Социално отговорни модни марки, има ли ги, дайте ги насам

  • 10 231
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Привет на всички  Hug

Не съм напълно сигурна дали темата е за тук или за " На пазар". Моля да бъде преместена, ако не е подходящо мястото.

Темата е провокирана от разразилата се дискусия по повод експлоатацията на детски труд в цеховете на някои държави при шиенето на скъпи марки: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=343701.0.
Предложението ми е да обсъдим, какво означава социална отговорност, специално що се отнася до дрехи и аксесоари и кои са тези марки, които заслужават да "гласуваме" за тях с парите си.

Основните важни критерии според мен са в две посоки, екологична :

- използване на максимално естествени материи или на рециклирани материали;
- естествените суровини да не са генномодифицирани;
- избягване употребата на вредни химикали при обработка на тъканите и боядисването;
- използването на местни суровини или производството в Бг;

 .... и социална:

-   етично отношение и заплащане на работниците;
-   нормални условия на труд;
-   спазване на трудовото законодателство и общочовешките морални принципи;
-   участие на компанията в прозрачни социални каузи;

Естествено най – сигурният критерий е наличието на международни сертификати като: Fair Trade, Ecocert и др., но дори и без тях, ще е полезно да споделяме информация по темата, получена по – различни начини. Добре ще е, ако може освен посочването на дадена марка и слагането и в черен или бял списък, да се аргументираме на базата на какво го правим. Естествено нещата не са едностранни, за да се стигне до покупка влияят много фактори, но тук обсъждаме специално етичната страна на въпроса.

Моят бял списък за марки, които ги има и у нас:

Earth Collection
– мъжки, дамски, детски дрехи (естествени материи, натурални оцветители, награда European Eco-label, уважават хората, с които работят)
Патагония – спортни дрехи и екипировка (етично отношение към служители, биоматерии, рециклиране на стари продукти, процент от печалбата за природата)
Zona Urbana – българска марка, чанти и аксесоари от рециклирани материали
Levi’s eco – зелен етикет – дънки от био памук
Бенетон Груп (Сисли, Плейлайф, Килър Луп) – силна социална политика, организиране на кампании против световния глад, болести, детския труд, тероризъм и други каузи.
Ел Натуралиста – обувки от естествени материали, без токсични бои, лесни за рециклиране

Предполагам има и български производители на дрехи, които използват естествени материи и спазват етичните норми, хубаво ще е да ги знаем.

За черният списък още събирам инфо.

Подкрепям мнението, че доста от покупките ни са подтиквани от желанието и навиците ни за свръх-консумация, а не реална нужда, но все пак , когато се стигне до покупка е добре да сме по - наясно !

Моля да се включват хора, които принципно са съгласни с идеята, тук не е мястото да спорим има или няма смисъл да правим разбор на марките по тези показатели, а да обменяме информация.

# 1
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Боя се, че темата няма да порасне кой знае колко.  Rolling Eyes
Твоя бял списък е и моят бял списък.  Grinning
Български дрехи - знам само за "Капаска".

# 2
  • София
  • Мнения: 5 170
Чудех се, къде да споделя ентусиазма и радостта си от това, че си купих 2 дрехи на The Earth Collection. Отговарят на всички критерии, направо удоволствие беше да си дам парите. Предлагането на детски дрехи още го няма (в София), но има 2-3 модела бебешки БИО бодита!

Ahim_sa , добре е да даваме адреси и сайтове тук!

Имам забележка към рекламите на Бенетон Груп обаче - излъчването на детска сексуалност (и всякаква). За родител на малко дете това е потресаващо! И ако на билбордовете  има такова послание, по-маловажни остават другите им плюсове (за мен).

Капаска е на Маги Малеева, нали?

# 3
  • Мнения: 6 991


Ahim_sa , добре е да даваме адреси и сайтове тук!

Съгласна съм. Другия път като се трогна да си купя дреха или обувки, направо да знам накъде да се запътя.
За всички градове, за които знаете Wink


Капаска е на Маги Малеева, нали?

Да. С което ме подсетихте, че Горичка.бг имат много симпатични тениски. Вярно не е модна марка, но аз така или иначе си се нося по-спортно.

Василиса, аз много се надявам да не изпадне темата. Поне двете с Ахим_са сме решили да я поддържаме, доколкото можем. Освен с марки, сайтове и адреси, и с преводи и интересна информация от чужди сайтове.  Peace

# 4
  • Мнения: 281
EDUN?

http://www.edunonline.com/

Няма ги в България, обаче.
Извинявам се, не разбрах, че е само за тези, които присъстват на нашия пазар. Embarassed

# 5
  • Мнения: 918
FCUK също имат тениски от био-памук

# 6
  • Мнения: 89
за FCUK не знаех, ето още нещо полезно  Peace

Мария Лу, дори и да ги няма в Бг, може да са налични онлайн или полезни за момичетата, които живеят или пътуват до чужбина, така че всякаква информация е добре дошла  Hug

Василиса права си, едва ли ще можем да напълним много страници, но пък току виж изскочило нещо, което е ново или не много известно Simple Smile Както е казала Еовин, ще постнем по - късно малко преводно инфо по темата, може да има практични съвети за еко хора поставени в диви балкански условия, като нас  Laughing
ОП, какво по - точно си взе на Earth Collection ? Като го поносиш можеш да споделиш впечатления. Аз съм взимала оттам мъжка горна дреха, като комфорт, модел и трайност на цветове нямам забележки. За тези реклами на Бенетон с деца с такова излъчване за първи път чувам  Shocked, има ли ги някъде в нета да ни покажеш, явно вече търсейки оригиналност и провокация са започнали да излизат извън всякакви норми  Tired ...
За адресите сте прави и така:
Earth Collection - пресечка на Витошка - ул. "Кърниградска"
Патагония - магазини "Стената" - София, ул. "Братя Миладинови" № 5(пресечка на Стамболийски, между Хр. Ботев и Витошка) и на ул. "Ал. Жендов" № 6 . Може и онлайн: http://stenata.com/
Zona Urbana – София - ул. "Хан Крум" 4 Б, ет.1 (до пицария "Уго" на пл."Славейков"),  мисля, че има и дистрибутори по други градове
Levi’s eco – в официалните магазини, на Витошка в София, във Варна имаше преди на главната, но сега незнам
Ел Натуралиста – във всички магазини Hot Spot
Био тениските на Горичка ги имаше лятото в Онда, може и още да е така

# 7
  • Мнения: 14 471
Okaidi - вчера им видях рекламата в сп. Ева, магазина пише,  че е в големия МОЛ.

ето и сайта http://www.okaidi.com/VAD/Home?StoreID=1&MarqueID=1&LangueID=1 оставам с впечатление, че са от екоматерии, но може и да греша

# 8
  • Мнения: 6 991
Окаиди - Обърнах сайта, но не видях с какви материи работят.
Обаче достигнах до информация, че поемат корпоративна отговорност за предприятието, работниците си, обществото и природата.
Тук: http://www.idgroup.com/CDS/en_GB/Corporate-Responsibility/r_2_-1_42.htm

# 9
  • Мнения: 2 099
Написах страшно дълъг пост защо избирам дрехи втора употреба и се затри.Хайде масово рекаха майната на индийци,индианци и компания.Знаете ли из какви балкански селца се шият саите на Бг обувките?Знаета ли колко се заплаща за сая на мокасин естествена кожа?60 ст.Шие се на ръка.Хъ сега,да се нахрани дневно човек колко саи трябва да ушие?Доста нали.Едни мокасини са ок.60 лв.Кожа и подметка около 20 лв.Проста сметка колко е печалбата за шефа.Как пък не купвах всеки сезон обувки от модни по-модни.Нося докрай.И бих предпочела едни скъпи чужбински дето да ми гарантират,че не са си ударили надценка 200 процента на гърба на труда на хората.Бих купила и БГ,ако платят за една сая 20 лв.Пак би имало печалба за шефа нали.Просто по-малка.Само се разгледайте из нета за обувки и после вижте и в магазините.Лично на един онлайн магазин засяках обувки ,които в нормален си магазин бяха с 35 лв по-евтини.Като се има предвид че купуват търговците на едро серия обувки с още по-голяма отстъпка представяте ли си колко печели един нет търговец?Едно 60 кинта прасва от раз за чифт.И да плати за сая 60 ст...хахаххх да бе.Не съм съгласна ,нека печели,ама да не обира лъвския пай.Нека има за всички.

# 10
  • Мнения: 4 371
Хубава тема, но подозирам ,че ще замине. Просто няма с какво да я запълним за съжаление Confused

# 11
  • Мнения: 918
Освен Рибозом и др. който има впечатления, да се вкл. с втората употреба. Щото досега, честно казано, аз само на гадни съм попадала.

# 12
  • Мнения: 6 991
Звезди, аз имам, но ги купува майка ми за мен в Пловдив.
Аз изпадам в ужас от мисълта за пазаруване на дрехи, мерене и продавачки Embarassed
Та, имам дънки, няколко блузки и една много хубава ризка с къс ръкав. Дори не ми изглеждат извън модата, но не разбирам много от мода по принцип Blush На мен си ми харесват. Определено не са били парцали, когато съм ги обличала за пръв път.
Също така доносвам старите дрехи на леля ми  Mr. Green Което един вид си е пак втора употреба Thinking, особено както и тя купува скъпите марки Rolling Eyes

# 13
  • София
  • Мнения: 5 170
The Earth Collection вече е на ул. Шишман 20.
Взехме от сезонно намалените дрехи, за съжаление нямаше избор разбира се. Пола от 100% памук, подобно на тензух с подплата- чакам да дайде лятото!!!!!!
Второто е за мъжа ми 30% коприна,70%памук  - което още по-голямо щастие за лятото.
Двете са общо 70 лв.
Препоръчвам другите тъкани -коноп с памук, невероятни дрехи! рамия...
плетени пуловери за есен/зима.... направо дъхът ми спря от избора. Всичко взимам там, стига да ми става!
Цените бяха ок. 100 -150 лв
НЕ СА МОДЕРНИ, което нали значи, че няма да бъдат и демоде?

(задръжки имам към коприната, която е толкова естествена, че животинките са заминали...)

За Бенетон- спомените ми са , че са ангажирали един от най-известните фотографи в рекламата, а той така е задълбал върху влиянието чрез инстинктите ни, че вече няма спирачка. Нямам нищо конкретно. Може и да не е вярно.
Но конкретно за Сисли е вярно.

# 14
  • Мнения: 2 099
Звезделина,ако знаеш какви костюми и рокли имам втора употреба!Имам на световни дизайнери,имам на Макс Мара,на Армани и подобни.Последно за зимата си купих палто което смятам да снимам и да ви пусна.Надали е обличано и веднъж и е захвърлено.Защо??
Специално снимах етикетите,там най се познава когато дрехата е носена.Палтото е чисто ново,нечий каприз е било.След малко качвам
снимките.Няма кой да ме снима облечена,страхотно е.  http://www.snimka.bg/album.php?album_id=305157
Да уточня гънките по ръкавите са,защото го подносих.Иначе само е изпрано преди да го облека.
Миризма няма.Мирише странно до първото пране.От химическото чистене дрехите миришат по-зле честно казано.Аз пера вкъщи,мразя химическо чистене.С хубав препарат и добре избрана програма дрехите са перфектни.Плата е нещо като кадифе,ама не толкова космато,много нежен и мек на пипане.Ама обяснения дадох,не вдявам много от платове.Хастара е 100 % ацетат.Тъмно синьо.

Последна редакция: чт, 06 ное 2008, 09:47 от Рибозом

Общи условия

Активация на акаунт