Хитринки и магийки в кухнята ви

  • 24 273
  • 124
  •   1
Отговори
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Отдавна се каня да направя тема за тънкостите и тайните неща, които правим в кухнята и то този начин нещата става по-хубави, по лесни.

Идеята им е да изброим някои хитринки, които правим, когато готвим, за да си бъдем полезни една на друга. Аз ще споделя какво се сещам на първо четене, пък после ще допълвам. Надявам се да се включат още кулинарки и да обменим опит и знания.

Та какво правя аз: bowuu

1. Когато задушавам кайма за ястия, винаги я размивам преди това с малко вода, за да не стане на големи топчета при задушаването;
2. Когато варя боб, след смяната на водата, когато оставя последната, в която ще ври, добавям една супена лъжица захар, увира по-лесно и става много вкусен;
3. Когато пека пица, 5 минути преди да я извадя капвам върху плънката малко олио или зехтин, плънката става много приятна и сочна;
4. Варивата соля винаги в края, за да могат да се сварят добре, същото правя и когато варя телешко;
5. Когато варя спагети добавям сол и олио във водата, да не се слепват.

Това е за сега. Вие сте на ход.   chef

# 1
  • София
  • Мнения: 1 341




Когато пържа кюфтета,мекици,бухти... - слагам в сместа 1 с.л. ракия
така не поемат много мазнина.В пастата за паниране - също.

# 2
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881

Когато пържа кюфтета,мекици,бухти... - слагам в сместа 1 с.л. ракия
така не поемат много мазнина.В пастата за паниране - също.

Ето това имах предвид! Супер идея, не я знаех, ще я пробвам. Аз лично слагам пърженото върху хартия домакинска, за да попие излишната мазнина.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 341





Всичко пържено слагам в съд с дупки и капак - за да се отцеди
излишната мазнина.
Не съм пробвала с домакинска хартия...

# 4
  • Мнения: 4 496
Когато ще пържа нещо, за което знам, че ще пръска, слагам метално фолио върху котлоните, като за котлона, който ще ползвам, изрязвам дупка. След като свърша с готвенето просто махам фолиото и го хвърлям, а около котлона е чисто. А не всичко в мазни пръски. ooooh!

# 5
  • София
  • Мнения: 639
Когато ще пържа нещо, за което знам, че ще пръска, слагам метално фолио върху котлоните, като за котлона, който ще ползвам, изрязвам дупка. След като свърша с готвенето просто махам фолиото и го хвърлям, а около котлона е чисто. А не всичко в мазни пръски. ooooh!

ето това, със сигурност ще ми спести доста време  Hug

# 6
  • out of space
  • Мнения: 8 573
- приготвена плънка от ориз и кайма или само ориз, която ми е в повече, слагам във фризера. При следващо подобно ястие- просто смесвам с новата.
- пълнено пиле: вместо да си хабя времето и нервите в зашиване, просто запушвам с половин домат или лимон (каквото имам) дупето
- печени патладжани директно в МФ, така си спестявам ужасната миризма
- нещо от свеки, което научих днес: за да не ти се пресече застройката- мъъъничко лимонтозу в току-що разбитите яйца и после млякото.

ще дописвам като се сетя още неща.

# 7
  • под тепетата
  • Мнения: 9 271
Когато пържа яйца на очи поръсвам с малко брашно тигана, за да не залепват.
1суп.лъжица ракия слагам на меса, които трудно увират или са със специфична миризма (козе, овнешко).

# 8
  • Мнения: 1 352
за да не ти се пресече застройката- мъъъничко лимонтозу в току-що разбитите яйца и после млякото.

Това при мен не важи, от опит го знам.

Аз пък отдавна се каня да питам защо винаги кюфтетата ми се свиват? Много неприятно, правя ги големи, а в крайна сметка се получват на половина. И с бира съм пробвала и пак ми се свиват. Каймата ми не е много мазна, телешка взимам.  С такъв мерак ги правя и меса и премесвам, цял ден стоят в хладилника, и снощи пак ми се получиха едни дърдонки Confused

# 9
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
За "миризливите" меса и аз слагам ракийка или водка при варенето, а също добавям и кардамом, тогава гаранция, че няма да мирише.

Също така за панирания кашкавал - преди да го панирам го държа във фризера и едва тогава го мятам в тигана.

Мис арк, идеята ти за фолиото е върховна!

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Мариета, щом казваш, че не са с много мазнина, сещам се други 2 варианта:
- има много вода в каймата
- пържиш ги на ниска температура

А това на свеки ще го пробвам все пак, но определено ме разколеба.....

# 11
  • Мнения: 189
Моето свеки слага малко бира в сместа за кюфтетата и стават по-бухнали и мекички.Когато мия ориз винаги слагам сол,става кристален и не се скашква толкова;За да увира боба по-бързо се слага метален предмет вътре,но от гледна точка дали е здравословно,не съм особено съгласна.Ако се сетя още нещо ще допълвам.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
АЗ ЩЕ ВИ БЪДА БЛАГОДАРНА АКО МИ ПОМОГНЕТЕ:За първи път тази година си освен с оцет , копър и т.н в буркани си наложихме и курнишони само в сол в бидонче.Взеха бързо да побеляват.Сминихме им саламурата, но ни посъветваха да им сложим хрян и хардал.Сега не побеляват , но са ужасни.Нямат нищо общо с киселите краставички.Имат вкус и мирис на тиня , за да не кажа нещо друго ooooh!.Сега им направих нова саламура с оцет и сол и копър.Малко са се пооправили ,, но ще ви бъда благодарна за съветите и помоща за "рецепти" за "поправяне".  bouquet 

# 13
  • varna
  • Мнения: 676
Аз в сместта за кюфтетата слагам 1-2 лъжички кисело мляко,за да станат по-бухнали и да не се степват.

# 14
  • Мнения: 320
-.................................. за да не ти се пресече застройката- мъъъничко лимонтозу в току-що разбитите яйца и после млякото.............

Аз слагам малко оцет или няколко капки лимон и никога не ми се е пресичало  Peace

# 15
  • Мнения: 952
marulka_s - благодаря за страхотната тема.   bouquet
Наистина много полезни хитринки има тук и дори магийки.

-  печени патладжани директно в МФ, така си спестявам ужасната миризма

Ерика би ли споделила как печеш патладжаните - на каква мощност, колко минути. Снощи пекох в чушкопека 6кг и направо ми писна в един момент. Заради миризмата в цялата къща, не за друго.

# 16
  • Мнения: 27 524
- печени патладжани директно в МФ, така си спестявам ужасната миризма

Е, как ужасна?  Shocked Миришат на пушено, на село, на огън, на зима, на предвкусване за топли вечери с червено винце...  Blush
Ерика, недей така  Hug Няма по-хубаво нещо от опушения аромат на печени патладжани, чушки, филийка, царевица, кестени...  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 175
Аз като правя баница с готови кори, сиренце, кисело мляко и яйца, винаги слагам по малко бакпулвер в сместта, така баницата си бухва, няма дъх на сода, но е и пухкава!

Много приятни предложения!

# 18
  • Мнения: 737
Аз пък,когато пържа риба слагам два резена картоф в мазнината,за да не мирише толкова.Също като готвя кисело зеле слагам половин филийка хляб най-отгоре по същата причина-да събира миризмата Peace

# 19
  • varna
  • Мнения: 676
Когато пека риба на скарата,я приготвям във фолио.Предварително съм я овкусила с подправки,малко зехтинче и я увивам добре във фолиото.Таха се задушава и запича едновременно.а и почти няма миризма при приготвянето.

# 20
  • Мнения: 7 474
Когато готвя зеле първо го намачквам със сол-става по-крехко и вкусно.
В боба слагам лъжица ракия.

# 21
В сместа за кюфтетата освен кис.мляко слагам и малко сода,така наистина не спадат,освен това и лъж.кетчуп и лъж.горчица-стават мн. вкусни.Относно пърженето-за да не пръска-съм си купила спец.капак като мрежа,ама мн.ситна и така не пръска .

# 22
  • Мнения: 2 163
Мда, и аз проблемът с пръскането съм го решила с капак - мрежа.  Peace

# 23
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ехеее Блонди, хич не ми е романтично цялата ми къща да мирише на пушек, за съжаление нямам двор  Simple Smile

Иначе как ги пека- надупчвам ги с вилицата на няколко места, режа им капачетата и ги слагам на 8 мин, на пълна мощност. Ако има нужда и повече, зависи от патладжаните.

# 24
  • Мнения: 11 607
Използвам хартия за печене, при бутер тестото така установих, че не стават мазни.

Аз слагам винаги сурови кайма и ориз за сърми и пълен пипер. И винаги в сместта слагам и вода. Така плънката става винаги сочна, а не се свива.

И друго - на дъното на фурната имам от тези правоъгълните тави, които си вървят с фурната. Винаги си седи там и ако евентуално нещо изтече от готвенето - отива там. И по-лесно се мие тава, отколкото фурна.

Марулке, смятах да пускам подобна тема! Благодаря ти!

# 25
  • Мнения: 293
Много полезен форум.Ето и някои мои хитринки:  Wink
- лука за каймата намачквам с малко сол. Аз също добавям кисело мляко за да са по-сочни пържените кюфтета и когато ги пържа ги обръщам многократно за да са по-бухнали.
- ако варя кокошка или петел /стара птица/ добавям във водата ракия или измити пръчки от черница - ускорява варенето /но най-бързо става в тенджерата под налягане/.
- когато застройвам супа ползвам само жълтъци с малко оцет - никога не ми се пресича. Другата застройка, която правя - с кисело мляко и яйца - варя предварително и добавям към супата.
- прясното зеле за готвене и аз като  L e o намачквам много добре със сол за да омекне - времето за готвене се съкращава значително.
- след като изхвърля първата вода от фасула го слагам в тенджера под налягане с лука, доматчето, чушката. Много бързо се сварява, след което правя запръжка от 1 глава лук , червен пипер, добавям и джоджен .
- когато приготвям сместа за палачинки, отделям около 1 чаша мляко , разбърквам всичко останало- получава се доста гъста смес и накрая добавям отделеното мляко - така никога не се получават топчета в тестото.
...за сега това е...

Последна редакция: нд, 26 окт 2008, 11:57 от nela_66

# 26
  • Мнения: 293
Ехеее Блонди, хич не ми е романтично цялата ми къща да мирише на пушек, за съжаление нямам двор  Simple Smile

Иначе как ги пека- надупчвам ги с вилицата на няколко места, режа им капачетата и ги слагам на 8 мин, на пълна мощност. Ако има нужда и повече, зависи от патладжаните.
Аз пък нямам чушкопек и патладжаните си ги пека или във фурната / в една стара тава/, или на  електрическия котлон /директно на плочата - котлона ми е отвън/, или на огън - имам отвън огнище.
Защо не опиташ да махнеш миризмата от пушек с намокрени кърпи с вода и оцет?

# 27
  • София
  • Мнения: 1 341





- 1 картоф при варене на боб обира газовете.
- когато ми трябва малко лим.сок,лимона го дупча с вилица и изстисквам - така се запазва лимона.
- когато ми остане хляб,го слагам във фризера - ползвам го за каймата.
- ако нямам сладкарски бои - оцветявам със СТЕП,съвсем малко.Така може да стане и плодово мляко.

# 28
  • Мнения: 175
.......

И друго - на дъното на фурната имам от тези правоъгълните тави, които си вървят с фурната. Винаги си седи там и ако евентуално нещо изтече от готвенето - отива там. И по-лесно се мие тава, отколкото фурна.



ей, това никога не съм се сещала, а все се гъзурча, да я търкам пущината, ще пробвам с тавата, така и така не я ползвам, поне да ми предпазва печката, пък да нагаря тя!

# 29
  • Мнения: 175
Хм, прочетох си горния пост!

Малко е двусмилен, но пущината е печката, а гъзурестата ,съм АЗ!

# 30
  • Мнения: 7 914
  bouquet страхотна тема

# 31
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Наистина има уникални идейки и си знаех, че мога да почерпя инфо и от вас и най-вече да обменим опит.

Днес правих принцески, та приложих хитринка, която тук бях чела да добавя в каймата настърган домат или кетчуп, наистина стават много пухкави и приятни сандвичи.

# 32
  • Мнения: 674

Днес правих принцески, та приложих хитринка, която тук бях чела да добавя в каймата настърган домат или кетчуп, наистина стават много пухкави и приятни сандвичи.



Ей това ще го пробвам още утре! Hug

# 33
  • Мнения: 302
Когато нямам бакпулвер използвам оцет и сода, правя сладкишите късно вечерта, за да може милото да не ги изяде, преди да съм ги направила
Най-добрата тайна при варене на спагети е олио във водата, като заври, чак тогава спагам пастата, досега не съм яла по-вкусни, дори и на италиански ресторант Crossing Arms
При варене на яйца, задължително сол, а при варивата чак на края  bouquet
Когато има пресни домати, задължително ги беля, а зимата доматено пюре Simple Smile

# 34
  • София
  • Мнения: 1 341







Когато ви остане белтък- разбийте на сняг,добавете настъргано сирене и черен пипер,
оваляйте в брашно и изпържете в силно сгорещено олио.

# 35
  • Мнения: 1 461
Страхотна темичка и аз приготвям така рибата, слагам подправки ,шайба лук и загръщам с фолиото, обръщам на често така става бързо рибата се изпича равномерно, не умирисвам къщата и рибата става крехка  Peace

# 36
  • Мнения: 1 352
Купувам хляб за цялата седмица, слагам го в камерата и когато свърши изкарвам по един. Става все едно сега е купен - мек и с хрупкава коричка Simple Smile.

# 37
  • Мнения: 4 433
Когато ще пържа нещо, за което знам, че ще пръска, слагам метално фолио върху котлоните, като за котлона, който ще ползвам, изрязвам дупка. След като свърша с готвенето просто махам фолиото и го хвърлям, а около котлона е чисто. А не всичко в мазни пръски. ooooh!
Аз правя по същия начин Wink

# 38
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
И аз слагам отдолу в печката тава, даже наливам малко вода в нея и когато нещо се пече става по-сочно.....

# 39
  • Мнения: 293







Когато ви остане белтък- разбийте на сняг,добавете настъргано сирене и черен пипер,
оваляйте в брашно и изпържете в силно сгорещено олио.
Много полезно, благодаря.../вчера изхвърлих 1 белтък/

# 40
  • Мнения: 1 352
Някой може ли да ми каже нещо, моля? Имам едно страшно гадно червено вино Sick, ама такова отвратително вино едва ли сте вкусвали през живота си - с доста сладникав вкус и цвят на мръсна кръв Sick. Та въпросът ми е дали ако направя с него винен кебап ще се усеща гадния му сладникав вкус, да не съсипя само месото?

# 41
  • Поморие
  • Мнения: 86
Страхотна тема ,съветите ви ще са ми много полезни! Hug
Ето и малко от мен.
-за да не люти лука на очите ,първо го обелвам, режа на две и слагам за 10-20 мин. във фризера .
-св. черен дроб става много вкусен ,ако предварително се накисне за 1-2 часа в прясно мляко.
- когато готвя ориз ,винаги слагам 1 к.л. лимонов сок или оцет.По този начин не се слепва и става снежно бял.А след като е готов задължително го покривам с вестник /когато го правя във фурната/поне за 15 мин. става разкошен!
-когато правя кюфтета,всички съставки и подправки /без каймата/ слагам в каната на пасатора и пасирам,става много бързо ,а кюфтенцата страхотни.

# 42
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Та въпросът ми е дали ако направя с него винен кебап ще се усеща гадния му сладникав вкус, да не съсипя само месото?

правилото е : готви се с това вино, с което ще бъде и сервирано ястието.
след като не става за пиене - хвърляй Peace

# 43
  • Countryside
  • Мнения: 11 626

Когато ще пържа нещо, за което знам, че ще пръска, слагам метално фолио върху котлоните, като за котлона, който ще ползвам, изрязвам дупка. След като свърша с готвенето просто махам фолиото и го хвърлям, а около котлона е чисто. А не всичко в мазни пръски. ooooh!
Мис Арк, това приложимо ли е за керамична плоча  Thinking
Иначе и аз имам хитринки разни, някои са споменати тук, но да добавя:
- в агнешка/телешка кайма слагам щипка канела, неповторим аромат придава
- когато пека тиква/картофи, покривам с фолио да се заудши и омекне, накрая допичам за коричка
- слагам 2-3 гвоздея карамфил в ориза за аромат
- слагам супена лъжица зехтин в пастата - не се слепва
- в панировката слагам бира - става по-въздушна

# 44
  • София
  • Мнения: 5 074
-.................................. за да не ти се пресече застройката- мъъъничко лимонтозу в току-що разбитите яйца и после млякото.............

Аз слагам малко оцет или няколко капки лимон и никога не ми се е пресичало  Peace
и една щипка брашно  Laughing

# 45
  • Мнения: 80
Аз пък във водата за спагети (колкото и нетипично за традиционна паста да е) слагам бучка масло, сол, пилешки бульон.

Винаги за аламинути  режа лука на полумесеци и после намачквам със сол това ми пести много време.

Преди да изстискам лимона го търкалям по плота, за да се изцеди повече сок.


За да е крехко, варя телешкото месо във вино, преди да сложа посправките и олио.

Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 15:21 от rianonr

# 46
  • France
  • Мнения: 726
Когато пека риба на скарата, например скумрия, увивам в най-горните листа от зеле. Това го измислих, когато веднъж разбрах, че нямам фолио  Laughing

# 47
  • Мнения: 236
Слагам хартия за печене на почти всичко, което се пече във фурната, дори и манджи. Стига да не е наистина супер течно. Изрязвам хартията по-голяма, за да не изтича сосът. Спестява време и усилия за миене на тави.












# 48
  • София
  • Мнения: 3 789
Всичко месно се старая да пека в плик във фурната- така си спестявам усилията по миенето на тави и загоряла мазнина

# 49
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Някой може ли да ми каже нещо, моля? Имам едно страшно гадно червено вино Sick, ама такова отвратително вино едва ли сте вкусвали през живота си - с доста сладникав вкус и цвят на мръсна кръв Sick. Та въпросът ми е дали ако направя с него винен кебап ще се усеща гадния му сладникав вкус, да не съсипя само месото?
Направи го на греяно вино, като добавиш и някакво по-хубаво вино ако имаш. В греяното вино и без това се слага захар и подправки няма да се усеща.

# 50
  • Вече на село
  • Мнения: 569
- когато ми се наложи да запържа замръзнала кайма, я забождам с вилица и пържа ту от едната, ту от другата страна, омекналата при пърженето кайма свалям с ножа и така до пълно размразяване;
- сместа за палачинки приготвям в дълбок съд - изсипвам всички съставки и след това с пасатора;
- картофите за картофена салата с лук сварявам на кубчета в подсолена вода, като внимавам да не ги преваря, изливам водата и добавям масло, след това добавям лука и доовкусявам, салатата става много сочна;
- когато правя кексове, торти и друго от сорта, винаги разбивам първо белтъците със захарта, след това набързо добавям жълтъците един след друг и продължавам с другите продукти, по този начин мога да не ползвам набухвател и сладкишът пак да е пухкав;

# 51
  • Мнения: 5 001
*Когато ще правя целувки слагам няколко капки лимонов сок преди да започна да разбивам белтъците на сняг.Стават много бяла и гъста пяната.
* Когато се правят палачинки с прясно мляко,към сместта се добавя 4-5 с.л. вода.Не стават жилави.
*Когато се правят катми,яйцето(яйцата) се слагат най-накрая в тестото.Стават невероятно вкусни така.

# 52
  • Мнения: 1 283
Темата е страхотна. Поздравления  bouquetМарулка
Когато правя розички от картофено пюре, трябва да напълня поша/ръкава/ и ми е много трудно с една ръка. Затова го слагам във висока чаша, обръщам краищата и спокойно пълня с пюрето Peace

# 53
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Застройки правя с 1 яйце и сока на половин лимон. Яйцето предварително много добре се разбива и тогава се прибавя сока. Не се пресича.
На 2 яйца - 1 лимон и т.н.

# 54
  • Мнения: 13 184
За да не се пресича застройката добавям 2-3 лъжици вода в нея, разбърквам и чак тогава започвам да наливам по малко от горещата супа.
Ориз мия с гореща вода- така набъбва, става по-бял и се чисти много по- лесно.
Картофени и месни кюфтета не пържа, а пека на фурна- бързо и здравословно.
Лук- само в робота, по 5-6 глави, задушавам го и после в хладилника- така 4-5 дена времето за готвене намалява  Wink.

# 55
  • Мнения: 4 496

Когато ще пържа нещо, за което знам, че ще пръска, слагам метално фолио върху котлоните, като за котлона, който ще ползвам, изрязвам дупка. След като свърша с готвенето просто махам фолиото и го хвърлям, а около котлона е чисто. А не всичко в мазни пръски. ooooh!
Мис Арк, това приложимо ли е за керамична плоча  Thinking


Предполагам, че ще стане. Кое те притеснява? Дали фолиото се нагрява по някакъв начин, или?  Thinking

# 56
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Ами да, да не се нагрее и да се разтопи или запали  Thinking Макар че принципно не би трябвало да се загрява плочата извън зоната за готвене. Понеже ще ползвам за сефте стъклокерамика, та да не я прецапам още чистак новичка  Blush

# 57
  • Мнения: 189
За да не се пресича застройката слагам само жълтък,добавям лимонов сок или оцет,разбърквам хубаво и в купичката доливам от готовата вече супа,за да се изравни температурата.След това вече смело изсипвам цялата смес в супата.Никога не ми се пресича:)

# 58
  • Мнения: 22
за да не ти се пресече застройката- мъъъничко лимонтозу в току-що разбитите яйца и после млякото.

Това при мен не важи, от опит го знам.

Аз пък отдавна се каня да питам защо винаги кюфтетата ми се свиват? Много неприятно, правя ги големи, а в крайна сметка се получват на половина. И с бира съм пробвала и пак ми се свиват. Каймата ми не е много мазна, телешка взимам.  С такъв мерак ги правя и меса и премесвам, цял ден стоят в хладилника, и снощи пак ми се получиха едни дърдонки Confused

Относно кюфтета , опит от една баба , една лъжица кисело мляко и щипка-две сода за хляб към каймата ,кюфтета стават много вкусни и пухкави.

# 59
  • Мнения: 4 433
За да не се пресича застройката слагам само жълтък,добавям лимонов сок или оцет,разбърквам хубаво и в купичката доливам от готовата вече супа,за да се изравни температурата.След това вече смело изсипвам цялата смес в супата.Никога не ми се пресича:)
И аз слагам само жълтък,иначе ме е страх да сложа цялото яйце

# 60
  • Мнения: 4 496
Ами да, да не се нагрее и да се разтопи или запали  Thinking Макар че принципно не би трябвало да се загрява плочата извън зоната за готвене. Понеже ще ползвам за сефте стъклокерамика, та да не я прецапам още чистак новичка  Blush

Не се притеснявай! Нито ще се разтопи, нито ще се запали. Говорим за металното фолио и двете, нали? Flutter

# 61
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Метално, да, всъщност алуминиево.  Flutter Много обичам хитринки, които ми пестят от времето за чистене  Mr. Green

# 62
  • Мнения: 215
Това го знам от мама:
-Когато пържа чушки (много пръска мазнина) не затвярям тигана с капак а слагам вестник, който попива мазните пръски и парата.
А това от свеки:
-За да не се разпръсва сместа за картофени кютета винаги я правя със студени кртофи.

# 63
  • Вече на село
  • Мнения: 569
-Когато пържа чушки (много пръска мазнина) не затвярям тигана с капак а слагам вестник, който попива мазните пръски и парата.

Да, така пържа и аз, но не покривам нацяло тигана, защото все пак парата трябва да излезе отнякъде, затова в двата края по малко оставям по един пръст процеп  Peace

# 64
  • Мнения: 219
Аз в сместта за кюфтетата слагам 1-2 лъжички кисело мляко,за да станат по-бухнали и да не се степват.

Да, и аз така и още: добавям и малък настърган картоф. Стават перфектни.

# 65
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Сиренце, моята печка е със стъклокерамика, но индукцион.
нищо не загаря и не слагам нищо наоколо Peace
дори изкипялото си остава незагоряло Wink
не забравяй, че алуминиевото фолио отразява топлината от едната страна. Peace

моята магия в кухнята е много проста и лесна: готвя с любов и от сърце Hug

# 66
  • Мнения: 35
не забравяй, че алуминиевото фолио отразява топлината от едната страна. Peace

А от коя страна на фолиото отразява топлината?

# 67
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мисля, че лъскавата Peace

# 68
  • Мнения: 9 481
#Винаги готвя по 1 пакет боб /кило/ и половината заминава във фризера Mr. Green
Така правя и с плъката запълнени чушки или лазаня-приготвям повече, замразявам,а за следващото готвене не губя време Wink
#Стар цял хляб-мокри се директно на водна струя, и се слага в загрятата на макс фурна....след няма и 5мин е като току-що изпечен Peace
#Когато правя макарони на фурна-смесвам захарта, млякото, сиренето, яйцата и 1/2 или цяла чаша олио /зависи от количеството на макароните/-така не се слепват Peace
#Фритюрника мия  с обезмаслител. Wink

# 69
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802

Oт научна гледна точка почти никаква разлика няма   Wink

# 70
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Oт научна гледна точка почти никаква разлика няма   Wink

от практическа има. Peace
случавало ми се е да покривам разни печива във фурната с алум. фолио, защото нямам под ръка хартия за печене и ако сложа лъскавата страна нагоре и не се изпичаше.

също попаднах на една рецепта за месо, печеше се във фолио и там беше упоменато да е с лъскавата страна навътре.

като печа чушки слагам директно на ел. котлон парче фолио.
ако лъскавата страна е към котлона се изпичат по-бавно, отколкото , ако лъскавата е към чушките. Peace

# 71
  • Мнения: 4 496
Каква дискусия станала тук заради моето фолио... Rolling Eyes

Както писах вече : изрязвам дупка за котлона, на който ще готвя. Така няма значение от коя страна отразява топлина фолиото.

Последна редакция: пн, 03 ное 2008, 09:25 от ♥ мис арк ♥

# 72
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Каква дискусия станала тука заради моето фолио... Rolling Eyes


в спора се ражда истината  Peace

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 1 274
Много много полезна тема   bouquet  bouquet  bouquet

# 74
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 595
Спрях да пека патладжаните в чушкопек или фурна - вече ги варя в микровълновата в торбичка - стават за 15 мин. и не мирише изобщо. Да не говоря, че стават сочни.
По същия начин варя и картофи  - в торба - добре завързана отгоре и в микровълновата - спестява се доста време.

# 75
  • Мнения: 4 496
Имаш предвид плик за печене, или? Thinking Дупчици правят ли се?

# 76
  • Мнения: 737
zaek,разясни таз процедура по-подробно

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 1 274
И аз чакам да обясни но тя е оф-лайн.Сега чак видях  Crazy

# 78
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802

 Лъскавата и нeлъскавата  Laughing страна на фолиото са резултат от производствения процес. Никой не е мислил да направи лъскава страна на фолиото за да се изпичат по-бързо ястията.  Wink

не е заяждане  Wink

Последна редакция: пн, 03 ное 2008, 20:02 от Еli===

# 79
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 726
Много добра темичка.

И на мен ми е интересно това с патладаните на фурна в плик Thinking

# 80
  • Мнения: 7 416
   Когато пека кексове,за да не залепват намаслявам и поръсвам формата с брашно.
   Винаги ги слагам в студена фурна и след това я пускам.Така се надигат много хубаво и не загарят,преди да се изпекат.
   За да се разбият хубаво белтъците добре е:
                                 1.яйцата да са студени
                                 2.да няма следи от жълтъци в отделените белтъци
                                 3.да няма следи от мазнина в съда в който се бият,както и по миксера(няколко капки лимонов сок,както спомена TheNMaster, застраховат положението)
                                 4.да се разбиват първо без захар,а след като станат на все още не твърда,но вече бяла пяна,захарта да се добави

# 81
  • Мнения: 7 416
   Почти всякакви Торти,а също така и Руска салата,както и Украински борщ са по-вкусни на следващия ден!
   Затова е хубаво да се приготвят един ден предварително. Wink

# 82
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Сиренце, моята печка е със стъклокерамика, но индукцион.
нищо не загаря и не слагам нищо наоколо Peace
дори изкипялото си остава незагоряло Wink

Индукциона ми е ясен, той не се нагрява изобщо, ама стъклокерамиката ми има фабрично към котлона шпатула, сигурно загаря  Thinking

# 83
  • Мнения: 502
Това всеки го знае, но не го видях написано. Боба го накисвам от предния ден във вода, за да се свари по бързо.

# 84
  • Мнения: 7 416
Това всеки го знае, но не го видях написано. Боба го накисвам от предния ден във вода, за да се свари по бързо.
В студена или във вряла вода го накисваш?

# 85
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Това всеки го знае, но не го видях написано. Боба го накисвам от предния ден във вода, за да се свари по бързо.
Това се прави и за да му излязат газовете  Laughing
Селма, в студена се кисне  Wink

# 86
  • Мнения: 7 416

Селма, в студена се кисне  Wink
   Mерси! Peace А защо не и в гореща?Има ли някакво обяснение?

# 87
  • Countryside
  • Мнения: 11 626

Селма, в студена се кисне  Wink
   Mерси! Peace А защо не и в гореща?Има ли някакво обяснение?
Ами сигурно едно време на нашите баби им е била кът топлата вода  Laughing Знам ли, киснесе във вода да набъбне, да уври по-бързо и да му излязат газовете, а защо точно в студена незнам  Thinking

# 88
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Когато се накисне боба в гореща вода се постига ефекта на киснене в студена за денонощие. Така се прави когато няма достатъчно време или човек е забравил да го накисне от предната вечер.

Подобна е технологията на обезсоляване на сиренето. Когато се накисне във вряла вода и се остави да се охлади водата, сиренето вече е обезсолено.

Сетих се и нещо, което правя като мама и баба, но и аз не зная защо така се прави точно. Като се изпече някое печиво - баница, питка, погача се понапръсква с вода и се покрива с кърпа, за да си обиколи нивката. А пък когато подквасвам кисело мляко, когато слагам закваската и разбърквам цвъркам с уста. И аз го обясних, ама така съм чувала да правят и мама, и баба, че така се квасело млякото и аз го правя  Blush

# 89
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Сетих се и нещо, което правя като мама и баба, но и аз не зная защо така се прави точно. Като се изпече някое печиво - баница, питка, погача се понапръсква с вода и се покрива с кърпа, за да си обиколи нивката.

за да омекне коричката Peace
спомни си приказката за просената питка, дето обикаляла нивата и после вълка ли кой беше си счупи зъбите в нея.
оттам идва израза ....

Цитат
А пък когато подквасвам кисело мляко, когато слагам закваската и разбърквам цвъркам с уста. И аз го обясних, ама така съм чувала да правят и мама, и баба, че така се квасело млякото и аз го правя  Blush

подсвиркваш си или плюеш вътре newsm78

# 90
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Абе как ще плюя бе  Crazy
Как се радват някои хора на бебенцата, не зная как да го обясня. Издава се един звук.  newsm78
За питката ясно, приказката я знам за медената питка, по-скоро идеята ми беше, че не зная що се прави така при подквасването.

# 91
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

 hahaha ми аз де да знам, хора разни.
затова и питам  Mr. Green

един познат подсвирква като отваря кошерите.
така пчелите познават, че е той и не жилят... Peace

ама не вярвам бактериите да се стимулират чрез музика / звуци,  за да се разможават по-бързо...
незнам защо се посвирква... newsm78

# 92
  • Мнения: 502
Това всеки го знае, но не го видях написано. Боба го накисвам от предния ден във вода, за да се свари по бързо.
В студена или във вряла вода го накисваш?
Студена.

# 93
  • Мнения: 7 416
ама не вярвам бактериите да се стимулират чрез музика / звуци,  за да се разможават по-бързо...

    И аз уж не вярвам на такива......Но!Меся ли една питка с песен,бухва много повече и се получава много по-вкусна! Grinning

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 15:32 от Селма

# 94
  • Мнения: 1 352
Цитат
Меся ли една питка с песен,получава се много по-вкусна! Very Happy

Едно такова изречение може да ми "усмихне" настрението за цял ден Simple Smile, благодаря Селма.

# 95
  • Мнения: 1 461
Абе как ще плюя бе  Crazy
Как се радват някои хора на бебенцата, не зная как да го обясня. Издава се един звук.  newsm78
За питката ясно, приказката я знам за медената питка, по-скоро идеята ми беше, че не зная що се прави така при подквасването.

момичета разсмяхте ме  Joy
 на мен ми стана ясно за какъв звук става на въпрос  Peace

# 96
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Много весела тема,хем си готвите,хем си пеете и подсвиркате,супер сте,момичета  Mr. Green

# 97
  • Мнения: X
Страхотно полезна темичка    bouquet
 Във фасула освен червен пипер добавям и по една лъжичка лютеница.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 09:59 от Анонимен

# 98
  • Мнения: 71
рени вие тая ракийка не я ли пиете със салатка rotfImbo

# 99
  • Мнения: 220
Е , мацки, много ме радвате...Аз съм млада домакиня и нищо не ми се получава.
 Йсках да ви питам  как да си направя картофи печени в плик за печене на фурна. Винаги ми стават много меки и се разпадат в чинията.

# 100
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Е , мацки, много ме радвате...Аз съм млада домакиня и нищо не ми се получава.
 Йсках да ви питам  как да си направя картофи печени в плик за печене на фурна. Винаги ми стават много меки и се разпадат в чинията.

Ами то идеята на плика е това, да се задушат и да са мекички, ако искаш по хрупкави печи ги в тавичка и така ще станат по-сухи.
А иначе в плика не слагай много течност. Аз лично слагам 50 на 50 прясно мляко и вода, масло и Пикантина, черен пипер и хайде в плика, пък и пиле ако добавиш и малко гъбена крем супа на прах става манджа трепач  Wink

# 101
  • Мнения: 5 659
Е , мацки, много ме радвате...Аз съм млада домакиня и нищо не ми се получава.
 Йсках да ви питам  как да си направя картофи печени в плик за печене на фурна. Винаги ми стават много меки и се разпадат в чинията.
Стават много хубави и микровълновата!Лесно и бързо за около10-15 мин.

# 102
  • Мнения: 2 163
Е , мацки, много ме радвате...Аз съм млада домакиня и нищо не ми се получава.
 Йсках да ви питам  как да си направя картофи печени в плик за печене на фурна. Винаги ми стават много меки и се разпадат в чинията.
Стават много хубави и микровълновата!Лесно и бързо за около10-15 мин.

В плик ли?

# 103
  • Мнения: 5 659
Да,в плик.Картофките се измиват добре и без да се белят ,цели се слагат в плик ,връзва се добре и в микровелето.Стават като печени.После ги белиш,слагаш малко масълце,сол,чубрица,може топено сирене,кашкавал.Пробвайте,ще ви хареса!

# 104
  • София
  • Мнения: 2 160
Мерси за  идеите , момичета  Hug
Когато варя сместа на мусаката добавям и една ч.ч. прясно мляко. Става много вкусно  Peace

# 105
  • Мнения: 4 496


Когато варя сместа на мусаката добавям и една ч.ч. прясно мляко. Става много вкусно  Peace


Когато я вариш? newsm78

# 106
  • Мнения: 364
Аз като правя кюфтета винаги слагам галета и малко водичка,всички които са ги яли казват,че са много по сочни от тези с хляб Peace
А боб като варя слагам малко водка и захар увира по бързо Peace
Картофи в плик правя,като сложа нарязаните картофи с малко сол и масло, а в тавичката слагам вода Peace
Като правя зеле първо го стривам с сол и в глинен съд във фурната
Картовените кюфтета ги правя с готово картофено пюре(само с Бела става)
Много полезна тема

# 107
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ау, колко полезни нещица научих. Страхотни сте!!!

# 108
  • Мнения: 4 496

Картовените кюфтета ги правя с готово картофено пюре(само с Бела става)


Би ли написала точно как ги правиш с картофеното пюре? 

# 109
  • Мнения: 364

Картовените кюфтета ги правя с готово картофено пюре(само с Бела става)


Би ли написала точно как ги правиш с картофеното пюре? 

Изсипвам картофеното пюре и слагам лук,магданоз,сирене и едно яйце.Разбърквам и добавям по-малко топла водичка докато стане като тесто и оставям за около 5мин. пробвам и ако е много гъсто добавям още малко вода. Оформям кюфтетата и овалвам в яйце и пържа.
(подправките са на вкус) това е . стават точно за 20мин. Hug

# 110
  • Мнения: 364
Честит имен ден на всички  bouquet  bouquet  bouquet

# 111
  • София
  • Мнения: 2 160


Когато варя сместа на мусаката добавям и една ч.ч. прясно мляко. Става много вкусно  Peace


Когато я вариш? newsm78

Варя / Задушавам картофите и каймата предварително. След това ги запичам.

# 112
  • Мнения: 4 496

мистерия, MadGirl,   bouquet  bouquet

# 113
  • София
  • Мнения: 2 160
Защо? 

Опс , то било  nick name  Embarassed

# 114
  • Мнения: 364
Морковите винаги ги слагам в фризера(почистени,и цели)По бързо увират след това
Подправките магданоз,копър,целина,дивисил си ги режа и в камерата.Аромата е същия като на пресните Peace
с чушките по същия начин нарязани и в камерата също и цели за пълнене Peace
Слагам още и кьопало в кутии от сладолед Peace

# 115
  • Countryside
  • Мнения: 11 626

Изсипвам картофеното пюре и слагам лук,магданоз,сирене и едно яйце.Разбърквам и добавям по-малко топла водичка докато стане като тесто и оставям за около 5мин. пробвам и ако е много гъсто добавям още малко вода. Оформям кюфтетата и овалвам в яйце и пържа.
(подправките са на вкус) това е . стават точно за 20мин. Hug
Много интересно, ще пробвам.

# 116
  • Мнения: 364

Изсипвам картофеното пюре и слагам лук,магданоз,сирене и едно яйце.Разбърквам и добавям по-малко топла водичка докато стане като тесто и оставям за около 5мин. пробвам и ако е много гъсто добавям още малко вода. Оформям кюфтетата и овалвам в яйце и пържа.
(подправките са на вкус) това е . стават точно за 20мин. Hug
Много интересно, ще пробвам.
Това са подправки за една опаковка картофено пюре но става само с Бела с,други съм пробвала и не става Peace

# 117
  • Мнения: 1 283
Копнах ви го от друг сайт Wink

Риба и морски дарове

Люспите на рибата се чистят много лесно, ако тя предварително се потопи за кратко в съд с вряла вода или като се остави да престои в оцет.

За да се намали неприятната миризма при варене на риба, във водата се прибавя саламура от кисели краставички (1/2 чаша на 1 л вода).

Рибата не залепва за тигана, ако към мазнината се прибави предварително малко сол.

За да не се плъзга рибата при чистене, ръцете се посипват със сол. Ако люспите се чистят трудно, рибата се потапя за минутка във вряща вода или се полива с оцет.

Мидите се познава дали са пресни, ако се отворят веднага щом заврят.

Можем да познаем дали рибата е прясна, като я потопим в студена вода – ако потъне на дъното, може да се консумира, но ако остане на повърхността, значи е развалена.

Купувайте прясна риба само когато се предлага поставена в съдове, пълни с лед.

Ще познаете прясната риба по очите – те трябва да бъдат блестящи и прозрачни, а цветът на хрилете да е яркочервен.

Когато готвите месо или риба в микровълнова фурна, за да се сготви хубаво отвътре, е препоръчително да се нареже на парчета.

Когато си купувате миди, избягвайте да избирате тези, които са тежки. Това означава, че при улова те вече са били мъртви и са пълни с пясък.

Когато подготвяте за консумация шаран, трябва много внимателно да отстраните заседналата кръв в коремната кухина, защото в противен случай ще горчи.

Когато купувате калмари, избирайте най-дребните, защото те са и най-крехки.

Месо

Месото се запазва при горещо време най-добре в студена вода.

Пиле на грил се изпича най-добре, като вратата на фурничката се остави отворена. То се посолява, след като започне да хваща коричка.

За да станат пържените кюфтета по-сочни, вече направени, но сурови, се оставят да престоят два часа в хладилник, а преди пърженето се овалват в галета. Хлябът, с който се меси каймата за кюфтетата, трябва да е сух и да се залее с вода или с прясно студено мляко.

Жилавото месо се вари лесно, ако се счука добре и във водата, в която ще се вари, се сложат 2-3 лъжици оцет или ракия.

Дробът става много вкусен, ако се сложи да престои един ден в прясно мляко, преди да се сготви.

Мухите не кацат върху прясното месо, ако то се натрие с лимон.

За да стане месото, което приготвяте, по-крехко, преди да го изпечете, го накиснете за 1 час в прясно мляко.

Пилешкото месо става много по-ароматно, ако, когато приготвяте цяло пиле, го натриете хубаво с лимон

За да изпечете добре месото има два начина: можете да го сложите в нагорещена фурна при висока температура, която да намалявате по време на печенето, или да поддържате една средна постоянна температура по време на цялото печене.

За да стане парчето месо по-ароматно, се шпикова и се поставят подправки, маслини или скилидки чесън.

Парче месо с кокал се вари много по-бързо, отколкото без, защото кокалът има много по-голяма проводимост на топлина, отколкото месото.

Бялото месо от птици ще стане много по-крехко, ако го оставите да престои за няколко часа в прясно мляко, преди да го сготвите.

Ако искате да запазите фигурата си, можете да си спестите калории, като отстраните тлъстите части на месото.

Когато ядете пилешко, а холестеролът ви е висок, отстранявайте кожата, която съдържа много мазнини.

Ако ви се наложи да консумирате месо от по-старо животно, за да стане по-крехко, трябва да го мариновате предварително за около час в ракия.

Когато приготвяте руло от кайма или месо, можете да сложите каймата върху намаслен лист алуминиево фолио и така ще го завиете много по-лесно.

Мляко и млечни продукти

Мляко, масло и каймак трябва да се държат далеч от лук, зеле или корени за супа, защото поемат бързо миризмата им и придобиват неприятен дъх.

Когато варите мляко, за да не изкипи, намажете края на съда с масло.

Чаша мляко освежава паметта и ви кара да се усмихвате по-често – съдържа калций и фосфор, които премахват вредните вещества върху емайла на зъбите и така ги предпазват от образуване на кариес

Ако усетите неприятна миризма в гардероба си дори след като сте го почистили, сложете по една чаша врящо мляко на всяко рафтче за едно денонощие и миризмата ще изчезне.

Ако искате да бъдете във форма, винаги когато е възможно замествайте сметаната с мляко.

Не бива да се прекалява с разбиването на сметаната от животински произход, защото може да се пресече. Затова е по-подходящо да се използва суха сметана, която обикновено има същия вкус.

Пушеното и топеното сирене се режат най-лесно, ако са току-що извадени от хладилник и се използва специален лък за рязане на меки сирена. Може да се използва тънък остър нож, който след всяка нарязана филийка се потапя в леденостудена вода. Друг вариант е да се почисти и превари парче много тънка тел и да се реже с нея.

Маслото се запазва дълго време, ако се обвие в кърпа, напоена с вода и винен оцет.

Ако искате да си намажете филия с масло, а в хладилника то е замръзнало, сложете го в микровълнова фурна за 30 секунди на максимална мощ и то ще се размекне.

Яйца

Яйцата не се пукат при варене, ако във водата се прибави малко сол.

Жълтъците, с които се мажат отгоре сладкишите, няма да потъмнеят, ако им се прибавят 2 – 3 капки лимонов сок или олио.

Яйцата имат срок на годност 15 дни през лятото и 1 месец през зимата, така че дори когато ги съхранявате в хладилник, не забравяйте, преди да ги употребите, да проверите срока на годност.

Яйцата е по-добре да се съхраняват вътре в самия хладилник, а не на вратата му, където са поставени кутиите за съхранение.

Белтъците се разбиват най-добре, когато са със стайна температура и се разбиват в тесен и висок съд.

За по-пухкав омлет, след като разбиете яйцата, добавете към тях 1 ч. л. сметана.

На децата до 1 година се дава само жълтъкът от яйцата, а до 2 години броят им не трябва да надхвърля 2 яйца на ден.

За да обелите по-лесно твърдо сварените яйца, ги поставете за няколко минути в студена вода веднага щом ги дръпнете от огъня

Ако се объркате и поставите на едно място сварени и сурови яйца, можете лесно да познаете кои какви са. Достатъчно е да ги завъртите – сварените се въртят, а суровите почти не помръдват.

Супи

Ако желаете да имате силна пилешка или говежда супа, месото трябва да почне да се вари в студена вода, за да може огънят да извлече постепенно всички сокове.

Супата става по-добра на вкус, като пуснете в нея, преди да заври, едно парче сирене (колкото орех).

Ако искате да имате добра супа, не я оставяйте никога да кипи дълго време. Супата се вари винаги на тих огън.

Много добър вкус на супата придават зелените части на праза, магданоза и керевиза, които се оставят да се варят заедно с корените.

Супата може да се запази 2–3 дена по следния начин: сваряваме месото с нужното количество сол, но без зеленчук, прецеждаме бульона и го държим на хладно място. Желаем ли да направим от него супа, сваряваме отделно нужния зеленчук и го прибавяме в бульона, който трябва да кипи с него.

Пресолена супа се поправя, ако оставим да ври в нея 15 минути една добре изчистена гъба. Ако след това солта е още много, гъбичката се измива и се слага повторно. Сурови картофи, сварени в супата, също така отнемат от солта.

Супата е много по-вкусна, ако в чинията преди разливане се сложи 1 чаена лъжичка бяло вино.

За да не се утаяват зеленчуковите крем супи, към тях се прибавя малко прясно мляко. При сервиране във всяка порция се слага по едно малко парче краве масло

Готовите сухи супи, след като бъдат приготвени според упътванията, подобряват вкуса си, ако им се прибави малко парченце прясно масло, една-две лъжички сметана или бъдат застроени с жълтък.

За да подобрите качеството на бульона, по средата на варенето добавете 1 к. ч. червено вино или 25 г коняк.

Супите се сервират като първо ястие след студеното предястие и преди топлото, ако такива са включени в менюто.

За чорбите от зрял фасул и леща трябва да знаете, че съотношението вода към продукт е 5:1.

Ако искате да сгъстите супата, можете да добавите 1–2 с. л. картофено пюре на прах.

Освен фиде като добавка към супите могат да се използват различни макаронени изделия, кротони, ориз, овесени ядки.

Когато приготвяте супа, не слагайте всички продукти едновременно, защото така някои от тях ще се преварят, а други ще останат сурови.

Крем супата става много по-хубава, ако към нея се прибавят 2 с. л. сметана и 1 един жълтък, смесен с един черпак от самата супа.

Настъргано твърдо сварено яйце ще повиши значително вкусовите качества на крем супите от спанак, коприва и лапад.

Сосове

Брашнените сосове стават гладки, когато се разбиват с подсолена вода.

За да стане брашненият сос гладък, брашното трябва да се пържи в повече мазнина, сгорещена на слаб огън, а течността (бульон, вода, прясно мляко), която се прибавя, да не е гореща.

Никога не приготвяйте сосове върху силен огън, защото ще загорят

Салати

За да се отстранят червейчетата от зелената салата, след като се измият, листата й се накисват за 10–15 минути в подсолена вода.

Листата на салатата се освежават, като се държат 10–15 минути в топла вода.

Ако салатиерата се натрие с чесън, цялата салата ще получи апетитен мирис на чесън.


Подправките


Ароматът на зелените подправки, богати на етерични масла, се повишава, когато се плакнат в топла, а не в студена вода.

Ментата може да ви помогне да заспите, а отвара от нея (40 г пресни листа и 30 г сухи се варят в литър вода) премахва лошия дъх.

Ако искате да имате по-силен оцет, може да го замразите в пластмасова бутилка. Така замръзва само водата, а киселината остава. Достатъчно е да отстраните леда и оцетът, който ще получите, ще бъде много силен.

Точният момент да посолите ястието е: при варивата – винаги накрая, на стековете на грил – също накрая, а при яхниите – в началото.

Подправки като кардамон, които представляват зрънца и се употребяват цели, за да ги отстраните след това по-лесно, можете да ги сложите в ястието, увити в малко парче тензух и завързани с конец.

Сухите подправки се поставят 5 минути преди ястието да е готово.







Зеленчуци

 

Зеленият грах ще запази цвета си при варене, ако във водата сложите малко захар.

Червеното зеле получава хубав вкус, ако го подправите с червено вино.

Свежестта на зеленчуците се възстановява след потапяне за 1 час в студена вода с оцет (на 1 чаена чаша вода 2 супени лъжици оцет).

Белотата на карфиола се запазва, ако той се постави в прясно мляко.

Лукът няма да прегори и ще получи приятен златист цвят, ако се пържи в мазнина, поръсен с брашно.

Зеленият фасул ще запази цвета си, ако във водата предварително се сложи малко сол.

За да отстраните неприятна миризма при варене на зеле, прибавете малко целина.

Срязан лимон се запазва по-дълго, ако срязаната повърхност се намаже с белтък и след като засъхне, лимонът се прибере в хладилник.

Прясно зеле се слага да се вари в подсолена кипяща вода. За да се отстрани лошата миризма в кухнята при неговото готвене, в съда се прибавя малко захар или два-три ореха.

Замразените зеленчуци не се размразяват предварително, а се слагат направо във врящия бульон, вода или ястие, които са подсолени предварително.

Суфлето от зеленчуци ще бухне повече, ако белтъците не са разбити на много твърд сняг

Изпечените за кьопоолу патладжани се пускат още горещи в силно подсолена вода за десетина минути. След това се обелват и се оставят да се отцедят в гевгир.

Зеленият фасул се залива със солена вода и се поставя да заври на силен огън, а се вари или задушава на слаб.

Картофите придобиват по-приятен вкус, ако се пуснат две лъжички захар във водата, в която се варят.

Пресните картофи се белят по-лесно, ако се държат десет минути в солена вода, преди да се обелят.

Фасул, леща или грах се готвят по-бързо и по-лесно и стават по-вкусни, ако към тях се прибави четвърт чаена лъжичка сода бикарбонат, преди да се запържат.

Морковите за гарнитура ще станат много по-вуксни, ако, докато ги бланширате, сложите във водата щипка захар, 1 лъжичка портокалов или лимонов сок и индийско орехче.

Току що сварените моркови може да гарнирате с масло и ароматни стрити свежи подправки.

Когато консервирате домати, не изхвърляйте семената им, защото най-голямо количество витамин С се съдържа в ципите около тях.

За да плачете по-малко, когато режете лук, най-добре е да го потопите за половин час във вода или да го режете при отворен прозорец.

Когато искате да овкусите ястието си с каперси, сложете ги в ястието малко преди да е напълно готово, защото в противен случай губят аромата си и стават леко горчиви.

За да не ви люти лукът, преди да го нарежете, го сложете за 5 минути във фризер. Когато го режете, мийте често ножа под течаща вода.

Когато слагате плодове или зеленчуци във фризер, те трябва да са пресни и добре измити.

Избягвайте да замразявате повторно продуктите.

Замразените продукти не трябва да престояват във физер повече от една година.

Ако искате да обелите доматите по-лесно, трябва да ги полеете предварително с вряла вода.

Когато готвите с бамя, отстранявайте краищата й внимателно, защото са жилави, но така, че да не се виждат зърната отвътре.

Ако нямате съд за варене на пара, сложете зеленчуците в гевгир. Поставете го в тенджера с кипяща вода, като внимавате дъното на гевгира да не я докосва, и похлупете.

Вечер избягвайте да консумирате спанак, патладжани и картофи, защото съдържат вещества, които нарушават спокойния сън. Ако не можете да се откажете напълно от тях, то поне се опитайте да ги ограничите.

Гъби


Преди да сготвите сушените гъби, дръжте ги няколко часа в подсолено прясно мляко.

Гъбите, особено печурките, се мият лесно, като се накиснат във вода, в която е разбъркана шепа брашно. В рядката брашнена каша гъбите се накисват и търкат с ръка, докато от тях падне полепналата пръст. След това се изплакват и се пускат във вода с малко оцет, за да не потъмнеят.

Гъбите пускат много вода, затова, преди да ги използвате за приготвяне на ястие, ги сложете за кратко в нагорещена фурна.

Когато миете гъби, не ги слагайте под течаща вода, защото поемат от нея и стават по-безвкусни.

Сухите черни китайски гъби можете да замените с манатарки.

 

Сладкиш

Преди да поръсите топлия сладкиш с пудра захар, намажете го с масло.

Миризмата на сода в тестото изчезва, ако тя предварително се смеси с лъжичка лимонов сок или оцет.

Преди да се прибавят в тестото, захаросаните плодове, портокаловите кори, стафидите и други се овалват в брашно, за да не потънат в дъното на сладкиша при печене.

Белият шоколад няма какао, но съдържа повече от 20% какаово масло, т.е. екстракт от семената на какаовото растение.

Когато искате да разбиете сметана с миксер, внимавайте тя винаги да бъде студена. В противен случай ще се втечни много бързо.

Ако не искате кексът ви да спадне, не отваряйте фурната, докато го печете.

Когато приготвяте сиропи за сиропирани сладкиши, за да не се захаросат, добавяйте по малко лимонтузу.

Когато режете торта и не искате части от парчетата да залепват по ножа, трябва да го намажете предварително с лимон.

Когато се сиропира пандишпанов блат, трябва да се спазва следното правило: студеният блат се залива с горещ сироп и обратното.

Лешниковите ядки не трябва да се смилат прекалено ситно, защото тогава от тях се отделя масло и после трудно се разпределят равномерно върху блат, кора или кексово тесто.




За да икономисате мазнина при пърженето на сладки, прибавете в тестото една супена лъжица алкохол.

 




Хляб и тестени изделия




За да не мухлясва хляб, поставен в стъклен, порцеланов или емайлиран съд, в единия му край се слага малко сол или голям резен суров картоф.




За да си направите сухари, нарежете хляба на филийки и върху всяка сложете по парче кафява кухненска хартия. Поставете в микровълнова фурна на максимална мощност за 4 минути.




Не нарязвайте повече хляб, отколкото можете да изядете – нарязаният хляб мухлясва по-бързо от целия.




Когато приготвяте бургери, за да им придадете кръгла форма, можете да използвате празна консервена кутия. За целта дъното се отстранява, страните се намасляват и сместа се поставя вътре. Притиска се внимателно и след това кутията се маха.




Когато месите тесто за пица, водата трябва да е питейна мека или трапезна минерална. Хлорираната трябва да се избягва.




Паста

За да сварите пастата хубаво, използвайте голяма и широка тенджера, а пропорцията трябва да бъде 1 литър вода на 100 г паста.




За варене на паста е по-подходящо да използвате морска сол – 10 г на 1 литър вода.




Солта при варене на пастата се добавя в момента когато водата заври.










Други...




Ако сте прекалили с мазнината, сложете за 10 минути в ястието 1 лист маруля, за да поеме излишното олио.




Миризмата на тиган, в който е пържена риба, се отстранява, като в него се сложи да поври вода с оцет.




За да премахнете миризмата на загоряло от ястието, подръжте в него за няколко минути сребърна лъжичка.




Не забравяйте, че зехтинът „Екстра Върджин” има срок на годност само година. Затова, когато го купите, залепете на видно място етикетче, което да показва кога изтича срокът му на годност.




Ако в мазнината, с която пържите, попадне вода и започне да пръска, сложете две-три щипки сол.




Загорелите от вътрешната страна тенджери можете да почистите, като сложите в тях да заври малко вода с препарат за миене на чинии.




Когато готвите, внимавайте тендежерата да е с диаметъра на котлона, а дръжките винаги да са извън него, за да не се нагряват.




Стъклени вази и гарафи могат да се почистят бързо, ако в тях се сипе водата, в която сте варили картофи.




Лошите миризми от дървената дъска можете да отстраните, като я натриете с лимон. Не забравяйте, че тя се мие само на ръка, не се поставя в миялна машина и преди да се прибере, се подсушава.




Алуминиевото фолио може да се използва и за покриване на тенджера, като се получава по-хубаво задушаване.




Чаена лъжичка оцет, сипана в мазнината за пържене, пречи на продуктите да попият от мазнината.




За да почистите загорелия тиган, преди да започнете да го миете, сложете вътре малко оцет.




Когато готвите в стъклени съдове, за да не се образуват капки по капака, го натрийте с лимон.




Когато използвате консервирани в метална кутия продукти, е най-добре след това да ги преместите в стъклен буркан. Така те ще запазят за по-дълго вкусовите си качества.




Когато олиото започне да мирише неприятно или да има утайка, не го изхвърляйте. Трябва да го затоплите в тенджера на умерен огън, като сложите вътре една филия хляб, половин глава лук и няколко листа градински чай.




За да не пръска мазнината при пържене, поръсете тигана предварително с малко сол или брашно.




Плодовите сокове се прецеждат през пластмасови цедки, а не през метални, защото от досега с метала те губят витамините и вкуса си.




Резенче лимон върху горчицата в бурканчето я предпазва от изсъхване.




Кестените са отлично средство срещу молците, ако се нанижат и оставят в гардероба.




Петно от червено вино можете да премахнете, като го накиснете в смес от сол и лимонов сок и оставите на слънце около час. След това се изпира със студена вода.




Ястията, подправени с майонеза, не трябва да се съхраняват на студено и в никакъв случай не трябва да се оставят да замръзнат.




Ако искате да получите по-гъста майонеза, към останалите съставки добавете 1 с. л. сметана
 
 
 
 
 

# 118
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Пепика, уникална си!

# 119
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
pepika , много полезно инфо, мерси  Hug

# 120
  • Мнения: 364
Пепи благодаря за инфото много ще е полезно  bouquet  bouquet  bouquet

# 121
  • Мнения: 4 496
Аз не виждам какво още може да се пише по тази тема...  Joy Страхотен пост, със страшно полезни съвети! Hug

pepika,   bouquet

# 122
  • Мнения: 364
Остава само да се ковне на първа страница за да е полезна на всички  bouquet

# 123
  • Мнения: 1 352
Когато реша да замразявам пресен магданоз, копър или целина си запазвам и дръжките. След това ги ползвам за вкусен бульон, когато варя месо. Добавям още глава лук, 1 дафинов лист, чер. пипер на зърна и морков. Страхотен бульон се получава, приготвеното с него ястие е много ароматно Peace.

# 124
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Точно!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт