Захар от кога?

  • 2 779
  • 27
  •   1
Отговори
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Здравейте момичета,искам да ви попитам от кога започнахте да давате захар на децата си?Синът ми е на годинка и вече се чудя да му дам ли.Прегледите ни се водят в друга страна и пропуснахме един и не съм на ясно. Благодаря ви

# 1
  • Мнения: 17
аз вече почнах да му давам,защото не иска да яде с биберон сухото мляко и почнах да му давам кисело мляко с лъжица.Казаха ми да му слагам по малко 150г.-1ч.л.

# 2
  • Мнения: 1 098
Започнах да слагам в някои неща по малко захар след годинката Peace

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Избягвам захарта. Но дори и в кашите я има.
След като станахме на 15 месеца започнах да слагам по няколко прашинки кафява захар в нишестето.

# 4
  • Мнения: 3 760
Не съм давала. Дъщеря ми е на 2 години и 9 месеца.  Един-два пъти е опитвала нещо дадено й от друг...
Рафинираната бяла захар е вредна. Независимо от количеството.
Съответно не я давам, а и детето охотно яде плодове (т.е. фруктоза), както и всичко останало.

# 5
  • Мнения: 1 691
Аз не се формализирах особено - още в самото начало на захранването не се притеснявах да му дам по 1-2 хапки сладки неща (кремчета, сладкиши и т.н.). Сега яде всичко, само гледам да не прекалява.
А, да - и съм забранила всякакъв вид купени сладкиши с изключение на обикновените бисквити да влизат вкъщи и съответно да се консумират. В домашните мога да контролирам не само захарта, но и другите съставки, които са далеч по-опасни.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
След годинката Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 2 249
Няма нищо в бялата захар, което да е ценно и от което ще лишиш детето, ако не му даваш. Затова колкото по-късно, толкова по-добре.
Нещо повече, понеже първите няколко години са от голямо значение за формирането на вкуса на дребосъците, ако не са  опитвали през това време, се увеличава и шансът никога да не се увличат по сладките храни.

# 8
  • Мнения: 11 003
Досега не съм слагала захар в храната по моя инициатива. Само тази, която е в кремовете от кухнята, в кашите и бебешките бисквити. Фруктозата в плодовете не се брои. Wink

# 9
  • Мнения: 3 869
Добавянето на захар не е необходимост и е по-дебре да се избягва - по възможност - "до живот"; но ако исках все пак да подслаждаш храната, добра и по-малко вредна опция е фруктозата. Ако не друго, поне гликемичният й индекс е значително по-нисък... Продава се на диетичните щандове в супермаркетите и в диетичните магазини.

# 10
  • Мнения: 2 751
Слагам малко захар в картофеното пюре. Слагала съм и на баткото по малко, но не се увлича по сладките неща прекалено.  Peace

# 11
  • Мнения: 4 433
Още като бебе му слагах захар в кремчетата

# 12
  • Мнения: 4 915
Колкото по-късно, толкова по-добре.
Вместо със захар, подслаждай с плодове, мед...


"Жестоката захар"

# 13
  • Мнения: 2 231
Още като бебе му слагах захар в кремчетата
И аз слагах по малко в попарата, но откакто я спре не давам под друга форма. Всъщото време ми е пределно ясно, че в плодовите млека които купувам слагат, та отърване няма, но поне гледам да се ограничим до там.

# 14
  • Мнения: 1 449

Няма възраст, която да изисква добавянето на захар в храната.

От гледна точка на детското хранене:
Захарите (не захарта) са необходими за функционирането на мозъка и глюкозависимите клетки, но реално те могат да се набавят от други източници в детското меню, различни от рафинирана и кафява захар.

Причини за ограничаването за захарта:
1) Вкусовите рецептори на едно дете са недоразвити – усещането за сладко, солено и прочие е доста различно от това на възрастните.
2) Вкусовите възприятия на едно дете са много по-интензивни от тези на възрастните – една несладка или почти безсолна храна за възрастен се оказва доста сладка или солена за най-малките.
3) Възрастта преди 2 год. е период на активно формиране на вкуса и хранителните навици. Най-важното е детето да се научи, че храната може да бъде вкусна и предпочитана без добавката на захар, сол и подобни овкусители.
4) Няма разлика между кафява и рафинирана захар от гледна точка на детското хранене – поради причините по-горе. Плюс факта, че и в двата случая се увреждат еднакво зле зъбите. Това се отнася и за фруктозата.

Общи условия

Активация на акаунт