Един въпрос за сперматозоидите

  • 11 671
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 437
Колко време е необходимо на сперматозоидите, за да се придвижат през шийката на матката до яйцеклетката? Навсякъде пише колко време живеят и колко време е жизненоспособна яйцеклетката. Ако имате информация по този въпрос, моля да споделите.
Успех в бебеправенето  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 355
Хубав въпрос, но и аз не знам. Мисля, че около час, час и половина, но не съм сигурна. Ще следя, дано някой по-осведомен пише.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Цитат
Ден 1-ви на вашето бебе: оплождането 1 ч. 30 м. след овулацията


При еякулацията количеството сперма във влагалището е между 2 и 5 куб.см. При положение че нормалното съдържание на сперматозоиди в спермата е 100 милиона на кубически сантиметър, това прави между 60 и 500 милиона депонирани във влагалището.

Подвижните сперматозоиди постъпват в церевикалната слуз и преминават през шийката на матката за време от 2 до 10 минути. Те се придвижват в матката, подпомагани от контракциите и и се водят от въртеливите, насочващи движения на опашчиците си, със скорост от 2 до 3 мм в минута. Те стигат до горната тубарна част, където за час и половина до два часа става оплождането.

Много от сперматозоидите не изпълняват предназначението си. Максимум стотина до 200 от тях достигат в тръбата, в близост до яйцето. Много подвижни, те се тълпят около него.

Цялата статия.

# 3
  • Мнения: 4 399
Ако си спомням правилно, след около 20 мин вече се установяват сперматозоиди във Фолопиевите тръби където се осъществява оплождането. Дори и да не съм съвсем точна, при всички случаи за минути става придвижването.

# 4
  • Мнения: 437
Цитат
Ден 1-ви на вашето бебе: оплождането 1 ч. 30 м. след овулацията


При еякулацията количеството сперма във влагалището е между 2 и 5 куб.см. При положение че нормалното съдържание на сперматозоиди в спермата е 100 милиона на кубически сантиметър, това прави между 60 и 500 милиона депонирани във влагалището.

Подвижните сперматозоиди постъпват в церевикалната слуз и преминават през шийката на матката за време от 2 до 10 минути. Те се придвижват в матката, подпомагани от контракциите и и се водят от въртеливите, насочващи движения на опашчиците си, със скорост от 2 до 3 мм в минута. Те стигат до горната тубарна част, където за час и половина до два часа става оплождането.

Много от сперматозоидите не изпълняват предназначението си. Максимум стотина до 200 от тях достигат в тръбата, в близост до яйцето. Много подвижни, те се тълпят около него.

Цялата статия.

Благодаря за бързия отговор, сега вече всичко ми се изясни.  Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 4 273
Брееей, много бързи тез сперматозоиди Shocked А на моя мъж май са хванали пътническия влак, клатушкат се бавно и несигурно и ей го на...една година мина...нищо...с голямо закъснение се движат!

Моля да ме извините за лигавото настроение днес Embarassed, знам, че очаквахте компетентно мнение, не знам какво ми става, не се сърдя, ако решите да ме триете...

# 6
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Абе те не започват ли да се движат по тръбите след като се втечни еякулата или и аз нещо не съм доразбрала. А ако е така значе ще трябва да се смяна 2-10 минути път + 5-60 минути втечняване newsm78

# 7
  • Мнения: 3 376
Оф, а аз пък като слабандрака на класа, все нещо не доразбирам Tired Значи, да си представим следната ситуация: имаме овулация в момента. Т.е. фоликулчето се е пукнало и яйцеклетката е навън. Веднага ли поема своя път по фалопиевата тръба? Т.е. в момента, в който се води, че сме в овулация, значи 12-24 часа, яйцеклетката започнала ли е вече да се придвижва, или кисне някъде около яйчника? newsm78

# 8
  • Мнения: 2 381
Това е извадка от Дискавъри:
After leaving the ovary, the egg spends a couple of days gliding down the fallopian tube until it reaches the uterus (also known as the womb). Most often, pregnancy occurs when the egg is fertilized within 24 hours from its release from the ovary, during its passage through the tube, and the budding embryo then implants in the lining of the uterus. In order to get pregnant, your job (yours and the father-to-be's) is to get the sperm to meet up with the egg as soon as possible (ideally, within 12-24 hours) after ovulation
The absolute prime time to have sex is 12 hours prior to ovulation
Допълвам от Зачатие (копирам-трябва да залегна да науча как се пускат линкове)

Сперматозоидите и женският репродуктивен тракт

Сперматозоидите не живеят дълго в неблагоприятната киселинна среда на вагината — най-много шест часа. Затова се насочват към щадящата алкална среда в шийката на матката. Само 1 % от тях успяват да стигнат до там, а останалите 99% изтичат от вагината.

Цервикалната лигавица е особено гостоприемна към сперматозоидите в средата на женския менструален цикъл, по време на овулацията. Проникнали безпрепятствено, сперматозоидите се оказват в нещо като резервоар в тънката, блестяща и полутечна слузеста запушалка на шийката. През първите няколко дни след половия акт от шийката към фалопиевите тръби и слизащата по тях яйцеклетка се движи постоянен поток от сперматозоиди. През втората половина от менструалния цикъл и особено ако жената използва хормонални противозачатъчни средства, цервикалната лигавица не е благоприятна среда за сперматозоидите, защото става гъста, лепкава и по-оскъдна и те не могат нито лесно да се движат през нея, нито да образуват резервоарчета.

Капацитация на спермата

До момента на еякулацията повечето сперматозоиди са напълно подвижни. Установено е обаче, че в момента на еякулацията те са неспособни да оплодят яйце, поне не в първите няколко часа. За разлика от тях сперматозоидите, изолирани от матката или фалопиевите тръби, се заемат с оплождане веднага щом „надушат" яйцеклетката. А колкото по-дълго останат те в женския репродуктивен тракт, толкова по-лепкави стават и по-лесно се прилепват към обвивката на яйцеклетката.

Този процес на придобиване на оплодителна способност се нарича капацитация и вероятно се стимулира от женската секреция. Същият ефект може да се постигне и в лабораторни условия с изолирани секрети от лигавицата — метод, увеличаващ шансовете за успех на изкуственото осеменяване. За допълнително увеличаване на оплодителната способност на сперматозоидите по време на капацитацията протеинът и цинкът в обвивката им отпадат.

Оплождане
Усети ли близостта на яйцето, сперматозоидът се активизира. Това е съпроводено с три биологически събития. Торбичката с ензими в главата на сперматозоида се издува и се отваря, за да пусне навън ензимите, които трябва да разрушат обвивката на яйцето, та сперматозоидът да пробие дупка в него. Същевременно опашката на сперматозоида престава да се движи ритмично вълнообразно, а. с енергични камшични удари го изтласква напред. Така той прониква по-бързо през обвивката на яйцето.

Третото събитие са промените, които стават с мембраната около главата на сперматозоида, за да се прилепи тя към мембраната на яйцето и да се слее с нея, след като външната обвивка е вече преодоляна. Съединяването на мембраните на сперматозоида и яйцето е от изключително значение, за да може ядрото на сперматозоида да премине от главата му в яйцето и да се извърши оплождането.

Целият процес на активиране на сперматозоида трябва да стане близо до яйцето, тъй като той значително съкращава живота на сперматозоида. Вече има основания да се смята, че яйцето отделя химически вещества, с които, от една страна, привлича сперматозоида към себе си, а от друга му дава енергия, за да се активира. Досегашната представа за сценария на срещата между яйцеклетката и сперматозоида, според която само той е активният фактор, изглежда, не може да се приеме за надеждна от биологическа гледна точка.

Щом главата на един сперматозоид успее да проникне в яйцеклетката през мембраната й преминава миниатюрен по сила електрически заряд, който предизвиква верижна реакция. Мембраната на яйцеклетката мигновено се втвърдява, така че друг сперматозоид не може нито да се залепи за нея, нито да си пробие път през нея.

Цялото време, необходимо на сперматозоида да се залепи за външната обвивка на яйцеклетката, да проникне през нея и да задейства механизма на втвърдяването на вътрешната й мембрана, е между 10 и 20 минути. Щом сперматозоидът успее да оплоди яйцеклетката, опашката му пада и остава извън обвивката на яйцеклетката. Ядрото на сперматозоида се изтича в яйцеклетката и се слива с нейното ядро. Започва дългият процес на оформяне и развитие на нов човек. За начало на бременността обаче може да се говори едва след като оплодената яйцеклетка успешно е имплантирана във вътрешността на матката и започне изграждането на плацентата.

Последна редакция: пт, 08 юли 2005, 18:13 от Niki1

# 9
  • Мнения: 3 376
Тук пак нещо недоразбирам. Ако яйцеклетката пътува по тръбите 24ч, то какво става след това? Къде се намира яйцеклетката до имплантирането й в матката, което става към 6ия ден?

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Тук пак нещо недоразбирам....
Гризка що ли си мисля , че не си чела статията , която дадох по - горе  newsm78 ?

# 11
  • Мнения: 724
А тук има и филмчета, които показват кое как става  Grinning

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
А тук има и филмчета, които показват кое как става  Grinning

Оооо , малък зайо , радвам се да те чета  при нас  Grinning.

Последна редакция: пт, 08 юли 2005, 21:50 от Morena

# 13
  • Мнения: 724
И аз се радвам винаги, когато чета тук - щото сте хубави хора и сте ми симпатични  Grinning
Иначе избягвам да се обаждам.

Последна редакция: пт, 08 юли 2005, 22:01 от little_rabbit

# 14
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
А това гледалили сте го?!

Общи условия

Активация на акаунт