Личните данни

  • 1 436
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 401

Хора, съвсем ме хванаха бесните с тия лични данни вече. Сульо и Пульо ги иска за щяло и нещяло.
Споделете моля закона, който казва кой може и кой не може в крайна сметка. 
Току що ми поискаха ЕГН-то за да издадат фактура (за тяхно си ползване)  за платена от мен услуга. Е какво е това?

# 1
  • Мнения: 2 123
Дай конкретен въпрос, че ще ми е по-лесно. Точно с тоз закон работя.
По въпроса с ЕГН-то е сложно...
 
Популярно казано звучи така: Този, който ти иска лични данни, трябва да ти иска точно толкова данни, че да може да си свърши работата, за която си отишъл при него.
В твоя случай - за издаване на фактура им трябва единствено - идентификационния номер на фирмата. Твоето ЕГН им е абсолютно ненужно. Да си гледат работата

Просто у нас масово се събират лични данни "за всеки случай"

# 2
  • Мнения: 2 401
На мен дори не ми е необходима фактура, частно лице съм.   Казват, че фактурата е необходима за тяхното счетоводство.. #Crazy

# 3
  • Мнения: 2 123
Абе.....
Надявам се не си им го дала  Laughing

# 4
  • Мнения: 4 892
Изискай им да ти покажат разрешене от Комисията за защита на ЛД. Всички, които ги искат тези данни, трябва да имат такова разрешение. Fussii? Така е ако не се лъжа, нали? Обаче, минзухар, може да стане дълга и широка. В крайна сметка, ако се окаже, че нямат такова право от услугата/стоката ли ще се откажеш и ще си търсиш правата с оплакване или все пак ще им теглиш една и ще ти мине?
Кофти работа. Често у нас няма време за да си потърси човек правата.

Поздрави, минзухар!

# 5
  • Мнения: 2 401
Не съм, разбира се. Но доста хора са го дали вероятно.
Дори тука във форума тия дни се беше появила една гледачка, и  най-малко двайсетина майчета си бяха пльоснали рождените дати, та да им кажат бъдещето.  ooooh!

# 6
  • Мнения: 571
Не би ли трябвало да се издаде касова бележка , а не фактура , щом си частно лице.

# 7
  • Мнения: 2 401
Нино, хич нямам намерение да се обяснявам. Платила съм предварително услугата, и ще я получа, нищо не зависи от мойто ЕГН.
Работата е като да отида да си купя сирене и да кажат я дай тука и едно егн.
Яд ме е, че не за всеки случай се събират тези неща, а с определена цел.

# 8
  • Мнения: 649
На мен дори не ми е необходима фактура, частно лице съм.   Казват, че фактурата е необходима за тяхното счетоводство.. #Crazy

Ами да, иначе фактурата не ти я признават!

# 9
  • Мнения: 2 401
На мен дори не ми е необходима фактура, частно лице съм.   Казват, че фактурата е необходима за тяхното счетоводство.. #Crazy

Ами да, иначе фактурата не ти я признават!

кой не я признава? и за каква фактура става въпрос?

# 10
  • Мнения: 4 892
Нино, хич нямам намерение да се обяснявам. Платила съм предварително услугата, и ще я получа, нищо не зависи от мойто ЕГН.
Работата е като да отида да си купя сирене и да кажат я дай тука и едно егн.
Яд ме е, че не за всеки случай се събират тези неща, а с определена цел.

Точно това имах предвид, че хората нямат намерение да се оплкват, нямат и време. Добре, че не сте дали ЕГН, ама дето казвате кой знае колко хора са дали.

# 11
  • Мнения: 2 123
Аз ли нещо не вдявам...
Ти искаш стока/услуга. Плащаш. Те искат твоето ЕГН, за тяхното счетоводство  Shocked

Друго нещо
Удостоверението че някой е администратор на лични данни, издадено от КЗЛД (http://www.cpdp.bg/) не е достатъчно условие, за да се събират произволно неограничен обем лични данни.
Иначе казано, ако аз имам магазин за дрехи с 8 души песронал, следва да се регистрирам като администаротр на лд (това с поголовната регистрация е жестока безумна тъпотия, но е друга тема), защото обработвам данните на моите служители.  Нямам право да събирам лични данни на клиентите си. Това, че съм регистриран кадо АЛД ми дава право да събирам и обработвам САМО тези лични данни, които законът ме задължава във връзка с трудовите правоотношения.

# 12
  • Мнения: 4 892
Fussii, това беше важна забележка. Не знаех тази подробност.
Благодаря, поздрави  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 649
На мен дори не ми е необходима фактура, частно лице съм.   Казват, че фактурата е необходима за тяхното счетоводство.. #Crazy

Ами да, иначе фактурата не ти я признават!

кой не я признава? и за каква фактура става въпрос?

ами значи егн замества булстата и когато го въведеш грешно не ти приема фактурата. То си има база данни и си ги сверява нещата и всичко си е законно. В М -тел е по същия начин, както и в повечето фирми.

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 17:12 от Mi6ina

# 14
  • DE
  • Мнения: 967
Mi6ina,  Peace
Издавала съм фактура на физическо лице, като на мястото на булстата, се вписва ЕГН!

Общи условия

Активация на акаунт