Трябваше ли да дохранвам?

  • 621
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 660
Мия е на 10 месеца и тежи 6270 г, висока е 70 см. Изключително кърмено бебе на поискване, захранено на 5 и половина навършени месеца. И до сега я кърмя, макар и само вечер, сутрин и през нощта. Роди се почти месец по-рано 2400 г, изписаха ни на 2300 г. Винаги е наддавала по малко, но понеже педиатърката не виждаше проблем в това, че е дребна, а и аз държах само да кърмя, реших да не дохранвам с АМ. Но сега продължавам да се чудя дали постъпих правилно. Все пак за 10 месеца това е доста малко като тегло. Искам да допълня, че детето се развива съвсем в нормите по останалите точки Simple Smile Бърбори, изправя се, прави първи крачки, много е жизнена и щура. И също така не изглежда слаба. Но аз се тревожа (както всяка майка) дали съм постъпила правилно. Възможно ли е това, че е дребничка да повлияе по някакъв начин на развитието й по-натам? Дали не трябваше да дохранвам?

# 1
  • Мнения: 5 401
Morgy, разбирам те напълно, тъй като споделям същите тревоги към моя малък бръм.  Confused Той също се роди по-дребен, макар и в 38 г.с. и въпреки че всички ме успокояваха как ще навакса и ще достигне размерите на връстниците си до 1 г., а после до 2 г., това не се случва.

Сега не мога да си спомня точни му размери на 10 месеца, но на 1 г. беше към 9 кг, 77-78 см а сега на 2,3 г. е едва 11 кг и 88 см (вместо над 92). Той също не изглежда слаб, активен е, по акъл въобще не отстъпва на другите, само по размери. Забелязвам в него много силна фотографска памет (като моята) и добра музикалност (преди година тананикаше "Тръгнал кос" и още една песничка - друго дете сред нашите близки и познати с такова познание  не съм видяла все още  Grinning) С това мисля че отговорих на въпроса ти за правилното развитие на детето.  Simple Smile

Не предавай такава важност на размерите.  Peace Стимулирай способностите на детето и му разкривай нови светове - това е истината за мен.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 660
Благодаря, Бръм! Simple Smile Да са ни здравички дечицата, това е най-важното!  Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 594
Щом педиатъра е на мнение, че всичко е наред, значи няма причина за безпокойство. Не може всички деца да се развиват еднакво (физически). Важното е да е здраво и жизнено детенце. Аз лично не смятам, че трябва да се виниш, че не си дохранвала (щом бебчето е било кърмено на поискване). Ако проблема беше в недостатъчното количество кърма, сега след като вече е захранена щеше да си навакса с телото... явно не е проблема в недостатъчната кърма. Може би просто физиката на детенцето е такава.

# 4
  • Мнения: 873
детето не е прасе за угояване,мила.не ти трябва да гониш норми,особено щом детенцето ти се развива нормално Peace
и как не се намери една майка,която да се притеснява,че бебето и е толкова дебело,че не може да помръдне ooooh!

# 5
  • София
  • Мнения: 3 524
привет морги (поне тук се "хващаме"  Laughing)
аз също съм на мнение че що педиатъра ти следи физиологичното състояние и не намира нищо притеснително, ти също нямаш от какво да се притесняваш.
коки е кърмен само до 6 месец някъде и след това дохранван и захранван  въпреки че ако ти кажа какво изяждаше, няма да повярваш и пак е по-дребен от своите връстници, което не намирам за притеснително- не е прасе за угояване както беше писано по-нагоре, развива се нормално, здрав е. здравето и развитието му ако са ок, тогава и аз съм ок Mr. Green

(за справка- коки сега е 80 см и 10,300 кг на 1 г. 3 м., а на 10 месеца е бил 9 300 и 72 см)

# 6
  • Мнения: 166
Както се казва - ти си знаеш най-добре...
Но след като педиатър ти казва, че сте добре - защо се притесняваш.
И дъщеря ми се роди в 35 г.с.  2650 гр, но след като прояде каши навакса с кг.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 23 541
................Сега не мога да си спомня точни му размери на 10 месеца, но на 1 г. беше към 9 кг, 77-78 см а сега на 2,3 г. е едва 11 кг и 88 см (вместо над 92).................
Да кажа за моя син. Винаги е бил едро бебе, добре качваше, на годинка беше по-едър от връстниците си - 80см, 13кг, аз и баща му не сме дребни, аз минавам за среден ръст и с добри килограми, а баща му е направо огромен - 190см, 140кг. ОБАЧЕ! на 2г. моя син(големия) е 86см и 12кг. - върнал е в килограмите и не е порасъл особено много на ръст.  Shocked Така, че дали е качвало добре бебето според мен не оказва голямо влияние като цяло на растежа му след 1,5 год. Да добавя - апетит има, с малки изключения яде почти всичко, кърмя го все още.

Хайде сега кажете АЗ какво да правя за да расте?!  Confused Кърмен, добре наддаващ, ама сега не расте.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
дъщеря ми на 10м беше 11кг и 79см.Сега на 1г8м е 14кг и 92см

# 9
  • Мнения: 5 401
Каби изкара лятото гадния летен вирус. Като са оправи, буквално за седмица-две си възвърна теглото и дори достигна до 11 кг, обаче оттогава не е мръднал на см.  Confused Лаишкото ми обяснението е, че организмът е имал работа по възстановяване на телесната маса за сметка на растежа, но "дали е така кой ще ми каже".  newsm78

Най-голямото ми притенение е да няма някакъв ендокринен проблем, но педката ми казва, че още е малък и нищо не може да се разбере.  Confused

Ето какво открих:

Цитат
Родителите често се безпокоят, ако децата им не наддават на тегло и ръст точно по размерите, дадени в различни таблици. Този страх най-често е неоснователен. Трябва да се знае, че това са само средни ориентировъчни цифри, които не винаги отговарят на значително широките отклонения при различните деца. Необходимо е по-продължително проследяване от лекар на цифровите показатели, за да се реши важният за родителите въпрос, има ли или не някакво нарушение в растежа на детето. Растежът на организма е съвкупност от действието на много фактори — наследственост, фамилии и расови особености, ендокринни влияния, начини на хранене и отглеждане, двигателна активност и физкултура.

И тази статия също може да бъде полезна, ако желаете да стимулирате растежка на децата.

# 10
  • Мнения: 349
Щом педиатъра е на мнение, че всичко е наред, значи няма причина за безпокойство. Не може всички деца да се развиват еднакво (физически). Важното е да е здраво и жизнено детенце. Аз лично не смятам, че трябва да се виниш, че не си дохранвала (щом бебчето е било кърмено на поискване). Ако проблема беше в недостатъчното количество кърма, сега след като вече е захранена щеше да си навакса с телото... явно не е проблема в недостатъчната кърма. Може би просто физиката на детенцето е такава.

 Peace

Общи условия

Активация на акаунт