Какво мислите за подобен вид съжителство?

  • 2 135
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 282
Здравейте мами,

напоследък всички са луднали да живеят в къщи, дори и в селата около по-големите градове.
Ние с мъжа ми също си мислим за такъв вариант, но не сме готови да се засилим към селата само и само да сме в къща и на мен ми хрумна следния вариант.

Намираме по-голям парцел/ да кажем 600-800 квадрата/ и си намираме друго младо семейство с което да си построим 2 къщички на калкан.  Хем няма да сме сами и да бера страх в някаква селска къща, хем щем си поделим разходите по подръжката на двора и по парцела и строежа. Ако случим на хора, може и супер да се получи.
Например във Виница , което е хубаво място за живеене, има парцели от този вид за около 70 000 евро. Грубо по още 40 000-50 000 евро за  строежа на къща, излиза че за около 80-85 000 евро все пак човек може да има къща в града.
Естествено , че ако разполагаме с повече средства самостоятелната къща е за предпочитане, но този вариант ми се струва много по-добре от живот в блок , а пък начинанието няма да излезе много по-скъпо от закупуването на апартамент 80-90 квадрата.

Вие бихте ли се съгласили на такова нещо, изобщо налудничава ли ви се струва моята идея?

# 1
  • Мнения: 140
Същата тази идея хрумна на наши приятели преди около 6 години,направиха прекрасни къщи,красив двор,басейн и много други екстри,но идилията трая около две години.Така и не знам какво точно се случи,но не се оказа успешен вариант.Мисля,че е по-добре да сте сами.

# 2
  • Мнения: 1 844
аз съм категорично против такова съжителство..никога не можеш да живееш в толкова "тясна връзка"с някои чужд човек,та дори и да е точен и в началото да е ти е допаднал..всяка жаба трябва да си знае гьола,има една приказка.. Joyсмятам,че едва ли всичко би вървяло по мед и масло дълго време..все ще се случи нещо,което ще създаде конфликт между вас..и тогава какво?!аз лично бих избрала да съм самостоятелна и да не деля личното си пространство с някого,дори и за един двор да става дума!..ами как ще се развият нещата ако жената от другото семейство реши да си прави летни бани на двора пред мъжа ти,но се окаже,че е нудистка??? Joyтова е в кръга на шегата..но има много ситуации,които биха ви разделили..
незнам,вие си решавате,ваш си е живота..но обмислете сериозно едно такова съжителство.. Mr. Green
успех!!!

# 3
  • Мнения: 2 926
Категорично против.
Имам нагледен пример как две сестри със семействата си не могат да живеят по този начин, камоли пък семейства без роднинска връзка. Naughty

# 4
  • Мнения: 6 293
Да не говорим някой от двете семейства ако има куче какво става.

# 5
  • Мнения: 3 770
Против съм ! В момента строим къща и приятели на мъжа ми искаха да купят съседния парцел , но да си направим общ басейн.Категорично възразих на това предложение , да купят парцела щом искат , но басейн всеки да си прави сам.Не 2 години , ами и 2 седмици нямаше да просъществуват добросъседските отношения.
Аз не знам как смяташ колко ще ви излезе една къща и с каква квадратура ще е , но в момента квадрата излиза около 200 евро.Може и малко надолу и малко нагоре , но това е средна цена.Без да са включени проектите , таксите и т.н.Довършителните работи и обзавеждането на нова сметка.

# 6
  • Мнения: 8 999
Прекрасна идея. Ние я осъществихме с наши приятели, но за вилен имот. С нищо не си по-обвързан или по-притеснен, отколкото ако живееш в жилищна кооперация с повече от 2 апартамента. Мястото ни е общо 350 кв.м. и ни разрешиха общо да застроим 110 кв.м. на два етажа. Получиха се две къщи, всяка с по два етажа по 55 кв.м. Тъй като е вилен имот на брега на морето, нямаме мазета. Но в тази квадратура се ширим много по-удобно, отколкото в 4-стайния апартамент в София. Имам голям хол с кух. бокс и трапезария, 2 бани и 4 спални. Имам и предостатъчен двор пред къщата, а като включа и плочника/терасата на първия етаж, където е дневната зона /ок. 30кв.м./, получавам предостатъчно пространство за обитаване. Дори дворът ми се струва прекалено голям /като взема предвид средствата, които отделихме за затревяване и изграждане на поливна система!!!/. Пък и нищо не ти пречи да сложиш една стабилна ограда, която да отделя напълно двете къщи.
Мечтая си за такъв вариант и в София, но тъй като съм от хората, които могат да виреят само в центъра, едва ли някога ще мога да си купя парцел /цените на земята вече надхвърлят 5-6 0000 евро за кв.м./. Изграждането на къщата е направо без пари, на фона на стойността на терена.

# 7
  • Мнения: 637
Aз мисля, че ако си разделите двора така че всеки да сима своя част никак няма да е зле. Все пак премисли доколко си общителен човек и дали няма да те дразни толкова тясно съжителство. Но пък имай предвид , че ако примерно къщата е в средата на парцела така, че за всеки да си остане собствена територия от двора, трябва парцелът да е с правилна форма. Така че доста търсене ще падне. Иначе за мен това е по-добрият вариант от апартамент Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 56
Живея в подобна къща. Преди много години баба ми и нейният брат купили голям парцел, правилна форма, разделили го на две еднакви половини и в средата построили къща-близнак. Имали са проблеми преди да се родя. По план таванът не е предназначен за живеене, там в момента се съхраняват стари вещи и има опънати въжета простор. Но караницата е станала защото брат й вдигнал по-високо покрива, решил да прави и таванско за живеене. От което при нас почнало да тече при лошо време, съответно мухъл, влага....сещате се. Вече е ремонтирано де;) Но тогава нещата са се решили в съда. И до ден днешен дъртата бабичка оттатък е жива и здрава, но се подминаваме като непознати. Слава богу поне поколението пооправихме отношенията Simple Smile Та внимавай, но иначе е чудесно за живеене, не мога и да си представя, че ще живея в апартамент някога. Обмисли с кого се наемаш да го правите.

# 9
  • Мнения: 282
Естествено , че ще се опитаме да си разделим двора, поне на идеални части и да кажем с жив плет, щото по-малките парцели няма как да се разделят. Аз и в момента живея в нещо подобно, само че е етаж от къща и нямаме двор, а само някакви 30 кв. м идеални части, но не съм усетила да съм по-обвързана със съседите, отколкото в един блок.
На мен страшно ми харесват този тип затворени комплекси, които се строят в курортите - еднофамилни къщички на калкан, с по около 200-250 кв.м двор. Но тъй като във Варна не съм чула да има, си мисля че ние може да си направим нещо подобно.

Ако се решим , първо ще предложим на някои от нашите приятели, ако няма кандидати, може и непознати да търсим, ама със кастинг  Grinning

# 10
  • София
  • Мнения: 6 780
Естествено, че може. Зависи от разпределението на двора и от това да няма ощетени. Лицето към улицата трябва да ви е еднакво, да има достъп за  колите, имота да е почти равен или с малка денивелация за да не се окаже, че едните трябва да копаят основите по-дълбоко и т.н. На пръв поглед дребнави неща, но създават конфликти.

По-добре с едни комшии в къща, отколкото с комшии отгоре, отдолу и отстрани в апартамент .
А и закона за етажна собственост усложнява още повече нещата.
И е много по-добре с приятели отколкото с роднини / роднински имотни разправии с лопата да ги ринеш / , аз в твоята ситуация също бих рискувала  Wink

# 11
  • Мнения: 4 290
Идеята ми харесва. Щом мога да живея със сума ти семейства в една коопераця, не виждам защо да ми е по-зле само с едно?

# 12
  • Лондон
  • Мнения: 403
Един парцел има север и юг.След като разделите ,кои ще строи в северната част на парцела./на кои ще бъде северната къща/?



п.п.Ще бъда съгласна на такъв вариант ако изток юг е на мен.

# 13
  • Мнения: 3 770
За мен лично има разлика в отношенията със съседи и приятели. На първите изобщо не държа , на вторите - да.Живеем в кооперация с 5 апартамента , в която до тази година се обитаваха само 3 от тях.За 8 години успяхме да се скараме за какво ли не и от 2 почти не си говорим.Сега с новите е същата работа - никой с никой не общува и не поздравява.Обаче не ми пука , защото са само комшии.Докато ако влезна в конфликт с приятели , ще ми е трудно и гадно после.А конфликти винаги има.В семейството съпрузите не винаги са на едно мнение , какво ли остава за чужди хора , били те и приятели!За мен единствения вариант е парцелът да се раздели на две и къщите да нямат допирни точки.Тогава може да имам идеалните съседи !

# 14
  • Мнения: 2 100
Идеята ми харесва. Щом мога да живея със сума ти семейства в една коопераця, не виждам защо да ми е по-зле само с едно?

 thumbsup

Общи условия

Активация на акаунт