Здравното министерство ограничава секциото?

  • 6 723
  • 112
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 367
Никъде из подфорумите не намерих тема за това и реших да попитам какво мислите вие.
Ето линк към новината от БТВ
//www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=118630
Аз мисля,че правото на избор не трябва да се ограничава.Още повече,че здравната каса плаща еднакво и за вагнално раждане,и за секцио.Поне така става ясно от материала.

# 1
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Ако бяхме някъде другаде, а не в България, сигурно щях да се зарадвам на новината... Ама тук нищо не се прави както трябва... Какво пък остава да си говорим за право на избор... Слезте на земята, моля...

# 2
  • Мнения: 2 171
И аз съм ЗА правото на избор, но в тази връзка, термин "секцио по желание" не съществува в нашата държава. Дано от това ограничение да не пострадат майки, които имат наистина индикации за секцио, а да ги натискат да раждат нормално Confused. Защото това "да пробваме нормално, пък ако не стане ще режем" на мен ми звучи някак касапско Rolling Eyes.

# 3
  • Мнения: 3 743
Ако бяхме някъде другаде, а не в България, сигурно щях да се зарадвам на новината... Ама тук нищо не се прави както трябва... Какво пък остава да си говорим за право на избор... Слезте на земята, моля...

 Peace

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз също съм ЗА правото на избор

# 5
  • София
  • Мнения: 1 508
Дано от това ограничение да не пострадат майки, които имат наистина индикации за секцио, а да ги натискат да раждат нормално Confused. Защото това "да пробваме нормално, пък ако не стане ще режем" на мен ми звучи някак касапско Rolling Eyes.

Направо тръпки ме побиват, като си го помисля.

# 6
  • Мнения: 3 869
Никъде в цивилизования свят секциото не е право на избор! То е наложителна медицинска процедура, няма нищо общо с избора. По-скоро е липса на алтернатива, невъзможност раждането да стане по естетвен път. Страхът от естествено раждане е причината у нас да има такъв висок процент на секцио раждания; а страх с наредби и ограничения не се лекува.
Естественото раждане не е нужна да е свързано нито с болка, нито с проблеми, нито с поражения върху тялото и психиката на майката и детето. Друг е въпросът доколко лекари и акушерки у нас умеят да проведят такова раждане.
"Добрата нована" за решилите да раждат секцио, е че ограничението важи само за държавните болници, частните могат и 100% секцио да имат. Техните статистики така и така гонят ваче 90%...
Американските статискики за реалнита нужда от секцио сочат около 5%. Посочвам американските защото имат достатъчно база - 4 милиона раждания годишно, и са технологична нация - т.е. има известни предпочитания към използването на повече апаратура и медицинска намеса в раждането. Това е по отношение на реалната нужда, иначе и там процентът на секцио е окло 30%, но не защото жените така искат, а предимно защото на лекарите така им е по-удобно  Cry

Последна редакция: нд, 21 сеп 2008, 08:37 от Meg1

# 7
  • Мнения: 4 335
Аз също съм ЗА правото на избор
Peace

# 8
  • Мнения: 1 103
и аз съм за правото на избор

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Линка не ми се отваря изобщо,та немога да разбера точно за какво говорите.
Но доколкото схващам иде реч за някакви ограничения за ''секциото по желание''.
Аз родих така.Никога не бих го сменила с нормално раждане.Това е моето мнение и моя избор.
Има страшно много мами,които мислят като мен.
В тази връзка,мисля че някакви забрани или ограничения не са полезни никому.Всеки сам решава за себе си и детето си.
Избора на начин на раждане е неприкосновено решение на жената.
С две ръце съм за правото ни на избор!


п.п ако може авторката да оправи линка,че изобщо не мога да го видя,а искам и ме интересува. Peace

# 10
  • Мнения: 10 983
Аз съм ЗА правото на избор. И  двата вида раждане имат своите плюсове и минуси, сравненията само в полза на нормалното или само на секциото са крайно неуместни. ooooh!

Desert`Rose, ето работещия линк

www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=118630

# 11
  • София
  • Мнения: 1 508
Цитат
Само малко над една трета от ражданията в големите болници могат да бъдат със секцио. Това е записано в Наредба на здравното министерство. Лекари нарекоха решението за 35 процентно ограничение абсурд.

Цитат
Според Олга Дукат, основател на организация, която насърчава майките да раждат и отглеждат децата си по възможно най-естествения начин, бъдещите майки често са наплашени от самото раждане, буквално са пришпорвани да родят бързо, в рамките на работния ден, ако е възможно, а лекарите се презастраховат и в повечето случаи препоръчват цезарово сечение.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Аз съм ЗА правото на избор. И  двата вида раждане имат своите плюсове и минуси, сравненията само в полза на нормалното или само на секциото са крайно неуместни. ooooh!

Desert`Rose, ето работещия линк

www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=118630
Мерси много.Сега го видях вече. Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 3 524
"Добрата нована" за решилите да раждат секцио, е че ограничението важи само за държавните болници, частните могат и 100% секцио да имат. Техните статистики така и така гонят ваче 90%...
хм така ще "подложат" на частните болници- ако някоя жена е решила да роди секцио и без да има медицински причини за това и ако приемат безумните наредби, то просто ще наливат в касичките на частните болници, това е ясно.
дали ограничават избора- принципно, както и другите са отблеязали на практика секцио по желание няма. но от друга страна според мен е по-важно да има повече деца, отколкото да се акцентира толкова върху начина по който те са дошли на белия свят- ако бебето и майката са добре, това е по-важно от това че е родила секцио. Rolling Eyes
за справка- аз започнах да раждам нормално, но на 10-11ия час ме резнаха по спешност- радвам се че стана така и че детето ми е живо и здраво.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт