Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 526
Здравейте мами,
Заведох Криси на профилактичен преглед при офталмолог и се оказа, че има 0,5 диоптър далекогледство и астигматизъм 75 градуса на едното и 95 на другото око.
Лекарят веднага ни изписа очила, но някои ми казаха, че това не било нужно, защото била малка и трябвало като стане първи клас, ако й пречело. Аз бях решила да й слагам, ама много хора около мен нещо започнаха да "бучат" и затова ви питам ако имате инфо по въпроса.

Последна редакция: ср, 08 окт 2008, 22:33 от Tsenka

# 1
  • София
  • Мнения: 39 744
За 1ви път сложих очила в 4та група на детската градина (т.е. предучилищната). Мисля, че диоптъра на далекогледството ми е бил доста по-висок от този на детето ти. Астигматизмът ми тогава не са открили.
При 0,5 градуса някои офтамотолози не изписват очила.
Астигматизмът се мери в цилиндри. По принцип е хубаво да се носят очила при астигматизъм.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 526
Благодаря АнМари за инфото Simple Smile Имаш ли представа специално астигматизма дали се повлиява по някакъв начин от носене на очила и от това че например детето още като е малко ги носи? Тъй като аз не съм носила и незнам, ще съм ти благодарна за споделения опит Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 719
Моето дете носи очила от преди да стане на 5. Има астигматизъм и далекогледство, не много силни. Очилата й са само за астигматизъм, защото далекогледството е в рамките на физиологичното за децата. Очната лекарка ми обясни, че астигматизмът е вроден, едва ли ще се промени, обаче носенето на очила е важно от момента на откриването на проблема поне до 8-годишна възраст, докогато се развива окото. Окото се напряга да компенсира леко неясния от астигматизма образ, и това непрекъснато напрежение може да навреди на зрението, развитието му да е неправилно. След 8 години, вероятно носенето на очила ще е личен избор на детето (както се чувства по-добре), но все пак ще правим прегледи всяка година.

# 4
  • Мнения: 1 545
Здравейте мами,
Заведох Криси на профилактичен преглед при офталмолог и се оказа, че има 0,5 диоптър далекогледство и астигматизъм 75 градуса на едното и 95 на другото око.
Лекарят веднага ни изписа очила, но някои ми казаха, че това не било нужно, защото била малка и трябвало като стане първи клас, ако й пречело. Аз бях решила да й слагам, ама много хора около мен нещо започнаха да "бучат" и затова ви питам ако имате инфо по въпроса.
Както беше казано астигматизма се мери в цилиндри,т.е. цифрата пак трябва да е дадена в диоптри. Градуса показва как да се постави стъклото в рамката, така че детето да вижда. Настина при астигматизъм е добре да се носят очила. Той обаче е няколко вида и дали ще се повлияе зависи от вида и причината на астигматизма. Ако наистана се колебаете може да се консултирате и с друг лекар. Но има деца с астигматизъл и леко даелекогледство, които след 6-9 месеца носене на очила ги свалят и нямат проблеми. Ако решите да правите очила гледайте да е в добра оптика, защоно при изработката на астигматични очила е важно да са добре направени заради посочените цилиндри.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 526
много благодаря за инфото - наистина ми беше полезна и повече няма да отлагам!
а иначе призив към майките, които се колебаят - трябва да се заведе детето на профилактичен преглед при офталмолог, аз даже малко закъснях Blush

# 6
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
На моя приятелка дъщеричката е с очила от две годишна възраст.

Относно профилактичните прегледи - аз също не съм водила още дъщеря си при офталмолог. На 4г. и 4мес. е, но не съм виждала нито да криви очичките, нито да се оплаква, че не вижда.
Вие без да имате проблем ли отидохте?

П.П. Едва вчера научих, че на три годишна възраст имало такива профилактични прегледи, но до сега личната лекарка на детето не ми е казала нищо.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 526
Ами Криси като беше още бебе имаше стеснение на слъзния канала и й правиха някаква интервенция, но това не е свързано с очите, след това леко си кривеше едното око, но като проходи нещата се нормализираха. По принцип никога не се е оплаквала че не вижда, че я боли глава или нещо такова.
Аз знаех, че трябва да се води на 3 годинки и съм я водила, но не беше сериозен преглед. Чак сега й направиха истински преглед с капки, разширение на зениците и всичко, както си трябва. Баща й носи очила, общо взето половината рода има проблеми с очите, а и тя е със светли очи - колкото и наивно и бабешки за звучи знам, че хората със светли очи страдат повече, но незнам да има доказателства за това твърдение. Явно наистина като се казва че на определа възраст трябва да се отиде на лекар е важно, но повечето майки, както и аз не сме обърнали досатъчно сериозно внимание на това. Thinking

# 8
  • Мнения: 22 414
При положение, че има и астигматизъм е добре да се сложат очилата. И какво означава, била малка, да станела първи клас, това са глупости.

# 9
  • Мнения: 719
bim bam, заведох дъщеря си на профилактичен преглед без никакви оплаквания, за всеки случай(аз нося очила), с идеята да чуя, че всичко е наред. Обаче се оказа, че при нея астигматизмът много успешно се компенсира от някакъв мускул в окото(което силно го уморява, но без да си личи все още) и само преглед може да го установи. Така че, не отлагайте профилактичния преглед.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Дъщеря ми е на 6 години. Има един цилиндър астигматизъм на едното око и -0.5 диоптър. Двама офталмолози ми казаха, че няма нужда от очила, но профилактични прегледи да правя редовно.

# 11
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... само преглед може да го установи. Така че, не отлагайте профилактичния преглед.

Мда, тези дни ще поискам направление от джипката и ще я водя.

Да ви питам и друго - като разширят зениците, за колко време след това се възстановява нормалното зрение на детенце?

# 12
  • София
  • Мнения: 39 744
И аз скоро мисля да водя Дияна на преглед. Гледаха я преди две години, имаше астигматизъм само на лявото око. Ще я водя при моята лекарка.
При децата не знам. Зависи с какво разширяват зениците. Атропин май вече не слагат. Забравих на мен вече какви капки ми слагаха, на 3 пъти през 1/2 час. За няколко часа ми се възстанови (почти) зрението на едното око. Виждах размазано все пак. Но имах много работа на компа. И ща не ща... затварям едното и гледам с "пооправеното" Simple Smile На другият ден мисля, че вече бях ок.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 526
Цитат
Да ви питам и друго - като разширят зениците, за колко време след това се възстановява нормалното зрение на детенце?
На Криси до вечерта й бяха разширени зениците, иначе нямаше проблеми, не мога да кажа за колко точно се възстановява нормалното зрение - за няколко часа мисля. Не се е оплаквала, на нея й беше даже интересно, така че това няма да притесни дечицата.

# 14
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Мерси!
Май ще е най - добре да си взема почивен ден, като тръгнем на прегледа.

Общи условия

Активация на акаунт