Как да разбера хлапето ми далтонист ли е?

  • 4 780
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 442
Здравейте, синът ми е на 4,5г, и вече е достатъчно голям да знае и помни много неща. Стане ли въпрос за цветове обаче, му е много трудно. Което ме навежда на мисълта дали различава цветовете. Еднаквите ги разпознава, но бърка самите цветове. Най-вече червено и зелено.
Знаете ли на каква възраст децата са напълно ориентирани в цветовете и дали си струва да го водя на лекар, дали не е още малък?  newsm78

# 1
  • Мнения: 9 814
Далтонизъм е вродена аномалия на очите, нарича се още червено-зелена слепота.Засяга най-вече мъжете /по статистика всеки 12 мъж има подобно разстройство/.
Най-добре ще се разбере като го заведеш на очен лекар.
Ето ти и малко инфо:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/1001/53/

Може детето все още да не е научило цветовете.
 Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 442
Да и аз се надявам още да не е научил цветовете.  Simple Smile
Ще го упражнявам още  Simple Smile
Не ми е известно да нося ген на далтонизъм но кой знае... Баща ми не беше много в час с "кремаво", "електриково", "турско синьо"  Но успокоително е, че доста хора бъркат "кремаво", "бежово" и това са незначителни въпроси ако не си моден дизайнер, разбира се  Laughing

# 3
  • Мнения: 413
има тестове с картинки на жълто-зелено-червени точици. показваш му такава рисунка и със сигурност ще имаш някаква насока. Ще потърся в интернет откъде да намериш такива картинки и като намеря ще ти пусна линка.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 079
За да разбереш дали е далтонист не го карай да ти назовава цветовете, а да ти покаже еднакви по цвят предмети - червени, жълти, зелени, сини ....
Например:
1. Разпръсни пред детето кубчета в различни цветове, вземи кубче от всеки цвят и го накарай да направи групички на кубчетата от този цвят.
2. Оцвети някаква фигура в цветовете, които смяташ, че бърка и го накарай да оцвети същата фигурка, точно така,  както теб.
Ако не се справи с някоя от двете задачи - тогава самостоятелно  направи тест за далтонизъм на детето си.
И чак след това търси квалифицирана помощ, ако счетеш за необходимо.

Дано подозренията ти се окажат грешни.  Hug Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 157
Заведи го на очен лекар!

# 6
  • Мнения: 66
И ние с моя мъж от известно време си задаваме подобни въпроси. Молим се да се дължи на незнание на цветовете, а не на неспособност да ги различава. Започнахме да ги повтаряме с играчки, моливи и всякакви цветни играчки, скоро ще обърнем внимание и на госпожите в детската да го наблюдават. Вижда ми се малък още за очен лекар(на 3г. и 2м). Иначе малкия вече като се впечатли от нещо, сам започва да пита "това какъв цвят е?"..., но рядко казва верния отговор.
Знам че всяко дете е индивидуално, но някой може ли да каже приблизителна възраст, на която децата научават цветовете.

tt_bg , виждала съм подобни картинки с точици на очния преглед за шоф. книжка, ако намериш и пуснеш такива тук, ще е много полезно  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 442
Много благодаря на всички Hug Концентрираме се върху рисуването и цветовете, пък ще видим какво ще излезе.

Общи условия

Активация на акаунт