Проблем с гърдата

  • 1 793
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 128
Здравейте,
в момента изживявам ужас, защото цял ден температурата ми се движи нагоре надолу в граници между 37,2 и 39,7, като последната я поддържам по-дълго. Тресе ме направо не мога да контролирам треперенето си, когато вдигна температурата.Успях да се мобилизирам и да отида да ме прегледа лекар. Гърдата ми е зачервена и усещам болка, по-тежка е от обикновено. Мислех, че е мастит или запушени канали ... според лекарката, която ме прегледа нямам мастит, но дълбоко в гърдата напипвала нещо. Трябва да кажа, че синът ми е на 10 м. кърмим се на поискване и не отказва да суче от "болната" гърда. Взех си Лецитин, а лекарката ми изписа Duracef на12h, но и Бромохриптин, които както знаете са хапчета за спиране на кърмата. От тях трябва да вземам по 1/2 на 12 часа за 2 дена, за да намалее кърмата. Искам да ви питам и за антибиотика и за тези хапчета .... антибиотика го взех , защото иначе ще поддържам високата температура. Бромохриптина обаче ме е страх да го взема.
Благодаря ви предварително.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Най-вероятно става въпрос точно за запушен канал.
След като си започнала да взимаш АБ, трябва да продължиш да го взимаш минимум 10 дена.
Бромокриптинът е съвършено излишен, щом не смяташ да отбиваш - запушванията и маститите не са непременно свързани със свръхколичества мляко, особено пък когато не става въпрос за първите 2-3 седмици след раждането, така че можеш просто да го пропуснеш.
Какво ще кажеш да опиташ да взимаш нещо за сваляне на температурата (парацетамол и нурофен са одобрени за използване при кърмачки, а нурофен има и противовъзпалителни свойства, които са удачни при такива състояния) и освен лецитина да започнеш да правиш зелеви компреси (измити и намачкани да поомекнат листа от прясно зеле, с които увиваш гърдата над болното място и сменяш на всяко кърмене). Би трябвало след 24ч да си много по-добре и след още ден-два да си пушка (но продължаваш да си взимаш АБ 10 дена плътно).

# 2
  • Мнения: 128
Разчитах  на подкрепа и то на точната с правилните съвети, за което благодаря. АБ го вземам ... и ще го вземам 10, но дали няма да навреди на малчо, защото 10 дена са си време, а  newsm78.Относно компреса - лекарката ми препоръча сгряващ. Снощи прочетох и темата на мама с подобен проблем и там й препоръчваха същото. Тази нощ спах с такъв компрес , а преди да прочета твоя пост hedra се разтривах с бутилка с топла вода.Мисля, че сега закрепих положението, но снощи  ... мислех че ...  Sick За щастие малчо суче и от двете гърди, а аз се държа на крака.

# 3
  • Мнения: 128
Сетих се да допълня нещо. Парацетамол вземах от петък вечерта и вчера цял ден на 6 часа даже по едно време вземах и по 2 таблетки, но промяна в температурата нямаше, както вече писах в първия пост. Лецитинът сама реших да вземам по 3 таблетки на 8 часа, но дали е добре ... малко ли е много ли е? Ориентирах се по твоя съвет hedra към същата мама за сериозен проблем съветваше за 4 таблетки на ден от 1200 mg на ден после да се намали. Колко дена д го приемам и в какво количество?

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз затова предпочитам нурофен - има по-силно действие от парацетамола, а в допълнение са и противовъзпалителните му свойства, които са много ценни в тези ситуации. За капак и почти не преминава в кърмата за разлика от парацетамола, който прониква в доста по-голямо количество.
Както си прочела, лецитинът се взима по 4 таблетки за 24ч през цялото време, докато положението остава същото, а когато почне да се подобрява, намаляваш - 3х1, 2х1 и може още известно време (4-5 дена) да си взимаш по едно на ден профилактично, докато се оправиш съвсем.
АБ може да предизвика леко разстройство при бебето като всички антибиотици - други ефекти е доста невероятно да има. Както при всяко лечение с АБ е хубаво да взимаш витамини и някакъв пробиотик за възстановяване на чревната флора (Лактофлор примерно има навсякъде, или Ентеросан основен за възрастни, или ацидофилус и бифидус, ако ползваш такива).
Следи дали има ефект от антибиотика - ако след 2 дена няма промяна на ситуацията, е абсолютно задължително да отидеш на мамолог и да се смени АБ по негово усмотрение.

# 5
  • Мнения: 128
Пробиотик никога не съм вземала ... витамини да. И сега ми изписаха традиционното Б-комплекс. Кога да вземам пробиотик по време или след като свърша антибиотика, колко време да го приемам и в какво количество? Може да изглеждам голям лаик, но винаги съм се доверявала на лекарите. Имам респект от тях, но все по-често и то от както забременях за жалост търся мнение от препатили и прочели и все още четящи мами.

P.S. Съжалявам за късното включване, но когато се изправя на крака задълженията идват едно след друго.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Пробиотиците се изписват и от лекарите - спокойно можеш да попиташ лекаря си за препоръка. Пият се по време на лечението и още поне 4-5 дена след това - на листовките им си има начин на приложение и дозировка.
А задълженията гледай да ги разпределяш на останалите у дома - такива състояния се появяват и при преумора, а когато са налице, е най-добре за 2-3 дена да пазиш леглото както при грип, за да може да мине по-бързо Hug

# 7
  • Мнения: 95
Мила,прави си масажчета на гърдата през 1-2часа,в продължение на 5-10минутки.Сгъваш пръстите на ръката в полуюмрук/сякаш се каниш да почукаш по вратата/и с малките фаланги/тези първите кокалчета след ноктите/ разтриваш с нещо мазно-внимателно,бавно, без сила,но не ида галиш само...умерено и дълбоко.Целта е да се резорбира това,което запушва канала евентуално ....
Всички компреси,които прочетох по горе са чудесни,прилагай ги.Знам,че се налага гърдата/в сутиена/ за през ноща с питка /сурова/ от типово брашно,много помагало.
Успех,мила,дано вече си се оправила  Kissing Heart

# 8
  • Мнения: 128
Здравейте, пиша, за да кажа, че от снощи съм със зелевите компреси и масажирам гърдата когато мога. Чувства се подобрение. Болката намаля, а твърдото място, започна да поомеква. Все още не е като другата гърда, но ще упорствам.
Благодаря ти hedra  bouquet
Благодаря и на теб stia21   bouquet

# 9
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
лактофлор 3х2 капсули (не таблетки за смучене) по време на храна и по време и след антибиотичния курс. на детето био-гайа 5 капки дневно. за кърменето и лекартствата:
http://www.who.int/child_adolescent_health/documents/55732/en/

# 10
  • Мнения: 128
mishka_moja МНОООГО ЦЕННА И КОНКРЕТНА ИНФОРМАЦИЯ ще се постарая да я направя достояние на всичките си познати, а чрез моята педиатърка и на мамите в нашата консултация ... и така да се ограмотим малко по въпроса, за да не застрашаваме здравето на децата си, а и собственото си, лекувайки се с неподходящите медикаменти, когато има алтернатива.

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Документът е хубав, но сравнително стар - от 2002 г. За изминалите 6 години част от лекарствата са с нов статус (веднага мога да дам за пример ципрофлоксацина и метронидазола, които са с нов статус от няколко години) - затова си има специализирани справочници, в които има далеч повече лекарствени средства с много повече данни, които касаят лекарите (напр. време на полуразпад, теоретична доза, която получава детето през кърмата и т.н., кога се достигат пикови концентрации и т.н.). Т.е. този лист е добър за много бърза справка и за получаване на обща представа за това кое е съвместимо с кърменето, но липсва почти цялата нужна информация за специфично предписание.
За лекарите по-удачен е този справочник, ако са склонни да ползват интернет-информация (а повечето от тях не са склонни и нямат доверие на нета, но имат на книга):
http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT

# 12
  • Мнения: 52
Напълно те разбирам,изживях го миналата седмица,но на мен много ми помогна кърменето от запушената гърда,само нея давах а другата цедях.Много болеше докато хапваше малкия но за 24 часа "исмука" бучката,разбира се и топли компреси и много масажи
Дано по бързо се оправиш

# 13
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Документът е хубав, но сравнително стар - от 2002 г. За изминалите 6 години част от лекарствата са с нов статус (веднага мога да дам за пример ципрофлоксацина и метронидазола, които са с нов статус от няколко години) - затова си има специализирани справочници, в които има далеч повече лекарствени средства с много повече данни, които касаят лекарите (напр. време на полуразпад, теоретична доза, която получава детето през кърмата и т.н., кога се достигат пикови концентрации и т.н.). Т.е. този лист е добър за много бърза справка и за получаване на обща представа за това кое е съвместимо с кърменето, но липсва почти цялата нужна информация за специфично предписание.
За лекарите по-удачен е този справочник, ако са склонни да ползват интернет-информация (а повечето от тях не са склонни и нямат доверие на нета, но имат на книга):
http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT
hedra, не искам да ставам твърде дребнава, но когато става дума за толкова малки деца трябва да се разчита на сериозни проучвания. а сега конкретно: в изпратения линк за ципрофлоксацин са посочени проучвания отпреди 2002. само три са след това, но пък те касаят тежки случаи (резистентни инфекции, сепсис), а цитираното проследяване е до една година. какво става след това. ципрофлоксацинът може да уврежда хрущялите най-общо казано и ефектът му се проявява след години.
затова трябва да се чете критично, от сигурни източници и според мен е по-добре да се следва по-консервативен подход. а лекарите носят и отговорност за препоръките си и това е една добра причина да не вярват на всичко. май трябва нова тема...  Peace

# 14
  • Мнения: 128
Момичета, момичета чувствам се длъжна да кажа и аз нещо, защото ви провокирах с желанието си да "светна" моето педи за нещата, които може да се открият в нета (а те съвсем не са случайни информацията на mishka_moja все пак беше от Световна здравна организация, а справочникът предложен от hedra за моите непрофесионални очи изглежда доста професионален) именно поради причината изтъкната от hedra - те разчитат на дебелите книги, а не на мрежата. Желанието ми е продиктувано не от стремеж да ограмотявам някого ... в никакъв случай, вече споменах, че имам респект от лекарите, а най-вече от тези които не спират да се учат и да търсят информация дори и от майките в своята консултация, а моята педиатърка е такава. Все пак по отношение на медицинската материя разчитам на нейния професионализъм и критичност към информацията, която й предлагам. 

Общи условия

Активация на акаунт