приемат ли в банката изхабени пари?!

  • 7 436
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 844
здравейте милички
току що кучето ми наръфа 650 лв,като има банкноти и по 50 и по 100. Laughing Cry
честно казано са доста изядени по ръбовете и никъде няма да ми ги приемат.
интересува ме в банката приемат ли изхабени пари и заменят ли ги с нови???
тъкмо тези пари бяха оставени на масата и щяхме следобед да купуваме маса за трапезарията с тях..
моля ви дайте информация може ли да си ги възстановя..или да пия една студена вода? Laughing

# 1
  • Мнения: 823
Провери в БНБ,там миналата година ни взеха захабени пари ,  спряха някакъв % ,но ....

# 2
  • Мнения: 1 558
Само в БНБ - за банкнота по-голяма от половината, получаваш равностойността на номинала, за банкнота по-малка от половината, получаваш половината от номинала.
Провери в БНБ,там миналата година ни взеха захабени пари ,  спряха някакъв % ,но ....
Преди нямаше комисионни, сега незнам  newsm78

# 3
  • Мнения: 1 844
благодаря..!
ами айде тръгвам към БНБ..

# 4
  • Мнения: 1 844
ако някой се интересува и има проблем като моя,нека дам малко инфо. Laughingвчера обиколих всички банки в пловдив и се оказа,че отскоро вече в никоя не предлагат услугата замяна на захабени банкноти.дори разбрах,че от 1 година в пловдив няма БНБ!така че ако ти се налага да обменяш парички за нови,единственият начин е да отидеш в БНБ-софия. Sad
е,аз не можах да си свърша работа..

# 5
  • Мнения: 307
Абсурдно ми се струва да няма БНБ в Пловдив. Преди беше в края на главната, преди подлеза на Съединение.

# 6
  • Мнения: X
Клона на БНБ е в края на главната, точно преди подлеза на аптека Марица.
Там съм сменяла скъсани банкноти.

# 7
  • Мнения: 1 441
вчера обиколих всички банки в пловдив и се оказа,че отскоро вече в никоя не предлагат услугата замяна на захабени банкноти.

Това не е съвсем вярно - в клоновете на Юробанк (бивша Пощенска и ДЗИ) със сигурност приемат.  Naughty Всички банки са задължени да го правят, съгласно Наредба 18 на БНБ.
Въпросът е, че твоите банкноти не са захабени (т.е. негодни съгласно тази наредба), а са повредени и се заменят срещу комисиона. Единствено директно в БНБ повредени банкноти се заменят без комисиона.
Практиката е такава: Служителят на банката прави оценка на повредата и преценя дали да ти изплати 100 % от номинала или 50 % (зависи каква част от плащта на банкнотата липсва или е повредена). Ако не може да го прецени на място приема банкнотите за т.нар. отложена замяна - банкнотите се изпращат до БНБ, те ги оценяват и изплащат съответната сума. И за двете оценки се удържа комисиона - в единия случай е по-голяма. След направената оценка и платената комисиона ти изплащат получената сума в хубави нормлани банкноти  Peace

# 8
  • Мнения: 1 844
БНБ в пловдив от около година не работи.и да,става въпрос за клона,който е на края на главната.
в юробанк също отказаха-не предлагали тази услуга вече.
проверих и в още няколко банки-всички казват,че трябва да отида в БНБ софия.
разбира се,че бях готова да дам комисионна,но...не става,не предлагат услугата и това е!

# 9
  • Мнения: 2 175
вчера обиколих всички банки в пловдив и се оказа,че отскоро вече в никоя не предлагат услугата замяна на захабени банкноти.

Това не е съвсем вярно - в клоновете на Юробанк (бивша Пощенска и ДЗИ) със сигурност приемат.  Naughty Всички банки са задължени да го правят, съгласно Наредба 18 на БНБ.
Въпросът е, че твоите банкноти не са захабени (т.е. негодни съгласно тази наредба), а са повредени и се заменят срещу комисиона. Единствено директно в БНБ повредени банкноти се заменят без комисиона.
Практиката е такава: Служителят на банката прави оценка на повредата и преценя дали да ти изплати 100 % от номинала или 50 % (зависи каква част от плащта на банкнотата липсва или е повредена). Ако не може да го прецени на място приема банкнотите за т.нар. отложена замяна - банкнотите се изпращат до БНБ, те ги оценяват и изплащат съответната сума. И за двете оценки се удържа комисиона - в единия случай е по-голяма. След направената оценка и платената комисиона ти изплащат получената сума в хубави нормлани банкноти  Peace
Понеже преди 3 месеца минах през същите мъки мога да споделя малко личен опит:
Да, всяка банка е задължена по закон да ги изкупува.
Търсех спешно да сменя 6000 "повредени" лв..( само леко окървавени по краищата) и ми идеше да взривя банките направо.. #2gunfire
Всяка ми даде  различен отговор - някои твърдяхя, че не извършват такива услуги, други съобщаваха безумни комисионни, трети пък - само ако си клиент на банката..
Само в ЦКБ ми казаха, че няма никакъв проблем..
И ми ги смениха веднага, без комисионна.. Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 17 546
Съпругът ми преди около два месеца смени оцветени в наситено червено (благодарение на мен Blush ) доста банкноти от по 20 лв, но в БНБ София. Без комисионна и без никакъв проблем.

# 11
  • Мнения: 11
Хаха  Mr. Green И при нас имахме същия проблем ,само дето сумата беше 80лв....(излизам от банята и виждам как в устата на моя хубавец стърчи крайчето на една 50-ка Crazy...други вече бяха на парченца.И той ги беше откраднал от масата hahaha)Но залепихме парченцата с тиксо,най-важното което банката постави като условие ,за да ги смени,беше да се вижда номера на самата банкнота.Смениха ги без проблем. Peace

# 12
и ние се сблъскахме с такъв проблем.при нас банкнотата я бяхме изпрали в якето и липсваше лъскавата сребриста лента на 50 лв.от хасково я изпратиха в пловдив и в крайна сметка ни платиха 40 лв,другите 10лв. отидоха за комисионна.

# 13
  • Мнения: 2 184
"Само в БНБ - за банкнота по-голяма от половината, получаваш равностойността на номинала, за банкнота по-малка от половината, получаваш половината от номинала."

Това не мисля, че е вярно. Но, ако е, още  в понеделник си подавам молбата за напускане. Тук да внимават мамите от темите "искам нова работа" и "идеи за бизнес"  Hug. Значи, докато си пия следобедното кафе с ром, ще късам 10-левки на
3/4 (повече от половината) и 1/3 (по-малко от половината). За първата част от банката ще ми дават 10 лв., а за втората - 5 лв.
Т.е. от разкъсаните 10 лв. би следвало да получа 15.00 лв.  Whistling

Е, не помогнах много с информация, но пък беше хубаво да си помечтая ...

# 14
  • Мнения: 934
"Само в БНБ - за банкнота по-голяма от половината, получаваш равностойността на номинала, за банкнота по-малка от половината, получаваш половината от номинала."

Това не мисля, че е вярно. Но, ако е, още  в понеделник си подавам молбата за напускане. Тук да внимават мамите от темите "искам нова работа" и "идеи за бизнес"  Hug. Значи, докато си пия следобедното кафе с ром, ще късам 10-левки на
3/4 (повече от половината) и 1/3 (по-малко от половината). За първата част от банката ще ми дават 10 лв., а за втората - 5 лв.
Т.е. от разкъсаните 10 лв. би следвало да получа 15.00 лв.  Whistling

Е, не помогнах много с информация, но пък беше хубаво да си помечтая ...
Цитата не е пълен, та затова така си мислиш със скъсаните банкноти.
Ако часта е тази със серийния номер, тогава ти дават 50 %, ако не e, оставаш със половин банкнота без номинал.

Общи условия

Активация на акаунт