nyakoy ot vas rajdal li e v Germania

  • 5 438
  • 43
  •   1
Отговори
Zdraveyte za pirvi pit sim v tozi forum,az jiveya viv Frankfurt,bremenna sim 4-ti mesec,no vse o6te ne moga da se re6a kide da rodya,ne sme jiteli na Germania i neznam kakvi prava imam kato 4ujdenec tuk,nyakoy ako ima predstava kak stoyat ne6tata molya da mi pi6e,dali imam pravo da rodya tuk,da polu4avam may4instvo i t.n.

# 1
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 642
Първо, моля те ползвай кредор или пиши на кирилица, ако искаш да ти отговорят.
Второ - за да родиш в Германия, трябва да имаш немска здравна осигуровка. Ако имаш такава, правата ти са като на всеки, който е осигурен тук.

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Geia, според мен и без застраховка може да роди  newsm78
просто ще плаща доста.

azi, това, че не си жител на ДЕ няма значение...
с какъв статут си тук?

# 3
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 642
Асе, то тя и в БГ може да си роди, за малко по-малка сума от тази тук, ама отношението е по-различно и още куп други неща...
И аз не съм жител, а временно пребиваваща, но родих тук без проблеми. Единственото, което ми трябваше беше картата за здравната осигуровка.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
въпросът е, че дори да няма немска здравна застраховка, няма да я оставят да роди на улицата Peace
и без застраховка ще получи медицински грижи, но ще си заплати всичко.

все пак ние не знаем за нейната ситуация, но важно да се уточни  Peace

а тя вече ще си избира къде да ражда - тук или в Бг  Peace

# 5
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 642
За сведение тук раждане без здравната каса е около 2000 евро и нагоре.
Тя пак ще си реши Laughing

# 6
  • Мнения: 32
Аз нямам немска здравно осигурителна карта,отивам на лекар с тази от БГ европейската карта,и ме преглеждат безплатно,след като родя тук дали ще имам право на награди,май4инства и подобни,след като не съм жител на ДЕ?

# 7
  • Мнения: 3 423
Големи награди те чакат, да си знаеш отсега!

Ако си жител на Германия, имаш право на
майчинство и детски, стига да си гражданин
на Европейския съюз. Разрови се в нета, има
безумно много информация за майчинството.
Надявам се, че все пак не си на черно тука...
Защото може да ти се стъжни един ден животът.

Що се отнася до самия акт на раждането, всички,
които са раждали тука и в България, препоръчват
тукашното раждане. Аз не знам какво е в България,
но съм с чудесни спомени от моето и ако всяко е така,
бих раждала поне още сто пъти, без да се замислям...

За да получаваш тук майчинство и детски, трябва да
си задължително регистрирана тук! Ако не си работила,
ти се полага майчинство по 300 евро на месец 1 година.
Ако си работила, е 67 процента от заплатата ти за годината,
преди да излезеш по майчинство (това теб не те касае явно).
Детските са ти по 154 евро на дете, а от четвърто нагоре - по 174.
Има разни организации, които могат да те подкрепят като начало
за бременността и след раждането, Каритас, напр., поинтересувай се.
Възможно е да получиш 200 евро за дрехи за тебе и до 1500 за бебето.

Важното за теб е да си регистрирана тука, тоест да си жител на Германия.
Надявам се, разбираш ме, че това не значи да си германка, а само жител.
Или да превеждам от български?

Лека бременност и леко раждане!

Последна редакция: пн, 15 сеп 2008, 02:11 от Liska

# 8
  • Мнения: 32
Лиска,благодаря ти много за подробната информация,аз съм регистрирана тук от две години,имам ГЕВЕРБЕ,което го изискват за да мога да работя тук,от 3 месеца не работя,при такъв слу4ай ще плащам ли ако родя тук или ще е безплатно както в БГ,преди ходих при един лекар на преглед всеки път ми взимаше по 50 евро,и ми викаше,4е нашите карти не минават тук,после намерих друг лекар,който ме преглежда безплатно и ми изкара мутер пас,и аз ве4е съм объркана,не мога да разбера кое е вярно и кое не е,доколкото разбрах ти си родила тук,детето немски гражданин ли става или му изкарват български документи?

# 9
  • Мнения: 945
azi84, иzвини zа тъпия въпрос, но какво е гевербе? Аz имам Arbeitserlaubniss. И ти си само регистрирана или и живееш в Германия? А с каква zастраховка си, българска? И бащата на датето работи ли в Германия?

Опиши подробно статуса си, zа да можем да ти помогнем. А колкото до това дали има раждали в Германия във форума, колкото си искаш. Само погледни немската темичка в "По държави".  И ако искаш се присъедини към нас   bouquet

# 10
  • Мнения: 32
Гевербе е фирма,като едноли4ен търговец,която си я открихме сами,просто работодателите ни го изискват,мъжа ми също работи тук,но и двамата сме със български застраховки,само съм регистрирана тук,и единствения ми документ е това гебербе.Не мога да реша къде да родя,тук или в БГ?

# 11
  • Мнения: 1 242
... ти си родила тук,детето немски гражданин ли става или му изкарват български документи?

Блажени са наивните.

Детето придобива поданство, ако поне един от родителите има такова. Няма такова нещо, някой друг да му изкара какъвто и да било документ. В рамките на 5 дена след раждането трябва да сте подали документи за записването на детето в Standesamt. Повечето големи клиники предлагат тази услуга директно на място. Документът трябва да е Geburtsurkunde, а не Abstammungsurkunde. Поискайте два екземпляра, защото единият ви трябва с апостил и превод за ваденето на българските документи.

Ако ще се плаща и в България за лекар, екип и каквото там още им щукне, в твоя случай бих си платила и родила в Германия. 

П.С За еднократната помощ в България не се безпокой. Като се приберете двамата родители, можете да си я вземете.

# 12
здравейте  мами бих се радвала ако някоя от вас ми отговори и на мен аз сам бремена в 4 месец съпругат ми работи в Германия като самонаето лице, аз също бях там и работих но миналата година също като самонаето лице имам такъв документ и адресна регистрация ,,сега искам да отида и да родя там но незнам колко щеми струва раждането, дали ще мога да ползвам майченски там , благодаря предварително

# 13
  • Мнения: 3 880
Нури, какво ще рече "самонаето лице"? Selbstständig? Freiberuflich? Или нещо друго? Използвай оригиналния термин, че така със свободен превод стават обърквания. Все едно те не го искат, а той се е самонаел Wink
А с този си статус има ли някаква застраховка и каква?
По принцип можеш да родиш където си искаш (то като тръгне не пита Wink, а в цивилизованите страни няма да те оставят на пътя), въпросът е каква сметка ще платиш накрая. Виж как стоят нещата със здравната застраховка, направи си една и няма да има проблем....

# 14
Благодаря все пак за отговора Biba , значи до колкото  разбрах от моите документи аз имам договор с друга фирма, незнам защо но работодателя каза че иначе не можем да работим и останем в Германия,selbststandig  Vertag zwischen der firma......und  der  firma Nuri ....  wird folgender Vertrag  vereinbart и адресна регистрация  ни направиха и казаха чесме като самонаети лица,но там осигуровки нямаме - все пак реших ,че искам там да родя ,ще  видя като отида дали ще мога да си плащам осигуровки там сама без да сам назначена някаде на работа,а ако могат даме назначат още по-добре мисля че ще е , а колкото за застраховката ще я направя тук ,но неможах да разбера дали щемисе полагат някакви детски или майченски там независимо дали щеси платя раждането и престоя в болницата аз  , също така какво е даси жител на Германия само с адресна регистрация не    можели   ,форума е чудесен както и вие всички писали в него ,така все пак се научават доста неща една от друга надявамсе и занапред  да е така а може и с някоя от вас там да се срещнем  . аз  чесно не очаквах че някой може даме посъветва - Благодаря ти още веднъж  и приятна вечер ти пожелавам   

Общи условия

Активация на акаунт