консултация в ЗК. Преди 3 седмици бях на очен лекар и когато и зададох въпроса за диоптрите и нормалното раждане, тя ми обясни че всичко зависи от "вътреочното налягане" и не толкова от диоптрите
Пожелавам ти леко раждане и скоро да ни се похвалиш  Hug

# 11
  • Мнения: 62
Мишле, явно тази "специалистка" гледа на теб ,като на евентуален източник за допълнителен приход.Моят съвет е да не рискуваш.
Когато ми правиха изследванията, лекарката ми обясни,че когато по ретината  има местенца,които са като"като от проядено от молци'',при напъните съществува риск да се скъсат мускулните влакна.
Моят диоптър е -3,75 ,правиха ми всички възможни изследвания на ретината,офталмолога бе на мнение ,че мога да родя нормално ,но гинеколога ми претегли всички за и против и реши да не рисува.
 
Успех ! Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 3 789

моето мнение е, че трябва да се съобразите с мнението на офталмолозите. раждах преди 1,7м. и заключението на очните лекари все още играеше важна роля за определяне на начина на раждане. не знам какви са тези новости и модерна техника, но все пак имаш мнението на двама лекари...това е моето мнение...
късмет, леко раждане и прекрасно бебе на финала Simple Smile

Благодаря на всички, взели отношение по темата и включили се със съвет по питането ми. Hug  bouquet
Логиката, проучванията и изводите  били следните - родилните напъни не оказвали влияние или риск за ретината, а дори и да се случело отлепване или разкъсване, не дай си Боже, офталмологията може да премахне пораженията с лазер......... #2gunfire #Cussing out Ето това не го разбирам - значи дай да се повредим, пък после те ще ни показват и доказват колко са напреднали с очната техника и тенденции......
Иначе за смяна на болницата не съм мислила и не ми се мисли - просто моята си лекарка, която до момента ме е следила работи само и единствено в ТК, а  и нямам много време за реакция, т.е да търся нов лекар и т.н...... А на нея й имам доверие, поне до момента не го е предала и смятам, живот и здраве, да раждам при нея.
Другият вариант е да си потърся правата на по-високо ниво, но не знам къде и към кого да се обърна..... newsm78

# 13
  • Мнения: 3 621
Другият вариант е да си потърся правата на по-високо ниво, но не знам къде и към кого да се обърна..... newsm78
Отваряш сайта на ЗК и търсиш телефон за София, или най-добре отиваш на място и си носиш всички изследвания и заключения.
Тъпо е да се занимаваш с такива неща точно сега, вместо да се наслаждаваш на последните си дни като бременна, ама все пак става дума за здравето ти , и малкото човече което ще се появи на бял свят има нужда от здрава майка
 Hug

# 14
  • Мнения: 9 467
Това категорично е изнудване #Cussing out
Аз точно поради такива показания /висок диоптър/ раждах секцио, и това е един от показателите:
http://spisania.rozali.com/ot-moeto-dete/p6360.html
Ще потърся и в НЗОК инфо, но в мом нямам време.

Общи условия

Активация на акаунт