Фитнес за мозъка?

  • 6 105
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 547
Поддържането на лице и тяло си е вече цяла индустрия. И мода. Всевъзможни грижи се полагат за кожа, задник, нокти и коса, здравословното хранене пък се развява като лозунг. Не, че не е важно, напротив, но защо мозъчния фитнес не е така популярен? Гимнастика, профилактика, хигиена - какви са мерките, които държат този ви орган във форма?


Темата не е за себеизливане и споделяне на съкровени мисли, а по-скоро еквивалент на хилядите теми, посветени на буйна грива и лице без бръчки. Но просто не бих могла да я пусна в КМ, знаете...  Mr. Green Интересувам се живо от всичко, с което хората поддържат мозъците си бистри, ефективни и с повече бръчки - четене, писане, кръстословици, мисловни техники, логически задачи, Агата Кристи, какво? Ако приемем, че първите белези на амортизация се наблюдават около 30-те, би трябвало повечето от нас да са вече загрижени  Laughing


И изобщо, приемате ли сериозно един такъв въпрос или ви избива по-скоро на смях?

# 1
  • Мнения: 3 447
Ммм, да, учените препоръчват разни такива упражненийца (макар че аз не познавам някой, който да ги прави). Изхвърли си калкулатора, на първо време. Изтрий си указателя в телефона и се опитай да запомниш телефоните наизуст (хо-хо). Наблюдавай картинка, след това я закрий и се опитай да изредиш какво има на нея. Логически задачи, судоку-мудоку. Кръстословиците не помагат. Абе има начини, не е като да няма. Ако имаше и хапче против мързел, екстра щеше да е  Blush

# 2
  • Мнения: 516
Елементарно, но мозъкът се поддържа по един начин - като се натоварва. Дали ще е изучаване на историята на Намибия, исландски език или задачи от учебника за 5 клас на детето, които се оказва, че не разбираш, няма никакво значение. Важното е да атакуваш мозъка, за да не се ограничава в мисли само за седмичното меню или семейния бюджет. Апропо, оказва се че последното също е доста трудно за голяма част от мамите.

# 3
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Приемам темата лично.  hahaha
Винаги първо гледам да нахраня душата, да направя упражненията си  за мозък, Party пък после каквото остане от времето - за тЕлото. Душата ми е вечна, тЕлото тленно (е, гледам да е добре, че ми трябва в този живот).
Тъй. Рецепти искаш, значи. Имам рецепти, но те са създадени лично за мен, отчитайки метаболизма ми, начина на живот и наследствеността. Mr. Green Не мога да решавам кръстословици, скучно ми е. Таблицата за уморение почти я научих вече, но логическите задачки са ми смърт. Две чешми пълнели един басейн... Ако влакът от Бургас тръгне в шест часа... Колко триъгълничета виждате? На какво животно приличате? Избройте шест града,започващи с буквата "Н". Ей тези неща са ми смърт, извинете. Скука, та скука.  Rolling Eyes
(Освен това НЕНАВИЖДАМ хора, които цитират ли, цитират (да си го кажа, за да ми олекне  Laughing).
Та какво правя аз, Чик, май лав.
Ами работя. Писането може да се върши до дълбока старост, измислянето също. То поддържа и мозъка, и душата свежи и гъвкави. Най-важното е, че не се смятам за добра. Това ме кара да се старая повече, да мисля повече. В работата влиза и много четене. Никаква математика, само чиста литература (хаотично подбрана, каквото падне Blush).
Което вероятно означава, че едната половина на главата ми (лявата ли беше?  newsm78) трябва да е силно издута, а другата - закърняла.
Но защо трябва да съм красива? Нали съм умна! hahaha

# 4
  • Мнения: 173
Да не го оставяш да почива много.А когато си почива,нека да мечтае.Това е храна за мозъка.А като стана въпрос за храна,яж орехови ядки и банани-имат много магнезий и калий.

# 5
  • Мнения: 4 585
Судокуто ми е скучно, като придобиеш техника не е интересно.
Играя шах с Вълчето вечер, като си поставям най-различни задачки.
Например да му прибера всички пешки, преди да ме е матирало.
Освен ядките съм чувал и за бульончето, супичката.

# 6
  • Мнения: 4 371
Аз пия рибено масло.

# 7
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Като малка дядо ми имаше цял сборник с логически загадки и понякога се забавлявахме с тях.

От типа на - имаме коза, вълк овчар и баба от едната страна на реката. Как да ги прехвърлим от другата страна в 2 хода без да засичаме козата и вълка или нещо от сорта.

На по-късни години залагам най-вече на книгите и на неколцина близки приятели с които интелектуалстваме заедно. Опитаха се да ме научат да играя шах, но не ме грабна  Thinking

Бриджа също е хубава занимавка на мозъка и тренировка на мисълта  Peace

# 8
  • Мнения: 2 478
Елементарно, но мозъкът се поддържа по един начин - като се натоварва. Дали ще е изучаване на историята на Намибия, исландски език или задачи от учебника за 5 клас на детето, които се оказва, че не разбираш, няма никакво значение. Важното е да атакуваш мозъка


Абсолютно вярно!
В интерес на истината фитнеса за мозъка ми е по-любим от фитнеса по принцип Embarassed
Обожавам да изучавам нещо,да чета,да решавам логически задачи(не синаги се получава),судоку.
А орехите и рибата са най-добрия приятел на паметта.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Можете да пробвате де пишете с лява ръка, вместо с  дясна или да вървите назад.Да се рисуват различни фигури с лява и дясна ръка и други такива...  Изобщо да се правят необичайни неща, различни от общоприетите.

# 10
  • Мнения: 24
Какъв е смисъла?

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

И изобщо, приемате ли сериозно един такъв въпрос или ви избива по-скоро на смях?


ами Нинтендо правят вече пари, играейки по тази лайсна Wink
освен Nintendo Wii sports има и Nintendo мозъчен джогинг Wink
та индустрията отдавна е навлезла и в този пазар...

аз моят мозък го тормозя здраво Mr. Green, но не с нинтендо Wink

# 12
  • Мнения: 1 547
Ето на, значи някои хора все пак се замислят за мозъчната си кондиция  Mr. Green Рецептите не са толкова важни, защото, както каза Василиса, са индивидуално подбрани. Интересувам се просто от степента, в която този въпрос вълнува людете.

Но пък и обмен на техники, защо не... Аз лично се старая да не оставям стария шар-пей да скучае -  ангажирам го с процесинг при всеки удобен случай. Задачките, които спомена Лу, са ми любими, баща ми много ме занимаваше с тях навремето. Чета и гледам неща, които непрестанно ме атакуват с нова информация - най-елементарни примери са National Geographic и Discovery. Обогатявам се с американо-австралийско-канадски конкурси за песни и танци; пускам си филмите без превод; подобрявам си рекордите в multitasking-а; ползвам изобилие от асоциации; все нещо пиша или уча; първо смятам наум и после с калкулатор; старая се не само да трупам инфо, ами и да го обработвам, такива ми ти работи. Виж, рибено масло не съм пила.. то какво прави?  Flutter

Наскоро попаднах на предаване, което разглеждаше старата вече теория, че мъртвите мозъчните клетки са безвъзвратно изгубени. Опровергаваше я тоест. Не само, че се възстановяват, ами и с целенасочени усилия се множат. Дори и на по-преклонна възраст.

# 13
  • Мнения: 1 547
Можете да пробвате де пишете с лява ръка, вместо с  дясна или да вървите назад.Да се рисуват различни фигури с лява и дясна ръка и други такива...  Изобщо да се правят необичайни неща, различни от общоприетите.


Така е, да - мозъкът се радва, когато го изкараш от коловоз. Разпознаване на вкусове/миризми или ориентиране със затворени очи, разпознаване на думи без звук, групиране на разни неща по общ признак... много дреболии има, които са ефективни дори под формата на детска игра.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт