? за осигуровките пак!

  • 666
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 959
Някой знае ли как и къде може да се подадат документи на човек за да не му се водят осигуровките. Т.е. човека живее в чужбина от 5 години и иска тук в БГ да не му се водят като задължения? Или изобщо в коя служба да попитам за това? Дано да сте ми разбрали въпроса  Embarassed

# 1
  • София
  • Мнения: 2 840
НОИ.
Не зная дали трябва да се подават документи. Нали човекът се осигурява в чужбина. Като си дойде, ще си възстанови правата. Засега, спирайки да плаща, просто са му прекъснати.
Не съм  убедена, но така мисля.

# 2
  • Мнения: 824
Какви осигуровки-социални или здравни?За социалните Клонка е права.

# 3
  • Мнения: 959
ами по принцип за всички, както и за всякакви данъци

# 4
  • София
  • Мнения: 2 840
Е, няма как да спре да плаща данък сгради,  например. Няма значение къде живе, ако има имот, си плаща данъка. Не зная как стои въпросът с данък смет, щом не живее тук, но вероятно и той се плаща, защото ние имаме къща в провинцията,  която никой  не обитава, даже не сме ходили там от години, ама си плащаме и за смет.

Здравните осигуровки, щом спре да ги плаща, просто му прекъсват правата. Ако иска един ден да ги възстанови, не зная дали се изисква сумата, натрупана през годините. Имаше  нещо там, което не ми е ясно, питай в НОИ.

# 5
  • Мнения: 38
обаче ако е в чужбина от 5 години и чак сега иска да спре да си плаща осигуровките-повярвай ми-стоят му за тези изминали пет години!това е парадокса на нашата страна-може да си плащаш здравните осигуровки и навън,но ако не си ги спрял изрично и тук (ако си и избрал личен лекар) висят ти задълженията и им се трупат лихви

ако обаче е подал документ за отказ от личен лекар,то задълженията ти ги опрощават,но иначе-няма начин!
ако случайно някой знае някаква вратичка за този проблем,моля пишете,че и на мен ми е болен проблем!

# 6
  • Мнения: 624
Преди няколко години с един мой познат попълвахме някакви такива документи, но в момента си спомням само  Embarassed , че искаха документ от полицията кога е излизал и колко дни е бил извън България. Най-добре питай в НОИ.

# 7
  • видин
  • Мнения: 358
за мен също е важна темата, доколкото си спомням, приеха промяна, с която ако си отсъствал повече от 183 дни годишно и не си ползвал услугите на здравната каса, няма да се дължат пари. или както аз го разбирам - тези задължения ще се анулират. за целта се изизкват документи от полицията за датите на напускане на страната и мисля, че при новите случаи - при напускане на страната се декларира, че ще се отсъства повече от 183 дни. за заварените в чужбина става по-сложна процедурата, но това само  като непроверена информация.
ще бъде хубаво , ако някой разясни.

# 8
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
За здравните вноски:
Чл. 109 ЗЗО
3. Българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни в периода от 1 юли 1999 г. до 31 декември 2007 г. и не са ползвали медицинска помощ, заплатена от Националната здравноосигурителна каса в рамките на този период, могат да се освободят от задължението да внасят здравни вноски. За да направят това, те трябва да подадат декларация в териториалната дирекция на НАП по постоянния си адрес в България.

Ако тези българи решат да ползват здравни услуги, заплатени от НЗОК в България, ще трябва да възстановят здравноосигурителните си права, като внасят в продължение на 6 месеца здравноосигурителни вноски или заплатят еднократно сума в размер на 12 вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица.

За социалните осигуровки - те се плащат само ако имаш трудови провоотношение в България.
Данък сгради и прочие каквото беше споменато по-горе не е осигуровка.

Общи условия

Активация на акаунт