Недостатъчно кърма

  • 2 104
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 561
Здравейте
Синът ми е на 15 дена и имаме сериозен проблем с храненето. Първият знак беше, че плачеше много и не заспиваше. След това го премерихме и на втората седмица се оказа, че не е наддал нищо (даже може би е отслабнал, тъй като го мерихме с дрехите). Педиатърката ми каза да измеря кърмата преди хранене-направих го и успях да събера едва 50 милилитра, крайно недостатъчно  Cry
От известно време му даваме и по 50 милилитра адаптирано мляко вечер, защото тогава е най-гладен и плаче много силно.
По принцип се изцеждам след всяко хранене и му давам кърмата от шишето веднага след това. Засега още суче, но се се страхувам да не се откаже.Не бих искала да премине на АМ, педиатърката ми също е против.
Реших да увелича честотата на храненията през деня, но не знам още какво бих могла да направя, за да помогна на бебето да наддаде. Да го храня по-често и през нощта (той се буди само веднъж и спи по 4-5 часа през нощта)? Да се откажа от протекторите за зърна?
Моля ви за съвет, защото след 6 дена е следващото му премерване и ако не е наддал, ще трябва да го дохранваме с адаптирано мляко.

# 1
  • Мнения: 2 959
...успях да събера едва 50 милилитра,...
Ийзи, Ти Си щастливка, аз никога не съм и успявала да изцедя нещо. Поздравления за раждането и честит Ти син. Да Ти е живо и здраво моменцето, а Ти горе главата. Кърменето докато стане взаимно удоволствие е доста дълъг период. Защо се цедиш след всяко кърмене, препълват се гърдите или за стимулация на млякото? Ти сама си си отговорила на въпроса- увеличавай бройката на кърменията, винаги когато малчугана е готов слагай на гърдата- така се гради връзката м/ у Ви, наред с храненето. И според мен спри АМ вечер, точно тогава гушни бебчо и предлагай и гушка и папкане. И Да, бебетата реват, така че не това трябва да е стимула да даваш АМ. За мен протекторите не вършат работа, поне при мен беше така/ болеше и кървяха зърната със или без тях/. Успех и да гушнеш мъничето и от мен/ как се казва, малчугана Ти?/. И дано скоро успееш да се успокоиш и да се похвалиш с успешни начални кърмачески стъпки, и да забравиш АМ, моля!

# 2
  • Мнения: 561
Благодаря ти за насърчаването, Калида, наистина се надявам това да е само етап и скоро да се напаснем с бебока.
Засега ми е много мъчно, като го гледам как остава гладен, след като току-що е свършил със сученето...
Чудя се за дали да го будя посред нощ, за да го кърмя и въобще когато минат повече от три часа след кърмене. Той или не спи между храненията, или спи по 3-4 часа. Според педиатърката трябва да го будя, но на мен сърце не ми дава...

# 3
  • Мнения: 2 660
Аз на тази възраст хранех моето бебе и денем и нощем на 2 часа. Тя си се будеше, но и да не се будеше, примрънкваше насън и си я нахранвах и без да се събужда.
Опитай първо да увеличиш храненето през нощта - тогава обикновено кърмата е повече, а и нощното хранене се отразява добре на лактацията по принцип.

# 4
  • Мнения: 8 242
На 2рата седмица не е наддал нищо от най-ниското му тегло или от рожденното? Колко се е родил? На същия кантар ли го мерихте - имай предвид, че различните кантари могат да дадат до 200-300 гр. разлика..

Много е малък, за да не го будиш при повече от 3 часа пауза, особено след като не наддава добре..
Трябва да имате минимум 8, а най-добре 10-12 кърмения на денонощие..
По колко време се кърмите? Двете гърди ли даваш?
Най-добре ще е да пробваш без силиконовите зърна да се "научите" и двамата - по-ефективно е сукането и стимулацията на гърдите..
Как разбираш, че е останал гладен, след кат току-що е сукал? Колко време след това иска да яде?
На колко време кърмиш? - опитай се горе-долу да напишеш часовете на един ваш ден.
Как ака и пишка бебока? Имате ли жълтеница? - нормално е да са по-сънливи ако има..
Даваш ли вода? - ако да, колко..


Аз първите 1-2 месеца кърмих почти денонощно.. Ако не сучеше - ревеше  Mr. Green .. и съответно постоянно сучеше.. Не съм си и помисляла да давам АМ ..

А нощем не е нужно да го будиш - можеш просто да го гушнеш и да му предложиш гърдата - бебетата сучат много и дори най-ефективно спейки  Peace

# 5
  • Мнения: 2 959
...остава гладен, след като току-що е свършил със сученето...
Ийзи, и как го разбираш това?! Може би защото плачка?! Имай впредвид че бебчета плачат по много причини, може би неиска все още да се разделя с гърдата/ Ти ли го махаш, или бебо пуска зърното?/, може би коремчето не се чуства комфортно, може би... Горе долу в таз възраст имате и растежна криза, така че спокойно. Въоръжи се с много търпение, много любов и успех по трънливият начален кърмачески път. И тоз път послушай педиатъра Си, наистина е трудно в началото толкова начесто да се кърмите, но понякога това е начина на изграждане на връзката пом/ у Ви наред с храненето и доволното бебче. И ако искаш отговори на многото въпроси на Духи Пухи, наистина много могат да помогнат. Успех отново, амбициозно кърмаческо Майче.  Справи ли се вече с анемията?

# 6
  • Мнения: 3 718
Тъкмо щях да пиша и видях, че Духи Пухи е написала всичко, което и аз щях да кажа  Simple Smile
Та кажи според кое тегло съдиш, че не е наддало нищо бебето? Колко мокри/наакани памперса сменяш в денонощие? Кажи за водата и жълтеницата. Силиконовите зърна ги ползваш защото са разранени твоите или защото бебето не ще да суче без тях? Възможно е заради силиконовите зърна бебето да не засуква правилно и да не изсуква необходимото количество кърма. Аз пробвах веднъж със силиконки, но Алекс не успя да засуче с тях, просто не се получи.
А и наистина не е нужно да будиш изцяло бебето за да суче, в полу сънено състояние то може спокойно да си похапва, само трябва да следиш да преглъща ефективно.

# 7
  • Мнения: 561
Здравейте пак,
Рожденото му тегло беше 4.130 кг, изписаха го 3.760, сега отново е 3.760, отчитам липсата на наддаване по най-ниското тегло. Когато го меря вкъщи ми излиза 3.900, така че малко се съмнявам в лекарския кантар, но не знам.
Кърменето ни е поне половин час, от двете гърди. Сам се отказва от сукането и задрямва на гърдите ми. Когато го преместя, се събужда и до 20 минути е заплакал-на мен ми се струва, че е от глад. Преди си мислех, че плаче по други причини, но откакто видях как се кротва след храненето с адаптираното мляко и видях какъв е когато е сит, си мисля, че плаче от глад.
Ака по 4-5 пъти на ден, пишкането му също ми се струва достатъчно. Жълтеница не е карал. Не му давам вода.
Силиконовите зърна ползвам, защото той не искаше да засуква от гърдите ми по друг начин (беше посвикнал на биберон в болницата, защото родих със секцио и ми го дадоха на третия ден). Ще опитам без тях.

# 8
  • Мнения: 8 242
4-5 пъти акане си е едно добро акане  Sunglasses
На колко време го кърмиш? Колко хранения ви се събират на денонощие?

Нещо тия грамажи и кантари, дето ги казваш, ми изглеждат малко странни  Thinking Предполагам са ви изписали около 6-7 дни след раждането (щом е било секцио) .. и за това време е свалил 400 гр.? Там нали са ли го хранили с АМ?  newsm78

Ако се събужда след 20мин. и плаче може и да е от глад, може и да не е Simple Smile Синът ми беше такъв, с тази разлика че първите 1-2 месеца спеше само на гърдите - мръдна ли го веднага рев и пак се закачаше..
Можеш спокойно да го сложиш пак да суче след като се е разплакал.. и мислиш че е гладен Simple Smile

# 9
  • Мнения: 561
Сега започнах да го кърмя доста по-често-през 1.30 или 2 часа. Но преди това му се събираха не повече от 7 хранения на денонощие.
В началото не му обръщах толкова внимание, като плачеше, само му слагах му биберона-залъгалка. Сега се опитвам да не си служа с биберона, за да чувам когато плаче от глад. Вие какво мислите за тези биберони, ползвали ли сте ги с толкова малки бебета?
Иначе в родилния дом ми казаха, че понеже се е родил по-голям, затова е загубил толкова тегло. На третия ден си беше 3.760 и така до изписването.
Kalida, оправих си анемията благодарение на водораслите АФА на Аквасорс и нямах никакви проблеми с кръвозагубата.

# 10
  • Мнения: 961
easy, честито бебче!
Това, което казваш наистина звучи притеснително! Не е нормално толкова малко бебенце да не наддава! Можеш ли да пишеш по-подробно дали бебче е възстановило родилното си тегло?  До 10-14 дни бебето трябва да е възстановило родилното си тегло! Дали наддава, се гледа от най-ниското тегло, не от родилното! 
Колко пълни памперси сменяте на ден? На тази възраст бебетата обикновено акат почти на всяко кърмене! Също е важно да следиш, колко пишка бебето - трябва да са накъде около 6 пълни пелени!
Колко често се кърмите? Бебчета, които не се хранят добре може да са по-сънливи, по този начин си пазят силите и изразходват по-малко енергия. Ако не наддава добре, спокойно може да се буди на три часа! Ако прави само една пауза от4-5 часа не мисля, че е показателно, напротив много бебета правят по-голяма нощна пауза. През деня хранене на час и половина, два е напълно нормално за толкова малки бебета! Дори в началото може да се случва и по-начесто! С моето бебе имахме период, в който имах чувството, че се е сраснало с гърдите ми!
Как суче, заспива ли на гъдата, сам ли пуска зърното, ако му предложиш отново дърпа ли се? Пробвала ли си да му даваш направо от гърдата? Силиконовите зърна може да затрудняват сукането! Ако зърната са ти много чувствителни и са започнали да се разраняват, по-добре ги мажи с лансинох. Добре действа и намазването им с кърма и оставянето за известно време на въздух!
Ако се наложи да дохранваш, не се притеснявай! Вярно е, че бебето може да се обърка и да се затрудни сукането, но не е задължително! Има ситуации, в които е необходимо! Това може да помогне, бебчо да укрепне! Аз самата съм дохранвала около три седмици, пък хей ни на, на година и пет месеца все още се кърмим!
Най-добре е да не ползвате биберон залъгалка, ако даваш вода и/или чай е по-добре да спреш!
Успех и не забравяй, че едно от най-важните неща е да си спокойна!  Hug

...
Сега видях, че си писала по-подробно!
Щом имаш кантар вкъщи, можеш да следиш на него дали наддава! Щом заспива, докато суче, можеш леко да го погалваш по бузката или ушенцето. Още е много мъничък и самото сукане го уморява! Като пусне зърното, можеш да го вдигнеш да се оригне, това може да го разбуди и отново да засуче.
Още веднъж  - Успех!

Последна редакция: нд, 26 окт 2008, 10:30 от asiasia

# 11
  • Мнения: 8 242
Биберони залъгалка и даване на вода не се препоръчва за бебета до 6 седмична възраст точно поради тази причина - може да има проблем с недостатъчен прием на кърма..
Махни всичко и остави гърдите и бебето да се нагодят едни към други  Mr. Green
Като станат на около 2м. вече по-лесно се различва кога бебето плаче от глад и кога е друг проблемът..

# 12
  • Мнения: 2 959
...Сам се отказва от сукането и задрямва на гърдите ми. ..
Ийзи, бебока сам ли пуска зърното, или Ти преценяваш че щом спира да суче се е наял и го махаш? Ако Ти сама го махаш, изчакай един път по дълго време, гаранция че след известно време пак ще започне да суче, Ти само леко го побутвай, както Ти е казала Асясия.
...Сега започнах да го кърмя доста по-често...Сега се опитвам да не си служа с биберона...
Ет виждаш ли, сама ще налучкаш пътя. Ще се справите с бебчо, ще видиш. И както Ти е писала Духи Пухи, махни всичко и разчитай на себе Си и като източник на храната за бебо, така и за известно време и като негова биберон- залъгалка. А колкото до питането Ти за бибероните, никога не съм ползвала. Успех!

# 13
  • Мнения: 3 718
На този етап е по добре да предлагаш гърда когато бебето е нервно или плаче, а не залъгалка. Много е малко и може да се обърка и да не изсуче необходимото количество кърма, защото е задоволило сукателния си рефлекс със залъгалката. По нататък ако прецениш можеш да му даваш залъгалка, аз съм предлагала на Алекс, но без особен успех. Първо го ограничавах, че да не се обърка нещо, а после той просто не я искаше.
И с водата е подобно, за до не се обърка и ако държиш да даваш вода, можеш да я даваш с лъжичка.

# 14
  • Мнения: 78
 И аз да споделя моя кърмачески 2 месечен опит. Първия месец беше ужасяващ /дори бях пуснала тема тук/, и той така ревеше easy , постоянно, и след няколко дни започнах да дохранвам,защото си мислех,че е гладен. Наистина се успокояваше след АМ, но се оказаха колики. И се кърмехме по цял ден, и като казвам цял ден не е само израз. Малкия наистина беше от сутрин до вечер на цицките Mr. Green
Понеже много плачеше продължих да дохранвам, като видя, че е много неспокоен и се изнервя и на гърдата му правех мляко. На ден замествах по 2-3 хранения. Ядях всичко което прочетох във форума, сурови ядки, жито, много вода, чай...... ooooh!. Е нямах достатъчно кърма, че да се наяде и да е спокоен. И изведнъж, като спрях да правя и да ям каквото и да било специално. Приех, че не му стига, и че дори веднъж само да кърмя пак е нещо. Като спрях да мисля само за това че няма, нещата тръгнаха. През последните 2-3 седмици не съм дохранвала.
Наяжда се за 10 мин и още 30-40 мин суче ей така да се приспи, понякога и повече.
Търпение, мнооооооого  търпение. Аз давах АМ в краен случай, като е бил на гърда 1-2 часа, за да се стимулират гърдите, и явно има ефект.

Общи условия

Активация на акаунт