Къпане на бебе в "чужбината"

  • 6 220
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 559
По повод тази тема...http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=324625.0
Как е там където живeeте?Колко пъти в седмицата е нормално да се къпят бебетата? newsm78
за тук не са ме съветвали Sick...та аз си ги къпя всеки ден Joy

# 1
  • Мнения: 5 183
Тук кой знае какви указания по темата не дават, но са на мнение, че не е добре бебето да се къпе ежедневно с миещ препарат. ОК е да се мие с чиста вода, но не се препоръчва къпане в истинския смисъл на думата - с бебешки шампоан или сапун, повече от 2-3 пъти седмично.
Не се препоръчва и мазане с каквото и да било, освен в случаите на подсечено дупе.
Въобще - колкото може по-малко допир на бебешката кожа с каквато и да е козметика и миещи препарати.

Последна редакция: пн, 29 сеп 2008, 11:53 от МАЙКА

# 2
  • Мнения: 3 880
Тук съветват, че от хигиенна гледна точка е достатъчно и веднъж седмично, защото бебето дефакто не се цапа. Останалото къпане е според детето- ако му харесва и му действа успокояващо може и през ден, но с възможно най-малко добавки във водата (сапуни, шампоани), за да не се изсушава кожата. Ако обаче го е страх от водата и реве на всяко къпане е най-добре да се ограничи до веднъж седмично, за да не се стресира детето. Аз къпех през ден или през два и не мажех с нищо след това.
Ежедневното къпане започва чак във възрастта, когато децата започнат да се ровят из пясъчници, търкалят по земята и беснеят в несвяст Laughing (в БГ по това време повечето приключват с ежедневното и минават на по-рядко къпане Wink)

С ужас си спомням обаче къпане на бебе от 80те години в БГ, на познати бебета, където съм присъствала само като зрител. Всяка Божа вечер детето се сапунисва със сапун "Бебе", след изплакването се намазва обилно със свинска мас, ама така че да не можеш да го пипнеш от мазнотия ooooh! и накрая се напудря порядъчно Crazy. Как е дишала бебешката кожа идея си нямам. На следващата вечер всичко това се измива пак обилно със сапун и хайде пак наново мазнотия. Зорлем си цапаха децата и после бяха принудени да ги къпят ежедневно, естествено Laughing

# 3
  • Мнения: 707
Не повече от 2 - 3 пъти в седмицата.
За да не се изсушава кожата на бебето ако миеш по-често, можеш във водата да капнеш малко бебешо олио. След измиването не се маже с нищо.

# 4
  • Мнения: 1 550
Жената от Крамзорха ме беше посъветвала да къпя малкия само с вода или с добавка на бебешко олио за да не му се изсуши кожата. Във всички книги, които изчетох по това време също не съветваха ежедневното къпане, именно заради деликатната бебешка кожа. Моят син доста го мъчеха коликите и от топлата вода се успокояваше. Така, че по скоро съм го къпала заради терапевтичният ефект, а не поради хигиенни съображения Grinning.

# 5
  • Мнения: 1 959
Къпя си ги 3-4 пъти в седмицата като след това си ги намазвам с преварен зехтин.Иначе и тук не ти обръщат специално внимание за къпането/колкото толкова/

# 6
  • загубено
  • Мнения: 6 447
Никой не ми е казвал колко да го къпя и кога,
В началото го къпех всяка вечер после разредих.
Но синът ми много обича от бебе банята Peace
А лятото го къпя и по няколко пъти на ден,но само с вода.
Тук е много горещо(стига до 40 градуса и +).Банята е желателна .

# 7
  • Мнения: 5 183
Но синът ми много обича от бебе банята Peace
А лятото го къпя и по няколко пъти на ден,но само с вода.

И моят направо си умираше от кеф да го плацикам, та е имало дни, в които по няколко пъти сме го "къпали" амо във водичка, по-скоро за успокояване, ако е бил много крив и раздразнителен, а не по хигиенни причини.

# 8
  • Мнения: 1 559
Жената от Крамзорха ме беше посъветвала да къпя малкия само с вода или с добавка на бебешко олио за да не му се изсуши кожата. Във всички книги, които изчетох по това време също не съветваха ежедневното къпане, именно заради деликатната бебешка кожа. Моят син доста го мъчеха коликите и от топлата вода се успокояваше. Така, че по скоро съм го къпала заради терапевтичният ефект, а не поради хигиенни съображения Grinning.

Сега като се замисля,наистина крамзорга ми беше казала,докато стане на месец бебето само във вода..после вече може някаква добавка..и след къпане един хубав маsаж с бебешко олио. Flutter
Абе те бебетата не се цапат,ама като ти повърне няколко пъти днес Sick(особено наща кака,както повръщаше постоянно ooooh!),и то си миреше Sick.Пробвала съм само с мокра кърпичка(с малко пяна за баня),да е позабърша..,ама после пак си ми блъска на повръщано Thinking.Освен една хубава замаскировка с някакъв крем  Joy hahaha Joy

П.С.сега се сетих ,че на Звитсал има едни мокри кърпи(добро утро) за минаване на тялото (май на тялто беше newsm78)с тях

# 9
  • Мнения: 2 567
Двамата немски педиатри, които сме имали са ме съветвали 1-2 пъти седмично. Акушерката след 2рото ми раждане казваше, че има деца, които се успокояват от водата и се създава хубав ритуал, та тя подкрепяше това.
Доволна съм, че не съм ги къпала всеки ден като невръстни бебета, прекалена хамалогия ми се вижда, а полза никаква. Grinning Нито се потят, нито се калят. Наакано дупе мия всеки път на чешмата с вода обаче.

# 10
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Сега отблизо наблюдавам едно бебешорче. Всяка вечер го къпят, защото той си умира от кеф. Най-интересното е, че беше на няколко дни, когато започнаха под душа с майката и във ваната ( тя също обожава да си взима вана), така че много рядко използваха ваничка.
Детето се оказа, че не се влияе добре от разни шампоани и им бяха предписали едно доста мазно нещо, което слагаха във водата (голямо плъзгане пада)

# 11
  • Мнения: 3 521
1-2 пъти седмично беше съвета на моята акушерка.
Дребната изпадаше в криза, при всяко преобличане, така че бяхме в режим 7:1.
След като започна да седи стабилно откри колко и е приятно във ваната и минахме към вариант ежедневно плацикане.

# 12
  • Мнения: 191
Аз също мисля, че прекаленото миене особено със сапуни и шампоани е вредно, води  до изсушаване на особено нежната и суха бебешка кожа.
Но пък тук в здравния картон пишат, 4е бебетата трябва да се къпят задължително всеки ден, дори един от редовните въпроси на педиатрите при консултациите е именно за къпането. До 8 месечна възраст не пропусках нито ден, поради тези съображения, а след това продължавам да си я къпя пак всеки ден, но тъй като много се цапа.

# 13
  • Мнения: 3 880
Но пък тук в здравния картон пишат, 4е бебетата трябва да се къпят задължително всеки ден
Shocked
Чак пък задължително...

# 14
  • Мнения: 2 093
Аз сьм сьгласна с тези които писаха за 1 до 3 пьти в седмицата; и аз това правих. Няма от какво да се цапят толкова че да се налага ежедневно кьпане ( не включвам измиване)и сьщо бебета не се потят. Да не говорим че всички тези бебешки козметики-шампоани и др не са толкова полезни. Погледнете сьставките на шампоанените бутилки и ще намерите сьщите сьставки като в тези за големи хора.
Според мен ежедневно кьпане трябва да започне, когато бебата започнат да се движат, тьркалят по пода..... Синьт ми е почти на 3 години и го кьпя всяка вечер.

Общи условия

Активация на акаунт