млечница ли е или не е???

  • 11 334
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35 949
ЗДравейте! старателно чета във форума и мисля, че е много полезен   Hug освен бабите, татковците и т.н., мисля, че имам и друг проблем с кърменето: Болезнените зърна могата да са резултат от т.нар. млечница. Тя представлява гъбична инфекция. Ако по време на раждането или след това сте взимали антибиотици, то рискът от млечница е по-голям. Ако се налага прием на антибиотици, то помолете доктора да ви изпише крем против гъбички, който да използвате при първите знаци на млечница: пареща болка в зърната, която продължава и между храненията.
още по темата:
Кандидоза на лигавицата /соор, млечница/. Заболяването засяга кърмачета и малки деца, които са недоносени, изкуствено хранени или прекарали тежки заболявания. Боледуват и възрастни с тежки заболявания, както и лица след продължителна употреба на антибиотици или кортикостероиди.
По устната лигавица, венците и езика се появяват розово-виолетови петна, които се покриват с белезникав налеп. В началото налепът се отстранява лесно, но по-късно е прикрепен здраво към лигавицата. Успоредно с това се наблюдава цялостно зачервяване на устната лигавица, която бързо и изцяло се покрива с мрежоподобни бели налепи. Езикът става сух, вкусовите пъпки набъбват. Болните се оплакват от парене и сърбеж.
При по-тежки случаи заболяването се разпространява по лигавицата на хранопровода, стомаха и червата. Понякога кандидозата обхваща и устните ъгли, където се появяват и силно болезнени рагади. Нерядко болестта се локализира по органите на пикочо-половата система. В такива слусаи лигавицата се зачервява, започва да се подмокря и се покрива с белезникав налеп. Тези нарушения се съпровождат с нарушено уриниране, парене и сърбеж;

мисля, че този "бисер" го дължа на лекар, който ме накара да пия антибиотик 4 дни  #Cussing out повече, отколкото трябва /по думите на друг лекар/; според педито, обаче, Яна няма млечница, а според бабата бялото по езика е от липсата на вода, а болките в зърната /едното има понякога и нещо като бяло връхче/ - от неправилно поставяне на бебчо на гърдата!
как точно да я преборя тази млечница? според мен трябва да се лекуваме и двете /честно казано, не ми се води малко бебе по още доктори/, а и как да се предпазваме от нея? в дебелите, стари книги пише да се дава водичка след кърмене - хубаво, давам по 2-3 лъжички, но след 5 минути тя връща/повръща по малко мляко - пак ли да давам вода? целият ми ден ли трябва да е зает с миенето на устата й? споделете малко опит, моля  Praynig
пп: нощем мажа с Лансинох

# 1
  • Мнения: 7 106
От личен опит няма да мога да ти дам съвет, защото Ева не е имала млечница, но знам, че много хвалят Дактарин-а. ако има бели налепи по езичето, вътрешната страна на бузките и усничките, най-вероянто се касае за млечница, но наистина е по-добре педиатър да види бебето, а не бабите да му поставят диагнози Naughty. Така ще ти предпишат правилният лек и всичко ще се оправи за по-кратко време. Имайки предвид възрастта на бебчето можеш да се обадиш на педиатъра ви да ви посети в къщи. Вярвам, че няма да откаже, при нас идваха два или три пъти първият месец, без изобщо да ги викам. Може би ще се наложи успоредно с бебето и ти да мажеш зърната с нещо.
Болките в зърната може и да не се дължат на млечницата, затова наистина обърни внимание как поставяш и как сваляш бебето от гърдата. То трябва за лапне зърното с широко отворена уста, заедно с по-голямата част от ареолана, а не да смуче и дъвче само зърното, защото така го травмира. Когато се е насукало и не е пуснало само зърното, постави пръст в ъгълчено на усничките за да изпусне вакуума и само да отвори уста.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Гъбична инфекция може да получиш и само след 3 дни вземане на антибиотик,ако си предразположена(при мен е задължително - на третия ден съм цъфнала с гъби отвсякъде).При бебето може да се проявява не в устата,а с упорито подсичане - изобщо варианти има много.
Обаче е задължително да имаш правилна диагноза,преди да мислиш за лечение - само факта,че си вземала антибиотик,не значи непременно млечница.Но ако не си имала проблеми със зърната преди това,а изведнъж са се появили в хода на лечението с антибиотик,тогава може да мислиш за млечница.
Но съдейки по това,което описваш,май не става въпрос за млечница,а наистина за друг проблем със зърното-Такова бяло връхче се появява при запушена с млечен секрет пора на зърното - също е доста болезнено и може да ти докара запушен канал.Пробвала ли си да махнеш въпросното бяло връхче?

# 3
  • Мнения: 35 949
Гъбична инфекция може да получиш и само след 3 дни вземане на антибиотик,ако си предразположена(при мен е задължително - на третия ден съм цъфнала с гъби отвсякъде).При бебето може да се проявява не в устата,а с упорито подсичане - изобщо варианти има много.
Обаче е задължително да имаш правилна диагноза,преди да мислиш за лечение - само факта,че си вземала антибиотик,не значи непременно млечница.Но ако не си имала проблеми със зърната преди това,а изведнъж са се появили в хода на лечението с антибиотик,тогава може да мислиш за млечница.
Но съдейки по това,което описваш,май не става въпрос за млечница,а наистина за друг проблем със зърното-Такова бяло връхче се появява при запушена с млечен секрет пора на зърното - също е доста болезнено и може да ти докара запушен канал.Пробвала ли си да махнеш въпросното бяло връхче?

антибиотикът беше след секциото - общо 9 дни; при тази бременност гъби не съм имала, при предишната имах, лекувах ги, но не се махнаха преди раждането /беше нормално, не секцио, проблеми с гъби при Елена не съм имала/

бялото връхче доста боли, когато се опитвам да го махна и ту го има, ту го няма

подсичане на бебешкото дупе няма, но аз го мацвам чат-пат с Бочко превантивно

а това, че езичето на Яна е като дебело обложено, от какво може да е?

уф, от петък търся една "резервна" педиатърка, но не я намирам; надявам се да я "примамя" да дойде у нас за консултация

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нека педиатърката да прегледа детенце за това обложено - макар че и на мойта щерка езичето все бяло като налеп стои,а гъби в устата не сме имали newsm78 Ако е млечница,при нея обикновено има бели плаки по вътрешната страна на бузите,по лигавиците - но най-добре ще прецени лекар.А за гъбите по дупето,когато ги има и са наистина гъби - не минават с никакво друго кремче освен противогъбно,вЕрвай ми,отврат са и бебе пищи като че го колят Sad
А за поричката като превенция защо не вземеш да пиеш лецитин известно време - той помага при запушвания и ги предотвратява.

# 5
  • Мнения: 35 949
А за поричката като превенция защо не вземеш да пиеш лецитин известно време - той помага при запушвания и ги предотвратява.

100% знам какво е лецитин, но в момента не се сещам, ще ми напомниш ли?  Embarassed Embarassed Embarassed

и още един въпрос - да давам ли 1-2 лъжички с вода след кърмене? подозирам, че отговорът е НЕ  Naughty, най-малкото защото често бебо след кърмене спи, а и от всичко, което прочетох във форума, въпросът май е риторичен  Laughing

# 6
  • Мнения: 7 106
аз честно казано не съм давала на Ева вода след кърмене. Тя заспиваше на гърдата и да съм искала е било невъзможно. Проблеми не сме имали. Даже наскоро имаше точно такава тема по въпроса и статистиката показа, че общо взето няма значение даването на вода след кърмене и млечницата.
Дано не е млечница при вас пиши пак ако се свържеш с педито да кажеш какво ти е казал.

# 7
  • Мнения: 7 106
Ето даже две теми изрових по въпроса :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=27297.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30530.0

А виж и тази статия, може да откриеш нещо интересно :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29217.0

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Лецитинът е хранителна добавка,не е лекарство - има го като емулгатор в много от храните,които ядем - основно в шоколада,разни сладки неща,вафли и т.н.На практика функцията му и тук е подобна - не позволява да стават топченца мазнини(които запушват),емулгира кърмата да е гладка и еднородна Laughing
Има го в разни варианти в аптеките - най-добре чешки или американски(защото от българския трябва да гълташ десетки капсули) и се взима продължително в доста големи дози (сега тук ще те излъжа май,защото аз не съм го пробвала лично,а само съм чела Бу и ИваД каква дозировка казваха - мисля,че беше 4х1200мг - ти ще си сметнеш по колко капсулки прави това.А ако бъркам,някой ще ме поправи - но май няма голямо значение дори малко повече да вземеш,на практика то е храна,а не лекарство).
Шали ти е дала статиите за млечницата вече Grinning

# 9
  • Мнения: 35 949
може млечницата да се окаже плод на майчиното ми болно въображение, а педито да се окаже право! уф!

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 804
Това е дозировката на канадския лецитин - 4 пъти дневно по една капсула (всяка е по 1200 мл).
Другия - чешкия - е по 1000 мг капсулата, т.е. 4 или 5 капсули на ден.
Това е дозата при заплашващо или съществуващо запушване. Просто за превенция 1-3 на ден ще е достатъчно.

# 11
  • Мнения: 829
мами, в голяма чуденка съм: прочетох всичко във форума за млечницата, но пак не ми е ясно - имаме ли или не???

педито казва имаме, но само от един поглед (не провери дали се маха...), пък аз както виждам нещата, работата е такава:

- езикът му е бял, налепът не се маха с лъжичката (а вече повече от седмица мажем бебо с дактарин и бялото не изчезва/намалява, но не виждам нищо по бузите, венците; само дето небцето му ми се вижда "със седефен блясък"  newsm78);
- не дава признаци да го боли при кърмене;
- мен зърната не ме болят, но пък понякога изглеждат малко "розово-червеникави"  newsm78;
- без да съм съвсем сигурна, имам от време на време нещо като "пронизваща болка" в гърдите м/у кърменията (не и по време на кърмене);

освен това, за капак, изцедена кърма (с прясно стерилизирана помпа и в стерилизирано шише) ми се пресича в хладилника за 24 часа, а не я държа на вратата... Thinking Thinking Thinking

педито 2 пъти ми каза, че инфекцията НЕ можела да се пренесе на гърдите ми, поради което аз нищо не правя със себе си - единствено давам дактарин гел на бебо 2 пъти дневно, но бялото от езика му не мърда... тук вие съветвате и аз да се лекувам... но как???

имате ли идеи какво става при нас: млечница ли е, не е ли???

# 12
  • Мнения: 35 949
при абсолютно същото описание /само зърната ме наболяват първите няколко минути при кърмене/ според нашата лекарка нямаме млечница  Whistling Naughty Thinking

# 13
  • Мнения: 35 949
Благодаря!

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Според описанието - най-вероятно нищо ви няма нито на теб,нито на бебе.Седефения блясък на небцето и отзад на горните венци си е нормално както трябва да изглеждат,не е млечница.Налепите при млечницата са много характерни(приличат на пресечено мляко),избърсват се и лигавиците са определено възпалени - макар че на някои бебета не им пречи особено.
Щом зърната ти са само розовочервени,без да те парят,щипят и болят,най-вероятно няма млечница.А педито да си гледа работата - определено МОЖЕ да се заразите взаимно с бебе,но хубаво,че явно не е такъв случая Grinning
Ето как изглежда бебешка млечница:

Общи условия

Активация на акаунт