Не съм забелвала пишлетата на моите момчета

  • 5 403
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 700
Радвам се че не забелих пишлето на първия си син преди да проуча въпроса. Съпруга ми предложи да потърсим информация преди да го направим. Потърсихме на Фимоза и ооооооо, чудо   Shocked- напълно противоположно научно обяснение на това, което дават педиатрите и хирурзите. НЕ СЕ ЗАБЕЛВАТ  пишлетата нито от майки, нито от педиатри, нито от хирурзи.
Ето достатъчно информация в една статия Истината за забелването
Всичко, което пише в тази статия е истина в нашия семеен живот. Моите момчета не са насилвани и драни /имам предвид т.нар. некомпетентно забелване/. Никога не сме имали проблеми с възпаления. Grinning Големия вече си я забели сам миналото лято. Есента и зимата беше  залепнала отново, но това лято играейки си отново показа главичката и радостен го съобщи. Аз не съм  му помагала нито съм го насърчавала да си я пипа. Само следя, когато си играе с пишката да е с чисти ръце.

Виждам, че много родители и съответно момченца страдат от липса на знание.
Ето  кратък цитат за тези, които искат само есенцията по въпроса:
"Грижи за препуциума
Това което наричаме фимоза, всъщност е физиологично слепване (синехии) на кожичката към главичката (гланса). Кожичката изглежда като хоботче на слон и има нормален вид и в никакъв случай не пречи на уринирането.
..............
При раждането си около 90 % от децата имат такива синехии. До към  3 - 5 година слепналата кожичка спонтанно се отлепва в голямата част от децата. При останалите това става през пуберитета. За постепенното отлепване допринася и заиграването на момченцата със своя мъжки символ.
В развитите страни вече е възприета позицията, че физиологичната фимоза е нещо нормално и не трябва насилствено да се извършва забелване (аблация).
Всеки опит за амбулаторна или оперативна аблация  се счита за грешка в медицинското изкуство. .."

 Автор Доц.д-р Огнян Бранков, Детски хирург "Н.И.Пирогов"

# 1
  • София
  • Мнения: 6 965
Ето тук се обсъжда този проблем: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73637.0

# 2
  • Мнения: 805
Аз не съм кой знае колко запозната. Имам дъщеря. Но снаха ми има син и също не му е забелвала пишлето. Лекарят и  и е казал че догодина ще трябва да го направят оперативно и понеже тя има доверие на лекаря си сега много съжалява, че не го е направила тя постепенно сама и сега трябва да му го цепят в болница! И защо говорим за дране, никой не си дере децата. До колкото знам забелването става в продължение на месеци и то много нежно и малко по малко.

# 3
  • Мнения: 437
И аз не съм го забелвала, защото юнакът не разрешава.Иначе той си разтяга "достойнството" като ластик, но аз опитам ли да извърша така препоръчваната процедура, свива крака и се обръща по корем, след което няма "озъптяване".Направо е чудо.
 Интересното е, че преди лекарката му ме насърчаваше да продължавам с опитите, но откакто ходи на някакъв конгрес спря да ме кара baby_neutral
 

# 4
  • Мнения: 4 111
И аз не съм забелвала и нямам намерение, засега всичко е наред.

# 5
  • Мнения: 3 929
Забелих я по препоръка на педиатърката, но в никакъв случай насилствено. Просто започнах малко по малко да издърпвам кожичката, като я промивах с риванол. Всичко става малко по малко, съвсем лекичко, безболезнено и много внимателно. Сега вече сам си я "забелва", когато се къпе.
Честно казано, не знам в кое е истината - в забелването или не. Свекърва ми каза, че не е забелвала пишлетата на синовете си, че всичко е станало от само себе си.

# 6
  • Мнения: 1 187
Ние я забелихме, но заради възникнали усложнения.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Започнах забелването на синът ми след изписването ни от родилния дом и не съжалявам-десега не е имал проблеми Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 3 524
Чудесно, но това е било твоето решение. има адски много мнения (и професионални и практически) по въпроса, така че малко крайно ми звучи "истината по въпроса". Rolling Eyes

от личен опит ще ти дам две страни на този проблем. брат ми е претърпял изключително болезнена операция на възраст 14-15 години поради незабелване, която го е травмирала достатъчно. Племенника на мъжа ми на възраст от 4-5 годинки също е опериран поради незабелване на пишката в резултат на което до скоро се къпеше с бански в банята.

Другата страна- ние забелвахме постепенно и без насилие всяка вечер по време на вана при сина ми и в резултат на това между 3тия и 10тия месец се получи, без да има травми или насилие.

Когато не се случва насилствено ( в това число от раз или чрез операця) не виждам никакъв проблем това да се случи с външна намеса.

# 9
  • Мнения: 27 524
Разбира се, че не се забелва. Информация има много и навсякъде. От отдавна в България и винаги по света  Wink
Забелването е просто признак на ниска култура при някои, при други - липса на информираност и желание за информиране най-вече  Tired

# 10
  • Мнения: 3 869
Милашка, благодаря че пусна пак темата и за информацията!  bouquet
Не знам на кой и кога му е хрумнало да тормози малките момченца така; за масовото обрязване на бебета момченца в САЩ вече имам информация защо са започнали, кога и как сега се борят да преустановят тази диващина; природата се е погрижила за всичко, включително главичката на малкия пенис да е предпазена по този начи достатъчно дълго време.
Акушерката, с която поддържам връзка твърди, че дори и постепенното забелване от родители в бебешка възраст води до риск от инфекции. Жената е посветила живота си на грижата за майки и бебета, непрекъснато следи проучвания, преподава в университети и пр. Нямам ни най-малка причина да не й се доверя и този път  Hug

# 11
  • Мнения: 1 671
Ние пък "забелвахме" пишката на нашето момче. Мъжът ми също е от потърпевшите от незабелване (брат му също) - свекърва ми не го е правила и се е наложила операция. Доста по-травмиращо е било и страшно болезнено и той има много ясни спомени (бил е на 5-6 години). Лошо му става като се сети до ден днешен (а е на 35  Wink ). Затова твърдо си бяхме решили да забелваме и се справихме почти изцяло докато дребчо беше на 6 месеца. Първият път педиатърката показа как да го правим. Преди 2 седмици уролог съвсем довърши започнатото от нас. Малкият не е плакал. Само сега, след като докторът го дръпна, приплака на първите 3-4 пишкания.

Така че и аз съм скептична по отношение на "истината по въпроса" - за справка - питайте мъжът ми и девер ми  Wink!

# 12
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Аз пък го забелих, въпрос на личен избор Crossing Arms
На 3м. беше готов. В началото позната акушерка идваше да прави процедурата.

# 13
  • Мнения: 529
Когато къпем вечер бебето аз издърпвам кожичката надолу докадето може и спирам,това забелване ли е?

# 14
  • Мнения: 982
Не съм забелвала, доволна съм, че решихме така.
Резултатът е чудесен, от скоро / 1-2 седмици/ забелязвам, че синът ми е със забелена пишка.
Никога не е имал проблеми.

И да, наистина вярвам, че природата съвсем целенасочено се е погрижила за главичката на малкия пенис и определено, целта не е да се дърпа и опъва от майки, баби и бащи. Peace

Общи условия

Активация на акаунт