Правен въпрос

  • 4 241
  • 21
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 23 635
Да речем Иван си има син Петър. Петърчо е на около 25-30г и живее при мама и тате. Обаче има проблеми между Иван и Петър, семеен скандал и прочие. Иван вика полиция, ченгетата идват и казват, че нищо не могат да направят. Нямали право да изгонят Петър, защото това било негов дом. Какво се прави ако Иван иска да изнесе Петър от вкъщи? А ако Иван си намери квартира и отиде там да живее, ако дойде Петър да прави проблеми ченгетата пак ли няма да могат нищо да могат да направят? До кога е длъжен Иван да издържа сина си и какво да прави ако това му тежи вече? (забележка - Петър не внася пари в семейни бюджет, живее на гърба на родителите си).

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Семейният кодекс казва следното:
Право на издръжка има само лице, което е нетрудоспособно и не може да се издържа от имуществото си.
 Тоест, ако Петърчо е трудоспособен, Иван нищо не му дължи. А дори и да е нетрудоспособен, родителите са едва трети поред роднини, които дължат издръжка - преди тях са съпрузите и децата. Подозирам обаче, че Петърчо не е женен и няма деца Wink

А защо Петър си е "вкъщи"?  Имотът негов ли е?

Ако Иван се изнесе на място, където Петър няма имуществени права - да речем, на квартира, то - да, там Петър няма право да го притеснява.

Отговорът на последния ти въпрос зависи от това чий е имотът, в който живеят всички. Ако е на родителите - могат просто да го изгонят, не са му длъжни с нищо. Ако е негов - те трябва да се изнесат.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 635
Семейното жилище е собственост на Иван. Но полицаите са казали, че те нищо не могат да направят, защото това било дом на Петър, защото той бил син на Иван.
Съвсем не е нетрудоспособен .... Петър, работи, ама парите са си негови и си ги харчи.

# 3
  • Мнения: 17 546
Да речем Иван си има син Петър. Петърчо е на около 25-30г и живее при мама и тате. Обаче има проблеми между Иван и Петър, семеен скандал и прочие. Иван вика полиция, ченгетата идват и казват, че нищо не могат да направят. Нямали право да изгонят Петър, защото това било негов дом.
Аз съм до тук, нататък - не знам.
Подава се жалба в Районния съд с описание на това, от което се жалва Иван. Идват и връчват на Петър нещо, което се нарича предупреждение или нещо такова и той се подписва, че е предупреден и уведомен да не прави така с Иван. толкоз! Формална, безсмислена и задълбочаваща разрива между Иван и Петър процедура.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 635
Да речем Иван си има син Петър. Петърчо е на около 25-30г и живее при мама и тате. Обаче има проблеми между Иван и Петър, семеен скандал и прочие. Иван вика полиция, ченгетата идват и казват, че нищо не могат да направят. Нямали право да изгонят Петър, защото това било негов дом.
Аз съм до тук, нататък - не знам.
Подава се жалба в Районния съд с описание на това, от което се жалва Иван. Идват и връчват на Петър нещо, което се нарича предупреждение или нещо такова и той се подписва, че е предупреден и уведомен да не прави така с Иван. толкоз! Формална, безсмислена и задълбочаваща разрива между Иван и Петър процедура.
Ама какво следваот тази процедура? Това официална покана ли е да се изнесе от жилището?

# 5
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Виж тук като, че ли обсъждат подобна тема  Thinking, но не е завършена. Поне може да ти даде някаква насока.

# 6
  • Мнения: 17 546
Ама какво следва от тази процедура? Това официална покана ли е да се изнесе от жилището?
Нищо не следва. Confused Ако има втора и трета жалба, трябва да се съдят страните, като единия предяви иск срещу другия да напусне неговото жилище, защото това и това. И изходът пак е неясен... Нямаме закони за нищо, което касае правото на един обикновен човек на спокойно съществуване. Само за яки престъпления има закони, вратички, врати, порти...

# 7
  • София
  • Мнения: 1 890
     По принцип полицаите нямат право да гонят никого, но ако наистина бащата не иска синът да живее там, какво му пречи да смени патрона, докато е на работа и готово. Все пак той е собственик на жилището тук и сега, а синът е евентуален наследник за в бъдеще. Правете разлика ! Изобщо не виждам каква е драмата в случая...  Rolling Eyes

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 635
Щото синът е заплашил, че ако сменят патрона ще ги съди.  #Crazy Хахавия голяма Shocked Аз не съм участник или пряко засегната от описаната ситуация, обаче наблюдавам сравнително от близо една такава и ми стана интересно - купил си си жилище, изплащал си го 20 години примерно и накрая синът ти вгорчава живота и не можеш да го изгониш от собственото си жилище........

# 9
  • София
  • Мнения: 1 890
     Joy Да ги съди, много ми е интересно на какво основание само.  Laughing А иначе проблем правен наистина няма - човекът си е собственик, той решава кой ще му живее в апартамента. Виж, при тия влошени семейни отношения са нужни по-радикални мерки, но ако друг начин няма...  Peace

# 10
  • Мнения: 17 546
...купил си си жилище, изплащал си го 20 години примерно и накрая синът ти вгорчава живота и не можеш да го изгониш от собственото си жилище........
Е, хубава работа! А синът чий е, не е ли и той собствен!? Бащата може да изгони сина си само, ако синът го тормози, иначе не знам на какво основание ще стане това. Няма закон, който да те задължава щом навършиш пълнолетие да напуснеш дома на родителите си. Ако няма къде да живее, какво, на улицата да иде, щото на баща му така му е удобно в момента?

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Балу, от това, което цитирах по-горе, става ясно, че родителите не дължа издръжка на трудоспособните си пълнолетни деца, колко по-ясен закон искаш?
В случая правен проблем няма. Просто да го изгонят.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 336
ако има насилие (психическо или физическо) може да се приложи Закона за защита срещу домашното насилие:
"Чл. 2. Домашно насилие е всеки акт на физическо, психическо или сексуално насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личната свобода и на личния живот, извършено спрямо лица, които се намират или са били в семейна или родствена връзка, във фактическо съпружеско съжителство или които обитават едно жилище";
"Чл. 5. (1) Защитата срещу домашното насилие се осъществява чрез:

1. задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие;


2. отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от съда;


3. забрана на извършителя да приближава жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда;


4. временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и срок, определени от съда, ако това не противоречи на интересите на детето;


5. задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програми;


6. насочване на пострадалите лица към програми за възстановяване.


(2) Мерките по ал. 1, т. 2, 3 и 4 се налагат за срок от един месец до една година.


(3) Във всички случаи съдът с решението по чл. 15, ал. 1 налага на извършителя и глоба в размер от 200 до 1000 лв."

# 13
  • Мнения: 17 546
Просто да го изгонят.
Искам да видя дали, ако ти се наложи, ти ще си натириш децата някой ден! Много е лесно така да се дават заръки от страни, а какво и защо е между Иван и Петър, само те си знаят цялата истина.
Петър - извършител. На какво е извършител? Това на никого тук не е ясно.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 020
Чакайте малко. Иван женен ли е, жива ли е съпругата му? Ако е жива и това е семейно жилище, Петърчо няма никакви права там. Той е евентуален наследник. Примерно, ако Иван и Иваница решат да продадат жилището и дадат парите за благотворителност, Петърчо няма право да каже "гък".
Обаче ако Иваница е починала, то Петърчо вече е нследник и има 1/4 част от имота( ако няма други деца де) и тогава никой не може да го изгони.

Няма смисъл да се разисква моралната страна на въпроса-не е това питането. Петър може да е псувал баща си и да го е бил с мотика, кой знае?

Общи условия

Активация на акаунт