Рано ли е за първи интереси?

  • 1 236
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 805
Здравейте,
Кога според вас е нормално детето да започне да проявява предпочитания към определено занимание. Например: танци, пеене, рисуване...
Питам защото преди месец записах 4-годишната си дъщеря на танци. В началото беше безумно шастлива, нямаше търпение да се научи. Обаче после започна да се мръщи, трудно и било...другите били правели нещата по-добре. Реших че наистина - другите деца бяха започнали преди нея(ние се забавихме с записването) и това е проблема. За да не я насилвам я спрях. Решихме при следващото записване да опитаме пак.
Въпросът ми е към майките чийто деца се занимават с нещо подобно. Кога започнахте? По чие желание - ваше или на детето? Имали ли сте някакви трудности и какви?

# 1
  • Мнения: 498
Здравей,моите дечица са малки още,но моята приятелка има дъщеря вече на 8 години. От 4 годишна я записа на художествена гимнастика,а на 5 и на пеене.На нея също в началото  й харесваше,после не,но моята приятелка не я спря.Днес виждам успеха от тези занимания.Детето си има изграден режим и най-вече чувство за отговорност,знае ,че има ангажимент и го изпълнява стриктно.Дори бих казала,че въпреки малкото й години си разпределя времето сама перфектно.Аз мисля също да процедирам така като му дойде времето. Hug

# 2
  • Мнения: 805
Аз може би не съм обяснила както трябва.
Тя не просто се мръщи - тя реве и ми се моли да не ходи, защото и е трудно. А аз се страхувам да не я отвратя. Аз така съм намразила пианото, понеже съм карана насила.

# 3
  • Мнения: 544
Мисля че не трябва да настояваш. Щом реве, значи за нея това е някакъв стрес. Аз също като теб бих изчакала на следващото записване пак да пробвам и то само ако има желание. Според мен това не е нещо което се учи насила.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 535
Не мисля, че е рано да проявява вече интерес към определено занимание.
И аз не бих настоявала, освен ако нямаш амбициите на всяка цена да стане от нея танцьорка. Все пак това трябва да е за удоволствие на детето, а не да се затормозява допълнително.
Може проблема да не е в самите танци, а в учителката  Thinking

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
По-добре не настоявай.Остави я сама да изяви желание.Аз съм на мнение, че "На сила хубост не става."

# 6
  • Мнения: 8 999
Моите деца сами са изявявали желание за едно или друго занимание. Не им отказвам, но ако решат да спрат, не ги насилвам. Още са много малки, за да проявяват постоянство. Тепърва ще опитват какво ли не, докато намерят нещото, което да ги привлича най-много.

# 7
  • Мнения: 2 950
И моето мнение е, че не трябва да я насилваш. Моята дъщеря ходи на латино танци от 2 годишна. Много й харесва и с нетърпение чака всеки следващ урок. От тази година ходи и на плуване - също й харесва.
На сестра ми дъщерята също започна танци, но много бързо се отказа, защото учителката била доста груба с децата - явно няма правилен подход. Може и при вас да съществува този проблем.  newsm78 Сега ходи на плуване и тенис и много й харесва. Можеш да опиташ пак, но можеш и да я насочиш към друг вид занимание. Това, че е момиче не я задължава да харесва танците. Може да я влече друго. Успех!  Hug

# 8
  • Мнения: 922
Може проблема да не е в самите танци, а в учителката  Thinking
Peace Миналата година синът ми ходеше на шах. Сам се записа и му доставяше страхотно удоволствие. Ходи три месеца, след което изведнъж ми заяви "не искам да ходя на шах НИКОГА повече"  Thinking. Оказа се че господинът по шах е изтървал дисциплината и сега им се кара и му дръпнал ухото. Повече не го пуснах.  Naughty

# 9
  • Мнения: 9 814
За интереси определено не е рано.
Моето момиче има определени такива към балета, английския и приложните изкуства.
Ходи с огромен интерес и сама прояви желание да я запиша.
Проблемът наистина може да е в учителката. На моето дете не му допадаше тази по приложни, въпреки това ми каза, че ще продължи да ходи, защото й харесва да работи с глина.

# 10
  • Мнения: 3 929
И аз това питам. Синът ми е на 3 г.. Записах го на хореография - народни танци и модерен балет, защото много обича да танцува. Но се оказа, че ходи с неохота там. Даже като видел момичето, което им води танците, започвал да реве неистово. Иска да ходи на футбол и сега ще го отпиша от танците, а ще го запиша на футбол. Има и занимания по англиъски. Все си мисля, че е малък още за английски, че ще му е скучно и понеже е разсеян, няма да научи нищо. Обаче едната му госпожа ми каза точно обратното - че е много съсредоточен, умен и според нея именно английският е най-доброто занимание за него. Честно казано, не настоявам да посещава подобни занимания. Той е на такава възраст, в която трябва да му е забавно да ходи на градина, да се чувства добре, затова не го насилвам, а го оставям сам да направи своя избор.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Охооо, колко ще има да сменя интереси... Изключение са децата, които още от 4-годишни са фокусирани и горят от душа и сърце в нещо.
У дома сме на принципа да се занимават с нещо, докато им харесва и нямаме кой знае какви очаквания. Щом на едно дете не му се ходи някъде, значи не е за него.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 064
Има и занимания по англиъски. Все си мисля, че е малък още за английски, че ще му е скучно и понеже е разсеян, няма да научи нищо. Обаче едната му госпожа ми каза точно обратното - че е много съсредоточен, умен и според нея именно английският е най-доброто занимание за него. Ч

Не е малък за английски. Езици се учат най-добре на тази възраст! Най-лесно попиват.

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не е малък

# 14
  • Мнения: 4 187
Записах я на танци и английски. След две -три посещения ми каза, че не иска да ходи на танци, не можела да танцува,  не и давали награда  Crazy. Попитах я дали е сигурна и и предложих да заменим танците с рисуване.
В крайна сметка се върна към танците, но определено не съм сигурна, че това е последно.
На английски ходи с удоволствие, направо ме учудва, колко неща е научила за кратко време.
Не бих я насилвала за нищо!

Общи условия

Активация на акаунт