Отговори
  • Мнения: 182
Хей, мами, току-що видях това вд дир.бг - рано ли е да се радваме...?

Пенсия+240 лева за гледане на внуче
02 октомври 2008 / News.dir.bg
Възрастните хора ще могат да отглеждат внуците си срещу допълнително възнаграждение по Програмата за подкрепа на майчинството.

Това реши парламентът като прие окончателно промените в Закона за насърчаване на заетостта. С проекта се правят и изменения в Кодекса за социално осигуряване.

Пенсионерите, които гледат внучетата до тригодишна възраст, в рамките на програмата ще получават пенсията си и минималната работна заплата, която се очаква през следващата година да бъде в размер на 240 лв. (Синдикатите вече обявиха, че ще настояват за 260 лева минимална заплата.) Досега в програмата за подкрепа на майчинството бяха включени само безработни.
Законът предвижда пенсионерите да се включат в обхвата на лицата, които могат да участват в програми и мерки за заетост и обучение, като е уредено и правото им на информация за програми и мерки за запазване и насърчаване на заетостта.
Законодателните промени дават възможност за осигуряването на пълна защита на безработните, участващи в курсове за обучение, организирано от Агенцията по заетостта. След обявяване на процедура по Закона за обществените поръчки Агенцията по заетостта ще сключва групова рискова застраховка за времето на обучение.

# 1
  • Мнения: 4 965
Надявам се да е вярно. Това ще ми позволи с чиста съвест да си родя още едно дете и да разчитам на бабите за помощ в отглеждането му. Hug

# 2
  • Мнения: 182
Същото си мислех и аз...  Simple Smile

В сайта на парламента го няма приетия текст (поне набързо не можах да го намеря), но наистина днес на второ четене е приет!!!

Azaf, сега виждам че си с две! Браво на тебе!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Това важи обаче ако майката започне работа, нали?

# 4
  • Мнения: 182
Много ми е интересно да прочета текста - тази вечер дано успея, утре ще пиша.

# 5
  • Мнения: 11 003
Звучи страхотно, дано го приемат! Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 1 391
То мисля, че е прието, но не бързайте да се радвате. Тепърва овцеглавите от правителството (по-точно ресорното министерство) трябва да седнат и да напишат правилник за прилагане на съответния закон, което може да отнеме твърде много време.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Дано да е истина Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 3 524
В сайта на парламента го няма приетия текст (поне набързо не можах да го намеря), но наистина днес на второ четене е приет!!!
там не ги публикуват окончателните, само в ДВ Peace

mona77, правилника ще го напишат бързо-бързо, ако закона влиза в сила от януари- откога е в сила всъщност? newsm78

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Дано да стане. Praynig

# 10
  • Мнения: 899
Прието е, но откога ще влезе в сила никъде не видях. Може би 1 януари 2009 г.

# 11
  • Мнения: 1 701
За това нещо слушам отдавна, но защо си мислех, че е прието и вече е в сила?!  newsm78

# 12
  • Мнения: 903
И аз искам да намеря повече информация за това, но никъде не намирам. Ще следя темата и ще пиша ако имам информация.

# 13
  • Мнения: 1 517
И аз доколкото знам ще влезе в сила от януари

# 14
  • Мнения: 446
a дали ще важи за заварените положения като мен например

Общи условия

Активация на акаунт