Проблем с говора и финната психомоторика

  • 2 849
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте,
Имам следният проблем:детето ми е на 5г. Говорът му е ш-шкащ, а също му е по-трудничко в държането на молив, т.е. при рисуване/писане, дейности изискващи по-прецизни движения го затрудняват (закопчаване на копчета, ципове). При една от направените ми консултации с психолози - мнението им е, че трябва да започне занимания с логопед (което и аз виждам),и ме претесниха много с диагнозата/обяснението, че има нарушена връзка между двете мозъчни полукълба - на това се дължала нарушената психомоторика.
Иначе - детето ми е много будно, усмихнато - наблюдателен,търсещ винаги причинно следствена връзка при всяко обяснение, има много верен слух и пее в хор.
Ако някой от вас се е сблъсквал с подобен проблем - моля за мнение, защото за мен детето ми си има собствен темп на развитие, а според страничните наблюдатели - има изоставане в развитието (с около година).

# 1
Синът ми е на 7г.,но до 5годишен не можеше да казва ч,ж,ш  ,а пък за р-то да не говорим.Обяснявах му бавно и повтаряхме многократно тези звуци и успя да се справи с първите три,но "р" каза чак на 6г.Аз естествено го заведох на логопед,видяха,че детето ми не може да рисува,не че не може да държи молив,а просто не може да рисува(Ау ама как така не може),ами така,след като няма кой да му покаже,винаги съм мразела рисуването,защото аз самата не мога да нарисувам и пън.Едва ли не е бавно развиващ се.За сметка на това пък можеше да чете на 6г. изключително наблюдателен е и т.н.,но не може всички да са еднакво добри във всичко.Изобщо не се притеснявай от това определение,аз също се бях шашнала,но постепенно нещата си идват на място,при едни по-бавно,при други по-бързо.Предполагам,че е и до натура.Мойто дете е много спокойно,по-кротко и чувствително.Забелязала съм,че по-буйните деца по-бързо проговарят.Просто бъди по-търпелива и не се оставяй да те наплашат с разни диагнози.Успех.

# 2
  • Мнения: 941
Нормално е психолозите да те накарат да психясаш.Заведи детето на невролог.Но съм сигурна,че му няма нищо Peace

# 3
  • Мнения: 5
Благодаря на отговорилите ми! Не съм се сещала да се консултирам с невролог - това е добра идея. И аз разбирам, че всяко дете си има собствен темп на развитие, но...като ти кажат много хора че "еди какво си", а и в градината има деца (бабаитчетата), които започват да му се подиграват заради неправилният говор,....иска ми се да му помогна по-бързо да преодолее проблема.

# 4
  • Мнения: 798
Според мен най-добре ще е да започнете работа с логопед възможно най-скоро. Даже сте малко закъснели, защото тези проблеми се изчистват по-лесно и бързо в ранна възраст, т.е между 3 и 5 г. възраст. Потърсете консултация, нищо няма да загубите. За да не съм голословна , да кажа , че синът ми ходи на логопед от 3 годишен, защото късно проговори и още някои звуци са му трудни. Държи молив и рисува без проблем, но имаме още да изчистваме в говора. Невролога почти сигурно ще ви изпише лекарства, а тези проблеми се изчистват с работа. Не става с хапче. Успех!

# 5
  • sofia
  • Мнения: 405
Точно същото е със синът ми!
От днес вече работи с логопед!Веднъж седмично,като трябва да работим и вкъщи!
Има проблем със същите звуци и проблем с фината моторика, а те са свързани!
Ще си навакса!
И моят е много спокоен и съсредоточен и съм сигурна, че много добре ще се справи! Peace

# 6
  • Мнения: 1 434
 Препоръчвам  работа  със  логопед   Peace  ,за фината  моторика  писане по контур   свързване на чертички  , низане  на   макарони     изрязване със  ножичка  ,може да погледнете  тази логопедична  галерия  която  ще  ви  е от полза http://picasaweb.google.bg/DesislavaPeeva79

# 7
  • Мнения: 5 680
Препоръчвам ти да прегледаш тази тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=335224.msg8784719#msg8784719
/първият пост/, ще намериш много полезна информация и занимания  Peace
А относно този пост:

Нормално е психолозите да те накарат да психясаш.Заведи детето на невролог.Но съм сигурна,че му няма нищо Peace
не съм съгласна. Много хора бъркат психолозите с психиатри. Детските психолози са по-скоро като учители на децата, по никакъв начин не ги карат да психясват. При тях работата им е в процес на игра.

Общи условия

Активация на акаунт