Финландска 6-та тема

  • 21 435
  • 287
  •   1
Отговори
  • Мнения: 312
Привет на всички в новата 6-та тема

                                                                             

http://www.norden.org/images/kort/finland.jpg

Предишни теми:
                                                                                                                         
Финландия - 5 тема
Финландия - 4 тема
Финландия - 3 тема
Финландия - 2 тема
Финландия


Обща информация:

Посолство на Република България във Финландия
Социално-застрахователен институт
Бюро по труда
Данъчна служба
Полиция
Добре дошли във Финландия! Информация за новодошли.
Български Хелзинкски комитет

Образование:

Отдел Образование, Хелзинки
Обща информация за образованието във Финландия
Хелзинкски университет
Хаага-Хелия
Списък с колежи и университети във Финландия
Министерство на образованието

Работа, обяви:

Обяви към бюрото по труда
Обяви за работа
Руски сайт с обяви за работа


Транспорт, разписания, билети:

Разписание на влаковете
Разписания на автобуси, метро

Любопитна информация:

Предстоящи събития в Хелзинки
Култура и коминикация

http://www.bgplaneta.com/index.php?topic=532.0
http://www.bgplaneta.com/index.php?topic=510.msg6516#msg6516


Активно участващи във форума:

Bee, Еовин, kukumiafka, Мадам от Финландия, Margihr, ralivd, , Sweet_puppy1103, Valyya, ЧервеноВинце, Щастлива


                                                                                                                                 

Последна редакция: нд, 02 ное 2008, 00:21 от Дивиана

# 1
  • Мнения: 312
Винце, то май ще дойдеш права за младежта като цяло  Sad Ама се чудя къде ли е проблема, защо така се получава  Thinking Не вярвам родителите да са започнали да си възпитават по-лошо децата,ама нещо някъде куца в цялата система  newsm78
Благодаря за идеята да хвърля едно око на вашата темичка. Поздравления   newsm74 , много ви е хубава и подредена!

Еовинче сега трябва ползваш картата, която сложих. Дано да не си се захванала все още с предишната.

Щастлива пожелавам ти все така да се чувстваш щастлива Peace  Hug

Валя, както казах и преди , приемам офертата! А и нали пак ще мога да пиша в темата(по комшийски Mr. Green)

Пчеличка ти ме шашна с тази песничка, особено пък ако кажеш сега ,че си я написала без да поглеждаш оригинала  Wink Относно темата за култура, спорт, кулинария и т.н. дали няма да се получи ако я пуснеш в "Родители в чужбина", а тук да поставиме линк към темата. Можем и тук да пишем, но ми се струва,че ще е по-добе да имаме отделна тема,за да може да се конкретизира информацията там. Кулинарна тема може също да се пусне, но мисля,че там пак е твоята сила  Peace

d2angelova нямаш нужда от специални документи. То даже бих казала,че в случай че сключваш брак тук ще са ти нужни специални документи от България.

Мимота не се тревожи толкова за тези неща. Със всичко може да свикне човек стига да има желание и стимул. При теб стимула го има (какъв по-голям стимул от любовта  Heart Eyes) При мен единствения проблем,когато дойдох беше с костите. Адски много ме боляха, но предполагам това се дължеше на влагата. Не съм пила никакви лекарства, витамини и т.н. по този повод. Всичко отшумя след около 7-8 месеца. Сетих се наскоро за това, когато една позната, която наскоро пристигнала ми се оплака,че имала същия проблем. Някои от вас да са имали подобни болки и вземали ли сте нещо за облекчение?

Вече 3:00am  и аз съм в полу-заспало положение Tired Лека нощ, снежинченца и сладки сънища  smile3524

# 2
  • Мнения: 703
 JoyАбе копипейстнах я,да не мислищ,че  съм я писала/ама и без да гледам отникъде я знам,за грешки правописни..може да излезе някоя.... Rolling Eyes
Радвам се за новата темичка..А сега да изчезвам,че работа ме чакааа...Приятен ден на всички...

# 3
  • Мнения: 6 992
A всъщност да правя ли нещо по картата, до колкото разбрах от последните постове в другата тема, не искате да се вижда кой къде живее?

Иначе снощи бях на концерт на Таря (певицата, не президентката Mr. Green). Размаза ни, умопомрачителна беше.
После викам на моята приятелка, с която бяхме, като се преместя във Финландия и ден през ден я Таря, я Марко. Sunglasses
Я споделете колко струва един концерт там, да знам ден през ден ли ще е или месец през месец Mr. Green

д2ангелова, къде го учи ти финския? Не че има много места Simple Smile
Мимота, добре дошла. Не че ми е меродавен съветът, защото никога не съм живяла там, но аз бих последвала мъжа, когото обичам и когото искам дори на Антарктика да иде.

# 4
  • Мнения: 515
Все се канех да ви питам: Последно Финландия в "Скандинавието" ли е или не? Нас едно време ни учеха, че не била, че език бил съвършено различен (май на унгарски бил приличал). Пък аз някак съвсем естествено си я считам за част от Скандинавия (дали името на темата не ме е заблудило Grinning )

Иначе някой беше писал колко толерантни са скандинавците - така си е! Да ви кажа каква ужасна случка ми се случи вчера:
Малкият мушморок да вземе да заспи в магазина! Нареждам се на опашката и изведнъж всички викат "Минете!", скромно мигам аз "Няма нужда", обаче опашката настоява! А те са 4-ма, а аз - сама! Предавам се и минавам най-отпред!
Ей, такова чудо в Норвегия никога не ми се е случвало! Даже като реве детето, та се дере, никой не ме е карал да минавам отпред! Цивилизовани хора, бе! Няма да ти се бъркат в избора! А тия простаци тука - ще ми казват те аз кога да минавам на касата! Ми че аз мога да искам да си седя на опашката!  Crossing Arms

Последна редакция: ср, 29 окт 2008, 08:21 от Marjo

# 5
  • Мнения: 6 992
А, като сме си заговорили за чудеса, да ви споделя и едно българско чудо - един младеж вчера ми отстъпи място в автобуса О_О Ама на моята възраст такъв, на мен лично.  Shocked Не знам много умряла ли съм изглеждала, какво ли, ама на, случи ми се Crazy

# 6
  • Мнения: 3 634
Мне... не е у Скандинавието (което ме учудва де). Езика е близък до унгарския... ма по-близък е до естонския май... или то естонския и той се спада към унгарския... ъъъъ... замотах се съвсем.

Ей ви финска песничка дето просълзява свекито... и мен, от време на време.

http://www.youtube.com/watch?v=OQm39D9brkY

# 7
  • Мнения: 6 992
Ся да се произнесе и почти филологът - финският, унгарският, естонският и още няколко образуват съвсем отделна група - угрофинска Wink Финският е най-близък до естонския (всъщност не съм и чувала естонски, така ни каза учителката Mr. Green), а в цялата група унгарският и финският са в двата края - най-отдалечени като прилика и звучене.
http://en.wikipedia.org/wiki/Finno-Ugric_languages - ето ви Уики, със сравнителни таблици на езиците. Такива таблици мога да гледам с часове и да се прехласвам по сравненията  Heart Eyes Както и по историческата граматика, нищо, че я взех на 6ия път Mr. Green За сметка на това, сега я разбирам за 3 езика.

# 8
  • Мнения: 2 786
Добро утро, снежинки!
Много добре сте си оформили темата и според мен няма нужда да шарите по картата - достатъчно подробна си е Simple Smile

Марйо, може ли да те помоля да ограничиш този тип подмятания само до норвежката темичка?  Laughing
Тук не мисля, че прелива от хора, които не понасят Финландия и Скандинавието, там е по-подходяща среда за разговори тип "колко е гадно там и колко е прекрасно в България", пък и си имаш много поддръжници да ти пригласят  Wink
Без лоши чувства, просто в тази темичка цари друг тип атмосфера.

Еовин, абсолютно си права за угрофинската група, и аз се изумих колко близки са финския и естонския (говорих с една естонка тук веднъж, та тя ми каза едно и също изречение на естонски и на финландски).
На мен също са ми отстъпвали място.
Не е защото си стара, попаднала си на джентълмен Wink

Мадам, макар че не разбрах нищо от текста, много ми допадна мелодията.

Приятен ден на всички   bouquet

# 9
  • Мнения: 515
Еовин, може да те е харесал младежа! Grinning  Ти пък сега умряла си изглеждала!
И мерси за информацията на теб и МОФ! Значи все пак нещо е останало в главата ми от ученическите години (които не бяха толкова скоро....)
Песничката има много романтична мелодия! Де да можех и 1 дума да схвана! Embarassed Момичетата изучили фински получават дълбоко ми преклонение!
  bouquet

# 10
  • Мнения: 25
Добро утро снежинки!
Радвам се, че ме допускате във вашата вече 'финладска' темичка Hug
Еовин, и аз така си мисля, че те е харесал младежа..А разговор не започна ли? Че то ..историята с първото ми гадже започна точно така..вярно,. че бяхме млади..зелени hahaha
Оф..тия езици..хубаво е човек да говори няколко. Аз се опитвам уж сама да науча нещо..ама с тая изкуфяла глава..само на английски ми идват. Е, като почна школето догодина, дано ми налеят малко мозък. bash
Но и мъжът ми е един..вместо да ми помага, той ми се смее как произнасям думите #2gunfire..и аз като се нервирам, си измислям някоя сложна дума на български..да се посмея и аз..така де Joy
А за любимата детска песен на всички баби и роднини:
http://lyricwiki.org/Se_Den_Lille_Kattekilling
Рали, да не избягаш само първия час, че мойто е едно рогато инато теленце, взело и на майка си скорпионския инат..жар и пожар е Joy. Тъст ми само коментира: какъв темперамент Laughing
За костите..оф и мен ме болят, не знам обаче дали е от климата или от годинките.
Четох някъде, че за такива болки е хубаво да се пие пилешки бульон, но натурален, не на кубчета..само че сигурно след толкова бульон..може да закудкудякам..а ефект няма hahaha
Винце, събра ли малко силички?
Щастлива, права си, най-лесно може да се каже 'колко е гадно тук, а хубаво в България'. Но тогава въпросът е, какво правим тук, ако не ни харесва.
Имам доста познати в САЩ..и повечето от тях постоянно мрънкат, колко им е гадно, храната колко е отвратителна, хората..колко много бачкали..Е..тогава какво правите там..елате си в България..а отговора им обикновено е: Е, ама то там е мръсно, скъпо, гадно..и тн..
Угодия няма. Според мен- кой както си го направи
Леле..май много се отплеснах!
Весел и слънчев ден на всички  Hug

# 11
  • Мнения: 703
MOФИИ... Мерси за хубавата песен!
Eто малко превод на английски.....In real I want to be yours and I do not just love for fun. In real to experience all of what has been a dream.
I would like to press my head on your lap. I would like to fall asleep in your warmth. Be in real happy with you . In real love you.
...нещо от тоя род
It s all abt deep , pure love.

# 12
  • Мнения: 6 992
Угодия няма. Според мен- кой както си го направи

Tака ми се струва и на мен за подобен тип персонажи, дето навсякъде се оплакват. В този смисъл Марьо я разбирам - не и е харесало, върнала се е, но не плюе по БГ, само изразява какво не и е харесало у чужбината. Щото имаме и завърнали се, дето плюят по Бг...Ни там им харесва, ни тук, само мрънкане.
Аз гледам да съм настроена положително и да откривам добри страни на всичко. Ако тръгнем - ще сме някъде на по-уредено, с по-добро образование за децата ни, ако не тръгнем, ще си живеем тук, при роднините  Hug, пък и ще се борим, за да стане и Бг това, към което сега се стремим в чужбина. Аз поне, де, голяма съм борителка. На що протести ходих Sunglasses Само дето сега почнаха да ги правят в работно време и няма как. Confused
Младежът не ме е харесал, отстъпи ми място и демонстративно си сложи слушалките в ушите. Ама аз като съм тръгнала на концерт с всичките му атрибути, могат да ме харесат само метъли, на другите мъже сигурно им изглеждам страшничка  Joy

# 13
  • Мнения: 25
Да, Еовин, така е!
Аз не исках да обидя Марйо! Мойте извинения, ако е прозвучало така  bouquet
Просто коментирах моите познати.
Ех, днес тук е 'скандинавско' време.. тъкмо се наканя да изляза и завали силно..Докато се съблека и пак напече..и пак вали.. hahahaще си стоя в нас май.

# 14
  • Мнения: 2
MOФ,песничката е страхотна,много благодаря и аз  Hug
такива хора,каквито описвате,попринцип са вечно недоволни от живота като цяло и винаги очакват някой друг да им свърши работата (не визирам никой от форума,а мои за съжаление познати).опитват се да направят нещо,за да променят това,но обикновено на гърба на някой друг и при първия проблем се отказват и започват да мрънкат колко е несправедлива съдбата към тях.обикновено са злобни по отношение на "имащите" и затова не считат за погрешно да се опитват да ги прецакат по всеки възможен начин (сметка в ресторанта например),с мисълта "ами той има,муха го ухапала".а как той е изкарал тези пари тях не ги интересува.номерата им са плоски и елементарни,но те се имат за много хитри,защото обикновено ответна реакция няма (демек номера е минал).ако реакция има,тогава някой е озлобил човека,ние нищо не сме направили,винаги толкова грижи полагаме за този човек (словестни).ако е до пари-нямат,ама ако имаха щели да ги дадат (от умрял писмо).в чужбина не е лесно,завинаги си оставаш чужденец,обикновено родителите са на майната си,освен приятелите,които имаш тук (или евентуално семейство),друго нямаш.хората имат различни чувства към теб само защото си чужденец-от любопитство до омраза.но с повече късмет и подкрепа от близките можеш да се научиш да живееш добре тук,дори по-добре отколкото в България (както и става ако наистина го желаеш).а гореспоменатите хора никъде няма да бъдат щастливи,защото за тях другите винаги имат повече,живота никога няма да е справедлив,а всеки късмет в него се счита за "заслужен" (с какво не става ясно) .предполагам не е нужно да казвам-ако срещнете човек,който отговаря на описанието да го избягвате като чумав,действа много кофти на настроението и психиката.сега отивам да видя какво правят моите праски,че нещо пощуряват  Mr. Green лек ден на всички ви желая!!!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт