Как се справят децата, които не са ходили на градина?

  • 2 619
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 822
Искам да се обърна към майките, които са отгледали децата си сами - без помощта на детски заведения - как се справиха дечицата ви  с адаптацията в предучилищната и после в първи клас? Имахте ли въобще някакви проблеми и ако да, какви?
Разкажете ни как обучавахте децата си вкъщи - трудно ли беше, съжалявате ли, че не са посещавали градина.
Ще ви бъда много благодарна, ако споделите    bouquet

Последна редакция: пт, 26 сеп 2008, 12:11 от MamaBelle

# 1
Голямата ми дъщеря,която е вече на 12год. тръгна на градина в ІІІ група,но понеже е с алергии,асматик е ,и не на последно място-имаше кой да я гледа ,я пратих предучилищна в ДГ.
Та, като тръгна в предучилищна познаваше буквите,знаеше да срича,да брои и смята до 10,редеше сложни пъзели,знаеше безброй песни,стихотворения наизуст.Проблем с адаптацията не е имала нито в ДГ,нито в училище.Не съжалявам за това ,че не е посещавала ДГ преди предучилищната-за мен здравето на детето е над всичко.
Но това според мен зависи и от характера на детето.Съдя по малката ми дъщеря,която е на 3години-занимавам се с нея ,както и със сестра й,но предпочита да играе /по-точно да беснее/,знае само 3 стихотворения,песни никакви,просто не иска да повтаря и да се учи,така като ги е учила сестра й.
MamaBelle, всяко дете има своята индивидуалност,но аз лично не одобрявам градините в този вид ,и във тази връзка смятам,че не съжалявам за това че  детето ми не е посещавало ДГ,и с постоянство придобиват необходимите знания и умения за възраста им в къщи.
Малката ми дъщеря ходи на ясла,сега и в ДГ в първа група-ами какво ще научи милото,като е все болно.И минавам на вариант-детегледачка.Децата в групата са постоянно сополиви,кашлящи,снощи имахме родителска среща.Госпожата каза,че е възмутена едни  и същи деца да връща болни на родителите ,и на следващия ден същите се водят с бележка от личния лекар.И така безкрайно - връща ги с температури,с разстройство,с повръщане,зачервено гърло,зелени сополи ,ама на следващият ден са пак на градина-родителите слагали свещички на децата за температура,че да карали цял ден в ДГ #CrazyНямам думи,но това е за друга тема.



# 2
  • Мнения: 160
Здрвавей!Синът ми не е ходил на градина,само на предучилищна група.Много лесно се адаптира  в първи клас и в предучилищната.

# 3
  • Мнения: 2 708
Да но не е така явно с всички деца. АЗ самата бях силно изненадата, когато миналата седмица, голямото дете на сестра ми тръгна на предучилищна в училище. Не е ходил на градина до сега. Това му е първи контакт.
И какво става? Сутрин плаче, повръща, боли го стомаха, не хапва залък, сърцераздирателни сцени, но не на тръшкане и пищене, а толкова жално, толкова милно, в смисъл как едва ли не го пращат на заколение, все едно го гонят от вкъщи, едни такива сцени, направо ..... И на всички наоколо им се свива сърцето, баби реват и те (крият се от него де) дядовци клатят глава тревожно, таткото и той горкия се чуди какво да прави. И сестра ми направо в чудо се е видяла да се справя със ситуацията. Но 2 мин след като излезе от вкъщи, дядо му казва че все едно е забравил за сълзите и мъката в сърцето и душата Wink пък и наобед му няма нищо. Но сутринта отново. И едни въпроси, не може ли да не ходи, ама въобще да не ходи на училище? Там между другото седи и не мърда дори и в междучасието. Седи си на чина. Не ходи до тоалетна, вода не пие, закуската не хапва. Ей така.
А той иначе е страшно умно и интелигентно дете. И един красавец и въобще парче и половина, а какво се е нашашкал - не зная.

Аз имам 2 момичета, много познати, роднини и приятелки с деца, ама такова чудо никой не беше чувал и виждал край нас Laughing

Дано почне да го преодолява, че майка му в чудо се е видяла. Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Никакъв проблем с адаптацията. МОже да е до характери, може и да е допълнително заради извънкласните занимания още преди това. Ходиха на градина съвсем малко време, но през цялото си ранно детство имаха занимания и контакт с други деца. За мен е мит това, което разправят някои психолози, че едва ли не, ако детето не е ходило на градина или ясла вече е аутсайдер, защото не било развило умения за общуване. Грънци!

# 5
  • Мнения: 415
Записвам се , защото и моята пикла не ходи на градина и може да имаме някакъв проблем.
Водим я на различни занимания - танци ,рисуване , английски и се справя добре. Обаче за мен е най - важно , че тя ходи със желание и се отнася много отговорно към "задълженията" си. Не знам докога ще е толкова отговорна , но засега това ме радва.
ДГ не искам да коментирам , но ми е писнало да обяснявам на близки и познати , че умения за общуване могат да се придобият на много места , не само в ДГ, че песнички и стихотворения детето може да научи и у дома и  , че изобщо може да стане човек и без ДГ Simple Smile /обаче душа да им яка на мама и тате Simple Smile/


# 6
  • Мнения: 822
За мен е мит това, което разправят някои психолози, че едва ли не, ако детето не е ходило на градина или ясла вече е аутсайдер, защото не било развило умения за общуване. Грънци!

Абсолютно вярно  Peace

# 7
  • Мнения: 1 404
/обаче душа да им яка на мама и тате Simple Smile/



Мдаааа,много си права Simple SmileЗаписвам се и аз,защото темата живо ме вълнува! MamaBelle ,благодаря,че я пусна Hug

# 8
  • Мнения: 12
Големите ходеха на ясла и на градина, имаха прекъсване от година и нещо, когато си ги гледах вкъщи, бяха на 4 и на 5, всичко беше наред.
Малкият е майчино детенце, дълго кърмен, гледах го сама до 3 и по-нататък с баба ми. Не можа да тръгне на градина. Записвах го на три места, ходеше по няколко седмици и отказваше да се адаптира. Клечи, скучае, чака да свърши мъчението. Вкъщи ревеше, в градината - не. Не съм го насилвала, работех у дома, не беше проблем да си остане при мен, а и има брат и сестра и не е самотен в никакъв случай. Сега е на 6, навърши ги точно в началото на учебната година. Записах го на предучилищна в квартално училище. Госпожата е мила, хареса му, ходи без проблем. Първия ден на влизане е бил доста напрегнат, разправя татко му, но не е ревал. На излизане вече е бил съвсем спокоен. Пише домашни, разните му там квадратчета и чертички, рисува, учи стихчета и жъне шестички с усмивчици в кръгчето. Ходи без оплаквания, жената няма никакви забележки към него, проблем с адаптацията няма, явно си му е дошло времето да се социализира. Днес се похвали, че говорел с госпожата и й задавал въпроси. Щото доскоро отказваше да говори с непознати... Харесва я, но била малко тъпа, щото нарисувала паяк само с четири крака. За проблем не се сещам освен че не ще да разучи къде е тоалетната в училището. Ходи си вкъщи преди тръгване и като се върне. Добре че е на 3 минути от нас... Ако му се доходи много, ще пита, надявам се.....

Това е. Предполагам, че тръгна безропотно, защото гледа вече няколко години как големите ходят и не роптаят, а и учителката наистина е млада, хубава и много мила жена, предразполага да я харесват.

Успех в проучването и в пускането на детенцето.

# 9
  • Мнения: 1 404
ET ,благодаря за подробния отговор HugА това-
Клечи, скучае, чака да свърши мъчението. Вкъщи ревеше, в градината - не.
-все едно се отнася за моята дъщеря при предишния опит да тръгне на градина.Сега уж са малко по-различни нещата,но....ще видим.

# 10
  • Мнения: 224
Голямата ми дъщеря не е посещавала детска градина, поради ред причини. На 5 години тръгна на Алианс. На 6 г. я записахме в предучилищен клас в училище.  Там имаха психо тест, тя постигна най-добри резултати от всички деца; така ни каза психоложката, която остана учудена, като разбра, че не е ходила на детска градина. В момента е в 1-ви клас и няма проблеми, самото дете си е много дисциплинирано и организирано. Всичко е индивидуално. Peace

# 11
  • Мнения: 173
Ще следя темата с интерес

# 12
  • Мнения: 1 404
Голямата ми дъщеря не е посещавала детска градина, поради ред причини. На 5 години тръгна на Алианс. На 6 г. я записахме в предучилищен клас в училище.  Там имаха психо тест, тя постигна най-добри резултати от всички деца; така ни каза психоложката, която остана учудена, като разбра, че не е ходила на детска градина. В момента е в 1-ви клас и няма проблеми, самото дете си е много дисциплинирано и организирано. Всичко е индивидуално. Peace
Благодаря ти,прозвуча много обнадеждаващо Simple Smile

# 13
Дано да ви е от полза моят опит:

Голямата ми дъщеря тръгна на ДГ на 2,5 г. Плачеше, но не отказваше да ходи, боледуваше... Сменихме 3 ДГ поради смяна на жилище. Трудният период беше в първата. На 3,5 г. вече искаше да ходи, да играе с децата. В първи клас тръгна без проблем.

Малката от раждането си е много, много привързана към мен. Упорито отказа 2-та опита да тръгне на ДГ - ревеше сърцераздирателно по цял ден до прегракване и вдигане на температура. Ужасни преживявания. Смених си отчасти работата и изцяло работното време, за да я гледам в къщи.
Адаптация в 1-ви клас - много трудна. Плачеше всяка сутрин, докато я заведа в стаята. От време на време и в час (благодаря на учителката за търпението). Така - всеки божи ден до последния учебен ден на 1. клас. Иначе е кротко и изпълнително дете, схватливо, без проблем с материала. Някъде през пролетта нервите ми се бяха опънали до такава крайност, че сериозно обмислях дали да не я спра и да презапише годината. Опасявах се, че й нанасям тормоз, по-голям от ползата да седи в училище. Как устоях, аз си знам. Ходих да се съветвам за нея с психотерапевт ( без да водя самото дете). Той ми даде някои интересни предложения, но най-вече убеждението, че ще се справя, че и други с този проблем са се справили. Методите му имаха някакъв успех, но не траен. Обаче след лятната ваканция - сякаш е друго дете, тръгна си 2. клас най-нормално.
За мен и до днес е загадка защо плачеше, тя вече познаваше часовника и имаше ръчен, знаеше, че след часовете ще съм във фоайето да я чакам.

Децата просто са различни и имат нужда от рзличен подход. Което е добро за едното, може да е лошо за другото и обратно.

# 14
  • Мнения: 1 404
Брррр,Четяща,през какво си преминала TiredБлагодаря ти,че сподели опита си с нас!

Общи условия

Активация на акаунт