Смяна на детската градина-- как да обясня на детето?

  • 804
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 340
Синът ми (на 3 г. 6м.) тамън свикна с градината, където тръгна от началото на септември, а сега трябва да я сменим.  И се чудим какво да му обясним-- защо се налага смяната?  Той няма още приятелчета в групата, за които да тъжи, защото още не говори езика (живеем в Монреал), но доста е свикнал вече с учителката.  Сутрин като я види и подскача от радост, вечер започна да ни говори за нея.  Имаме възможност да го подготвяме за смяната 2 седмици, но се чудим как точно.  Днес му подхвърлих, че може да отиде на още по-хубава градина, защото вече е още по-голям, но той ми отговори, че не иска.  Тази градина си му харесвала.

Дайте идеи...

# 1
  • usa
  • Мнения: 2 113
а защо ще го местите? не може ли да му обясните истинската причина? моят син беше долу-горе на същата възраст като твоя когато го преместихме след като беше ходил месец и половина-два в една градина и тъкмо беше свикнал, но си му казах причините кратко, ясно и откровено - избрали сме му по-хубава градина, която е по-близо до работата на тати, на когото ще му е по-удобно да го води преди работа и ще може по-бързо да отиде да го гушне, ако му стане мъчно за нас. ако не му хареса, може да ни каже, но сме сигурни, че там е по-хубаво и много се надяваме да даде шанс на новото място. преди преместването ходих няколко пъти с него в новата градина за по час-час и половина да я види и да посвикне. е, пак пострада, но бързо свикна. а и наистина беше по-хубава Simple Smile.
успех!

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Кажи на детето си истинската причина. Не е бебе, че да не разбере. Ще тъгува в началото и после ще свикне. Успех!

# 3
  • Мнения: 9 814
Кажи на детето си истинската причина. Не е бебе, че да не разбере. Ще тъгува в началото и после ще свикне. Успех!

И аз съм на това мнение.

# 4
  • Мнения: 1 931
Йони изкара в 1 градина първата година и после го преместихме в друга кота го приеха и му казах, че ми е по- удобно и близо, та тя е зад блока ни. Не е имало никакъв проблем, беше на 2 год и 9 месеца и не съм имала проблем. И дъщеря ми ще я преместим ако я приемат там и не смятам, че е проблем. Децата са умни и разбират добре, ако му обясниш точно как стоят нещата и бързо се адаптират към новата среда, за разлика от нас, възрастните.
Успех, дано добре да приеме детето промяната.

# 5
  • Мнения: 4 915
Мариела изкара една година в частна градина. От 3 годишна до почти 4 годишна възраст.
После ни приеха в държавна и без никаква пауза от петък до следващия понеделник премина от частната в сборна група (дечица от различни градини на различна възраст), а след 2 седмици още - в нормалната си група деца от нейни наборчета.

Също се чудех дали няма да й се отрази зле - тя е доста чувствителна, срамежлива с околните, лесно се разстройва и изживява драми. Театър Сълза и Смях.  Crazy Но понесе смените чудесно, учуди ме.

Как я подготвихме ли? Ами може би месец преди промените я водихме 2-3 пъти в двора на държавната градина, игра си там. Обяснихме й, че вече е голяма и ще ходи в тази детска градина, защото онази старата, е само за малки дечица.
Че в новата градина ще има много дечица, нови играчки, нови госпожи...Че ще ходи там на танци, има и басейн...Че ще ни е по-близо до вкъщи и т.н. Изобщо изтъкахме предимствата, изкушенията и я "почеткахме" колко е пораснала.  Laughing

Така че в един момент тя сама започна да си говори за предстоящите промени и все питаше кога ще ходи в новата градина.

Понесе всичко много леко и бързо, дори й харесва повече.  Simple Smile

Желая ви успех и на вас.

# 6
  • Мнения: 467
Мариела изкара една година в частна градина. От 3 годишна до почти 4 годишна възраст.
После ни приеха в държавна и без никаква пауза от петък до следващия понеделник премина от частната в сборна група (дечица от различни градини на различна възраст), а след 2 седмици още - в нормалната си група деца от нейни наборчета.

Също се чудех дали няма да й се отрази зле - тя е доста чувствителна, срамежлива с околните, лесно се разстройва и изживява драми. Театър Сълза и Смях.  Crazy Но понесе смените чудесно, учуди ме.

Как я подготвихме ли? Ами може би месец преди промените я водихме 2-3 пъти в двора на държавната градина, игра си там. Обяснихме й, че вече е голяма и ще ходи в тази детска градина, защото онази старата, е само за малки дечица.
Че в новата градина ще има много дечица, нови играчки, нови госпожи...Че ще ходи там на танци, има и басейн...Че ще ни е по-близо до вкъщи и т.н. Изобщо изтъкахме предимствата, изкушенията и я "почеткахме" колко е пораснала.  Laughing

Така че в един момент тя сама започна да си говори за предстоящите промени и все питаше кога ще ходи в новата градина.

Понесе всичко много леко и бързо, дори й харесва повече.  Simple Smile

Желая ви успех и на вас.

напълно съм съгласна, хваляте детето колко е пораснало и че е станало много умно,а умните деца ги местят в по-големи градини и ги подготвят за училище. Успех!  bouquet

# 7
  • Мнения: 340
Мерси за отговорите, момичета.  Причината наистина е, че новата детска градина е по-хубава по всички обективни критерии.  Както и му казах.  Точно срещу офиса ми е, всичките ми колеги, чиито деца са ходили там са във възторг, базата е по-красива, храната е по-хубава и от горе на всичко е двойно по-евтина защото е субсидирана.  Но "неговата" си учителка няма да е там.  А него само това го интересува, естествено, не колко е близо и колко е евтино.

Днес имаха празненство в сегашната му градина и той отиде с такъв кеф и така се зарадва на учителката си, че ми се сви сърцето.  И сега се притеснявам: ами ако не хареса новите учителки, ако те наистина се окажат по-кофти от сегашната (няма как да разбера това предварително)?  Но и ще е лудост да не го преместим защото 2 години чакаме ред за новата градина и всички са супер доволни от нея...

# 8
  • София
  • Мнения: 3 752
Обясни му в прав текст като на голям човек.

# 9
  • Мнения: 4 915
Ами да, обясни му.

А и причината, че детето е много привързано към госпожата, не може да е водеща и решаваща. Ако госпожата напусне? Ако се пенсионира? А детето ако премине в друга група? А когато трябва да тръгне на училище?

Раздяла така или иначе ще предстои един ден.

Не можеш да спестиш на детето си всички разочарования. Дори и малките се учат да се справят с тъгата си.
Ако понесе раздялата много тежко, просто ходете в старата градина на гости на учителката - да се разтъжва.  Simple Smile

Не подхождай мнително към новата градина отсега. Децата са по-приспособими, отколкото си мислим. И в новата градина ще намери любима учителка и приятелчета.

# 10
  • Мнения: 340
Фрий Соул, точно така мисля и аз.  Не съм си помисляла сериозно да не го преместя само заради учителката, още повече защото съм уверена, че новата градина ще е поне толкова, ако не и по-хубава като атмосфера.  Просто ми е напрегнато от смяната и ми е тъжно, като че ли на мен ми предстои смяната.  Иначе ние по принцип всичко му обясняваме и не го лъжем за абсолютно нищо.  Нямам намерение и в случая да измислям някакви лъжи.  Просто се чудех какво точно ще е най-убедителния аргумент за него.  Май ще наблегна на това, че ще е близо до офиса ми...

# 11
  • Мнения: 4 915
Детето едва ли ще разбере значението на близостта до офиса ти.  Rolling Eyes

По-добре изтъкни другите аргументи - по-хубава обстановка, по-просторно, по-хубава храна и т.н. Онова, което ще му направи впечатление и ще събуди любопитството му. Заведи го там в двора да види децата, ако може да ви пуснат и вътре да разгледа - да има представа реална, не само на приказки.

# 12
  • Мнения: 340
Аргументът за близостта до офиса щеше да е, че така ако му стане тъжно, ще мога да дойда да го гушна, но може би не трябва да му подхвърлям тази идея за да не почне често да ме вика.  Сега, от време на време, ако той нещо не може да обясни на учителките (заради езиковата бариера) и се разстрои, те ни се обаждат по телефона за да ни обясни той какво иска.  А в новото място ще мога да притичам и да разреша дилемата. 

Мерси отново за идеите и стискайте палци да стане бързо и лесно прехода...

Общи условия

Активация на акаунт