Stand by, on/off или "дръп" щепсела от контакта?

  • 6 706
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 841
Опитвам се напоследък да организирам домакинството си така, че да пестя електроенергия. Всичко започна от сина ми и едни реклами по телевизията за рециклирането... Дълга история, да не изпадам в подробности. 

На няколко пъти попадам на информация, че ел.уредите не трябва да стоят на режим stand by, дори и на off не трябвало да са, а директно да се изключват от контакта. Признавам, че познанията ми по физика са на ниво 7-ми клас, и е възможно да греша. НО: нали за да има потребление на енергия, трябва да има затворена верига - тоест - крайното устройство да функционира? Наистина ли когато уредите са на stand by или off, се консумира енергия? Защо? Колко?
Много моля някой да ми обясни бавно и членоразделно наистина ли е така и защо. Ако действително се хаби енергия, не ми представлява проблем да изключвам уредите от контакта. Но обичам да имам обяснение за нещата, а не защото някой някъде го е написал, и аз да му вярвам безпрекословно... Затова разчитам на вашите компетентни и най-вече разбираеми отговори. Всяка информация за източници или помощна литература също би ми била от полза.

Последна редакция: ср, 24 сеп 2008, 16:16 от BirdsFlu

# 1
  • Мнения: 545
От контакта е най-добре от гледна точка на токови удари. За останалото, въпрос на сметка е, ако е по-икономично да се гаси - се гаси... някои неща е по-икономично да не се гасят често (луминисцентни лампи)
--
Оттук надолу ще говоря за пц-тата - при тях може спокойно да е по-икономично да е на стендбай (вместо изключено) от колкото да харчи ток 5 минути за да се развърти до логнато положение. А разликата между пълен шът и от контакта е чисто теоретична. Ако целиш именно финансовата изгода, не прекалявай с изключването.
--
Най-вероятно за повечето техника да се изключва от контакта има смисъл само от гледна точка на безопасност.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 211
На нас почти всичката ни техника е закачена на един разклонител , който има бушон и копче за изключване. Като ме удари зелената вълна, гася копчето. Нощем също, че много ми светят лампичките. Mr. Green

# 3
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
мисля преди година бях чел подобна статия нейде из нета и там се съобщаваше нещо за 5 вата ама на уред или като цяло за дома не помня ....
иначе оставено зарядно в контакта без да е закачен гсм грее т.е. харчи ток, хъбове, модеми също гълтат ток без да работи компютъра в това врем.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 328
Харчат - по няколко вата на час, доколкото знам. Електронните електромери го отчитат само.

# 5
  • Мнения: 1 072
Егати на фона на толкова морално остарели производствени процеси, поглъщащи електроенергия в мегавати, вие за какво сте се захванали.

BirdsFlu, ако искаш да спестиш електроенергия, не ползвай асансьор. Научи и детето ти. Някой задавал ли си е въпроса колко енергия се хаби за да дойде асансьора от 9-тия етаж до 1-вия, за да те качи до 3-тия. Колко тежи касата на асансьора?! Ето нещо, което можеш да започнеш да прилагаш веднага, а ще спестяваш електроенергия с няколко порядъка повече.

# 6
  • Мнения: 4 300
Когато ни смениха електромера, сметките за ток скочиха почти двойно. Поразрових се аз за обяснение в Гугъл и там попаднах на младеж, който обясни, че например копчето на телевизора, което свети в синьо когато е изключен, също консумирало ток. Та това мъничко потребление не се отчитало от старите електромери, а само от новите. Може би затова е изключването от контакта- разни светещи копчета, дисплеи и т.н. newsm78

# 7
  • Мнения: 1 072
Рокси, електронните електромери са доста по-чувствителни от старите електромеханични. Не е само до "копчето"- диодче на ТV-то. То, вервай ми, не вдига двойно сметката.

# 8
  • Мнения: 14 472
Когато ни смениха електромера, сметките за ток скочиха почти двойно. Поразрових се аз за обяснение в Гугъл и там попаднах на младеж, който обясни, че например копчето на телевизора, което свети в синьо когато е изключен, също консумирало ток. Та това мъничко потребление не се отчитало от старите електромери, а само от новите. Може би затова е изключването от контакта- разни светещи копчета, дисплеи и т.н. newsm78

и аз така съм чувала да се оплакват хора. ние обаче сме все още със стар електромер

# 9
  • Мнения: 545
Дори всяка 'милимунда' да отчитат, светодиодите са с толкова малка консумация, че със сигурност сте изхабили повече енергия да прочетете постинга ми - при това сигурно за мноооого време напред.

Ако има разлики, едва ли са точно от тях, освен това не бъркайте по-големи сметки с по-голям разход..

еди

# 10
Ето ви  цифри :

Средна годишна консумация в състояние stand-by( приблизителна):
  Телевизор 79 кВтч./година 
  Стереоуредба 73 кВтч./година 
  PC + Принтер 110 кВтч./година 

 Смешно  ниска е,не си заслужава "дръп" щепсела от контакта.

# 11
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
по тази сметка излиза че един телевизор харчи 9 вата за  стенд бай ...

# 12
Ето ви  цифри :

Средна годишна консумация в състояние stand-by( приблизителна):
  Телевизор 79 кВтч./година 
  Стереоуредба 73 кВтч./година 
  PC + Принтер 110 кВтч./година 

 Смешно  ниска е,не си заслужава "дръп" щепсела от контакта.

Пак се включвам.Няма как да изчисля годишно колко струва ,защото цената на  1 кВт ч  за дневна и нощна  тарифа се е вдигала (декември- януари 2008 г  е била  за нощна  0,03234 лв ,дневна- 0,07964 лв. ,а ето сега за  месец  август  нощната е 0,03385 ,а дневната е скочила на  0,09669 лв. за  кВтч. Нека авторката на  темата си   изчисли и прецени  дали да дърпа щепселите .

# 13
 newsm12    Eй ме пак  с приблизителни  сметки( не се изключвам от  темата , защото се мисля за много компетентна и по темите за  електроенергията:))  newsm53

Значи   при хипотетична сметка за  консумация  на

  телевизор 79 кВтч./година   и   0,03385 лв за  кВтч ,годишно  се плаща  около  3,04 лв .


 
Стереоуредба 73 кВтч./година  и  0,03385 лв за  кВтч ,годишно  се плаща  около 2,47 лв.


PC + Принтер 110 кВтч./година   и  0,03385 лв за кВтч ,годишно  се плаща  около  3,72 лв.

# 14
  • Мнения: 1 958
по въпроса - за компютрите "стенд бай" според мен е най-добре ако се ползва честичко, но има и периоди през деня когато не си пред компютъра за повече от 15-20 мин и те са няколко   Peace
иначе от крушките може да се спести доста с енергоспестяващи, понеже това са дребни но регулярни консуматори. фризерите много харчат, ако са празни са си чисто излишен разход който може да се спести. при отоплителните уреди пък е въпрос на минутки повече или минутки по-малко, в тоя смисъл маслените радиатори са супер- излъчват доста след като се изключат, същото е и с бързонагряващите домакински котлони, много добри уреди  Money

важно е обаче да не се превърнете в машинки, защото от много пестене в един момент се улавяш че се кьоравиш да видиш отсреща човека, щото си мислиш че още слънцето не е залязло и ще спестиш малко ток  Mr. Green
хората са си го казали - "икономията е майка на мизерията"  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт