Функционална киста или ендометриома?

  • 4 522
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 386
Ето я и моята история - септември 2005-та година  ми се спука киста на жълтото тяло на левия яйчник и прокърви в корема - оперираха ме по спешност. След това пих Ясмин дълго време, но не се чувствах добре от противозачатъчните (задух, отоци) и се наложи да ги спра. Години наред ходя на прегледи за болезнени овулации и казват, че имам нормални, фукнционални кистички и нищо друго.

От три дни имам силна болка долу вляво, мислех, че е раздразнено дебело черво или нещо друго, но не и яйчника, понеже преди 2 месеца бях на гинеколог в България и ехографията беше добра. Днес бях на местното emergency и ми направиха ехо, от което много ме боля, със сълзи плаках. Казаха ми, че имам или функционална киста, или ендометриома (не знам на български така ли се казва, говореше ми за тъкан, която се образува около яйчника) Размерите са 4.7/4.5/4.0. Досега не съм имала ендометриоза, а доколкото разбрах, тя е предпоставка за образуване на яйчниковите ендометриоми. Отпратиха ме вкъщи да чакам.  Cry Cry И ако се влоши да се връщам за операция.. Толкова ме е страх, казаха, че шансът да се спука пак е под 5%, но и миналия път ми казаха, че това се случва на 0.5% от жените и не повтаря.. А мен ме повтори.  Confused

Кажете ми как и кога ще разбера дали е фоликулярна кистата или ендометрома? Това второто туморно образувание ли е? Не искам да чета в Интернет, защото съм много податлива на паника, а днес не знаех какво да питам - бях като гръмната.

Това пречи на бъдещо забременяване, нали?  Confused Има ли опасност да ми махнат яйчника, все пак за втори път се случва това..

И последно - чувала съм, че забременяването често е начин за решаване на проблема, защото се явява хормонална почивка за органите. Е ли така?

Много ви благодаря, уплашена съм и ми се иска да имам част от отговорите поне.

# 1
  • Мнения: 3 988
Ева, кротни се доколкото може човек в такава ситуация и не чети в интернет.  Wink

Кажете ми как и кога ще разбера дали е фоликулярна кистата или ендометрома?

След лапароскопия. Ендометриомата се отстранява с лапароскопски достъп в коремната кухина.
Мога в най-общи линии да ти обясня как става отстраняването, но не съм сигурна, че искаш да знаеш. Опитен гинеколог не би трябвало да срещне затруднения.  Peace

ЕДИТ:
питай за специални кръвни тестове – определени туморни маркери се повишават при рак на яйчника. Те са неспецифични и могат да са повишени и при някои доброкачествени състояния, като ендометриоза, миоми и др. Лекарите знаят какво точно да тестват, ако преценят, че има нужда.


Цитат
Това второто туморно образувание ли е?

Ендометриома (т. нар. "шоколадови" кисти) = плътен доброкачествен тумор от ендометриална тъкан и кръв

Ендометриозни кисти – ендометриома. Възникват след като клетки от лигавицата на матката (ендометриум) се трансплантират върху яйчниците. Те отговарят на хормоналната стимулация по време на менструалния цикъл при което се разрастват, излющват и кървят както матката при менструация, но кръвта се задържа в кистата. По този начин кистите нарастват. Те могат да изместят и изконсумират нормалната яйчникова тъкан. Кръвта в кистата се превръща в гъста кафява течност. При пукване тази течност се излива в малкия таз и води до имплантация на клетки в нови огнища, както и образуване на сраствания. Ендометриозата се проявява с болки в таза, често свързани с менструалния цикъл, болезнена менструация.

Цитат
Това пречи на бъдещо забременяване, нали?  Confused

В повечето случаи пречи, но е отстранима пречка.

Цитат
Има ли опасност да ми махнат яйчника, все пак за втори път се случва това..

Възможно е. Но не си чертай мрачни сценарии без повод. Само след лапароскопия или MRI или CT може да се правят уточнения от рода на "да ми махнат яйчника".

Цитат
И последно - чувала съм, че забременяването често е начин за решаване на проблема, защото се явява хормонална почивка за органите. Е ли така?

Не съм 100% сигурна в този си отговор, но не мисля, че е така. Трябва да се отстранят кистите първо и тогава да се забременява.

ЕДИТ:
Забременяването може да има "вторичен" лечебен ефект. Човек се ангажира с други неща, и насочва мисли и енергия настрани от този проблем. Хормоналният баланс се променя и т.н.
Надявам се някой по-запознат или препатил да сподели мнение за това доколко една бременност може да елиминира проблема.

 Hug  Hug  Hug

Последна редакция: сб, 01 ное 2008, 04:33 от Кюбит

# 2
  • Мнения: 2 386
Ох, Кюбит,   bouquet   bouquet   bouquet

# 3
  • Мнения: 7 718
Когато има ендометриза целта на лечението е за около шест месеца жената да се вкара в изкуствена менопауза, за да се избегне допълнителното образуване и  разрастване на ендометриозна тъкан. Големите огнища се премахнат опертивно преди това.
Ако ендометриозата е в ниска степен, една бременност ще повлияе благоприятно.
Относто дали кистата е ендометриозна или функционална е трудно да се определи само от ехографски преглед.
Ето ТУК има една статия за ендометриозата.

Последна редакция: сб, 01 ное 2008, 08:56 от Lali

# 4
  • Мнения: 115
Ева, съжалявам за това, през което преминаваш. Cubbit ти е отговорила много подробно. Моят съвет е да не не чакаш да видиш дали ще се подобриш, а да се отидеш на лекар специалист.

В спешното ти правят само основни изследвания, тяхната цел е да те пуснат да си ходиш жива и "стабилизирана".

# 5
  • Мнения: 3 988
Ева, Incanto е права за спешното. Сигурна съм, че имате хубава застраховка, така че не отлагай консултацията със специалист.

Ето ти и два реда за  функционална киста. Образува се, когато яйчниковият фоликул - мястото където се образува яйцеклетката не отдели яйцеклетката и се пълни с бистра течност. Този вид кисти не изискват медикаментозно лечение, защото обикновено изчезват сами, но за всеки случай трябва да се следят, тъй като има вероятност да достигнат по-големи размери. Ако кистата надмине диаметър седем сантиметра се прибягва до лечение с лекарствени препарати или до оперативно премахване. При функционалните кисти обикновено няма никакви симптоми, освен ако не достигне по-големи размери, докато при органичните кисти (ендометриомните са такива) е възможно да се усетят смущения в мензиса и неприятна болка ниско в корема - каквито има при теб.

Не ти пускам никакви линкове, защото информация можеш да си намериш и сама.
Горното за кистите само за сравнение. Дори и да е функционална, размерите й при теб са големи, т.е. трябва да се следи изкъсо.

Стискам палци и пиши какво е станало. fingerscrossed

# 6
  • Мнения: 233
Първо се успокой..наистина не е за подценяване ендометриозната киста, но ако се открие на време и се вземат мерки,
не е толкова страшно..Та, това, което си спомням (минах през това 2003 и 2005 родих втората си дъщеря), че ендометриозната киста не се пука...
лапароскопска операция и след това хормонално лечение (моето беше 6 месеца) за спиране на цикъла с цел да се дезактевират малките останали огнища от ендометриозата в малкия таз...
А за това как да се разпознае какъв вид е кистата, си зависи от това, колко е добър лекарят, които те гледа...Да, зная тук те гледа технишън и после лекар чете резултата...Другият вариант за правилно разпознаване е изследване на веществото в кистата.
Другото, което си спомням, е че при недоизлекуване, ендометриозата рецидивира...а и не само тогава...за съжаление..
Искрено се надявам твоят случай да не е такъв  и ти пожелавам успех!

# 7
  • Мнения: 2 386
Много ви благодаря, момичета..    Hug

Боли ме цял уикенд, понякога доста, понякога не чак толкова. Тъпа, но режеща болка, газове, подут и твърд корем, скованост.. Все едно току-що са ме оперирали.. Нямам работа в бърза помощ ако не ме свие по познатия начин с остър хирургичен корем, затова чакам да стане понеделник и да отивам на лекар. Междувременно си отктрих изследванията от изминалите години - странното е, че endometrial thickness миналия август ми е била 7.2мм, а декември - 9.3мм..

Трябва ли да имам ендомериоза за да имам ендометриома?  И откога и защо се е отключила тогава? Не разбирам..

Лиан, много обнадеждаващо! Мерси! В Белвю ли ти правиха лапаро? Ще ти пиша ЛС..

Последна редакция: пн, 03 ное 2008, 10:42 от Ева на сцена

# 8
  • Мнения: 3 988
Трябва ли да имам ендомериоза за да имам ендометриома?  И откога и защо се е отключила тогава? Не разбирам..

Ендометриома е един вид ендометриоза. Както ти писах по-горе, ендометриоза има когато части от ендометриума (маточната лигавица) "се пренесат" до друг орган или кухина и се "развиват" там.

На втория въпрос няма еднозначен и точен отговор. Кога и защо се е отключила... не знам дали някой може да ти отговори.

Как се чувстваш днес? Беше ли на консултация?

 Hug

# 9
  • Мнения: 2 386
Бях.  Confused Каза ми, че трябва да чакам още 6-8 седмици (с тази болка?), за да видим какво ще стане. Ако е функционална би трябвало да се резорбира, ако е ендометриозна и нарастне - не ми се мисли..

Не съм доволна, типично по тукашному нямаха и час за ехограф. И данните от бърза помощ не можаха да ми изискат за времето, в което бях там. С две думи - нищо- стоя си и ме боли. Да съм пиела Тайленол. Confused

Това, което ме смути още повече е, че според нея не би трябвало спуканата киста (дори хеморагична) да е повод за операция, така че да не съм се бояла от евентуално спукване - само боляло и минавало..  А аз имам точно такава направена, по спешност.. Момичетата тук знаят колко животозастрашаваща е..

Не знам, а се води много добър специалист. Трябва да си събера мислите. Ужасно трогната съм от загрижеността!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт