Въпрос за закваска. Спешно!

  • 4 227
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 392
Здравейте,

Правя  кисела закваска по тази рецепта.

Моля, ако някой е правил такова чудо, да съдейства.  Laughing

Докарах я до гъста кашичка, мирише на боза Mr. Green, а утре е 4. ият ден, в който трябва да се добави "1 л топла вода и  1 л ръжено брашно". Това  второто "л" аз го разшифровам като "лъжица"/ а първото като "литър", разбира се/ но ми  е чудно, каква консистенция ще има резултатът. Някак - си не мога да си го представя, че ще се сгъсти достатъчно.. Thinking  Все пак си мисля, че трябва да наподобява оптически маята по магазините.

Някой има ли опит с такава закваска и как трябва да изглежда крайният продукт? newsm78


Благодарна съм за  за всеки отговор!!  bouquet

# 1
  • наоколо
  • Мнения: 55
Точно такава не съм правила, но и двете Л са лъжици, струва ми се.

# 2
  • Мнения: 4 392
една такава, , няма логика и двете да са лъжици, защото виж как продължава нататък:

Цитат
4 ден: към сместа се добавят 1л топла вода(40градуса)  и 1л ръжено брашно, разбърква се добре, покрива се и се оставя на топло място - !!! съдът да има вместимост поне 3л; иначе се работи трудно
5 ден: закваската е готова, раздяля се на 10 части, от една се приготвя тестото, другите 9 се замразяват, преди да се използват се изваждат от фризера предишния ден, последната порция се използва за направа на нова закваска - като ден 4

Защо ми  е иначе такъв голям съд за толкова малко количество?  Thinking

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Спиролина...

закваската става и без рецепта  Wink
моята беше на топло 5 дена. дори да оформях меко тесто, после пак ставаше на гъста каша.
добавях всеки ден по 2 с.л. вода и брашно...

аз пробвах също да замразя закваска и не съм доволна от резултата  Naughty
сега просто си отделям малко от старата закваска и си я подновявам - слагам вода и брашно.
според мен може доста дълго да си живее в хладилника.
моята изкара 10 дни (след 5те дни на топло) в купичка с фолио отгоре, на 3-4 дена я хранех Peace

# 4
  • Мнения: 836
Как да си направим квас (мая)?
Описано е подробно и с видео тук http://www.videojug.com/film/how-to-make-wild-sourdough-starter

ЕТАП 1
Необходими продукти:
500 гр. стафиди
500 мл. вода
1 ч.л. захар

Стафидите, водата и захарта се сипват в съд с капак и се оставят за 5 дни на стайна температура.
После се прецеждат и изстискват, запазва се стафидения сок, а твърдата фракция се изхвърля.


ЕТАП 2
Необходими продукти:
250 мл. стафиден сок (от етап 1)
300 гр. обикновено брашно
50 гр. пълнозърнесто брашно
пълнозърнесто брашно за поръсване

Всички продукти се смесват и се замесва тесто (ако имате миксер с бъркалки за тесто, става по лесно Wink , иначе - месене на ръка).
Полученото тесто се слага в кошница, в която е постлана памучна кърпа. Поръсва се с пълнозърнесто брашно. Поставя се тестото и се поръсва и отгоре с пълнозърнесто брашно. Покрива се с чиста пластмасова торба и се оставя за 4 часа на стайна температура да втасва.

ЕТАП 3
Необходими продукти:
тестото от етап 2
300 гр. обикновено брашно
50 гр. пълнозърнесто брашно
250 мл. хладка вода
пълнозърнесто брашно за поръсване

Смесват се всички продукти и се меси, докато се получи еластично тесто. Полученото тесто се поставя в контейнер с капак, като предварително се наръсва с пълнозърнесто брашно, както дъното на контейнера, така и самото тесто, затваря се контейнера и се оставя за 2 часа на стайна температура, после се прибира в хладилник за една нощ.
Заб. Идеалната температура за втасване е 4°С, под тази температура ферментацията е затруднена.
През нощта тестото трябва да е увеличило двойно обема си, в противен случай се оставя на стайна температура да довтаса.

Така полученият квас е готов за употреба, само трябва да бъде опресняван от време на време.


ЕТАП 4 (Опресняване на тестото.)
Необходими продукти:
125 гр. от тестото от етап 3
500 гр. обикновено брашно
175 гр. пълнозърнесто брашно
375 мл. хладка вода

Смесват се всички съставки, меси се и се оставя да втаса за 1 час на стайна температура и после една нощ в хладилник, за да увеличи двойно обема си.

Полученото тесто може да се замразява, но трябва да се извади от камерата 2 дни преди да се използва и трябва да се „опресни”.

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Есме, колко са дълги времевите интервали между фазите?

между фаза 2 и 3 има 4 часа - забрави да ти втаса кваса за 4 часа.... Wink

при мен първите мехурчета се появиха на втория ден...

захарта спокойно може да не бъде слагана.
стафидите се киснат във вода не само заради захарите в тях, а и заради бактериите,
останали при сушенето на стафидите.
тези бактерии после се включват в млечно-киселaта ферментация...

аз не слагах захар , а сироп от захарно цвекло.
явно им хареса на бактериите, добре се развиваха.

П.П. не си писала какво да е пълнозърнестото брашно.
аз имам пшенично, ръжено и още едно  Wink

П.П.2 има няколко начина да се направи закваска...
всичките съм ги изпробвала  Mr. Green

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 10:32 от asyalein

# 6
  • наоколо
  • Мнения: 55
Защо ми  е иначе такъв голям съд за толкова малко количество?  Thinking
Предполагам за да може да втасва.
 Представяш ли си каква рядка мътна течност ще се получи като налееш цял литър вода? Даже няма да е каша. newsm78

Кажи все пак какво се получи.

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Предполагам за да може да втасва.


закваската не втасва като тесто с мая Wink
просто се появяват мехурчета,  Sunglasses
за надигане на тестото и превземане на съда не може да се говори  Wink

# 8
  • Мнения: 836
колко са дълги времевите интервали между фазите?
между фаза 2 и 3 има 4 часа - забрави да ти втаса кваса за 4 часа.... Wink
asyalein , няма времеви интервал между 2 и 3, баш втасването е после.
а и цялата работа много зависи от температурата

Цитат на: asyalein
П.П. не си писала какво да е пълнозърнестото брашно.
аз имам пшенично, ръжено и още едно  Wink
аз използвам пълнозърнесто пшенично, ръжено не обичам.

Цитат на: asyalein
П.П.2 има няколко начина да се направи закваска...
всичките съм ги изпробвала  Mr. Green
тук има още идеи за закваска http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.450.html
 Mr. Green

за надигане на тестото и превземане на съда не може да се говори  Wink
това по-намязва на превтасване  Wink

# 9
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
asyalein , няма времеви интервал между 2 и 3, баш втасването е после.
а и цялата работа много зависи от температурата

Есме, невъзможно е за 4 часа да си направиш квас, който да втаса.
все пак млечно-киселите бактерии се нуждаят не само от температура, но и от време.  Wink

ако ти успяваш да докараш квас, който втасва и се надува след 4 часа на топло, то в брашното ти има мая!

за ръженото брашно: явно не си попадала на хубаво ръжено брашно.
скоро правих ръжен квасен хляб с 3 подправки.
ядах само хляб, толкова беше вкусен. даже и масло не му слагах.

квасът за този хляб си го отглеждах 5 дена и макар вкъщи да е около 23С, то смело мога да кажа, че квасът не втаса (т.е. не се наду и не превзе съда!!). имаше само мехурчета и така разбирах, че бактериите си работят!!!
после хлябът втасваше 1 нощ в хладилника и леко се наду, но и сравнение не може да става с белите хлябове с мая!

П.П. аз съм си намерила по-хубав линк за закваски Wink
според хляба и закваската...

# 10
  • Мнения: 4 392
Момичета, благодаря ви за включването.   bouquet  bouquet  bouquet

Аз все още съм в неведение и поканих авторката на темата от архива  тук с молба  да доуточним подробностите, относно мерките и теглилките Laughing.

Разгледах рецептата и по- надолу и там още питанки имам:

Цитат
рецепта за тесто (аз намалих мерките 4 пъти за един хляб)
13дл вода
1.5дл закваска
25г масло
25г(1/2 пак мая)
1.5 с.л. сол
1 с.л. сироп - това е специален захарен сироп, аз сложих мед
1 с. л. млян кимион за аромат по желание
13 дл ръжено брашно
пшенично брашно



И въобще, притисната съм от времето..Трябва да я уредя тази закваска. Няма да я хвърлям, я..След толкова чакане и баене Joy

Иначе  мятайте насам всякакви рецепти за закваски, които имате. Heart Eyes  bouquet

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 14:51 от Спиролина на орторексичния галактически кон

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
виж сега,

правиш от закваската тесто, нелепнещо.
оформяш на самун, покриваш с фолио и мяташ в хладилника да втасва бавно.
после печеш...

аз го слагам вечер в хладилника и на другия ден печа, като вадя тестото и го оставям на стайна Т за около час преди да го сложа във фурната.

ето тук съм дала рецепта на един хялб със закваска, но самата закваска е с малко мая Peace

кажи за какъв тип брашно / хляб ти трябва закваска и ще ти преведа, че аз за мен не си ги превеждам  Mr. Green

оказа се, че печенето на хляб си е изкуство.
важно е как се замесва, как втасва, при каква Т се пече и при каква влажност във фурната!!!
аз не вярвах, но само чрез определен начин на месене едно тесто от лепкаво (полутечно) стана нелепкаво  и си оформих самунче Shocked

P.S. това са ръжени хлебчета със закваска.

закваската е от пшенично брашно, мисля, че от 10 дена е в хладилника  Laughing, преди това беше 5 дена на стайна Т
добавих 25% пшенично, 25% пълнозърнесто пшенично и 50 % ръжено брашно, за да оформя хлебчетата...


Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 15:21 от asyalein

# 12
  • Мнения: 901


Цитат
пшенично брашно



И въобще, притисната съм от времето..Трябва да я уредя тази закваска. Няма да я хвърлям, я..След толкова чакане и баене Joy

Иначе  мятайте насам всякакви рецепти за закваски, които имате. Heart Eyes  bouquet

13 dl = 1300 ml
2 l - e 2 литра
1 дл - 100 мл
обикновено тези мерки се използват в Скандинавските страни- което донякъде практично, но все пак количество брашно зависи доста от влажноста, температурата.. морското равнище.. затова не става точно за България

колкото до закваската (прясната се отнася към биологичните разбухватели) вече не са естествени..и отглеждането принципно е дълъг процес - но пък в замяна на това тя може да издържа с години в хладилник, ако бъде подхранвана правилно

в горната рецепта се иска по голям съд - тъй като закваската ще увеличи обема си неколкократно..

Ето малко от умните книжки Simple Smile

Млечнокиселите закваски - по консистенцията те биват гъсти и течни - съдържат голямо количество млечникисели бактерии .. приготвят се чрез внасяне на чисти култури млечнокисели бактериив подходяща хранителна среда... пресстояват определено време (понякога до 32 H) благоприятна температура 22-25 С ,,, при която протичат процесите на размножаване и ферментация...
циклите са два : размножителен и производствен
 и .тн.... Simple Smile

оказа се, че печенето на хляб си е изкуство и то какво ! Макар за съжаление в България все още се гледа скептично към новите рецепти за хляб - но се надявам това скоро да се промени  Simple Smile

asyalein доколко разбирам живееш в Германия - е там е рай на хляба


# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

asyalein доколко разбирам живееш в Германия - е там е рай на хляба


шшшт, тихо  Mr. Green ,
забрави бирата  hahaha

тук има жесток хляб с кисела закваска.
уви, само старите пекари го правят, защото е трудоемко, ръчен труд и предполага планиране...
повечето го пекат в пещ.
коричката е жестока  Crazy
слагат и подправки вътре....ммм

но тук има и голямо разнообразие от изходни продукти, видове брашна и какво ли още не...

абе само хляб да ядеш, ама те будали, ядат вурстове  Joy

# 14
  • Мнения: 901
всъщност не чак толкова трудно, въпрос на наличните продукти както и все пак да не забравяме, че дори и да имаш всички неща които са неоходими не може да се повтори същият хляб в Германия и България .. като вече споменах има фактори които не могат да се пренебрегнат

Ето тук http://www.pbs.org/juliachild/meet/silverton.html има мноог хубава, а и лесна закваска със грозде  под името Sourdough Starter

още не съм успяла да обработя моите снимки .. и да преведа процеса на бг език, но мисля че като се изгледа клипчето ще стане ясно всичко

Общи условия

Активация на акаунт