Изкуство ли е фотографията?

  • 2 175
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Скоро отново чух по телевизията че еди кой си фотограф имал изложба и неговите фотографии "превръщали фотографията в изкуство"
Та се замислих - фотографията изобщо може ли да се смята за някакъв вид изкуство.
За мен фотографа е човек на техниката а не на изкуството. Той трябва добре да познава техническите параметри на фотоапарата си за да може да го нагласи за да стане хубава снимка. Трябва да знае особеностите на светлината и каква бленда и скорост да сложи и т.н.. Това са все технически въпроси които нямат нищо общо с изкуството.
Освен това фотографа не сътворява нищо. Той просто улавя действителни моменти от живота и природата.

# 1
  • Мнения: 2 477
100%-ово изкуство!

# 2
  • Мнения: 25 449
Ха! Не си ли чувал за Фотошоп?  Mr. Green
Много ти е погрешна логиката. Според нея, ако един художник сам си произвежда боите (както повечето велики творци от миналото), познава из основи минералните и растителните суровини, значи не твори изкуство, а е прост бояджия?  newsm78

# 3
  • Мнения: 2 577
изкуство.

Представи си - трима човека, на едно и също място - няма да напправят 3 еднакви снимки - нали?
Една от трите ще е по-хубава.
Изкуството се състои в това - да уловиш нещо интересно, нещо неповторимо.

Един художник, за да нарисува нещо, също трябва да знае техническа част преди това, нали?



# 4
  • Мнения: 3 423
Борисе, фотографът може дори от теб да
направи модел! Може и да ти резне нещо.
Разбира се, че е изкуство. Велико, при това.

# 5
  • Мнения: 2 309
Щом се твори е изкуство...Изкуство е да уловиш мига!!!

# 6
  • Мнения: 698
Изкуство е! Техниката само му помага. Във всяко изкуство има техника впрочем, макар и не под формата на техническо оборудване. Има също и труд и талант.  Peace

# 7
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 643
Борисе, има снимки и снимки.

# 8
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Разбира се,че е изкуство.
Човек,който никога не се занимавал с каквото и да е изкуство няма как да осмисли колко много познания трябват,трябва да разбираш от светлина,композиция,сечения и т.н. и т.н.,техниката е последното нещо от което следва да разбираш,когато учех в художествената гимназия един от специалните ни предмета беше фотография,смело мога да кажа като художник,че фотографията в повечето си варианти дори е по-трудно изпълнимо занимание и от рисуването.

# 9
  • Мнения: X
Дори и да имаш най-невероятната техническа мисъл, без да имаш "поглед" за красивото и "сърце" да уловиш момента, снимката ти ще е просто снимка. Изкуство е фотографията, но и за да можеш да различиш изкуството от плявата трябва да имаш очи да го видиш това специалното и ум, за да го потърсиш.

# 10
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 643
А, и прочетох едно много готино нещо в един фото сайт, който е по-скоро за техника - че от мислене и кроене на планове как да придобием по-нова и по-усъвършенствана техника, всъщност използваме наличната по-малко, т.е. смисълът се губи. А по-ново винаги ще има. Колко е по-добро, и до каква степен става въпрос само на добър маркетинг, е отделна работа.

# 11
  • на брега на морето
  • Мнения: 110
Цитат
Освен това фотографа не сътворява нищо. Той просто улавя действителни моменти от живота и природата.
Глупости. Художествената фотография не е от вчера, просто ти не си се интересувал от нея. Отиди на няколко подобни изложби и после ще говорим. Изразните средства при художествената фотография са много, а и специфичната гледна точка на автора може да сътвори от най-прозаичните неща изкуство.  Wink

# 12
  • Мнения: 3 423
Аз съм винаги много щастлива, като някой
ме снима и не ми отреже я стъпало, я глава.
Знам си, че нито стъпалата ми, нито главата
ми са грозни, и се чудя защо все ми ги режат.
Дори това е изкуство. Леко извратено, но пак.

# 13
  • Мнения: 830
Изкуство е!

# 14
  • Мнения: 516
Обожавам портретната фотография. Дори бих казала, че ми е мания. Да, изкуство е. Но ти това много добре го знаеш, Борисе.

Общи условия

Активация на акаунт