Процедури относно закупуване на кола

  • 1 152
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 690
Привет, много ще се радвам, ако някой може да ми помогне с инфо. Преди месец си купихме нова кола (е, втора ръка, но за нас е нова Wink) Направихме нотариално прехвърляне и пререгистрация в КАТ. Сега май трябва да се ходи в данъчното, но не ми е ясно къде точно и какво се прави. Някой може ли да ми обясни? (От София съм,  кв. Драгалевци)

# 1
  • Мнения: 311
В двумесечен срок от датата на придобиване на автомобила, той трябва да се декларира пред общината. Отивате в кметството по район и там подавате декларация - има бланки, заедно с копие от големия талон, копие от договора и мисля, че искаха и вносната бележка за платения данък при самата сделка. Работа за 15 мин.

# 2
  • Мнения: 690
onche_bonche, благодаря ти много за информацията  Hug значи е общината, а не данъчното Simple Smile

# 3
Срокът е променен в едномесечен.Ако не е нов внос,се прави оценка върху която се плаща според местния данък между два и три процента.Оценката се прави от застрахователно дружество и е на смешна цена.Декларира се колата пред дирекция местни данъци и такси къъм общината.там се плаща и местния данък за който писах.Прилагат се към декларацията копия от догова за покупка,талон-големия,квитанция за платения до сега данък и платената такса в размер на 2-3%.Това е .

# 4
  • Мнения: 690
Coolbelma, мерси. Сега пак имам въпроси: 1) един месец от закупуването или от пререгистрацията е срокът? 2) оценката аз ли трябва да я направя? (вече имаме каско, където е правена оценка на автомобила)

Сега се сещам, че на нотариусът дадох парите да внесе таксата за местния данък към общината. От него ли трябва да взема бележката или става дума за втора такса?

# 5
  • София
  • Мнения: 16 003
Нотариусът ще ти прати писмо с платежно нареждане за внесена такса местен данък. След това се разходи до бул. Цар Борис 3 - данъчното на общ. Витоша е  в сградата на Геопланпроект, 14 или 13 ет. Носи документите и там ще питаш какво да правиш. Но всичко това не знам дали си струва да се прави. Мъжа ми си сменя колите през 3-4 месеца, купува и продава все втора употреба - никога не се занимава да ходи и да регистрира и плаща данъци, плаща си само гражданска - по Коледа.

# 6
  • Мнения: 311
С последното изменение на ЗМДТ от преди два-три месеца, в чл.54 /по който се подава въпросната декларация/ няма изменение в срока за деклариране, но може наскоро пак да се решили да правят изменения - нещо, което дълбоко ме съмнява.  Срокът започва да тече от датата на придобиване на колата. А бележката за платения данък за придобиване на автомобила трябва да си я вземете от нотариуса, щом там сте го платили. 

# 7
  • Мнения: 690
Мерси, момичета  Hug Понякога се чудя какво щях да правя, ако нямаше хора като вас - всеотдайни, знаещи и точни.

# 8
  • Мнения: 592
Дори на сестра си не пращам писмо, камо ли на автоджамбазин - който иска платежното за внесен местен данък или си го внася и носи копие на нотариуса или за негова сметка по бърза поща. С изменение на Закона зе местните данъци и такси функциите на данъчните подразделения преди за събиране на тези такси се прехвърли на съответната община сега се внасят там. Вижте срока по чл. 54 от Закона за местните данъци и такси - 2 месеца е да се декларира и не е променян на 1 месец, както някой писа по-горе.
Aisha - това дето си го писала за мъжа си най-добре го изтрий, защото може да си имате проблеми. Аз ако бях на предишната работа съм го отписал за бизнеса, но сега ти върша услуга и повече не пиши такива работи! Успех!

Общи условия

Активация на акаунт