Поредната караница с майка ми относно детето

  • 4 056
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 953
С майка ми до скоро се разбирах чудесно, винаги и за всичко ми е помагала както и аз на нея. Откакто дъщеря ми порасна/ в момента е на 1,6г/  не се разбираме, караниците са ни основно около момиченцето ми. 
Не знам аз ли нещо не съм в ред за това искам да споделя с вас да си "сверя часовника".
Живеем отделно, виждам майка ми 4-5 пъти в седмицата.

Майка ми напоследък винаги ми е опозиция във връзка с всичко което засяга възпитанието на детето.
Ще ви дам няколко примера:

1/ Показва на дъщеря ми някаква играчка като  шумно я блъска по масата. Аз й казвам да не удря така, че дъщеря ми трябва да бъде по-внимателна и нежна да не я учи на такива неща. Тя ми заявява " стига с твоята измислена нежност тя трябва да се научи да се пази ида се бие  Shocked. Другите деца ще я тормозят като е такава."
Ядосвам се и обяснявам че тя е много кротка и не искам да се бие на което ми се заявява че не съм в ред.

2/ Втори случай. Детето е на площадката тича и играе а тя само я гушка и не я пуска. Казвам й да я  пусне да играе с другите деца, да не я държи на ръце при което ми се обявява че откачам понеже тя  я е взела ..

3/ Дъщеря ми правеше някаква беля, аз правя забележка, малката проявява характер и се тръшка, при което майка ми я взима на ръце и почва да я целува и успокоява. Един вид тя е  добрата, аз лошата понеже й се карам. Това се повтаря многократно, в следствие на което детето се научи като направя забележка да не пипа или лапа нещо, да реве и да тича при баба си Sick.
Като казвам на майка ми, че така възпитателният ефект е нулев и няма да си играем на добрият и злият, тя ми отговаря че аз няма да й казвам как да се държи да не съм си въобразявала.. и естествено крясъци пред детето и разправия. На финала аз съм лошата.

4/ обръща се към дъщеря  ми с "ела тук мамо" и т.н. само мамосва. Аз й казвам че тя е баба и не трябва да се обръща с мамо, при което ми се казва че съм " дребнаво човече" и няма да съм й казвала как да се държи с дъщеря ми. Тя била баба, следователно "стара майка". Всички знаели коя е майката на детето, какво ми пречело да й вика " мамо".

5/ Когато й казвам да не прави нещо или да не й дава да си играе с видимо опасни предмети /гердани с мъниста, дребни капачки/ се прави че не ме чува и не ми обръща никакво внимание.

Много ми се събра, казах й, че след като  не ми зачита мнението й се държи така няма да вижда дребната. Получавам хиляди нападки пак " дребнаво човече" и т,н, ,аз нямало да й казвам как да се държи и нямало да я манипулирам по този начин. Събра си нещата и си тръгна.

Не мога да разбера защо трябва да ми опонира за всичко.  Хем ми е обидно че се отнася с мен по този начин хем ме дразни безобразно много.

Е това поведение нормално ли е? През цялото време ми се крещи, че аз се налагам и тя ще си прави каквото иска.
Ох не знам много съм ядосана.
Дайте някой изпитан съвет да се справя с тази ситуация защото ситуацията  е направо непоносима.


# 1
  • Мнения: 6 682
Майка ти на колко е? Да не е в критическата или пък да има някакъв личен проблем?
Това което си описала, ако е вярно, не е много "нормално" за човек, с който досега не си имала проблеми.

# 2
  • Мнения: 953
Майка ми е на 55г, работи на ръководна длъжност, ако това има значение.

# 3
  • Мнения: 1 289
Чувала съм подобни истории, но за свекърви...

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Доста здрави нерви имаш...  newsm78

При всички положения трябва да ограничиш присъствието й до празници или вие да ходите при нея, за да не й липсва малката. Така винаги ще можеш да си тръгнеш пък и тя няма така кардинално да се меси във възпитанието на собственото ти дете. Иначе като поотрасне след време ще е това, в което майка ти я е превърнала и дано да ти хареса, че цял живот ще съжаляваш. Искрено ти съчувствам, в доста неизгодна позиция си с такава властна майка  Rolling Eyes

# 5
  • София
  • Мнения: 397
 Естествено, че ще се налагаш- това е твоето дете и ти решаваш как да бъде възпитано. Тя е имала възможност да решава за своите деца, не и сега. И ако не се съобразява с твоите изисквания, значи решението ти е правилно. Не се оставяй да ти вменява вина или угризения. Peace

# 6
  • Мнения: 5 710
Майка ми е на 55г, работи на ръководна длъжност, ако това има значение.

Разбира се, че има значение. Да се изживяват, като последна инстанция е характерно за тази порода хора.
Според мен жената не е права по всички точки ( разказани по този начин). Ясно е и че нямаш особен авторитет пред майка си, мнението ти не е меродавно, което едва ли ще се промени. При това положение аз бих била твърда - ще обясня с думи прости какви са правилата  и ако не се спазват ще огранича вижданията. Неприятна история.
Опитай да й обясниш, че сега  си майка и имаш право ( както тя навремето с теб)  да отглеждаш детето си, както ти смяташ.  Обясни й, купи й книжки, подари й ги.  Дай й да разбере, че не е толкова компетентна , колкото мисли.

# 7
  • Мнения: 22 427
Хехе, това все едно аз съм го писала, но за свекърва ми. )))
Не че и майка ми не дава разни акъли и не критикува, но там нещата са по-други, а и в повечето случаи е права.

Вариант 1, обясняваш бавно и внимателно какво искаш от нея и че тя вече е била майка и е имала възможност да възпитава деца. Сега това е твоето дете и ти ще го възпитаваш както прецениш, а тя ще се съобразява.
Много съм мразела подобни изпълнения - майката се кара на детето, а бабата го успокоява. Така растат едни лигави човечета, които винаги търсят на хляба мекото както се казва.
Детето трябва да знае кога е направило поразия и т.н.
Също така трябва да има свобода и да си играе само или с деца. При нас е същата работа, свеки като я вземе и не я пуска, аз издивявам. Детето е напълно самостоятелно и при мен си ходи където поиска и т.н. Такова обсебване ми е абсурдно.

Вариант 2, вдигаш един хубав скандал и след това обясняваш горното отново.

Имай предвид и че в двата случая ефекта ще е за 1-3дни, след това ще е отново същото. Трябва да имаш търпението постоянно да обясняваш едно и също, точно като на твоята дъщеря.
Другото е че в момента, в който теб те няма тя ще си прави точно това, което си знае. Тоест трябва постоянен надзор.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Демек имаш две задачи:

1. Да възпиташ дъщеря си
2. (но по-скоро на първо място) Да възпиташ майка си

Жокер: Зареди се с някакви научни трудове за манипулацията, които майка ти не е избистрила вече  Wink

# 9
  • Мнения: 6 682
Явно майка ти те възприема като малкото си момиче, което нищо не разбира.
Пак си помисли дали тя все пак няма някакви лични проблеми.
Иначе решението е едно - показваш й, че вече си голяма, бориш се за това каквото й да ти струва.
Както казваше моята учителка по история "властта не се дава, властта се взима"

# 10
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Така, както го описваш, направо е нетърпимо. Най-добре заеми стабилна позиция кой е майката на детето и кой го възпитава, и не отстъпвай. Ще се сърди, ще се цупи, ще прави сцени. Но ще й мине, а ти ще си спестиш за в бъдеще подобни глупости   bouquet

# 11
  • Мнения: 4 292
Нямат оправия такива хора, казвам ти го без да искам да те отчайвам. Предполагам, че и сама си го знаеш.  Simple Smile Според мен вариантите са два - или да продължиш да си тровиш нервите, или да ограничиш контактите до колкото е възможно.
Отделно, че майка ти не дава никак добър пример на дъщеря ти с подобно поведение.

# 12
  • Мнения: 1 062
Заявяваш на майка си, твърдо и категорично, че много я обичаш и уважаваш, но ако тя не започне от този момент да те уважава и зачита, като майка, ще ограничиш контактите и с детето.

# 13
  • Мнения: 4 380
Аз пък смятам, че трябва да си лекуваш нервите. И да не се отнасяш предвзето към майка си. Нормална реакция на нормална баба.
Бабите имат право да си гушкат внуците така както майките имат.  Всички баби успокояват внуците си когато родителите наказват. Заяждаш се за глупости и наистина звучи МНОГО дребнаво. Ще разбереш като пораснеш. Сега се държиш бетер малко дете, което си ревнува играчката.

# 14
  • Мнения: 12 662
Много време прекарвате заедно, май.

Общи условия

Активация на акаунт